اطلاعات دارویی هیرسوتان

Hirsotan

هیرسوتان Hirsotan


کرم هیرسوتان برطرف کننده موهای زائد صورت می باشد.هر گرم از فراورده کرم هیرسوتان به مقدار ۰/۱ گرم از عصاره هیدروالکلی تغلیظ شده گیاهان زیر تشکیل یافته است: تاتوره ،بذرالبنج ، شوکران.
مواد موثره: برگ و دانه گیاه تاتوره: آلکالوئیدهای هیوسیامین، هیوسین یااسکوپولامین و روغن های ثابت.
بذرالبنج: آلکالوئیدهای هیوسیامین، اسکلوپولامین، آتروپین ونشاسته.دانه شوکران: آلکالوئیدهای کوئی ئین، متیل کونی ئین و کونیدرین.استاندارد شده بر حسب ۰/۵۸ -۰/۴۲ میلی گرم تروپان آلکالوئید بر حسب هیوسیامین.

مکانیسم اثر

آلکالوئیدهای تروپان در گیاهان تاتوره و بذر البنج از جمله هیوسیامین دارای خاصیت آنتی موسکارینیک بوده و موجب مهار گیرنده های موسکارینی در سطح بدن می شوند. در پزشکی گذشته ایران برای گیاهان بذرالبنج، تاتوره و شوکران اثرات بارز کاهنده موهای زائد صورت قائل شده اند.
امروزه در طی مطالعات جدید و تحقیقات بالینی این اثر به اثبات رسیده و کرم محتوی عصاره گیاهان فوق الذکر قادر به پیشگیری رشد و کم کننده موهای زائد صورت می باشد. نحوه اثر این دارو از طریق کاهش گردش خون در ریشه مو و کاهش تغذیه آن است که موجب نازک شدن تار مو شده و اتصال ان به صورت سست گشته و ریخته می شود .
جذب عصاره گیاهی به ریشه مو ، موجب نرمی غشاء پیاز مو شده و آن را سست می نماید. موهای زائد خشن و کلفت در ابتدا کم رنگ شده و سپس نازک شده و موجب ریزش آنها می شود.

موارد مصرف هیرسوتان

هیرسوتیسم

مقدار مصرف هیرسوتان

شبها پس از شستشوی موضع پوشش نازکی از کرم به موضع مالیده و ماساژ داده شود دارو باید حداقل دو ساعت بر روی پوست باقی بماند. مصرف آن باید حداقل ۶ ماه به طور مستمر ادامه یابد.

هشدارها

1-در صورتی که روی پوست بریدگی یا آسیبی موجود است از مصرف آن خودداری شود.
2-در افرادی که دچار آریتمی های قلبی یا گلوکوم هستند توصیه نمی شود.

نکات قابل توصیه

کرم هیرسوتان ممکن است در صورت مصرف بیش از حد مجاز، جذب و موجب خشکی دهان، تاکیکاردی، گشادی مردمک، احتباس ادرار و در موارد بسیار نادر اختلال بینائی و هذیان گردد.

مصرف در بارداری

ممنوع است


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.