اطلاعات دارویی لوتپردنول

Loteprednol


لوتپردنول Loteprednol


لوتپردنول یک استروئید است که از آزاد شدن موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند جلوگیری می کند. لوتپردنول چشمی برای کاهش التهابات چشم ناشی از جراحی، عفونت، آلرژی یا سایر علل به کار می رود.

لوتپردنول چشمی همچنین ممکن است در مواردی غیر از موارد گفته شده در این راهنمای دارویی به کار رود.

مکانیسم اثر لوتپردنول

کورتیکواستروئیدها پاسخ های التهابی از جمله تورم، اتساع مویرگ ها، مهاجرت لوکوسیت ها و ایجاد زخم را مهار می کنند. لوتپردنول حلالیت بالایی در چربی دارد و به سرعت وارد سلول ها شده، موجب القاء تولید لیپوکورتین ها می شود. لیپوکورتین ها پروتئین هایی هستند که فعالیت پروستاگلاندین ها و لوکوترین ها را تعدیل می کنند.

فارماکودینامیک

لوتپردنول اتابونات (LE) استروئیدی ضعیف است که به دسته ی منحصر به فردی از گلوکوکورتیکوئیدها تعلق دارد. توانایی نفوذ لوتپردنول اتابونات به چشم و پوست، همچون استروئیدهای قوی، بسیار خوب است.

این دارو به عنوان یک عامل موضعی برای درمان حالت های التهابی چشم که به استروئیدها پاسخ می دهند، استفاده می شود؛ از جمله التهاب ملتحمه آلرژیک، التهاب مشیمیه (uveitis) و عنبیه (iritis).

فارماکوکینتیک

جذب: به دنبال استعمال چشمی، وارد کیسه ی ملتحمه شده و در نهایت با ورود به مایعات، جذب سیستمیک اندکی خواهد داشت.

متابولیسم: به متابولیت های غیرفعال اسید کربوکسیلیک تبدیل می شود.

شروع اثر: در درمان التهاب ملتحمه، علائم التهاب حدود 2 ساعت بعد از استفاده کاهش می یابد.

مقدار مصرف لوتپردنول

بزرگسالان:

التهاب ملتحمه آلرژیک فصلی:

 • سوسپانسیون 2% : 1 قطره در چشم مبتلا 4 بار در روز

وضعیت های التهابی که به استروئید پاسخ می دهند:

برای درمان وضعیت های التهابی ملتحمه چشم، پلک، قرنیه و بخش قدامی کره چشم که به استروئیدها پاسخ می دهند تجویز می شود (مثل التهاب آلرژیک ملتحمه، آکنه روزاسه، التهاب قرنیه، superficial punctate که اختلال چشمی ناشی از مرگ سلول ها بر روی سطح قرنیه است، زگیل چشمی، التهاب مشیمیه، التهاب عنبیه و ...).

 • سوسپانسیون 5% : 1-2 قطره در کیسه ملتحمه ی چشم مبتلا، چهار بار در روز؛ در صورت نیاز ممکن است در هفته ی ابتدایی درمان، دوز تا هر ساعت 1 قطره نیز افزایش یابد.

اگر علائم و نشانه ها تا 2 روز بعد کاهش نیافت، نیاز به بازبینی دوز وجود دارد.

التهاب چشمی بعد از عمل جراحی:

 • سوسپانسیون یا ژل 5% : 1-2 قطره در کیسه ی ملتحمه ی چشم، 4 بار در روز، 24 ساعت پس از جراحی آغاز شود و تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ادامه یابد.
 • پماد 5% : 4 بار در روز، مقدار کمی (حدود 0.5 اینچ یا 1.2 سانتی متر) از پماد در کیسه ملتحمه استعال شود، 24 ساعت پس از جراحی آغاز شود و تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ادامه یابد.

کودکان:

ایمنی و اثربخشی آن به اثبات نرسیده است.

