اطلاعات دارویی امپرازول

Omeprazole

امپرازول Omeprazole


امپرازول از داروهای مهارکننده پمپ پروتون می باشد. امپرازول موجب کاهش مقدار اسید تولید شده در معده می شود.
امپرازول در درمان و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده به مری و دیگر بیماریهای ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده استفاده می شود.
امپرازول در درمان التهاب مری زخمی شونده نیز استفاده می شود و همچنین همراه با آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکترپیلوری تجویز می شود.
امپرازول بدون نسخه (OTC) در بزرگسالان برای کمک به کنترل سوزش معده که 2 روز یا بیشتر در هفته اتفاق می افتد استفاده می شود.
این دارو می تواند باعث مشکلات کلیوی شود. اگرمیزان ادرار کمتر از حد معمول شود یا در صورت وجود خون در ادرار، به پزشک خود اطلاع دهید.

مکانیسم اثر

امپرازول یک مهارکننده مهارکننده پمپ پروتون می باشد . امپرازول با مهار اختصاصی H+/K+-ATPase در سلولهای جدار معده باعث مهار ترشح اسید معده می گردد.

فارماکودینامیک

تأثیر بر ترشح اسید معده:
این دارو باعث کاهش ترشح اسید معده می شود. پس از تجویز خوراکی ، معمولاً شروع اثر ضد ترشحی امپرازول در عرض یک ساعت حاصل می شود ، حداکثر اثر آن 2 ساعت بعد از تجویز است. اثر بازدارندگی امپرازول بر ترشح اسید با تکرار دوز یک بار در روز افزایش می یابد و پس از چهار روز به حداکثر می رسد.

تاثیر بر گاسترین سرم:
در مطالعات روی 200 بیمار یا بیشتر ، سطح گاسترین سرم طی 1-2 هفته اول تجویز روزانه دوزهای درمانی امپرازول افزایش یافت. این امر به طور موازی با مهار ترشح اسید اتفاق افتاد. با ادامه تجویز امپرازول ، هیچ افزایش بیشتری در گاسترین سرم رخ نداد. افزایش گاسترین باعث هیپرپلازی سلول مانند انتروکرومافین و افزایش سطح کروموگرانین A (CgA) سرم می شود. افزایش سطح CgA ممکن است منجر به نتایج مثبت کاذب در مطالعات تشخیصی تومورهای عصبی و غدد درون ریز شود.

اثرات سلول شبه آنتروکرومافین (ECL):
نمونه های بیوپسی معده از انسان در مطالعات بالینی طولانی مدت از بیش از 3000 کودک و بزرگسال تحت درمان با امپرازول بدست آمده است. بروز هیپرپلازی سلولی شبه انتروکرومافین در این مطالعات با گذشت زمان افزایش می یابد. با این حال ، هیچ موردی از کارسینوئیدهای سلول ECL ، دیسپلازی یا نئوپلازی در این بیماران شناسایی نشده است. با این حال ، این مطالعات از نظر قدرت و مدت زمان برای نتیجه گیری در مورد تأثیر احتمالی تجویز طولانی مدت امپرازول در ایجاد هرگونه شرایط بدخیمی، کافی نیستند.

اثرات دیگر:
اثرات سیستمیک امپرازول در سیستم عصبی مرکزی ، سیستم های قلبی عروقی و تنفسی تاکنون یافت نشده است. امپرازول ، در دوزهای خوراکی 30 یا 40 میلی گرم به مدت 2-4 هفته ، هیچ تاثیری بر عملکرد تیروئید ، متابولیسم کربوهیدرات ، یا سطح در گردش هورمون پاراتیروئید ، کورتیزول ، استرادیول ، تستوسترون ، پرولاکتین ، کوله سیستوکینین یا سکرتین نشان نداد.

