اطلاعات دارویی امپرازول

Omeprazole

امپرازول Omeprazole


امپرازول از داروهای مهارکننده پمپ پروتون می باشد. امپرازول موجب کاهش مقدار اسید تولید شده در معده می شود.
امپرازول در درمان و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده به مری و دیگر بیماریهای ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده استفاده می شود.
امپرازول در درمان التهاب مری زخمی شونده نیز استفاده می شود و همچنین همراه با آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری تجویز می شود.
امپرازول بدون نسخه (OTC) در بزرگسالان برای کمک به کنترل سوزش معده که 2 روز یا بیشتر در هفته اتفاق می افتد استفاده می شود.
این دارو می تواند باعث مشکلات کلیوی شود. اگرمیزان ادرار کمتر از حد معمول شود یا در صورت وجود خون در ادرار، به پزشک خود اطلاع دهید.

مکانیسم اثر

امپرازول یک مهارکننده مهارکننده پمپ پروتون می باشد . امپرازول با مهار اختصاصی H+/K+-ATPase در سلولهای جدار معده باعث مهار ترشح اسید معده می گردد.

فارماکودینامیک

تأثیر بر ترشح اسید معده:
این دارو باعث کاهش ترشح اسید معده می شود. پس از تجویز خوراکی ، معمولاً شروع اثر ضد ترشحی امپرازول در عرض یک ساعت حاصل می شود ، حداکثر اثر آن 2 ساعت بعد از تجویز است. اثر بازدارندگی امپرازول بر ترشح اسید با تکرار دوز یک بار در روز افزایش می یابد و پس از چهار روز به حداکثر می رسد.

تاثیر بر گاسترین سرم:
در مطالعات روی 200 بیمار یا بیشتر ، سطح گاسترین سرم طی 1-2 هفته اول تجویز روزانه دوزهای درمانی امپرازول افزایش یافت. این امر به طور موازی با مهار ترشح اسید اتفاق افتاد. با ادامه تجویز امپرازول ، هیچ افزایش بیشتری در گاسترین سرم رخ نداد. افزایش گاسترین باعث هیپرپلازی سلول مانند انتروکرومافین و افزایش سطح کروموگرانین A (CgA) سرم می شود. افزایش سطح CgA ممکن است منجر به نتایج مثبت کاذب در مطالعات تشخیصی تومورهای عصبی و غدد درون ریز شود.

اثرات سلول شبه آنتروکرومافین (ECL):
نمونه های بیوپسی معده از انسان در مطالعات بالینی طولانی مدت از بیش از 3000 کودک و بزرگسال تحت درمان با امپرازول بدست آمده است. بروز هیپرپلازی سلولی شبه انتروکرومافین در این مطالعات با گذشت زمان افزایش می یابد. با این حال ، هیچ موردی از کارسینوئیدهای سلول ECL ، دیسپلازی یا نئوپلازی در این بیماران شناسایی نشده است. با این حال ، این مطالعات از نظر قدرت و مدت زمان برای نتیجه گیری در مورد تأثیر احتمالی تجویز طولانی مدت امپرازول در ایجاد هرگونه شرایط بدخیمی، کافی نیستند.

اثرات دیگر:
اثرات سیستمیک امپرازول در سیستم عصبی مرکزی ، سیستم های قلبی عروقی و تنفسی تاکنون یافت نشده است. امپرازول ، در دوزهای خوراکی 30 یا 40 میلی گرم به مدت 2-4 هفته ، هیچ تاثیری بر عملکرد تیروئید ، متابولیسم کربوهیدرات ، یا سطح در گردش هورمون پاراتیروئید ، کورتیزول ، استرادیول ، تستوسترون ، پرولاکتین ، کوله سیستوکینین یا سکرتین نشان نداد.

فارماکوکینتیک

جذب: کپسول های آهسته رهش امپرازول حاوی فرمولاسیون گرانول روکش دار روده ای امپرازول است (زیرا امپرازول در برابر اسید ناپایدار است) ، بنابراین جذب امپرازول فقط پس از خروج گرانول ها از معده آغاز می شود . جذب امپرازول سریع است.حداکثر غلظت پلاسما طی 0.5 تا 3.5 ساعت بدست می آید.
فراهمی زیستی مطلق (در مقایسه با تجویز داخل وریدی) تقریباً 30-40٪ در دوزهای 20-40 میلی گرم است که بیشتر به دلیل متابولیسم پیش سیستمیک است. فراهمی زیستی امپرازول با تجویز مکرر کپسول های آهسته رهش امپرازول کمی افزایش می یابد.
اتصال پروتئینی: امپرازول 95% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود
متابولیسم: امپرازول بطور وسیعی در کبد تحت متابولیسم توسط سیستم آنزیمی سیتوکروم P450 قرار می گیرد.
مسیر حذف: راه اصلی دفع متابولیت های امپرازول از طریق ادرار می باشد.
نیمه عمر: نیمه عمر امپرازول در افراد سالم 0.5 تا 1 ساعت و در اختلالات کبدی تقریبا 3 ساعت می باشد.

موارد مصرف امپرازول

*بزرگسالان:
کاربردهای اصلی (Labeled indications):
1-بازگشت محتویات معده به مری ، فرسایشی (همراه با آسیب به مری) یا غیر فرسایشی
2- بیماری زخم معده، درمان و پیشگیری ثانویه
3-سندروم زولینگر الیسون

کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
1-سوء هاضمه (ایدیوپاتیک یا بدون زخم)
2-پیشگیری اولیه از زخم ایجاد شده با NSAID ها (مانند آسپیرین)

*کودکان:
1-بازگشت محتویات معده به مری (GERD)
2-ازوفاژیت فرسایشی (التهاب مری زخم شونده)

مقدار مصرف امپرازول

*بزرگسالان:
 کاربردهای اصلی (Labeled indications):
1-بازگشت محتویات معده به مری (GERD) ، فرسایشی (همراه با آسیب به مری) یا غیر فرسایشی:
درمان اولیه:
   بیماری خفیف یا غیرمداوم (کمتر از دو بار در هفته) بدون هیچ آثاری از آسیب به مری:
خوراکی: 10 میلی گرم یک بار در روز ؛ در صورت لزوم می تواند پس از 4 تا 8 هفته یک بار در روز به 20 میلی گرم افزایش یابد.
  علائم شدید و یا مکرر (≥ 2 مرتبه در هفته) و یا ازوفاژیت فرسایشی:
خوراکی: 20 تا 40 میلی گرم یک بار در روز ؛ پس از کنترل علائم ، حداقل به مدت 8 هفته ادامه دهید . متعاقباً ، بیماران بدون ازوفاژیت فرسایشی شدید می توانند به کمترین دوز لازم برای کنترل علائم (و / یا تغییر دادن به یک مسدود کننده H2) کاهش یافته و  قطع کنند. بیمارانی که ازوفاژیت فرسایشی شدید یا مری بارت دارند باید درمان نگهدارنده طولانی مدت را با 20 میلی گرم یک بار در روز ادامه دهند.

علائم باقیمانده با وجود 40 میلی گرم یک بار در روز درمان:
توجه: مراجعه به متخصص توصیه می شود.
خوراکی: گزینه های درمانی شامل تقسیم دوز به 20 میلی گرم دو بار در روز ، افزایش دوز به 40 میلی گرم دو بار در روز یا تغییر به PPI دیگر است
.

