اطلاعات دارویی لوتپردنول

Loteprednol

لوتپردنول Loteprednol


لوتپردنول یک استروئید است که از آزاد شدن موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند جلوگیری می کند. لوتپردنول چشمی برای کاهش التهابات چشم ناشی از جراحی، عفونت، آلرژی یا سایر علل به کار می رود.

لوتپردنول چشمی همچنین ممکن است در مواردی غیر از موارد گفته شده در این راهنمای دارویی به کار رود.

مکانیسم اثر

کورتیکواستروئیدها پاسخ های التهابی از جمله تورم، اتساع مویرگ ها، مهاجرت لوکوسیت ها و ایجاد زخم را مهار می کنند. لوتپردنول حلالیت بالایی در چربی دارد و به سرعت وارد سلول ها شده، موجب القاء تولید لیپوکورتین ها می شود. لیپوکورتین ها پروتئین هایی هستند که فعالیت پروستاگلاندین ها و لوکوترین ها را تعدیل می کنند.

فارماکودینامیک

لوتپردنول اتابونات (LE) استروئیدی ضعیف است که به دسته ی منحصر به فردی از گلوکوکورتیکوئیدها تعلق دارد. توانایی نفوذ لوتپردنول اتابونات به چشم و پوست، همچون استروئیدهای قوی، بسیار خوب است.

این دارو به عنوان یک عامل موضعی برای درمان حالت های التهابی چشم که به استروئیدها پاسخ می دهند، استفاده می شود؛ از جمله التهاب ملتحمه آلرژیک، التهاب مشیمیه (uveitis) و عنبیه (iritis).

فارماکوکینتیک

جذب: به دنبال استعمال چشمی، وارد کیسه ی ملتحمه شده و در نهایت با ورود به مایعات، جذب سیستمیک اندکی خواهد داشت.

متابولیسم: به متابولیت های غیرفعال اسید کربوکسیلیک تبدیل می شود.

شروع اثر: در درمان التهاب ملتحمه، علائم التهاب حدود 2 ساعت بعد از استفاده کاهش می یابد.

مقدار مصرف لوتپردنول

بزرگسالان:

التهاب ملتحمه آلرژیک فصلی:

 • سوسپانسیون 2% : 1 قطره در چشم مبتلا 4 بار در روز

وضعیت های التهابی که به استروئید پاسخ می دهند:

برای درمان وضعیت های التهابی ملتحمه چشم، پلک، قرنیه و بخش قدامی کره چشم که به استروئیدها پاسخ می دهند تجویز می شود (مثل التهاب آلرژیک ملتحمه، آکنه روزاسه، التهاب قرنیه، superficial punctate که اختلال چشمی ناشی از مرگ سلول ها بر روی سطح قرنیه است، زگیل چشمی، التهاب مشیمیه، التهاب عنبیه و ...).

 • سوسپانسیون 5% : 1-2 قطره در کیسه ملتحمه ی چشم مبتلا، چهار بار در روز؛ در صورت نیاز ممکن است در هفته ی ابتدایی درمان، دوز تا هر ساعت 1 قطره نیز افزایش یابد.

اگر علائم و نشانه ها تا 2 روز بعد کاهش نیافت، نیاز به بازبینی دوز وجود دارد.

التهاب چشمی بعد از عمل جراحی:

 • سوسپانسیون یا ژل 5% : 1-2 قطره در کیسه ی ملتحمه ی چشم، 4 بار در روز، 24 ساعت پس از جراحی آغاز شود و تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ادامه یابد.
 • پماد 5% : 4 بار در روز، مقدار کمی (حدود 0.5 اینچ یا 1.2 سانتی متر) از پماد در کیسه ملتحمه استعال شود، 24 ساعت پس از جراحی آغاز شود و تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ادامه یابد.

کودکان:

ایمنی و اثربخشی آن به اثبات نرسیده است.