فارماکوکینتیک

جذب: کپسول های آهسته رهش امپرازول حاوی فرمولاسیون گرانول روکش دار روده ای امپرازول است (زیرا امپرازول در برابر اسید ناپایدار است) ، بنابراین جذب امپرازول فقط پس از خروج گرانول ها از معده آغاز می شود . جذب امپرازول سریع است.حداکثر غلظت پلاسما طی 0.5 تا 3.5 ساعت بدست می آید.
فراهمی زیستی مطلق (در مقایسه با تجویز داخل وریدی) تقریباً 30-40٪ در دوزهای 20-40 میلی گرم است که بیشتر به دلیل متابولیسم پیش سیستمیک است. فراهمی زیستی امپرازول با تجویز مکرر کپسول های آهسته رهش امپرازول کمی افزایش می یابد.
اتصال پروتئینی: امپرازول 95% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود
متابولیسم: امپرازول بطور وسیعی در کبد تحت متابولیسم توسط سیستم آنزیمی سیتوکروم P450 قرار می گیرد.
مسیر حذف: راه اصلی دفع متابولیت های امپرازول از طریق ادرار می باشد.
نیمه عمر: نیمه عمر امپرازول در افراد سالم 0.5 تا 1 ساعت و در اختلالات کبدی تقریبا 3 ساعت می باشد.

موارد مصرف امپرازول

*بزرگسالان:
کاربردهای اصلی (Labeled indications):
1-بازگشت محتویات معده به مری ، فرسایشی (همراه با آسیب به مری) یا غیر فرسایشی
2- بیماری زخم معده، درمان و پیشگیری ثانویه
3-سندروم زولینگر الیسون

کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
1-سوء هاضمه (ایدیوپاتیک یا بدون زخم)
2-پیشگیری اولیه از زخم ایجاد شده با NSAID ها (مانند آسپیرین)

*کودکان:
1-بازگشت محتویات معده به مری (GERD)
2-ازوفاژیت فرسایشی (التهاب مری زخم شونده)

مقدار مصرف امپرازول

*بزرگسالان:
 کاربردهای اصلی (Labeled indications):
1-بازگشت محتویات معده به مری (GERD) ، فرسایشی (همراه با آسیب به مری) یا غیر فرسایشی:
درمان اولیه:
   بیماری خفیف یا غیرمداوم (کمتر از دو بار در هفته) بدون هیچ آثاری از آسیب به مری:
خوراکی: 10 میلی گرم یک بار در روز ؛ در صورت لزوم می تواند پس از 4 تا 8 هفته یک بار در روز به 20 میلی گرم افزایش یابد.
  علائم شدید و یا مکرر (≥ 2 مرتبه در هفته) و یا ازوفاژیت فرسایشی:
خوراکی: 20 تا 40 میلی گرم یک بار در روز ؛ پس از کنترل علائم ، حداقل به مدت 8 هفته ادامه دهید . متعاقباً ، بیماران بدون ازوفاژیت فرسایشی شدید می توانند به کمترین دوز لازم برای کنترل علائم (و / یا تغییر دادن به یک مسدود کننده H2) کاهش یافته و  قطع کنند. بیمارانی که ازوفاژیت فرسایشی شدید یا مری بارت دارند باید درمان نگهدارنده طولانی مدت را با 20 میلی گرم یک بار در روز ادامه دهند.

علائم باقیمانده با وجود 40 میلی گرم یک بار در روز درمان:
توجه: مراجعه به متخصص توصیه می شود.
خوراکی: گزینه های درمانی شامل تقسیم دوز به 20 میلی گرم دو بار در روز ، افزایش دوز به 40 میلی گرم دو بار در روز یا تغییر به PPI دیگر است
.

درمان OTC (همراه با راهنمایی بیمار): در صورت سوزش معده ، علائم مکرر ( 2 یا بیشتر از 2 مرتبه در هفته):
خوراکی: 20 میلی گرم یک بار در روز به مدت 14 روز (حداکثر: 20 میلی گرم در روز). در صورت لزوم ممکن است هر 4 ماه یک دوره 14 روزه را تکرار کنید. در صورت برطرف نشدن علائم در طی 14 روز از درمان ، به پزشک مراجعه کنید. بیش از 14 روز یا زودتر از هر 4 ماه مصرف نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.
   ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری:
خوراکی: 20 میلی گرم یا 40 میلی گرم دو بار در روز به عنوان بخشی از یک رژیم ترکیبی مناسب با آنتی بیوتیک ها. دوز بستگی به رژیم انتخاب شده دارد.
2- بیماری زخم معده، درمان و پیشگیری ثانویه:
توجه: برای بیماران مصرف کننده NSAID (از جمله آسپرین) ، در صورت امکان باید NSAID قطع شود. در صورت وجود عفونت ، ابتدا باید عفونت هلیکوباکتر پیلوری درمان شود.

