اطلاعات دارویی بکلومتازون دی پروپیونات

Beclomethasone Dipropionate


بکلومتازون دی پروپیونات Beclomethasone Dipropionate


بکلومتازون استنشاقی برای درمان پیشگیرانه در بیماران مبتلا به آسم نایژه ای مزمن به کار می رود. بکلومتازون نمی تواند حمله آسم آغاز شده را متوقف کند. بکلومتازون دی پروپیونات بینی برای درمان علائم رینیت آلرژیک فصلی و غیرفصلی استفاده می شود.همچنین برای درمان پولیپ بینی راجعه استفاده می شود.

مکانیسم اثر بکلومتازون دی پروپیونات

بکلومتازون یک کورتیکواستروئید است و بدلیل مهار ترشح فاکتورهای رشد و سایتوکاین ها از لنفوسیت ها،ائوزینوفیل ها،ماکروفاژها،فیبروبلاست ها و ماست سل ها اثر ضدالتهابی قوی دارد.
همچنین با کاهش ترشح موکوس در مجاری تنفسی مقدار و ویسکوزیته خلط را کاهش می دهد. بکلومتازون دی پروپیونات میزان سنتز پروتئین را کنترل می کند همچنین مهاجرت لکوسیت های چند هسته ای ،فیبروبلاست ها را کاهش می دهد.با معکوس نمودن نفوذپذیری مویرگی و پایداری لیپوزومال در سطح سلولی منجر به پیشگیری یا کنترل التهاب می گردد.

فارماکودینامیک

بکلومتازون یک گلوکوکورتیکوئید هالوزنه صناعی با اثرات ضدالتهابی و تنگ کنندگی عروق می باشد که در درمان آسم وابسته به استروئید،رینیت آلرژیک و پولیپ بینی (پیشگیری بعد از عمل جراحی) به کار می رود.

فارماکوکینتیک

بکلومتازون سریعا از ریه ها،مخاط بینی ، دستگاه گوارش جذب می گردد. بکلومتازون دی پروپیونات یک پیش دارو است و در حین جذب سریعا به 17-BMP(متابولیت فعال اصلی) تبدیل می شود و بدنبال آن در کبد توسط CYP3A4 به دیگر متابولیت ها با فعالیت کمتر متابولیزه می شود.دفع آن از طریق مدفوع(60%) و ادرار (10-12%) می باشد.نیمه عمر حذفی: BDP:0.5 ساعت و 17-BMP: 2.7 ساعت می باشد.اتصال به پروتئینهای پلاسمای BDP :87% و 17-BMP: 94 تا 96% می باشد.

مقدار مصرف بکلومتازون دی پروپیونات

مقدار مصرف معمول برای آسم-درمان نگهدارنده: بزرگسالان:استنشاقی:

-- برای بیمارانی که قبلا فقط داروهای گشادکننده برونش را دریافت کرده اند:
- مقدار اولیه:40-80 mcg دو بار در روز.
-- برای بیمارانی که قبلا از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی استفاده کرده اند:
--مقدار اولیه:40-160 mcg دو بار در روز.
-مقدار نگهدارنده:ممکن است در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب افزایش مقدار مصرف در عرض 3-4 هفته داشته باشیم بعد از رسیدن به مقدار ثابت جهت کاهش عوارض جانبی تا رسیدن به کمترین مقدار موثر تنظیم می گردد.
-حداکثر مقدار مصرف مجاز: 320 mcg ، دو بار در روز.

مقدار مصرف معمول برای آسم-درمان نگهدارنده:کودکان:استنشاقی:

-سنین 5 تا 11 سال:
مقدار اولیه: 40 mcg دو بار در روز
-مقدار نگهدارنده:ممکن است در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب افزایش مقدار مصرف در عرض 3-4 هفته داشته باشیم بعد از رسیدن به مقدار ثابت جهت کاهش عوارض جانبی تا رسیدن به کمترین مقدار موثر تنظیم می گردد.
-حداکثر مقدار مصرف مجاز:80 mcg ، دو بار در روز.
سنین 12 سال و بیشتر:
--برای بیمارانی که قبلا فقط داروهای گشادکننده برونش را دریافت کرده اند:
-مقدار اولیه:40-80 mcg دو بار در روز.
-- برای بیمارانی که قبلا از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی استفاده کرده اند:
--مقدار اولیه:40-160 mcg دو بار در روز
-مقدار نگهدارنده:ممکن است در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب افزایش مقدار مصرف در عرض 3-4 هفته داشته باشیم بعد از رسیدن به مقدار ثابت جهت کاهش عوارض جانبی تا رسیدن به کمترین مقدار موثر تنظیم می گردد.
-حداکثر مقدار مصرف مجاز:320 mcg ، دو بار در روز.