موارد منع مصرف

گلوکوم , حساسیت به این دارو یا هر یک اجزای فرمولاسیون , التهاب قرینه مربوط به هرپس سیمپلکس یا واکسینا ویروس , عفونت چشمی (قارچی) , عفونت چشمی (ویروسی) , سل چشمی (ocular tuberculosis)

منع مصرف مطلق: التهاب قرینه مربوط به هرپس سیمپلکس یا واکسینا ویروس ، عفونت چشمی (قارچی)، عفونت چشمی (ویروسی)، سل چشمی (ocular tuberculosis) منع مصرف نسبی: گلوکوم

هشدارها

 • در صورت وجود حساسیت به لوتپردنول یا دیگر استروئیدها و یا وجود هریک از عفونت های قارچی، باکتریایی یا ویروسی (از جمله هرپس و آبله مرغان) در چشم، نباید از لوتپردنول استفاده گردد.
نباید نوک قطره چکان لمس گردد یا مستقیماً روی چشم قرار گیرد، قطره چکان آلوده ممکن است سبب عفونت چشم شود و می تواند مشکلات جدی بینایی ایجاد نماید.

نکات قابل توصیه

 • تنها برای مصرف موضعی به کار رود. برای جلوگیری از آلودگی، از تماس قطره چکان یا نوک آن با پلک ها یا سایر سطوح بپرهیزید.
 • قبل از مصرف، لنزهای تماسی را از چشم خارج کنید؛ هنگامی که برای درمان التهاب ملتحمه فصلی به کار می رود، پس از استفاده از دارو برای استفاده مجدد لنز ها حداقل 10 دقیقه صبر کنید؛ اگر چشم ها قرمز هستند از لنز استفاده نکنید.
 • در صورت عدم بهبود علائم پس از 2 روز، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم عفونت چشمی جدید، همچون تورم، قرمزی، تحریک یا ترشحات چشمی در شما ظاهر شد، همچنین اگر بعد استفاده از دارو مشکلات بینایی یا درد شدید و سوزش اتفاق افتاد، استفاده از لوتپردنول را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.
 • ژل: هنگامی که بطری بسته است، آن را وارونه کرده و تکان دهید تا نوک لوله پر شود، سپس دارو را استعمال کنید.
سوسپانسیون: پیش از مصرف خوب تکان دهید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مصرف در شیردهی

تاکنون گزارشی مبنی بر این که کورتیکواستروئیدهای چشمی برای نوزادان شیرخوار مشکلی ایجاد کرده اند، وجود نداشته است.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • محمد | 1400/10/12

   سلام من برای تعیین درجه چشم و تعیین عینک رفتم متخصص چشم گفتن چشم های شما 0.25 و 0.5 هست و نیازی به تجویز عینک نیست و به من قطره لوتمکس و پماد اریترومایسین و اشک مصنوعی و آی ژل تجویز کردند و گفتند بعد از 2 هفته بیاین اگر درجه چشم شما کم نشد براتون عینک تجویز میکنم میخواستم بدونم ایا واقعا با این دارو ها چشم خوب میشه و اینکه ایا نیاز هست قطره لوتمکس استفاده کنم چون تو توضیحات نوشته بود در صورت استفاده بیشتر از 10 روز باید فشار چشم گرفته شود ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در صورت تجویز توسط متخصص مانعی ندارد می توانید استفاده کنید


  • ابراهیم | 1400/01/29

   سلام مشکل من افتادگی پلک هست دکتر قطره آپراکلونیدین برام تجویز کرد ولی هر جایی گشتم نبود میشه از لوتمکس استفاده کنم اصن تاثیری داره؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر


  • محمدعلی | 1399/09/24

   سلام پسر من ۱۱ سالشه بخاطر خشکی چشمش دکتر این پماد و تجویز کرده بعد سه شب استفاده به چشمش فشار زیادی وارد شده /علت چیست؟بازهم به مصرف ادامه بدم؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   منظور از فشاربه چشم چه مواردی است؟
   اگر بعد استفاده از دارو مشکلات بینایی یا درد شدید و سوزش اتفاق افتاد، استفاده از لوتپردنول را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.