زخم بدون عارضه:
خوراکی: 20 تا 40 میلی گرم یک بار در روز. مدت زمان آن به اندازه ، محل و علت زخم بستگی دارد و از 4 تا 8 هفته متغیر است. در بیماران مبتلا به بیماری عودکننده ، ممکن است دوز دارو به 20 تا 40 میلی گرم دو بار در روز افزایش یابد.

زخم پیچیده (سوراخ شدن یا انسداد خروجی معده):
خوراکی: 40 میلی گرم دو بار در روز به مدت 4 هفته و به دنبال آن 40 میلی گرم یک بار در روز. مدت زمان بستگی به محل و علت زخم دارد
.

زخم خونریزی دهنده:
 خوراکی (ترجیحاً به دنبال استفاده اولیه از یک مهار کننده پمپ پروتون IV):
توجه: برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که در بیماران مشکوک به خونریزی دستگاه گوارش فوقانی فعال قبل از آندوسکوپی ، دوز بالای مهارکننده پمپ پروتون (PPI) با دوز مداوم یا متناوب شروع شود. به دنبال آندوسکوپی ، برای بیماران مبتلا به کانون های پرخون مربوط به خونریزی اخیر (به عنوان مثال ، خونریزی فعال ، رگ قابل مشاهده ، لخته چسبنده) ، تزریق مداوم یک مهار کننده پمپ پروتون وریدی حداقل به مدت 72 ساعت قبل از انتقال به PPI خوراکی توصیه می شود. بیماران فاقد کانون های پرخون مربوط به خونریزی اخیر می توانند بلافاصله پس از آندوسکوپی به PPI خوراکی منتقل شوند.

بیماران مبتلا به کانون های پرخون مربوط به خونریزی اخیر در آندوسکوپی (به دنبال درمان با مهار کننده پمپ پروتون IV): 40 میلی گرم دو بار در روز به مدت 14 روز و به دنبال آن 40 میلی گرم یک بار در روز
بیمارانی که کانون خطرناک خونریزی در آندوسکوپی ندارند: 20 میلی گرم یک بار در روز
مدت زمان: کل مدت درمان به اندازه ، محل و علت زخم بستگی دارد و از 4 تا 12 هفته متغیر است.


3-سندروم زولینگر الیسون:
خوراکی: اولیه: 40 میلی گرم دو بار در روز ؛ در صورت نیاز ، ممکن است در اوایل درمان حداکثر تا 180 میلی گرم در روز افزایش می یابد. هنگامی که خروجی اسید کنترل شد ، کاهش دوز تدریجی امکان پذیر است.
محدوده دوز نگهدارنده گزارش شده: 10 تا 180 میلی گرم در روز (میانگین: 60 تا 70 میلی گرم در روز). دوزهای روزانه> 80 میلی گرم معمولاً در 2 دوز منقسم تجویز می شود.


کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
1-سوء هاضمه (ایدیوپاتیک یا بدون زخم):
خوراکی: 20 میلی گرم روزی یک بار به مدت 4 تا 8 هفته، در بیماران با علائم بیشتر ممکن است درمان ادامه یابد. بعضی از متخصصان توصیه می کنند برای به حداقل رساندن عوارض جانبی طولانی مدت هر 6 تا 12 هفته درمان قطع شود.

2-پیشگیری اولیه از زخم ایجاد شده با NSAID ها (مانند آسپیرین):
خوراکی: 20 میلی گرم یک بار در روز در طول مدت استفاده از NSAID با خطر بالا.

*کودکان:
1-بازگشت محتویات معده به مری (GERD):
زیر 1 سال: ایمنی و کارآیی مشخص نیست
5-10 کیلوگرم: 5 میلی گرم خوراکی روزانه
10-20 کیلوگرم: 10 میلی گرم خوراکی روزانه
بیشتر از 20 کیلوگرم: 20 میلی گرم خوراکی روزانه


2-ازوفاژیت فرسایشی (التهاب مری زخم شونده):
زیر 1 ماه:
ایمنی و کارآیی مشخص نیست.
1 ماه تا زیر 1 سال سن:
3 تا کمتر از 5 کیلوگرم: 2.5 میلی گرم در روز
5 تا کمتر از 10 کیلوگرم: 5 میلی گرم در روز
10 کیلوگرم: 10 میلی گرم در روز
ممکن است در مدت 6 هفته درمان شود.
1-16 ساله:
5 تا کمتر از 10 کیلوگرم: 5 میلی گرم خوراکی روزانه
10 تا کمتر از 20 کیلوگرم: 10 میلی گرم خوراکی روزانه
20 کیلوگرم یا بیشتر : 20 میلی گرم خوراکی روزانه
ممکن است در مدت 4-8 هفته درمان شود.