درمان OTC (همراه با راهنمایی بیمار): در صورت سوزش معده ، علائم مکرر ( 2 یا بیشتر از 2 مرتبه در هفته):
خوراکی: 20 میلی گرم یک بار در روز به مدت 14 روز (حداکثر: 20 میلی گرم در روز). در صورت لزوم ممکن است هر 4 ماه یک دوره 14 روزه را تکرار کنید. در صورت برطرف نشدن علائم در طی 14 روز از درمان ، به پزشک مراجعه کنید. بیش از 14 روز یا زودتر از هر 4 ماه مصرف نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.
   ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری:
خوراکی: 20 میلی گرم یا 40 میلی گرم دو بار در روز به عنوان بخشی از یک رژیم ترکیبی مناسب با آنتی بیوتیک ها. دوز بستگی به رژیم انتخاب شده دارد.
2- بیماری زخم معده، درمان و پیشگیری ثانویه:
توجه: برای بیماران مصرف کننده NSAID (از جمله آسپرین) ، در صورت امکان باید NSAID قطع شود. در صورت وجود عفونت ، ابتدا باید عفونت هلیکوباکتر پیلوری درمان شود.

زخم بدون عارضه:
خوراکی: 20 تا 40 میلی گرم یک بار در روز. مدت زمان آن به اندازه ، محل و علت زخم بستگی دارد و از 4 تا 8 هفته متغیر است. در بیماران مبتلا به بیماری عودکننده ، ممکن است دوز دارو به 20 تا 40 میلی گرم دو بار در روز افزایش یابد.

زخم پیچیده (سوراخ شدن یا انسداد خروجی معده):
خوراکی: 40 میلی گرم دو بار در روز به مدت 4 هفته و به دنبال آن 40 میلی گرم یک بار در روز. مدت زمان بستگی به محل و علت زخم دارد
.

زخم خونریزی دهنده:
 خوراکی (ترجیحاً به دنبال استفاده اولیه از یک مهار کننده پمپ پروتون IV):
توجه: برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که در بیماران مشکوک به خونریزی دستگاه گوارش فوقانی فعال قبل از آندوسکوپی ، دوز بالای مهارکننده پمپ پروتون (PPI) با دوز مداوم یا متناوب شروع شود. به دنبال آندوسکوپی ، برای بیماران مبتلا به کانون های پرخون مربوط به خونریزی اخیر (به عنوان مثال ، خونریزی فعال ، رگ قابل مشاهده ، لخته چسبنده) ، تزریق مداوم یک مهار کننده پمپ پروتون وریدی حداقل به مدت 72 ساعت قبل از انتقال به PPI خوراکی توصیه می شود. بیماران فاقد کانون های پرخون مربوط به خونریزی اخیر می توانند بلافاصله پس از آندوسکوپی به PPI خوراکی منتقل شوند.

بیماران مبتلا به کانون های پرخون مربوط به خونریزی اخیر در آندوسکوپی (به دنبال درمان با مهار کننده پمپ پروتون IV): 40 میلی گرم دو بار در روز به مدت 14 روز و به دنبال آن 40 میلی گرم یک بار در روز
بیمارانی که کانون خطرناک خونریزی در آندوسکوپی ندارند: 20 میلی گرم یک بار در روز
مدت زمان: کل مدت درمان به اندازه ، محل و علت زخم بستگی دارد و از 4 تا 12 هفته متغیر است.


3-سندروم زولینگر الیسون:
خوراکی: اولیه: 40 میلی گرم دو بار در روز ؛ در صورت نیاز ، ممکن است در اوایل درمان حداکثر تا 180 میلی گرم در روز افزایش می یابد. هنگامی که خروجی اسید کنترل شد ، کاهش دوز تدریجی امکان پذیر است.
محدوده دوز نگهدارنده گزارش شده: 10 تا 180 میلی گرم در روز (میانگین: 60 تا 70 میلی گرم در روز). دوزهای روزانه> 80 میلی گرم معمولاً در 2 دوز منقسم تجویز می شود.


کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
1-سوء هاضمه (ایدیوپاتیک یا بدون زخم):
خوراکی: 20 میلی گرم روزی یک بار به مدت 4 تا 8 هفته، در بیماران با علائم بیشتر ممکن است درمان ادامه یابد. بعضی از متخصصان توصیه می کنند برای به حداقل رساندن عوارض جانبی طولانی مدت هر 6 تا 12 هفته درمان قطع شود.

2-پیشگیری اولیه از زخم ایجاد شده با NSAID ها (مانند آسپیرین):
خوراکی: 20 میلی گرم یک بار در روز در طول مدت استفاده از NSAID با خطر بالا.

*کودکان:
1-بازگشت محتویات معده به مری (GERD):
زیر 1 سال: ایمنی و کارآیی مشخص نیست
5-10 کیلوگرم: 5 میلی گرم خوراکی روزانه
10-20 کیلوگرم: 10 میلی گرم خوراکی روزانه
بیشتر از 20 کیلوگرم: 20 میلی گرم خوراکی روزانه


2-ازوفاژیت فرسایشی (التهاب مری زخم شونده):
زیر 1 ماه:
ایمنی و کارآیی مشخص نیست.
1 ماه تا زیر 1 سال سن:
3 تا کمتر از 5 کیلوگرم: 2.5 میلی گرم در روز
5 تا کمتر از 10 کیلوگرم: 5 میلی گرم در روز
10 کیلوگرم: 10 میلی گرم در روز
ممکن است در مدت 6 هفته درمان شود.
1-16 ساله:
5 تا کمتر از 10 کیلوگرم: 5 میلی گرم خوراکی روزانه
10 تا کمتر از 20 کیلوگرم: 10 میلی گرم خوراکی روزانه
20 کیلوگرم یا بیشتر : 20 میلی گرم خوراکی روزانه
ممکن است در مدت 4-8 هفته درمان شود.

موارد منع مصرف

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن
همزمان با عوامل ضد باکتری
عدم مصرف دارو به صورت OTC یا بدون نسخه پزشک در صورت مشکل یا درد هنگام بلع، استفراغ خونی، مشاهده خون در مدفوع، درد قفسه سینه

عوارض جانبی امپرازول

عوارض جانبی با شیوع کم (1% تا 10%):
سیستم عصبی مرکزی: سردرد (7%)، سرگیجه (2%)
پوستی: راش پوستی (2%)
دستگاه گوارش: درد شکمی (5%)، اسهال (4%)، تهوع (4%)، نفخ (3%)، استفراغ (3%)، برگشت اسید (2%)، یبوست (2%)
سیستم عضلانی اسکلتی: درد پشت (1%)، ضعف (1%)
دستگاه تنفسی: عفونت مجاری تنفسی فوقانی (2%)، سرفه (1%)

تداخلات دارویی

سیتالوپرام
آکالابروتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) ممکن است غلظت سرمی آکالابروتینیب را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

آتازاناویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی آتازاناویر را کاهش دهند. مصرف آتازاناویر 12 ساعت پس از PPI و دوز PPI نباید بیش از معادل 20 میلی گرم امپرازول باشد. نظارت بر اثر آتازاناویر لازم است. تداخل رده D: اصلاح درمان