  • الینا | 1399/09/01

   سلام میخواستم بپرسم من الان نزدیک یک ماهه عمل prkکردم و تقریباسه هفتس لنزم برداشتم و ازلوتمکس استفاده میکنم که تموم شد قطره ام، الان دوباره باید بخرم و استفاده کنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   معمولا نیازی به مصرف مجدد نیست. ولی باز هم باید با پزشک مشورت کنید .


  • محسن | 1399/08/04

   باسلام من قبلا داروی لوتمکس استفاده میکردم خوب بود و موقع استفاده قطره هیچ سوزشی نداشتم ولی این دفعه داروخانه قطره لوترا را داد که هنگام استفاده در چشم احساس سوزش دارم علت چیست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اینکه هر برندی از دارو فرمولاسیون متفاوت دارد ممکن است تفاوت فوق ایجاد شود


  • زهرا | 1399/07/24

   سلام من قطره لوتمکس رو دکتر برام نوشتن الان 2روز است که استفاده میکنمچشم راستم یه سره حالت جسم خارجی تو چشمم وخیلی بخیه هاش اذیت میکنه وقطره ی پیور رو هم دکتر تجویز کردند وهر دوچشمم روپیوندقرنیه انجام دادم این دوقطره تو هر دو چشمم میریزم چشم راستم که حساسیت بیشتری این مشکل رو داره وچشم چپم یه خورده فشار میاره ولی چشم راستم خیلی اذیت میکنه ودکترم گفتند تا سه‌ماه لوتمکس رو روزی 1بار وپیور رو روزی 2بار استفاده کنم 2روز پیش هم مطب بودم به خاطر کرونا نمیتونم دوباره برم علت پیوندقرنیه لایه ای قوز قرنیه بوده ممنون میشم یه راهنمایی کنید روزبه خیر خدانه

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   به طور معمول با مصرف این قطره ها حتی اگر احساس وجود جسم خارجی هم در چشم داشتید برطرف می شد.. به نظر نمی رسد مشکل از فطره ها باشد..
   با توجه به جراحی انجام شده در چشم بهتر است تلفنی مشکل خود را با پزشک در میان بگذارید..


  • آریا | 1399/07/04

   سلام دکتر واسه من لوتمکس نوشتن گفته ۲۰ روز بزن هر ۲۴ ساعت ۱ قطره مشکلی نداره میزنم کوشه های چشمم انگار قی می‌کنه ولی سفید رنگ

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام وابسته به بیماری تشخیص داده شده و داروهای دیگر تجویز شده میباشد ولی به طور کلی دوره درمان باید کامل شود


  • سارا. ع | 1399/06/27

   با سلام. دختر من ۲سال و نیمشه. به خاطر قرمزی و درد و سوزش چشم چپش دکتر براش لوتمکس تجویز کرده.میخواستم بدونم این قطره برای دخترم با توجه به سنش مشکلی ایجاد نمیکنه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به اینکه تحقیقات کافی در مورد مصرف این دارو در اطفال صورت نگرفته بهتر است از مصرف آن اجتناب کنید مگر با صلاحدید پزشک معالج...
   (موسسه خدمات دارویی رضوی | مشاوره دارویی و وبسایت اطلاعات دارویی)


  • رضوان عظیمی | 1399/06/23

   سلام خسته نباشید این این قطره را دکتر نوروز زاده برام نوشتم میخواستم بدونم داخل دوتا چشم باید استفاده کنم یا اینکه فقط برای یک چشم چون که من فقط چشم راستم مشکل داره ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام فقط باید جهت چشم راست استفاده شود


  • سارا | 1399/06/07

   سلام برا اثر استفاده از داروی لوتمکس جوش های ریزی اطراف چشمم زده ایا عوارض این پماده یا مشکل