مقدار مصرف معمول برای رینیت ها،پولیپ های بینی(پیشگیری بعد از عمل جراحی): اسپری بینی:

--بزرگسالان:یک یا دو پاف(42 یا 84 mcg) در هر سوراخ بینی دو بار در روز، مقدار نهایی: 168 تا 336 mcg در روز،حداکثر مقدار مجاز :336 mcg در روز.
-کودکان:6 تا 11 سال:مقدار اولیه: یک پاف(42 mcg) در هر سوراخ بینی دو بار در روز،( مقدار نهایی:168 mcg در روز. )
در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب ممکن است به 2 پاف(84 mcg) در هر سوراخ بینی دو بار در روز،( مقدار نهایی:336 mcg در روز. )افزایش یابد.سپس با یک کنترل مناسب تا رسیدن به یک پاف (42 mcg) در هر سوراخ بینی دو بار در روز،( مقدار نهایی:168 mcg در روز. )کاهش داده شود.
کودکان با سن 12 سال و بالاتر مقدار مصرف مانند بزرگسالان می باشد.

مقدار مصرف معمول برای رینیت های آلرژیک: اسپری بینی:

-بزرگسالان:2 پاف(160 mcg) در هر سوراخ بینی یک بار در روز(حداکثر مقدار مجاز: 320 mcg در روز)
-کودکان:4 تا 11 سال:یک پاف(40 mcg) در هر سوراخ بینی یک بار در روز(حداکثر مقدار مجاز: 80 mcg در روز)
کودکان با سن 12 سال و بالاتر مقدار مصرف مانند بزرگسالان می باشد.

تداخلات دارویی بکلومتازون دی پروپیونات

هشدارها

1-کورتیکواستروئیدهای استنشاقی در موارد سل فعال یا مشکوک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2-از مصرف کورتیکواستروئید بینی در بیمارانی که اخیرا دارای زخم های سپتوم بینی بوده اند یا تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند یا دچار آسیب و ضربه به بینی شده اند تا زمانی که بهبودی حاصل گردد خودداری نمایید.
3-مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها می تواند شانس ابتلا به عفونت های ثانویه را افزایش دهد و یا عفونت حاد شامل عفونت های قارچی را بپوشاند،باعث وخامت یا طولانی شدن عفونت های ویروسی گردد و پاسخگویی به واکسن ها را محدود نماید.
4-با مصرف بکلومتازون احتمال سوراخ شدن سپتوم بینی یا عفونت های کاندیدا آلبیکنس موضعی در بینی یا حلق وجود دارد.
5-مصرف بکلومتازون در بیماران دارای سابقه زیادی فشار داخلی چشم،کاتاراکت یا گلوکوم با احتیاط فراوان صورت پذیرد.انجام آزمون های معمول چشم در مصرف طولانی مدت بکلومتازون یا در بیمارانی که تغییرات دید را گزارش می کنند ضروری است.

نکات قابل توصیه

ا-قبل از هر بار مصرف بکلومتازون استنشاقی ، آنرا بخوبی تکان دهید. قبل از اولین استفاده 6 بار پمپ را فشار دهید (یا تا زمانی که اولین ذرات اسپری ظاهر گردد) و اگر حداقل هفت روز از محصول استفاده نکردید این عمل را تکرار کنید.از اسپری کردن محصول بینی در چشم یا دهان خودداری شود.
اپلیکاتور بینی را می توان با آب ولرم شستشو داده و بلفاصله خشک کنید.
2-رشد ( در نوجوانان و کودکان) ، علائم و نشانه های سرکوب محور HPA و کمبود آدرنال، تغییرات دید، علائم و نشانه های عفونت کاندیدا (در مصرف دراز مدت) تحت بررسی قرار گیرد.
3-نحوه صحیح مصرف آئروسل های استنشاقی بکلومتازون باید به بیمار آموزش داده شود.
4-بعد از هر بار مصرف بکلومتازون استنشاقی باید دهان با آب ولرم شستشو داده شود.
5-جهت مصرف اسپری بینی بکلومتازون ،سر اسپری را داخل سوراخ بینی در جهت مخالف تیغه میانی بینی قرار دهید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه بکلومتازون دی پروپیونات


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
دارو های مشابه