بوسوتینیب: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی بوسوتینیب را کاهش دهند. مدیریت: گزینه هایی برای جایگزین کردن مهار کننده های پمپ پروتون مانند آنتی اسیدهای کوتاه اثر یا آنتاگونیست های گیرنده هیستامین نوع 2 در نظر بگیرید. داروهای جایگزین را بیش از 2 ساعت قبل یا بعد از بوسوتینیب تجویز کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

سفوروکسیم: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است جذب سفوروکسیم را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

سیلوستازول: امپرازول ممکن است غلظت سرمی متابولیت فعال (s) سیلوستازول را افزایش دهد. امپرازول ممکن است غلظت سرمی سیلوستازول را افزایش دهد. مدیریت: در بیمارانی که امپرازول نیز دریافت می کنند ، دوز سیلوستازول را به 50 میلی گرم دو بار در روز کاهش دهید. پاسخ بالینی به سیلوستازول را از نزدیک کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

سیتالوپرام: امپرازول ممکن است غلظت سرمی سیتالوپرام را افزایش دهد. مدیریت: در صورت استفاده با امپرازول ، دوز سیتالوپرام را به حداکثر 20 میلی گرم در روز محدود کنید. از نظر سمیت سیتالوپرام (به عنوان مثال ، سندرم سروتونین ، طولانی شدن QT) در بیمارانی که این ترکیب را دریافت می کنند ، نظارت کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

کلوپیدوگرل: امپرازول ممکن است اثر ضد پلاکتی کلوپیدوگرل را کاهش دهد. امپرازول ممکن است غلظت سرمی متابولیت فعال (کلوپیدوگرل) را کاهش دهد. مدیریت: توصیه می شود از مصرف همزمان امپرازول به دلیل کاهش احتمالی اثر کلوپیدوگرل جلوگیری شود. رابپرازول یا پانتوپرازول ممکن است گزینه های کم خطرتری نسبت به امپرازول باشند. تداخل رده D: اصلاح درمان

القا کننده های CYP2C19 (قوی): ممکن است غلظت سرمی امپرازول را کاهش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

داکومیتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی داکومیتینیب را کاهش دهند. مدیریت: از مصرف همزمان داکومیتینیب با مهار کننده های پمپ پروتون خودداری کنید. ممکن است از داروهای آنتی اسید استفاده شود. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

داساتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی داساتینیب را کاهش دهند. مدیریت: در صورت نیاز به برخی از درمان های کاهش دهنده اسید ، می توان از داروهای ضد اسید (2 ساعت قبل یا بعد از تجویز داساتینیب استفاده کرد) به جای مهار کننده پمپ پروتون استفاده کرد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

دلاویردین: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی دلاویردین را کاهش دهند. مدیریت: در بیماران تحت درمان با دلاویردین باید از درمان مزمن با مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) خودداری کرد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

ارلوتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ارلوتینیب را کاهش دهند. تداخل رده X: امنع مصرف همزمان

ایتراکونازول: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ایتراکونازول را کاهش دهند. مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ایتراکونازول را افزایش دهند.  تداخل رده D: اصلاح درمان

کتوکونازول (سیستمیک): مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است جذب کتوکونازول (سیستمیک) را کاهش دهند. کتوکونازول (سیستمیک) ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های پمپ پروتون را افزایش دهد. مدیریت: در صورت لزوم استفاده همزمان با مهارکننده های پمپ پروتون ، برای افزایش اسیدیته معده و بهبود جذب ، کتوکونازول را با یک نوشیدنی اسیدی استفاده کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

لدیپاسویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی لدیپاسویر را کاهش دهند. مدیریت: دوزهای PPI معادل امپرازول 20 میلی گرم یا کمتر ممکن است با لیدیپاسویر در شرایط ناشتا تجویز شود. تداخل رده D: اصلاح درمان

متوترکسات: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی متوترکسات را افزایش دهند. مدیریت: قطع درمان موقتی مهار کننده پمپ پروتون (PPI) را در بیمارانی که دوز بالایی از متوترکسات دریافت می کنند ، در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

نلفیناویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی متابولیت فعال (nelfinavir) را کاهش دهند. مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی نلفیناویر را کاهش دهند.

نراتینیب: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی نراتینیب را کاهش دهند. به طور خاص ، مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است جذب نراتینیب را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

نیلوتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی نیلوتینیب را کاهش دهند. مدیریت: در صورت امکان از این ترکیب خودداری کنید زیرا احتمالاً تفکیک دوزها روش کافی برای به حداقل رساندن تعامل نیست. تداخل رده D: اصلاح درمان

پازوپانیب: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی پازوپانیب را کاهش دهند. تداخل رده  X: منع مصرف همزمان

پکسیدارتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی Pexidartinib را کاهش دهند. مدیریت: در صورت نیاز به کاهش اسید ، تجویز آنتی اسید را 2 ساعت قبل یا بعد از پکسیدارتینیب در نظر بگیرید ، یا پکسیدارتینیب را 2 ساعت قبل یا 10 ساعت بعد از آنتاگونیست گیرنده H2 تجویز کنید. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

پوساکونازول: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی پوساکونازول را کاهش دهند. مدیریت: از مصرف همزمان بازدارنده های پمپ پروتون (PPI) و سوسپانسیون خوراکی پوساکونازول خودداری کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

ریلپیویرین: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ریلپیویرین را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمانن

رزیدرونات: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است اثر درمانی رزیدرونات را کاهش دهند. مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی رزیدرونات را افزایش دهند. بیماران بالای 70 سال بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی هستند. تداخل رده D: اصلاح درمان

گل راعی: ممکن است غلظت سرمی امپرازول را کاهش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

ولپاتاسویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ولپاتاسویر را کاهش دهند. مدیریت: Sofosbuvir / velpatasvir باید همراه با غذا تجویز شود و 4 ساعت قبل از امپرازول 20 میلی گرم مصرف شود. Sofosbuvir / velpatasvir / voxilaprevir را می توان با امپرازول 20 میلی گرم تجویز کرد. استفاده با سایر مهار کننده های پمپ پروتون مورد مطالعه قرار نگرفته است. تداخل رده D: اصلاح درمان

هشدارها

1-در صورت اثبات وجود سرطان معده از مصرف این دارو خودداری شود.
2-در مصرف طولانی مدت امپرازول ، گاستریت آتروفیک گزارش شده است.
3-در بیماران مصرف کننده PPI ها شامل امپرازول نفریت بینابینی حاد مشاهده شده است.
4-مصرف روزانه داروهای کاهنده اسید معده برای مدت طولانی(بیشتر از سه سال) می تواند منجر به سوء جذب ویتامین B12 ناشی از کمبود یا فقدان اسید معده شود.
5- امپرازول در بیماران مبتلا یا دارای سابقه ابتلا به بیماری مزمن کبدی با احتیاط فراوان مصرف گردد.
6-اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل (CDAD): استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) ممکن است خطر CDAD را افزایش دهد ، به ویژه در بیماران بستری در بیمارستان. تشخیص CDAD را در بیماران مبتلا به اسهال مداوم که بهبود نمی یابد ، در نظر بگیرید. از کمترین دوز و کوتاهترین مدت درمان با PPI مناسب برای بیماری تحت درمان استفاده کنید.
7-لوپوس اریتماتوز پوستی و سیستمیک: به صورت شروع بیماری یا تشدید بیماری خود ایمنی موجود گزارش شده است. بیشتر موارد لوپوس اریتماتوی پوستی (CLE) بودند که معمولاً CLE تحت حاد بودند (طی چند هفته تا سالها پس از درمان مداوم). لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) کمتر شایع است (به طور معمول طی چند روز تا چند سال پس از شروع درمان اتفاق می افتد) و در درجه اول در بزرگسالان جوان تا افراد مسن دیده می شود. در صورت بروز علائم CLE یا SLE ، درمان را قطع کنید و برای ارزیابی به متخصص مراجعه کنید. بیشتر بیماران 4 تا 12 هفته پس از قطع مصرف امپرازول بهبود می یابند. 
8-شکستگی: ممکن است با درمان PPI افزایش میزان شکستگی استخوان مربوط به پوکی استخوان در مفصل ران ، ستون فقرات یا مچ دست ایجاد شود. بیمارانی که از دوزهای بالا (چند نوبت روزانه) یا طولانی مدت (1 سال) استفاده می کنند باید تحت نظر قرار گیرند. برای کمترین مدت از کمترین دوز موثر استفاده کنید ، از مکمل های ویتامین D و کلسیم استفاده کنید و برای کاهش خطر شکستگی در بیماران در معرض خطر ، از دستورالعمل های مناسب پیروی کنید.