موارد منع مصرف لوتپردنول

گلوکوم , حساسیت به این دارو یا هر یک اجزای فرمولاسیون , التهاب قرینه مربوط به هرپس سیمپلکس یا واکسینا ویروس , عفونت چشمی (قارچی) , عفونت چشمی (ویروسی) , سل چشمی (ocular tuberculosis)

منع مصرف مطلق: التهاب قرینه مربوط به هرپس سیمپلکس یا واکسینا ویروس ، عفونت چشمی (قارچی)، عفونت چشمی (ویروسی)، سل چشمی (ocular tuberculosis) منع مصرف نسبی: گلوکوم

هشدارها

 • در صورت وجود حساسیت به لوتپردنول یا دیگر استروئیدها و یا وجود هریک از عفونت های قارچی، باکتریایی یا ویروسی (از جمله هرپس و آبله مرغان) در چشم، نباید از لوتپردنول استفاده گردد.
نباید نوک قطره چکان لمس گردد یا مستقیماً روی چشم قرار گیرد، قطره چکان آلوده ممکن است سبب عفونت چشم شود و می تواند مشکلات جدی بینایی ایجاد نماید.

نکات قابل توصیه

 • تنها برای مصرف موضعی به کار رود. برای جلوگیری از آلودگی، از تماس قطره چکان یا نوک آن با پلک ها یا سایر سطوح بپرهیزید.
 • قبل از مصرف، لنزهای تماسی را از چشم خارج کنید؛ هنگامی که برای درمان التهاب ملتحمه فصلی به کار می رود، پس از استفاده از دارو برای استفاده مجدد لنز ها حداقل 10 دقیقه صبر کنید؛ اگر چشم ها قرمز هستند از لنز استفاده نکنید.
 • در صورت عدم بهبود علائم پس از 2 روز، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم عفونت چشمی جدید، همچون تورم، قرمزی، تحریک یا ترشحات چشمی در شما ظاهر شد، همچنین اگر بعد استفاده از دارو مشکلات بینایی یا درد شدید و سوزش اتفاق افتاد، استفاده از لوتپردنول را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.
 • ژل: هنگامی که بطری بسته است، آن را وارونه کرده و تکان دهید تا نوک لوله پر شود، سپس دارو را استعمال کنید.
سوسپانسیون: پیش از مصرف خوب تکان دهید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مصرف در شیردهی

تاکنون گزارشی مبنی بر این که کورتیکواستروئیدهای چشمی برای نوزادان شیرخوار مشکلی ایجاد کرده اند، وجود نداشته است.

دارو های مشابه لوتپردنول

فلورومتولون , فلوسینولون , پردنیزولون


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • هلیا | 1399/04/04

   سلام آقای دکتر وقت بخیر . دخترم ۷ سالشه مدت چند ماهه هر دو چشمش قرمز شده و مقداری تورم داره بردمش چشم پزشک قطره لوتمکس و سنسیت ای و اشک مصنوعی بهش داد آیا قطره لوتمکس ضرری نداره . ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   لوتمکس یه کورتون خفیف بوده و مصرف یه دوره کوتاه مدت آن التهابات و قرمزی چشم را از بین می برد و مشکلی ندارد..


  • شهلا | 1399/03/21

   سلام اقای دکتر ببخشید مصرف این قطره در بارداری مشکلی نداره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شواهد کافی در ابن زمینه وجود ندارد پس تا حد امکان بهتر است استفاده نشود


  • مریم شیردل | 1399/03/07

   سلام روزتون بخیر این قطره ایا شیری رنگ هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام بله به حالت سوسپاسیون است و باید قبل مصرف تکان داده شود


  • مریم شیردل | 1399/03/07

   سلام روزتون بخیر این قطره ایا شیری رنگ هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام بله به حالت سوسپانسیون است و باید قبل مصرف تکان داده شود