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض آن شامل تاری دید , گلوکوم , کاتاراکت , احساس سوزش در چشم , عدم تحمل نور , افزایش فشار داخل چشم , خارش چشم , افزایش احتمال عفونت های ثانویه , تاخیر در بهبود زخم میباشد
   سلام جوشهای دور چشم ممکن است از تماس مستقیم دارو  یا موارد دیگر با آن باشد لذا در صورت ادامه آن باید قبل  از قطع دارو به پزشک مراجعه بفرمایید


  • علی | 1399/06/07

   سلام.وقت بخیر.پسر من که ۵ سالشه چند بار با درد چشم از خواب بیدار شد و میگفت چشمم درد میکنه و وقتی بردیمش کلینیک .دکتر گفت خشکی چشم داره و همین دارو lotemax را تجویز کرد و الان که استفاده میکنیم از روز دهم زیر چشمش شروع کرد به جوش زدن و قرمز شدن. من الان دارو را قطع کردم تا ببینم چطور میشه.بی زحمت راهنمایی کنید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام جوشهای دور چشم ممکن است از تماس مستقیم دارو  یا موارد دیگر با آن باشد لذا در صورت ادامه آن باید قبل  از قطع دارو به پزشک مراجعه بفرمایید


  • سماء | 1399/05/20

   من سالها بود که قرمزی چشم داشتم و قطره هایی که دکترا میدادن تا زمانی که استفاده میکردم خوب بود اما بعد از اتمام قطره دوباره چشمم قرمز میشد اما سال ۹۴ قطره لوتمکس رو استفاده کردم خیلی عالی بود تا امسال دیگه قرمزی نداشتم الان دوباره چشمم قرمزه، آیا میتونم خودم تجدید دارو کنم؟ ممنونم از پزشکهایی عزیزی که بی دریغ جواب سوال مریضها رو میدن

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   لوتپردنول یک استروئید است که از آزاد شدن موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند جلوگیری می کند. لوتپردنول چشمی برای کاهش التهابات چشم ناشی از جراحی، عفونت، آلرژی یا سایر علل به کار می رود.
   این دارو برای شما مفید خواهد بود اما بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکل با تجویز متخصص چشم استفاده نمایید.


  • رضا | 1399/05/09

   با سلام مدت ده روز هست عمل استرابییم یک چشم انجام دادم و دکتر دو قطره لوتمکس و رافیکول تجویز کردند الان بعد از مدت ده روز احساس میکنم دید چشم عمل شده نسبت به قبل کمتر شده آیا ممکنه از عوارض این دو قطره باشه نمی‌دونم مصرف قطره ها را قطع کنم یا نه دکترم فعلا در دسترس نیست لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   کاهش دید چشم از عوارض شایع این دو قطره نیست و مشکل شما نیاز به معاینه توسط پزشک معالج دارد..


  • فاطمه | 1399/05/03

   سلام ، بین اثربخشی داروی خارجی لوتمکس و لوترا ایرانی تفاوت زیادی هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام داروی ژنریک آن یکی میباشد


  • هلیا | 1399/04/04

   سلام آقای دکتر وقت بخیر . دخترم ۷ سالشه مدت چند ماهه هر دو چشمش قرمز شده و مقداری تورم داره بردمش چشم پزشک قطره لوتمکس و سنسیت ای و اشک مصنوعی بهش داد آیا قطره لوتمکس ضرری نداره . ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   لوتمکس یه کورتون خفیف بوده و مصرف یه دوره کوتاه مدت آن التهابات و قرمزی چشم را از بین می برد و مشکلی ندارد..


  • شهلا | 1399/03/21

   سلام اقای دکتر ببخشید مصرف این قطره در بارداری مشکلی نداره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شواهد کافی در ابن زمینه وجود ندارد پس تا حد امکان بهتر است استفاده نشود


  • مریم شیردل | 1399/03/07

   سلام روزتون بخیر این قطره ایا شیری رنگ هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام بله به حالت سوسپاسیون است و باید قبل مصرف تکان داده شود


  • مریم شیردل | 1399/03/07

   سلام روزتون بخیر این قطره ایا شیری رنگ هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام بله به حالت سوسپانسیون است و باید قبل مصرف تکان داده شود