نکات قابل توصیه

1-در حین درمان با امپرازول از مصرف الکل خودداری کنید.
2- امپرازول باید نیم تا یکساعت قبل از غذا و ترجیحا صبح مصرف شود.
3-در حین درمان با امپرازول در صورت بروز اسهال،سوء هاضمه و کهیر فورا پزشک خود را مطلع کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

هیچ مطالعه کافی و کنترل شده ای روی زنان باردار وجود ندارد. داده های اپیدمیولوژیک موجود قادر به نشان دادن افزایش خطر ناهنجاری های مادرزادی عمده یا سایر نتایج نامطلوب بارداری به دنبال مصرف امپرازول در سه ماهه اول نیست.

مصرف در شیردهی

اطلاعات محدودی نشان می دهد که امپرازول ممکن است در شیر مادر وجود داشته باشد. هیچ اطلاعات بالینی در مورد اثرات امپرازول بر روی نوزاد شیرخوار یا تولید شیر وجود ندارد.

دارو های مشابه

لانسوپرازول | لانزوپرازول

لانزوپرازول
اس امپرازول
رابپرازول
پنتوپرازول

اشکال دارو امپرازول

اشکال دارویی موجود در ایران:
کپسول 20mg

اسامی تجاری:
Prilosec، اکسی پرازول، امبیزول، مپرازون، پمیزول، امپراکیم، امزول، پایلوزک، مکسوپرازول، اولتاپ، مرازول، گاسترومکس، اکتوپ، امپراسین

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • علی اصغر | 1400/10/14

   سلام دکتر خسته نباشین من حالت تهوع خیلی اذیتم میکنه خیلی وقت ها صبح ها دکتر برام امپرازول داده سر دلم هم درد میکنه ولی چیزی که خیلی مشگل برام ایجاد کرده حالت تهوع هستش می خواستم بپرسم بالا بودن اسید معده می تونه منجربه تهوع بشه؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله یکی از دلایل تهوع می تواند اسید بالای معده باشد


  • علی | 1400/09/14

   سلام. زخم معده دارم ولانزاکتو مصرف میکنم ميخواستم بدونم مصرف مکمل ولمن اورجينال با لانزو تداخل داره.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام با فاصله حداقل 6 ساعته مصرف شود


  • سپیده عزتی | 1400/09/07

   سلام وقتتون بخیر من آندوسکپی کردم دکتر بهم امپرازول داد با اینکه سه هفته است استفاده مدام و منظم دارم با این حال بعد از خوردن غذا معده درد میکنه احساس گرفتگیی شکم دارم و احساس میکنم تا گلو گرفته شده چیزی هست باید چیکار کنم واقعا نمیدونم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شما لازم است که مجدد توسط پزشک معاینه شوید


  • نظری | 1400/08/28

   با سلام وقت بخیر من طبق دستور پزشک برای رفلکس ۱۷ روز هست که امپرازول ۲۰ مصرف میکنم روزی یکی ولی خیلی علائم بهبود درخودم نمیبینم هنوز هم بعد از خوردن غذا تلخی طعم دهان دارم یا گاهی احساس طعم ترش یا سنگینی پزشک دوماه تجویز کردن میخواستم بدونم باید این دارو را ادامه بدم بااین وضع ممکم اثری رو من نداشته باشه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ابتدا باید دوره درمان تجویزی توسط پزشک را کامل کنید تا بتوان میزان بهبود را بررسی کرد


  • نظری | 1400/08/28

   با سلام وقت بخیر من طبق دستور پزشک برای رفلکس ۱۷ روز هست که امپرازول ۲۰ مصرف میکنم روزی یکی ولی خیلی علائم بهبود درخودم نمیبینم هنوز هم بعد از خوردن غذا تلخی طعم دهان دارم یا گاهی احساس طعم ترش یا سنگینی پزشک دوماه تجویز کردن میخواستم بدونم باید این دارو را ادامه بدم بااین وضع ممکم اثری رو من نداشته باشه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ابتدا باید دوره درمان تجویزی توسط پزشک را کامل کنید تا بتوان میزان بهبود را بررسی کرد


  • Ahamdi | 1400/08/19

   سلام روز بخیر پزشک برای من امپرازول ۲۰ تجویز کردن روزی یک عدد اما هنوز گاهی سوزش معده یا یک ماده سفید رنگ و روی زبانم میبینم پزشک گوش حلق و بینی گفتن این گرفتگی های حلقت برای رفلاکس یا با امپرازول شب ها یا فاموتیدین کنترل کن که من ب فامو حساییت دارم میتونم شب هایی که زیاد هست رفلاکسم قبل شام یک دوز دیگر مصرف کنم؟ امروز روز ۶ ام مصرفم هست

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما برای افزایش دوز باید با پزشک معالجتان مشورت کنید


  • نظری | 1400/08/18

   با سلام من مکمل غذایی فارماژلیتان مصرف میکنم و قرص امپرزول ناشتا خوردم حواسم نبود و کمتر از دوساعت فاصله افتاد بینش ۱ و ساعت نیم بعد مصرف کردم دچار تداخل میشه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مشکلی ندارد


  • عسل | 1400/08/17

   سلام وقت بخیر من سه روز امپرازول مصرف میکنم و نیمه بالای کمرم درد میکنه حالت کوفتگی داره همچنین قسمت دنده هام سمت چپ ایا این عوارض قرص؟ البته بخاطر رفلاکس یکم وضعیت خوابم تغییر پیدا کرده و سرمو بالاتد قرار میدم که وضعیت ناراحت کننده ای ممکن از عوارض قرص باشه؟ و اینکه خطرناک این عوارض ؟ وگاهیم گرفتگی درشکم البته پزشکم کلیدینوم سی تجویز کرده بودن برای عصب معده ابن گرفتگی ها مبتواند برای اعصلب معده باشه؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام علایم گفته شده جزء عوارض این دارو می باشد در صورت غیرقابل تحمل بودن حتما به پزشک خود اطلاع دهید


  • Ahmadi | 1400/08/15

   سلام من رفلاکس حلقی و حنجره ای داشتم و الان مزه ترشی دهانم بیشتر شده فاموتیدین مصرف میکردم ولی پزشکم برای اینکه این دارو در بلند مدت ایمن تر است امپرازول تجویز کردن ایا برای سوزش سر دل و معده وسط شکم که بعد بعد از غذا اتفاق میفته این دارو موثر هست؟ علائم رفللکس من مرتب تغییر میکنه سوزش بعد از خوردن غذای نسبتا سنگین گاهی هم مزه ترش و تلخ دردهان ایا امپرازول ۲۰ موثر هست؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام بله با مصرف مرتب داروی امپرازول رفلاکس شما کاهش میابد، همچنین می‌توانید به صورت موردی در مواقعی که سوزش معده شدید است از داروی فاموتیدین هم استفاده کنید.


