اطلاعات دارویی سیتاگلیپتین

Sitagliptin

سیتاگلیپتین Sitagliptin


سیتاگلیپتین یک داروی ضد دیابت خوراکی می باشد که به کنترل قند خون کمک می کند. سیتاگلیپتین مقدار انسولین تولید شده توسط بدن پس از صرف غذا را تنظیم می کند.
سیتاگلیپتین در درمان تک دارویی یا کمکی دیابت نوع دو استفاده می شود. سیتاگلیپتین در درمان دیابت نوع یک کاربردی ندارد.
[ دارو درمانی دیابت] [انسولین A تا Z - راهنمای استفاده از انواع مختلف انسولین ]

مکانیسم اثر

سیتاگلیپتین مهار کننده آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز تیپ 4 (DPP-4) است که در کنار رژیم غذایی و ورزش درکنترل قند خون بیماران دیابتی تیپ II مورد استفاده قرار میگیرد.
این دارو با مهار آنزیم دی پپتیل پپتیداز تیپ چهار مانع از تجزیه اینکریتین (Incretin) در بدن میشود. اینکریتین که به نام Glucagon-like peptide -1 شناخته میشود فاکتوری است که می تواند با کنترل ترشح انسولین و کاهش ترشح گلوکاگون بر روی هموستاز گلوگز موثر باشد.
کاهش ترشح گلوکاگون میتواند بر روی روند گلوکونئوژنز در کبد نیز موثر باشد، به همین دلیل سیتاگلیپتین با مهار این جریان فیزیولوژیک بدن، به شکل موثری قند خون را کاهش میدهد. با توجه به ترشح هورمون اینکریتین در پاسخ به حضور غذا در دستگاه گوارش، سیتاگلیپتین با مهار تجزیه این هورمون، هنگام غذا خوردن یا در ساعات اولیه بعد از آن، اثرگذار خواهد بود.

فارماکودینامیک

سیتاگلیپتین مهار کننده آنزیم دی پپتیدیل پپتیداز تیپ 4 (DPP-4) است که در کنار رژیم غذایی و ورزش در کنترل قند خون بیماران دیابتی تیپ II مورد استفاده قرار میگیرد.

فارماکوکینتیک

جذب سیتاگلیپتین پس از مصرف خوراکی سریع بوده و پس از 1 تا 4 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی خود می رسد.38% دارو با پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.
متابولیسم گسترده ای ندارد. دفع سیتاگلیپتین 87%(79% بصورت تغییر نیافته و 16% بصورت متابولیت) از طریق ادرار و 13% از طریق مدفوع صورت می پذیرد.

موارد مصرف سیتاگلیپتین

دیابت ملیتوس نوع 2

مقدار مصرف سیتاگلیپتین

دیابت ملیتوس تیپ دو: بزرگسالان:خوراکی:100 mg یکبار در روز.
دردرمان کمکی با انسولین یا عوامل ترشح انسولین شامل سولفونیل اوره ها :ممکن است نیاز به کاهش مقدار مصرف انسولین یا عوامل ترشح انسولین باشد.

هشدارها

1- در موارد نارسایی کلیه متوسط تا شدید و بیماری التهابی کلیه (ESRD) با احتیاط فراوان تجویز گردد و تنظیم مقدار مصرف ضروری است.
2- قبل از شروع و در حین درمان با سیتاگلیپتین ارزیابی HbA1c ، قند خون،عملکرد کلیه ضروری می باشد.
3- با مصرف سیتاگلیپتین درد مفاصل، واکنشهای ازدیاد حساسیت ،التهاب پانکراس ممکن است اتفاق بیفتد.

نکات قابل توصیه

غذا نقشی بر روی جذب این دارو ندارد لذا سیتاگلیپتین را بدون توجه به غذا مصرف نمایید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مرادی | 1399/08/12

   با سلام من بمدت حدود ۸ سال همراه با گلوکوفاژ ۱۰۰۰ ، سیتاگلیپتین ۱۰۰ را مصرف کردم و قند خون کنترل شده ای داشتم ( a1c hb حدود ۶/۲ ) اخیرا پژشکم آن را قطع و باعث افزایش hba1c به میزان ۷/۲ شده است و این افزایش موجب نگرانی ام گردیده است . آیا مصرف سیتاگلیپتین بمدت طولانی تر اثرات سو دارد ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اطلاعات کافی از جنابعالی برای پاسخ به سوالتان ندارم.اما به طور کلی اگر تحت نظر متخصص غدد باشید، با توجه به شرایط بیماری شما، نوع دیابت و .. شرح حالی که از شما اخذ میشود ممکن است نوع دارو ها تغییر بکند.


  • یوسف | 1399/05/19

   با سلام و احترام آیا مصرف سیتاگلیپتین برای کسی که فشار خون دارد و لوزارتان مصرف میکند مضر است؟ و اینکه من ۱۵ سال پیش دچار پانکراتیت شدم آیا مصرف سیتاگلیپتین اشکالی ندارد . با تشکر فراوان از زحمات شما دکتر گرامی

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیرتداخل دو دارو حاد نیست و قابل استفاده همزمان میباشند یکی از عوارض دارو پانکراتیت میباشد که باید  جهت جلوگیری از آن آزمایشات دوره ای انجام شود