موارد منع مصرف

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن
همزمان با عوامل ضد باکتری
عدم مصرف دارو به صورت OTC یا بدون نسخه پزشک در صورت مشکل یا درد هنگام بلع، استفراغ خونی، مشاهده خون در مدفوع، درد قفسه سینه

عوارض جانبی امپرازول

عوارض جانبی با شیوع کم (1% تا 10%):
سیستم عصبی مرکزی: سردرد (7%)، سرگیجه (2%)
پوستی: راش پوستی (2%)
دستگاه گوارش: درد شکمی (5%)، اسهال (4%)، تهوع (4%)، نفخ (3%)، استفراغ (3%)، برگشت اسید (2%)، یبوست (2%)
سیستم عضلانی اسکلتی: درد پشت (1%)، ضعف (1%)
دستگاه تنفسی: عفونت مجاری تنفسی فوقانی (2%)، سرفه (1%)

تداخلات دارویی

سیتالوپرام
آکالابروتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) ممکن است غلظت سرمی آکالابروتینیب را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

آتازاناویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی آتازاناویر را کاهش دهند. مصرف آتازاناویر 12 ساعت پس از PPI و دوز PPI نباید بیش از معادل 20 میلی گرم امپرازول باشد. نظارت بر اثر آتازاناویر لازم است. تداخل رده D: اصلاح درمان

بوسوتینیب: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی بوسوتینیب را کاهش دهند. مدیریت: گزینه هایی برای جایگزین کردن مهار کننده های پمپ پروتون مانند آنتی اسیدهای کوتاه اثر یا آنتاگونیست های گیرنده هیستامین نوع 2 در نظر بگیرید. داروهای جایگزین را بیش از 2 ساعت قبل یا بعد از بوسوتینیب تجویز کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

سفوروکسیم: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است جذب سفوروکسیم را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

سیلوستازول: امپرازول ممکن است غلظت سرمی متابولیت فعال (s) سیلوستازول را افزایش دهد. امپرازول ممکن است غلظت سرمی سیلوستازول را افزایش دهد. مدیریت: در بیمارانی که امپرازول نیز دریافت می کنند ، دوز سیلوستازول را به 50 میلی گرم دو بار در روز کاهش دهید. پاسخ بالینی به سیلوستازول را از نزدیک کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

سیتالوپرام: امپرازول ممکن است غلظت سرمی سیتالوپرام را افزایش دهد. مدیریت: در صورت استفاده با امپرازول ، دوز سیتالوپرام را به حداکثر 20 میلی گرم در روز محدود کنید. از نظر سمیت سیتالوپرام (به عنوان مثال ، سندرم سروتونین ، طولانی شدن QT) در بیمارانی که این ترکیب را دریافت می کنند ، نظارت کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

کلوپیدوگرل: امپرازول ممکن است اثر ضد پلاکتی کلوپیدوگرل را کاهش دهد. امپرازول ممکن است غلظت سرمی متابولیت فعال (کلوپیدوگرل) را کاهش دهد. مدیریت: توصیه می شود از مصرف همزمان امپرازول به دلیل کاهش احتمالی اثر کلوپیدوگرل جلوگیری شود. رابپرازول یا پانتوپرازول ممکن است گزینه های کم خطرتری نسبت به امپرازول باشند. تداخل رده D: اصلاح درمان

القا کننده های CYP2C19 (قوی): ممکن است غلظت سرمی امپرازول را کاهش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

داکومیتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی داکومیتینیب را کاهش دهند. مدیریت: از مصرف همزمان داکومیتینیب با مهار کننده های پمپ پروتون خودداری کنید. ممکن است از داروهای آنتی اسید استفاده شود. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

داساتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی داساتینیب را کاهش دهند. مدیریت: در صورت نیاز به برخی از درمان های کاهش دهنده اسید ، می توان از داروهای ضد اسید (2 ساعت قبل یا بعد از تجویز داساتینیب استفاده کرد) به جای مهار کننده پمپ پروتون استفاده کرد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