  • Naza | 1400/08/15

   باسلام ایا مکمل هایی مثل فارماژلیتان را میشه با اوموپرازول مصرف کرد؟ به فاصله چند ساعت امکان پذیر هست؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام 2 ساعت فاصله کافی است.


  • عسل | 1400/08/13

   فاصله خوردن امپرزاول و فاموتیدین چند ساعت میتونه باشه

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام مصرف همزمان این دو دارو مشکلی ندارد.


  • م.الف | 1400/08/02

   نوبت خوردن امپرازول را فراموش کردم یعداز غذا خوردن، خوردم ایرادی دارد؟

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   جهت افزایش میزان تاثیر داروی امپرازول بهتر هست قبل از غذا خورده شود. در صورت استفاده در بعد غذا لازم به انجام عمل خاصی نیست. از دفعات بعدی به طور صحیح استفاده نمایید.


  • امید | 1400/05/11

   سلام دکتر خسته نباشی دکتر جان من همیشه ساعت ۳بامداد به حدی گرسنه میشم که اگر شام هم سنگین خورده باشم انگار که هیچ نخوردم همیشه نصفه شب از شدت گرسنگی بیدار میشم و خیلی اذیتم الان امپروزول گرفتم بخورم ببینم بهتر نمیشم ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ممکن است از افزایش اسید معده در شب و یا هورمون های تنظیم کننده قند خون باشد.با یک فوق تخصص غدد یا داخلی مشورت نمایید.


  • مینا. ح | 1400/03/11

   باسلام من47 سالمه یک ماه پیش عمل صفرا انجام دادم ودکتر بعد عمل برام امپرازول 20 تجویز کرد یبوستم که از قبل عمل داشتم باخوردن امپرازول رفع شده بود الان داروم تموم شده ودوباره یبوستم برگشته آیا ادامه دادن دارو مشکل دیگری برام ایجاد نمی کنه البته کبد چرب گرید 2 هم دارم ممنون از راهنمایی تون.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو برای درمان یبوست شما کاربردی ندارد.


  • علی رضا غفوررشید | 1399/11/24

   سلام خسته نباشید من 18 سال ام هست. به علت پرخوری حس سیر بودن داشتم بعد چند ساعت نوشابه خیلی زیاد مصرف کردم که اسید معده رو حس کردم و علائم رفلاکس معده رو دارم. من الان دو آمپول زدم و قرص نایکلیدونسی 1 ورق میخورم کلا. قرص امپرازول 20 هم دارم میخورم که فکر کنم 6 روز شده کلا. من بعد یکماه خوب میشم یا ممکنه ادامه پیدا کنه لطفا جواب بدید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بهتر است زیر نظر پزشک دوره درمان را تکمیل بفرمایید


  • مهدی ع | 1399/10/15

   با سلام من بعد از یک استرس دچار سوزش در قفسه سینه شدم زمانی که میخوابم سوزش قطع میشه احتمال میدم از مری ام باشه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میبایست بررسی شوید ولی میتوانید تعداد 10 عدد فاموتیدین 40 رادوبار در روز قبل از غذا مصرف نمایید.
   اگر بهبودی حال نشد حتما پیگیری بفرمایید.


  • mostafa | 1399/10/13

   سلام طول دوره قرص امپرازول برای درمان ریفلاکس چقدر هست.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . طول درمان 4 هفته است


  • رضا | 1399/10/09

   سلام .ی چن هفته ای هست مشکل معده دارم.هر چی میخورم معدم سنگین میشه .مثلا گشنم میشه اما اشتها ندارم .دکتر رفتم واسم فاموتیدین داد.اما ی هفتس میخورم اما فایده ای نداره.امروز رفتم امپرازول گرفتم از داروخانه .نمیدونم چیکار کنم.چی بخورم .چی نخورم.چ دارویی استفاده کنم .

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   امپرازول را صبح ناشتا و دومپریدون را دو وعده(قبل از غذا) استفاده نمایید.


  • ملیحه | 1399/10/06

   ببخشید من نمیتونم این کپسول را بخورم میشه در اب حل کنم یا میشه بگید چجوری مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   می توانید گرانول ها را در آب حل کرده مصرف کنید


  • علیرضا صادقی | 1399/09/06

   آیا امپرازول در خونریزی های معده موثر است؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   ام پرازول در بالا بودن اسید معده موثر است و تاثیری در خونریزی معده ندارد..


  • ابی | 1399/09/05

   سلام خسته نباشید. من چند سال قبل یه زخم معده خفیف تحت تاثیر باکتری معده گرفتم. الانم همون درد و سوزش مداوم معده رو به مدته یه ماهه دارم اونم به نظرم به خاطر اینکه خیلی ماسک می زدم و وقتی می رفتم بیرون ساعات مداوم معده ام خالی می موند. به دلیل ازیاد کرونا جرات ندارم به مراکز درمانی مراجعه کنم بهترین ترکیب دارویی برای زخم معده کدوم و به چه مدت هست؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام تا زمان مراجعه به پزشک می توانید یک عدد امپرازول نیم ساعت قبل صبحانه مصرف کنید


  • بهنام | 1399/09/01

   سلام من سی ودو سال و با عفونت اچ پیلوری به متخصص رفته و داروهای اس امپرازول و تاوانکس و اموکسی و تینیدازول با دوز پانصد و ده روزه مصرف میکنم و امروز اخرین روزم بود ، چند روز بهبودی احساس شد ولی امروز دوباره دچار سوزش جناغ سینه و احساس تنگی نفس شدم که معمولا بعد از غذا خوردن اتفاق میفته و چندین ساعت تداوم داره .. میخواستم بدونم ایا امپرازول و ادامه بدم ؟ تنگی نفس با فعالیت بیشتر نمیشه .. علایم اولیه سوزش و ترشی و درد انتشاری سینه و سرگیجه حین غذا خوردن و تنگی نفس بود که تنها علامت تنگی نفس امروز دوباره عود کرد .. باتشکر از دکتر بزرگوار ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بله امپرازول را می توانید ادامه دهید اما در صورتی که بیش از دو هفته دیگر این علائم ادامه داشت مجددا به پزشک مراجعه کنید


  • محمد رضا | 1399/09/01

   سلام، این دارو را در کودک ۶ ساله،برای کم اشتهایی هم میدن؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . برای رفلاکس در کودکان تجویز می شود .


  • | 1399/08/26

   من سن 12سال و می خواستم بدونم چطوره مصرفش نگفتید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   علت مصرف و نوع بیماری را بفرمایید؟
   مقدار مصرف معمول آن صبح ناشتا یک عدد میباشد.