  • شبنم | 1399/01/15

   باسلام حدود ۴۰ روز پیش جراحی کاشت لنز بخاطر ضعیفی چشم داشتم، با تجویز پزشک یک ماه از قطره لوتمکس استفاده کردم بعد از قطع قطره چشمم دچار قرمزی و خارش شده و با وجود اشک مصنوعی هم خیلی خشک میشه میخواستم ببینم میتونم گاهی که علائم شدید شد از قطره استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   میشه استفاده کنید ولی توجه کنید بعد 1 ماه از قطره ای که باز شده نمیشه استفاده کرد
   و اینکه میتونید دفعات بیشتری از اشک مصنوعی استفاده کنید


  • مهدی | 1398/11/23

   با سلام یک ماهی میشه چشمم به نور حساسیت داره تو نور کم هم همینطور اذیت میشه چشمام بعضی وقت ها کمی تاریک تر از محیط میبینم ایا خشکی چشم دارم یا الرژی یا چیز دیگه ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   توصیه می شود به چشم پزشک مراجعه نمایید . 


  • داوود | 1398/11/13

   با سلام من خیلی به نور وبخاری حساسیت پیدا کردم چند بار دگتر رفتم فقط اشک مصنوعی بهم میداد ولی این بار لوتمکس رو بهم داد به نظر تون ضرری ندارع

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   برای مصارف این چنینی و کوتاه مدت زیر نظر پزشک مشکلی نداره 


  • عاطفه | 1398/11/07

   سلام اقای دکتر خسته نباشین من حدودیک ساله داروبرای قرمزی چشم استفاده کردم اوایل گفتن عفونته بعدگفتن حساسیت الان اخرین دارولوتمکس واشک مصنوعی بازم مخصتری قرمزی داره باسوزش چکار کنم الانم میگن خشکی چشم گرفتم توروخدا زودترج بدین

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   لوتپردنول یک استروئید است که از آزاد شدن موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند جلوگیری می کند. لوتپردنول چشمی برای کاهش التهابات چشم ناشی از جراحی، عفونت، آلرژی یا سایر علل به کار می رود.
   سوزش چشم یکی از عوارض جانبی دارو میباشد که در صورت عدم تحمل میبایست پزشک خود را مطلع نمایید.


  • مونا | 1398/10/20

   سلام. وقت بخیر وقتی قطره لوتنکس و باز میکنیم چند وقت میشه استفاده کرد ؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   1 ماه


  • حمیده | 1398/09/14

   با سلام من مدت دو هفته پیش عمل لازک چشم انجام دادم در ویزیت 2 هفته بعد از عمل پزشک قطره لوتمکس رو برام تجویز کرد.امروز روز سوم مصرفم بود و چشمهام به شدت به نور حساسیت پیدا کردن وقتی بیرون میرم نمیتونم چشامو حتی پشت عینک آفتابی به خوبی باز کنم،با توجه به این مشکل و اینکه پزشکم در دسترس نیست آیا باید مصرف دارو رو قطع کنم یا همچنان به مصرف ادامه بدم؟ خیلی نگرانم با ادامه ی مصرف مشکلات دیگه ای برای چشمم ایجاد شه.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عدم تحمل نور از عوارض لوتمکس میباشد ولی جهت قطع دارو بعد از عمل لیزیک میبایست با پزشک مشورت کرد.


  • ملیحه | 1398/06/21

   باتوجه به پیام قبلی که فرستادم،میخام بدونم تداخل دوتا قطره باهم چجورباید باشه چون دکتر چیزی بهم نگفت ودردسترس نیست که ازش بپرسم ومن خودم با فاصله زمانی نیمساعت استفاده میکنم واینکه اون علایم میتونه خطر ناک باشه یا نه؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   در رابطه با قطره های چشمی بهتر است با فاصله 15 تا 30 دقیقه از هم استفاده شوند . و تداخل خاصی با هم ندارند .
   در خصوص علائم بیماری بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه علت بررسی شود.