دلاویردین: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی دلاویردین را کاهش دهند. مدیریت: در بیماران تحت درمان با دلاویردین باید از درمان مزمن با مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) خودداری کرد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

ارلوتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ارلوتینیب را کاهش دهند. تداخل رده X: امنع مصرف همزمان

ایتراکونازول: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ایتراکونازول را کاهش دهند. مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ایتراکونازول را افزایش دهند.  تداخل رده D: اصلاح درمان

کتوکونازول (سیستمیک): مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است جذب کتوکونازول (سیستمیک) را کاهش دهند. کتوکونازول (سیستمیک) ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های پمپ پروتون را افزایش دهد. مدیریت: در صورت لزوم استفاده همزمان با مهارکننده های پمپ پروتون ، برای افزایش اسیدیته معده و بهبود جذب ، کتوکونازول را با یک نوشیدنی اسیدی استفاده کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

لدیپاسویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی لدیپاسویر را کاهش دهند. مدیریت: دوزهای PPI معادل امپرازول 20 میلی گرم یا کمتر ممکن است با لیدیپاسویر در شرایط ناشتا تجویز شود. تداخل رده D: اصلاح درمان

متوترکسات: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی متوترکسات را افزایش دهند. مدیریت: قطع درمان موقتی مهار کننده پمپ پروتون (PPI) را در بیمارانی که دوز بالایی از متوترکسات دریافت می کنند ، در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

نلفیناویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی متابولیت فعال (nelfinavir) را کاهش دهند. مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی نلفیناویر را کاهش دهند.

نراتینیب: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی نراتینیب را کاهش دهند. به طور خاص ، مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است جذب نراتینیب را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

نیلوتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی نیلوتینیب را کاهش دهند. مدیریت: در صورت امکان از این ترکیب خودداری کنید زیرا احتمالاً تفکیک دوزها روش کافی برای به حداقل رساندن تعامل نیست. تداخل رده D: اصلاح درمان

پازوپانیب: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی پازوپانیب را کاهش دهند. تداخل رده  X: منع مصرف همزمان

پکسیدارتینیب: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی Pexidartinib را کاهش دهند. مدیریت: در صورت نیاز به کاهش اسید ، تجویز آنتی اسید را 2 ساعت قبل یا بعد از پکسیدارتینیب در نظر بگیرید ، یا پکسیدارتینیب را 2 ساعت قبل یا 10 ساعت بعد از آنتاگونیست گیرنده H2 تجویز کنید. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

پوساکونازول: مهار کننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی پوساکونازول را کاهش دهند. مدیریت: از مصرف همزمان بازدارنده های پمپ پروتون (PPI) و سوسپانسیون خوراکی پوساکونازول خودداری کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

ریلپیویرین: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ریلپیویرین را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمانن

رزیدرونات: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است اثر درمانی رزیدرونات را کاهش دهند. مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی رزیدرونات را افزایش دهند. بیماران بالای 70 سال بیشتر در معرض خطر عوارض جانبی هستند. تداخل رده D: اصلاح درمان

گل راعی: ممکن است غلظت سرمی امپرازول را کاهش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

ولپاتاسویر: مهارکننده های پمپ پروتون ممکن است غلظت سرمی ولپاتاسویر را کاهش دهند. مدیریت: Sofosbuvir / velpatasvir باید همراه با غذا تجویز شود و 4 ساعت قبل از امپرازول 20 میلی گرم مصرف شود. Sofosbuvir / velpatasvir / voxilaprevir را می توان با امپرازول 20 میلی گرم تجویز کرد. استفاده با سایر مهار کننده های پمپ پروتون مورد مطالعه قرار نگرفته است. تداخل رده D: اصلاح درمان