  • ثانی | 1399/08/25

   سلام مامانم پلاویکس و اسپرین مصرف میکنه امپرازول بهتره مصرف کنه یا پنتوپرازول

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   مصرف پنتوپرازول ارجح است


  • شهرام | 1399/08/22

   سلام وقت بخیر من به دلیل مشکل ریفلاکس و نفخ معده به مدت 3 ماه اس امپرازول مصرف کردم و رعایت غذایی انجام دادم تا خوب شدم و داروها رو هم قطع کردم و الان بیشتر از 1 ماه هست دارویی مصرف نمیکنم و مشکلی از نظر سوزش مری ندارم، منتها مثلا هفته ای 1 بار یا دوهفته ای یکبار دوباره سوزش مری ایجاد میشه برام..ایا باید دوباره دارو رو شروع کنم و یعنی خوب نشدم؟ یا اینکه میتونم درست زمانهایی که این اتفاق برام میوفته( بیشتر عصبی که میشم) یکی دو روز اس امپرازول استفاده کنم و دوباره قطعش کنم؟ ممنون از وقتی که گذاشتین

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بهتر است زمان هایی که بیشتر علایم دارید ام پرازول مصرف کنید..


  • علی | 1399/07/30

   سلام آیا این دارو باعث نتیجه کاذب آزمایش حشیش می شود یا خیر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله احتمال نتیجه مثبت کاذب برای تست حشیش با مصرف همزمان امپرازول هست. حتما آزمایشگاه را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید


  • سلوی | 1399/07/23

   سلام وقت بخیر .من یه دختر 9 ماهه دارم از همون تولد ریفلاکس معده داشت .اس امپرازول 20 بهش میدادم روزی 30 دونه از محتویات کپسول بهش میدادم .الان دارو رو قطع کردم ولی بهتر نشده به نظرتون باید داروشو ادامه بدم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر شما مجاز به قطع ناگهانی این دارو بدون مشورت با پزشک نیستید


  • سلوی | 1399/07/22

   سلام من یه دختر 9ماهه دارم از همون اول ریفلاوس معده داشت اس امپرازول 20 بهش میدادم روزی 30 دونه الان قطع کردم داروشو ولی علایم ریفلاکس رو داره هنوز خس خس سینه و محتویات معدش میاد تو دهنش به نظرتون باید دارو روبهش بدم یا بیشتر ازاین ضرر داره.وزنشم 7 و نیم.اصلا خوب وزن نمیگیره

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   باید درمان ادامه پیدا کند.


  • سلوی | 1399/07/22

   سلام وقت بخیر .من یه دختر 9 ماهه دارم از همون تولد ریفلاکس معده داشت .اس امپرازول 20 بهش میدادم روزی 30 دونه از محتویات کپسول بهش میدادم .الان دارو رو قطع کردم ولی بهتر نشده به نظرتون باید داروشو ادامه بدم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو را تا زمانی که پزشک دستور داده استفاده نمایید.
   بهتر بود از شکل ساشه این دارو استفاده نمایید.


  • عسل | 1399/07/19

   سلام آقای دکتر خسته نباشین چندسال پیش سم کشاورزی خوردم معده ام له خواستم چندتادارومفید باهزینه بالا بهم معرفی کنین ممنون میشم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با فوق تخصص گوارش مشورت کنید


  • محمد | 1399/07/08

   سلام.سوزش در سینه سمت چپ دارم و گاهی درد در پشت کمر سمت چپ.تست ورزش و اکو رفتم. ممکنه از معده باشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله با احتمال زیاد مشکل معده دارید.


  • سعید | 1399/07/01

   سلام من حدود ۵ ال ۶ ماهه که خارش گلو دارم. دکتر الرژی رفتم قرصای دس لوراتادین و مونته لوکاست با اسپری سِرفلو هم بهم داده ولی بی تاثیره هنوز هم ادامه داره دکتر عمومی بهم گفت شاید رفلاکس معده است. قرصی بهم نداده خودم امپرازول ۲۰ دارم مصرف می کنم. نمیدونم درسته یا نه؟ خارش گلو صبح هست و یکم شب معمولا. لطفا راهنمایی ام کنید.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ممکن است ناشی از رفلاکس معده باشد.میتوانید یک دوره 14 عددی از امپرازول را صبح ناشتا مصرف نمایید.در صورت عدم بهبودی،دارو را قطع نموده و مجدد باید بررسی شوید.


  • یگانه | 1399/05/29

   سلام خسته نباشید من یه دوره رژیم لاغری گرفتم معده ام اسیب دید قهوه سبز مصرف میکردم الان خیلی معده درد شدید دارم ازدرد شبا بیدار میشم طوری که از شدت درد نفسم بالا نمیاد وحالت تهوع بهم دست میده به نظر شماکپسول امپرازول میتونه موثر باشه چند وقت مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مصرف خودسرانه آن توصیه نمی شود. حتما باید به پزشک مراجعه کنید


  • یگانه | 1399/05/29

   سلام خسته نباشید من یه دوره رژیم لاغری گرفتم معده ام اسیب دید قهوه سبز مصرف میکردم الان خیلی معده درد شدید دارم ازدرد شبا بیدار میشم طوری که از شدت درد نفسم بالا نمیاد وحالت تهوع بهم دست میده به نظر شماکپسول امپرازول میتونه موثر باشه چند وقت مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مصرف خودسرانه آن توصیه نمی شود. حتما باید به پزشک مراجعه کنید


  • نسرین | 1399/05/06

   سلام تنگی نفس همراه با معده درد و ریفلاکس دارم چه دارویی میتونم مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به احتما بالا به کرونا مبتلا شده اید.
   در صورتی که تنگی نفس شما اذیت کننده است حتما به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید تا سطح اکسیژن خون شما را اندازه گیری نماید.در غیر این صورت خود را قرنطینه نمایید و امپرازول و فاموتیدین مصرف نمایید.


  • الماس | 1399/04/27

   با سلام وعرض احترام ! من از مدت 4 سال به این طرف بدون تجویز پزشک از داروی امپرازول استفاده میکنم. ولی کدام عوارض جانبی تا الحال مشاهده نکردم. و تأثیر این دارو در قسمت مهار اسید معده ام خیلی خوب بوده است. اما هر از گاهی که دو یا سه روز مصرف نمی کنم احساس سوزش و التهاب در معده ومری ام میکنم. از اینکه مدت زیادی میشود که از این دارو مصرف میکنم میخواهم بدانم که آیا در آینده ها برایم مصرف مداوم این دارو مشکل ساز خواهد شد یا خیر؟ ممنون تان . الماس

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام طول دوره درمان معمولا 4 تا 8 هفته می باشد.و جهت مصرف برای مدت بیشتر با پزشک مشورت بفرمایید


  • صادق | 1399/04/26

   سلام خسته نباشید ببخشید من چند روز پیش معده درد گرفتم الان بعد از اون یه درد خفیف خیلی کم دارم ولی اشتها غذا خوردن رو ندارم بعد انگار معدم ضعف داره کسل شده سرمم یکم مومور مور شده گوشمم صدای ویییز ویییز میده ممنون میشم راهنمایی کنید چه واسش خوبه

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   شما نیاز به درمان کامل مشکل خود دارید و با مصرف ام پرازول به تنهایی مشکل برطرف نمی شود.. بهتر است با متخصص داخلی مشورت کنید..