  • شبنم | 1399/01/15

   باسلام حدود ۴۰ روز پیش جراحی کاشت لنز بخاطر ضعیفی چشم داشتم، با تجویز پزشک یک ماه از قطره لوتمکس استفاده کردم بعد از قطع قطره چشمم دچار قرمزی و خارش شده و با وجود اشک مصنوعی هم خیلی خشک میشه میخواستم ببینم میتونم گاهی که علائم شدید شد از قطره استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   میشه استفاده کنید ولی توجه کنید بعد 1 ماه از قطره ای که باز شده نمیشه استفاده کرد
   و اینکه میتونید دفعات بیشتری از اشک مصنوعی استفاده کنید


  • مهدی | 1398/11/23

   با سلام یک ماهی میشه چشمم به نور حساسیت داره تو نور کم هم همینطور اذیت میشه چشمام بعضی وقت ها کمی تاریک تر از محیط میبینم ایا خشکی چشم دارم یا الرژی یا چیز دیگه ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   توصیه می شود به چشم پزشک مراجعه نمایید . 


  • داوود | 1398/11/13

   با سلام من خیلی به نور وبخاری حساسیت پیدا کردم چند بار دگتر رفتم فقط اشک مصنوعی بهم میداد ولی این بار لوتمکس رو بهم داد به نظر تون ضرری ندارع

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   برای مصارف این چنینی و کوتاه مدت زیر نظر پزشک مشکلی نداره 


  • عاطفه | 1398/11/07

   سلام اقای دکتر خسته نباشین من حدودیک ساله داروبرای قرمزی چشم استفاده کردم اوایل گفتن عفونته بعدگفتن حساسیت الان اخرین دارولوتمکس واشک مصنوعی بازم مخصتری قرمزی داره باسوزش چکار کنم الانم میگن خشکی چشم گرفتم توروخدا زودترج بدین

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   لوتپردنول یک استروئید است که از آزاد شدن موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند جلوگیری می کند. لوتپردنول چشمی برای کاهش التهابات چشم ناشی از جراحی، عفونت، آلرژی یا سایر علل به کار می رود.
   سوزش چشم یکی از عوارض جانبی دارو میباشد که در صورت عدم تحمل میبایست پزشک خود را مطلع نمایید.


  • مونا | 1398/10/20

   سلام. وقت بخیر وقتی قطره لوتنکس و باز میکنیم چند وقت میشه استفاده کرد ؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   1 ماه


  • حمیده | 1398/09/14

   با سلام من مدت دو هفته پیش عمل لازک چشم انجام دادم در ویزیت 2 هفته بعد از عمل پزشک قطره لوتمکس رو برام تجویز کرد.امروز روز سوم مصرفم بود و چشمهام به شدت به نور حساسیت پیدا کردن وقتی بیرون میرم نمیتونم چشامو حتی پشت عینک آفتابی به خوبی باز کنم،با توجه به این مشکل و اینکه پزشکم در دسترس نیست آیا باید مصرف دارو رو قطع کنم یا همچنان به مصرف ادامه بدم؟ خیلی نگرانم با ادامه ی مصرف مشکلات دیگه ای برای چشمم ایجاد شه.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عدم تحمل نور از عوارض لوتمکس میباشد ولی جهت قطع دارو بعد از عمل لیزیک میبایست با پزشک مشورت کرد.


  • ملیحه | 1398/06/21

   باتوجه به پیام قبلی که فرستادم،میخام بدونم تداخل دوتا قطره باهم چجورباید باشه چون دکتر چیزی بهم نگفت ودردسترس نیست که ازش بپرسم ومن خودم با فاصله زمانی نیمساعت استفاده میکنم واینکه اون علایم میتونه خطر ناک باشه یا نه؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   در رابطه با قطره های چشمی بهتر است با فاصله 15 تا 30 دقیقه از هم استفاده شوند . و تداخل خاصی با هم ندارند .
   در خصوص علائم بیماری بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه علت بررسی شود.