هشدارها

1-در صورت اثبات وجود سرطان معده از مصرف این دارو خودداری شود.
2-در مصرف طولانی مدت امپرازول ، گاستریت آتروفیک گزارش شده است.
3-در بیماران مصرف کننده PPI ها شامل امپرازول نفریت بینابینی حاد مشاهده شده است.
4-مصرف روزانه داروهای کاهنده اسید معده برای مدت طولانی(بیشتر از سه سال) می تواند منجر به سوء جذب ویتامین B12 ناشی از کمبود یا فقدان اسید معده شود.
5- امپرازول در بیماران مبتلا یا دارای سابقه ابتلا به بیماری مزمن کبدی با احتیاط فراوان مصرف گردد.
6-اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل (CDAD): استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) ممکن است خطر CDAD را افزایش دهد ، به ویژه در بیماران بستری در بیمارستان. تشخیص CDAD را در بیماران مبتلا به اسهال مداوم که بهبود نمی یابد ، در نظر بگیرید. از کمترین دوز و کوتاهترین مدت درمان با PPI مناسب برای بیماری تحت درمان استفاده کنید.
7-لوپوس اریتماتوز پوستی و سیستمیک: به صورت شروع بیماری یا تشدید بیماری خود ایمنی موجود گزارش شده است. بیشتر موارد لوپوس اریتماتوی پوستی (CLE) بودند که معمولاً CLE تحت حاد بودند (طی چند هفته تا سالها پس از درمان مداوم). لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) کمتر شایع است (به طور معمول طی چند روز تا چند سال پس از شروع درمان اتفاق می افتد) و در درجه اول در بزرگسالان جوان تا افراد مسن دیده می شود. در صورت بروز علائم CLE یا SLE ، درمان را قطع کنید و برای ارزیابی به متخصص مراجعه کنید. بیشتر بیماران 4 تا 12 هفته پس از قطع مصرف امپرازول بهبود می یابند. 
8-شکستگی: ممکن است با درمان PPI افزایش میزان شکستگی استخوان مربوط به پوکی استخوان در مفصل ران ، ستون فقرات یا مچ دست ایجاد شود. بیمارانی که از دوزهای بالا (چند نوبت روزانه) یا طولانی مدت (1 سال) استفاده می کنند باید تحت نظر قرار گیرند. برای کمترین مدت از کمترین دوز موثر استفاده کنید ، از مکمل های ویتامین D و کلسیم استفاده کنید و برای کاهش خطر شکستگی در بیماران در معرض خطر ، از دستورالعمل های مناسب پیروی کنید.

نکات قابل توصیه

1-در حین درمان با امپرازول از مصرف الکل خودداری کنید.
2- امپرازول باید نیم تا یکساعت قبل از غذا و ترجیحا صبح مصرف شود.
3-در حین درمان با امپرازول در صورت بروز اسهال،سوء هاضمه و کهیر فورا پزشک خود را مطلع کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

هیچ مطالعه کافی و کنترل شده ای روی زنان باردار وجود ندارد. داده های اپیدمیولوژیک موجود قادر به نشان دادن افزایش خطر ناهنجاری های مادرزادی عمده یا سایر نتایج نامطلوب بارداری به دنبال مصرف امپرازول در سه ماهه اول نیست.

مصرف در شیردهی

اطلاعات محدودی نشان می دهد که امپرازول ممکن است در شیر مادر وجود داشته باشد. هیچ اطلاعات بالینی در مورد اثرات امپرازول بر روی نوزاد شیرخوار یا تولید شیر وجود ندارد.

دارو های مشابه

لانسوپرازول | لانزوپرازول

لانزوپرازول
اس امپرازول
رابپرازول
پنتوپرازول

اشکال دارو امپرازول

اشکال دارویی موجود در ایران:
کپسول 20mg

اسامی تجاری:
Prilosec، اکسی پرازول، امبیزول، مپرازون، پمیزول، امپراکیم، امزول، پایلوزک، مکسوپرازول، اولتاپ، مرازول، گاسترومکس، اکتوپ، امپراسین

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مینا. ح | 1400/03/11

   باسلام من47 سالمه یک ماه پیش عمل صفرا انجام دادم ودکتر بعد عمل برام امپرازول 20 تجویز کرد یبوستم که از قبل عمل داشتم باخوردن امپرازول رفع شده بود الان داروم تموم شده ودوباره یبوستم برگشته آیا ادامه دادن دارو مشکل دیگری برام ایجاد نمی کنه البته کبد چرب گرید 2 هم دارم ممنون از راهنمایی تون.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو برای درمان یبوست شما کاربردی ندارد.