  • | 1399/04/23

   سلام خسته نباشیدواسه بادشکم شدیدچه قرصی خوبه که کلاریشه کن بشه ممنون میشم اگه بگید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میتونید از قرص دایمتیکون دو تا سه بار در روز استفاده نمایید.


  • خانم یاراحمدی | 1399/04/21

   با سلام اقای دکتر من الان چند ساله معده درد دارم جدیدن شدید ترم شده به طوری که درد شدیدی در قفسه سینم حس میکنم و احساس سنگینی شدیدی در قفسه سینم میکنم نفسم بالا نمیاد رفتم دکتر امپرازول 20برام تجویز کرده گفت اسید معدت بالاس ولی هیچ تعقیری نکردم به نظر شما تعسیریم داره یا ن

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله حتما موثره 


  • پریا اسکندری | 1399/04/12

   با سلام و خسته نباشین من ۳۲ساله هستم الان نزدیک به دوهفته نفخ شدید دارم بعد از غذا خیلی احساس سنگینی میکنم و دل درد دارم که بعد از چند ساعت خوب میشه به نظر شما مشکل من چی میتونه باشه در ضمن من خیلی رژیم های سختی میگرفتم

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   برای برطرف شدن علایم می توانید یه دوره از ام پرازول و دایمتیکون جویدنی استفاده کنید.. برای تشخیص قطعی ورم معده یا سوء هاضمه به متخصص داخلی مراجعه کنید..


  • صادق | 1399/04/05

   سلام خسته نباشید .من۲۴ ساله هستم چهار سال است بیماری ریفلاکس دارم( به گفته دکتر عمومی) الان فهمیدم ریفلاکس خاموش دارم که بیشتر روی حلق و گلو تاثیر میگذارد تا معده سر صبح از دهنم اب میاد (اسید) و باعث میشه گلوم از کار بیفته از نظر صحبت و بلع همچنین الان چند وقته بعد خواب با وجود اومدن اب از دهنم حالت تهوع هم دارم و نمیدونم پیش متخصص حلق و گوش برم یا گوارش و داخلی امروز کپسول اولتاپ ۲۰ گرفتم که مصرف کنم و نمیدونم اثر داره یا نه لطفا راهنماییم کنید چون چند وقته که حتی شبا بزور میخوابم بخاطر اینکه حس میکنم نفسم میگیره و اونم فقط بخاطر سخت بودن هضم بلع و اب دهنه ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   مشکل شما نیاز به مراجعه به متخصص داخلی دارد..
   اولتاپ را می توانید یک دوره بدون نسخه مصرف کنید..


  • امیر | 1399/04/02

   سلام..من دو دوره زخم معده رو درمان کرد بعد از اون چندین بار درد معده داشتم که بعد از مدتی استفاده از قرص امپرازول بهبود پیدا میکنه و دوباره بعد از چند ماه دردش میاد سراغم،الان دوباره دردم گرفته و میدونم که با مرف این قرص خوب میشه، ایا مشکل خاصی هست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میتوانید یک دوره  14 روزه از ان استفاده نمایید.


  • آدر | 1399/03/15

   سلام چندوقتیه وسط سینم دردشدیددارم انگاریه چاقو زدن بهم دردش همه جام میپیچه ورم معده دارم باروده چه دارویی مصرف کنم امپرازول خوبه؟ممنون.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   ام پرازول برای علایمی که گفتید داروی مناسبی است ولی به تنهایی کافی نیست..


  • سپیده | 1399/03/07

   با سلام، من 30 سال دارم، بعد از ماه رمضان در قفسه سینه چپم احساس سوزش دارم نمیدونم معدم هست یا قلبم، صبح هم از خواب پا می‌شم انگار دلم آشوب میشه عصبی میشم، اگه از معدم هست میتونم امپرازول مصرف کنم؟ با چه دوزی در چه مدت؟ با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام مراجعه به پزشک برای مشکل شما ضروری است


  • لیندا انصاری | 1399/02/27

   سلام من برا معددردم پیش دکتر رفتم اول امپرازول و دمیترون دا د وبعد چن مدتی که جواب ازمایشم اومد عفونت میکروبی داشتم و انتی بیوتیک بهم دادده روز خوردم گفت دیگه نباید بخوری ولی هنوز م اشتهای غذا خوردن ندارم بهش گفتم میگه شاید از التهاب معدت باشه فعلا یه دوروزی هست که کلیندیوم سی بهم داده نگرانم اینم اثر نداشته باشه و من اشتهام بر نگرده

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نگران نباشید بر میگرده فقط مدتی زمان میبره


  • امیرعلی | 1399/02/26

   بچه سه ماهه ای دارم که رفلاکس داره و دکتر امپرازول تجویز کرده گرانولهاش حل نمیشه آیا میشه نکسیوم رو جایگزین کرد؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   گرانول هارو نباید حل کنید 
   میتونید نکسیوم هم استفاده کنید


  • الهام | 1399/02/25

   سلام.وقتتون بخیر.چندسالی هست که مشکل معده دارم.جدیدا خیلی بیشتر شده.سوزش معده.احساس گرفتی غذا در گلو.حالت تهوع و دلپیچه دارم.وقتی امپرازول۲۰مصرف میکنم حالم خیلی بهترمیشه.به مصرف همین دارو ادامه بدم یا مجددا پیش متخصص مراجعه کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  مصرف طولانی مدت امپرازول میبایست زیر نظر پزشک باشد.


  • زهره | 1399/02/19

   سلام وقتتون بخیر من دو سه روزه که به محض اینکه گرسنه میشم درد عجیبی از سر معده تا پهلو و پشتم میگیره و یکی دو لقمه غذا که میخورم کمتر میشه دردش سمت شب که میشه سردرد و حالت تهوع هم دارم احتمال داره زخم معده باشه؟ امروز صبح ناشتا امپرازول خوردم بهتر بودم ولی دوباره شب دردش شروع شده لطف میکنین راهنمایی کنین

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   به دکتر گوارش مراجعه کنید 


  • Roya | 1399/02/18

   سلام.وقت بخیر من فردی ۵۵ساله هستم.که بعلت مشکلات قلبی ب پزشک مراجعه کردم ودربین داروهایم امپرازول نیز هست.حدود دوماه میشود ک یک روز درمیان یاهرروز دل پیچه واسهال ابکی دارم ایا بخاطر امپرازول است.من حدودیکسال است ک مصرف میکنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام یکی از عوارض امپرازول اسهال میباشد ولی با توجه به احتمال دلایل دیگر این عارضه با پزشک مشورت بفرمایید


  • سعید | 1399/02/16

   سلام پسر ۵ سالم دچار رفلاکش شدید شده بطوری که احساس میکنه تو گلوش چیزی گیر کرده و اینکه درد دل هم داره از طریق سایت دکتر آنلاین ویزیت کردم گفتن که قرص امپرازول ۳ ساعت قبل صبحانه یعنی بیدارش کنم قرص و بخوره و بعد ۴ ساعتش که بیدار شد صبحانه بخوره و نیم ساعت قبل شام بخورن و شبا هم سیتریزین ساعت صبح خیلی طولانی نیست به نظرتون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   امپرازول را نیم تا یک ساعت قبل از صبحانه (ناشتا) بخورد.نیاز به زمان طولانی تر نیست.