  • علی رضا غفوررشید | 1399/11/24

   سلام خسته نباشید من 18 سال ام هست. به علت پرخوری حس سیر بودن داشتم بعد چند ساعت نوشابه خیلی زیاد مصرف کردم که اسید معده رو حس کردم و علائم رفلاکس معده رو دارم. من الان دو آمپول زدم و قرص نایکلیدونسی 1 ورق میخورم کلا. قرص امپرازول 20 هم دارم میخورم که فکر کنم 6 روز شده کلا. من بعد یکماه خوب میشم یا ممکنه ادامه پیدا کنه لطفا جواب بدید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بهتر است زیر نظر پزشک دوره درمان را تکمیل بفرمایید


  • مهدی ع | 1399/10/15

   با سلام من بعد از یک استرس دچار سوزش در قفسه سینه شدم زمانی که میخوابم سوزش قطع میشه احتمال میدم از مری ام باشه میشه راهنماییم کنید چیکار کنم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میبایست بررسی شوید ولی میتوانید تعداد 10 عدد فاموتیدین 40 رادوبار در روز قبل از غذا مصرف نمایید.
   اگر بهبودی حال نشد حتما پیگیری بفرمایید.


  • mostafa | 1399/10/13

   سلام طول دوره قرص امپرازول برای درمان ریفلاکس چقدر هست.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . طول درمان 4 هفته است


  • رضا | 1399/10/09

   سلام .ی چن هفته ای هست مشکل معده دارم.هر چی میخورم معدم سنگین میشه .مثلا گشنم میشه اما اشتها ندارم .دکتر رفتم واسم فاموتیدین داد.اما ی هفتس میخورم اما فایده ای نداره.امروز رفتم امپرازول گرفتم از داروخانه .نمیدونم چیکار کنم.چی بخورم .چی نخورم.چ دارویی استفاده کنم .

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   امپرازول را صبح ناشتا و دومپریدون را دو وعده(قبل از غذا) استفاده نمایید.


  • ملیحه | 1399/10/06

   ببخشید من نمیتونم این کپسول را بخورم میشه در اب حل کنم یا میشه بگید چجوری مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   می توانید گرانول ها را در آب حل کرده مصرف کنید


  • علیرضا صادقی | 1399/09/06

   آیا امپرازول در خونریزی های معده موثر است؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   ام پرازول در بالا بودن اسید معده موثر است و تاثیری در خونریزی معده ندارد..


  • ابی | 1399/09/05

   سلام خسته نباشید. من چند سال قبل یه زخم معده خفیف تحت تاثیر باکتری معده گرفتم. الانم همون درد و سوزش مداوم معده رو به مدته یه ماهه دارم اونم به نظرم به خاطر اینکه خیلی ماسک می زدم و وقتی می رفتم بیرون ساعات مداوم معده ام خالی می موند. به دلیل ازیاد کرونا جرات ندارم به مراکز درمانی مراجعه کنم بهترین ترکیب دارویی برای زخم معده کدوم و به چه مدت هست؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام تا زمان مراجعه به پزشک می توانید یک عدد امپرازول نیم ساعت قبل صبحانه مصرف کنید


  • بهنام | 1399/09/01

   سلام من سی ودو سال و با عفونت اچ پیلوری به متخصص رفته و داروهای اس امپرازول و تاوانکس و اموکسی و تینیدازول با دوز پانصد و ده روزه مصرف میکنم و امروز اخرین روزم بود ، چند روز بهبودی احساس شد ولی امروز دوباره دچار سوزش جناغ سینه و احساس تنگی نفس شدم که معمولا بعد از غذا خوردن اتفاق میفته و چندین ساعت تداوم داره .. میخواستم بدونم ایا امپرازول و ادامه بدم ؟ تنگی نفس با فعالیت بیشتر نمیشه .. علایم اولیه سوزش و ترشی و درد انتشاری سینه و سرگیجه حین غذا خوردن و تنگی نفس بود که تنها علامت تنگی نفس امروز دوباره عود کرد .. باتشکر از دکتر بزرگوار ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بله امپرازول را می توانید ادامه دهید اما در صورتی که بیش از دو هفته دیگر این علائم ادامه داشت مجددا به پزشک مراجعه کنید


  • محمد رضا | 1399/09/01

   سلام، این دارو را در کودک ۶ ساله،برای کم اشتهایی هم میدن؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . برای رفلاکس در کودکان تجویز می شود .


  • | 1399/08/26

   من سن 12سال و می خواستم بدونم چطوره مصرفش نگفتید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   علت مصرف و نوع بیماری را بفرمایید؟
   مقدار مصرف معمول آن صبح ناشتا یک عدد میباشد.


  • ثانی | 1399/08/25

   سلام مامانم پلاویکس و اسپرین مصرف میکنه امپرازول بهتره مصرف کنه یا پنتوپرازول

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   مصرف پنتوپرازول ارجح است


  • شهرام | 1399/08/22

   سلام وقت بخیر من به دلیل مشکل ریفلاکس و نفخ معده به مدت 3 ماه اس امپرازول مصرف کردم و رعایت غذایی انجام دادم تا خوب شدم و داروها رو هم قطع کردم و الان بیشتر از 1 ماه هست دارویی مصرف نمیکنم و مشکلی از نظر سوزش مری ندارم، منتها مثلا هفته ای 1 بار یا دوهفته ای یکبار دوباره سوزش مری ایجاد میشه برام..ایا باید دوباره دارو رو شروع کنم و یعنی خوب نشدم؟ یا اینکه میتونم درست زمانهایی که این اتفاق برام میوفته( بیشتر عصبی که میشم) یکی دو روز اس امپرازول استفاده کنم و دوباره قطعش کنم؟ ممنون از وقتی که گذاشتین

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بهتر است زمان هایی که بیشتر علایم دارید ام پرازول مصرف کنید..


  • علی | 1399/07/30

   سلام آیا این دارو باعث نتیجه کاذب آزمایش حشیش می شود یا خیر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله احتمال نتیجه مثبت کاذب برای تست حشیش با مصرف همزمان امپرازول هست. حتما آزمایشگاه را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید


  • سلوی | 1399/07/23

   سلام وقت بخیر .من یه دختر 9 ماهه دارم از همون تولد ریفلاکس معده داشت .اس امپرازول 20 بهش میدادم روزی 30 دونه از محتویات کپسول بهش میدادم .الان دارو رو قطع کردم ولی بهتر نشده به نظرتون باید داروشو ادامه بدم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر شما مجاز به قطع ناگهانی این دارو بدون مشورت با پزشک نیستید


  • سلوی | 1399/07/22

   سلام من یه دختر 9ماهه دارم از همون اول ریفلاوس معده داشت اس امپرازول 20 بهش میدادم روزی 30 دونه الان قطع کردم داروشو ولی علایم ریفلاکس رو داره هنوز خس خس سینه و محتویات معدش میاد تو دهنش به نظرتون باید دارو روبهش بدم یا بیشتر ازاین ضرر داره.وزنشم 7 و نیم.اصلا خوب وزن نمیگیره

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   باید درمان ادامه پیدا کند.


  • سلوی | 1399/07/22

   سلام وقت بخیر .من یه دختر 9 ماهه دارم از همون تولد ریفلاکس معده داشت .اس امپرازول 20 بهش میدادم روزی 30 دونه از محتویات کپسول بهش میدادم .الان دارو رو قطع کردم ولی بهتر نشده به نظرتون باید داروشو ادامه بدم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو را تا زمانی که پزشک دستور داده استفاده نمایید.
   بهتر بود از شکل ساشه این دارو استفاده نمایید.


  • عسل | 1399/07/19

   سلام آقای دکتر خسته نباشین چندسال پیش سم کشاورزی خوردم معده ام له خواستم چندتادارومفید باهزینه بالا بهم معرفی کنین ممنون میشم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با فوق تخصص گوارش مشورت کنید


  • محمد | 1399/07/08

   سلام.سوزش در سینه سمت چپ دارم و گاهی درد در پشت کمر سمت چپ.تست ورزش و اکو رفتم. ممکنه از معده باشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله با احتمال زیاد مشکل معده دارید.


  • سعید | 1399/07/01

   سلام من حدود ۵ ال ۶ ماهه که خارش گلو دارم. دکتر الرژی رفتم قرصای دس لوراتادین و مونته لوکاست با اسپری سِرفلو هم بهم داده ولی بی تاثیره هنوز هم ادامه داره دکتر عمومی بهم گفت شاید رفلاکس معده است. قرصی بهم نداده خودم امپرازول ۲۰ دارم مصرف می کنم. نمیدونم درسته یا نه؟ خارش گلو صبح هست و یکم شب معمولا. لطفا راهنمایی ام کنید.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ممکن است ناشی از رفلاکس معده باشد.میتوانید یک دوره 14 عددی از امپرازول را صبح ناشتا مصرف نمایید.در صورت عدم بهبودی،دارو را قطع نموده و مجدد باید بررسی شوید.