  • علی | 1399/02/14

   با سلام و خسته نباشید.من ۳ روزی هست معده ام درد میکنه بطوریکه احساس میکنم ریفلاکس هم دارم و درد به پشتم هم میزنه ،با مشورت ازیکی از آشنایان که پزشک عمومیند.قرص اس امپرازول تهیه کردم فقط ازشون نپرسیدم ۲۰ یا ۴۰ میلیگرمی استفاده کنم.بعد از ۳ روز درد معده کمتر شده و همیشگی نیست.الان چون ۲۰ میلی گرفتم،۲ تا دونه صبح ناشتا استفاده میکنم.می خواستم لطف کنید بگید عیبی نداره یا اونو کمتر کنم.ممنون ازتون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مشکلی نداره میتونید هم صبح و شب نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید


  • Kubani | 1399/02/10

   سلام من آندوسکوپی دادم به دلیل رفلکس شدید اس امپرازول ۴۰ دمپریدون ۱۰ و کلیدینوم سی قبل از نهار و شام و شربت لاکسی ژل هر ۱۲ ساعت مصرف میکنم اما هنوز هم رفلکس دارم میتونم مصرف اس امپرازول رو بیشتر کنم ؟ چه راهکاری تجویز میکنید ؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   مجددا با فوق تخصص گوارش مشورت کنید 


  • مهرانه فخر | 1399/02/10

   سلام من در ماه رمضان ریفلاکس دارم قبلا امپرازول میخوردم خوب میشدم به نظرم الان کیفیت این دارو به شدت پایین اومده و اثر گذار نیست آیا خارجیه این دارو موجود است ؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   میتونید اس امپرازول 40 یا نکسیوم مصرف کنید 


  • میم الف | 1399/02/08

   باسلام ایا داروی امپرازول اثرال دی راازبین میبرد

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر


  • مقدم | 1399/02/02

   سلام خسته نباشید. من بالای معدم درد میکنه کمی هم حالت تهوع دارم شکمم هم زیاد کار نمیکنه واقعا دارم اذییت میشم نمیخوام تو این شرایط برم دکتر الان ۵ روز درد دارم زنگ زدم دکتر گفت امپرازول بخور تاثیر داره؟خوب میشم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میتوانید به صورت موقتی از دومپریدون در سه وعده غذایی و امپرازول صبح ناشتا مصرف نمایید.


  • علی اکبر | 1399/01/20

   سلام، من دکترها معده رفتم بهم گفت که عفونت معده دارم ،مقدار دارویی برا دوره درمانم تجویز کرد اما اثربخش نبود ،میخوام بدونم برا مشکلم که بدبویی دهان و غلط جمع شدن در گلوم چه دارویی خوبه

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   درصورتی که بهتر نشدین حتما باید مجدد به دکترتون مراجعه کنید تا رژِم درمانی تغییر کنه . این مشکلات تا زمانی که عفونت معده وجود داشته باشه بهتر نمیشه


  • حسین خرازی | 1399/01/15

   باسلام من سر معده ام درد می کنه مخصوصا غذا خوردنی و برگشت اسید معده ندارم آیا این دارو خوب برام؟بیشتر پشت جناق درد دارم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله برای همین مشکل معمولا استفاده میشه
   ولی اگر بعد 2 هفته مشکلتون حل نشد
   بعد از این قضایای کرونا ب پزشک مراجعه کنید


  • خداوردیان | 1399/01/14

   سلام،،سوزش به همراه درد از بین سینه ،،،خیلی برام تحملش سخت شده،،بعضی وقتها توی گلو هم میسوزه،،تو این شرایط میترسم دکتر برم،،،بنظر شما امپرازول بخورم خوبه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام امپرازول در درمان و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده به مری و دیگر بیماریهای ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده استفاده می شود.


  • پیمان | 1399/01/13

   باسلام من به مدت دو هفته هست که از امپرازول 20 مصرف میکنم درد در ناحیه کلیه و کبد و روده احساس میکنم فک کنم دکتر دارو رو اشتباهی بهم تجویز کرده. من فقط کمی رفلاکس داشتم. ایا مشکل کبدی خطرناک میتونه در من ایجاد شده باشه؟یا مشکلات روده ای خطرناک؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با فوق تخصص گوارش مشورت کنید


  • مریم | 1399/01/07

   سلام من با تجویز دکتر ۴ هفته این قرص را مصرف کردم و حالم خوب بود و قرار شد که بعد از ۴ هفته مجددا نزد پزشک برم ولی به خاطر کرونا نرفتم حالا بعد از گذشت چند هفته مجددا حالت اولیه برگشته ایا بازم از این دارو استفاده کنم ؟ و اگر جواب مثبت بازم ۴ هفته یا بیشتر؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  مصرف معمول آن در بزرگسالان:40  -   20 mg خوراکی روزی یکبار،قبل از غذا بمدت 4 تا 8 هفته می باشد.


  • Ali | 1398/12/22

   من این دارو را می خورم خلت تهوع دارم واسهال میشوم ود ناحیه شکن احساس درد می کنم آیا مصرف این دارو را قطع کنم یا خیر یا عادی است؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام اسهال و درد شکمی از عوارض دارو میباشد که در صورت شدت میتوان دارو را تحت نظر پزشک عوض کرد.


  • رویا | 1398/12/18

   سلام من مشکل ریفلاکس معده در شب و هنگام خواب دارم، آیا این امکان وجود داره که قرص امپرازول رو شب هنگام و قبل از شام استفاده کنم؟ با سپاس

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بهتره ب متخصص گوارش مراجعه کنید 


  • سوگند | 1398/10/05

   سلام دکتر معده رفتم و گفته اسید معده ات بالا بعد خوردن این دارو همراه مبورین 135 بهتر شدم ... و گفته این دارو تا دو تا سه ماه بخورم ادامه بدمش ... گفتش تا بهتر بشم یکی صبح ناشتا یکی هم نیم ساعت قبل شام بعدن هم روزی یکی مصرف کنم .. خواستم ببینم اشکال نداره این همه مدت استفاده کنم مصرف کنم این دارو را؟؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام طول درمان با امپرازول بین 4 تا 8 هفته و وابسته به نوع بیماری و نظر پزشک متغیر میباشد.


  • سیدامین هاشمی | 1398/10/02

   سلام دکتر معده رفتم و گفته اسید معده ات بالا بعد خوردن این دارو همراه مبورین 135 بهتر شدم ... و گفته این دارو تا دو تا سه ماه بخورم ادامه بدمش ... گفتش تا بهتر بشم یکی صبح ناشتا یکی هم نیم ساعت قبل شام بعدن هم روزی یکی مصرف کنم .. خواستم ببینم اشکال نداره این همه مدت استفاده کنم مصرف کنم این دارو را؟؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیرمشکلی ندارد، دارو را طبق دستور پزشک مربوطه خود مصرف نمایید.


  • سیدامین | 1398/09/08

   سلام این دارو میخورم وسط سینه ام داخل گلوم یکم احساس سوزش دارم همراه کمی خنکی این خنکی قبلا بوده فکر کنم بخاطر اسید معده آیا این سوزش ایجاد شده بخاطر خوردن این دارو نیست؟؟؟؟چون قبلا لنزاکتو میخوردم اینطوری نمیشدم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   احساس سوزشی که جدیدا دارید ممکنه بخاطر اثر بخشیه کمتر داروی امپرازول نسبت به لانزاکتو باشه