ایپراتروپیوم بروماید Ipratropium bromide


ایپراتروپیوم بروماید یک گشادکننده برونش است که منجر به شل شدن عضلات و گشاد شدن مجاری هوایی و بهبود تنفس می شود. ایپراتروپیوم استنشاقی برای درمان انسداد برگشت پذیر راههای هوایی به ویژه درمان برونشیت مزمن استفاده می شود.

مکانیسم اثر

ایپراتروپیوم بروماید یک عامل آنتی کولینرژیک می باشد. ایپراتروپیوم بروماید با مهار گیرنده های موسکارینی منجر به کاهش شکل گیری cGMP می شود با توجه به نقش cGMP بر روی کلسیم داخل سلولی ، نهایتا منجر به کاهش انقباض عضلات صاف و گشادی برونش می شود.

فارماکودینامیک

ایپراتروپیوم بروماید یک ترکیب آمونیوم سنتتیک که از لحاظ ساختاری مشابه آتروپین می باشد که بعنوان گشادکننده برونش در درمان اسپاسم برونش ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه و درمان آبریزش بینی ناشی از سرما خوردگی یا التهاب مخاط بینی فصلیآلرژیک یا غیر آلرژیک نیز استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

ایپراتروپیوم جذب سیستمیک اندکی از طریق ششها و دستگاه گوارش دارد.حجم توزیع آن 4.6 L/kg است.اثر ایپراتروپیوم پس از 5-15 دقیقه شروع و طی 90 دقیقه به اوج خود میرسد.
بخش جذب شده ایپراتروپیوم از طریق ادرار دفع می گردد.نیمه عمر دارو 2-4 ساعت می باشد.

مقدار مصرف ایپراتروپیوم بروماید

مقدار مصرف معمول برای انسداد مزمن ریه (COPD)- درمان نگهدارنده:بزرگسالان:
اسپری استنشاقی: 2 پاف (36 mcg) ،4 بار در روز این مقدار می تواند نهایتا تا 12 پاف در روز افزایش پیدا کند.
محلول نبولایز: 500 mcg (یک ویال تک دوز) 3 تا 4 بار در روز.
مقدار مصرف معمول برای انسداد مزمن ریه (COPD)- درمان نگهدارنده:کودکان:
نوزادان:
محلول نبولایز:25 mcg/kg ، 3 بار در روز
نوپا و خردسالان: محلول نبولایز:
125 تا 250 mcg 3 بار در روز
3 تا 12 سال: اسپری استنشاقی:1- 2 پاف (18-36 mcg) ،3 بار در روز این مقدار می تواند نهایتا تا 6 پاف در روز افزایش پیدا کند.

هشدارها

1-در مورد بکارگیری محلول استنشاقی ایپراتروپیوم بروماید به تنهایی در درمان دوره حاد شدن و وخیم شدن بیماری مزمن انسدادی ریه هنوز مطالعات کافی انجام نشده است.ممکن است دارویی با شروع اثر سریعتر برای این مورد مناسبتر باشد.استفاده همزمان ایپراتروپیوم بروماید و بتا آگونیستها از استفاده هرکدام به تنهایی در درمان دوره حاد شدن و وخیم شدن بیماری مزمن انسدادی ریه موثرتر نیست.
2-احتمال بروز واکنشهای ازدیاد حساسیت در حد متوسط که با علائمی نظیر کهیر، آنژیوادم، بثورات جلدی، اسپاسم برونش و ادم اوروفارنژیال مشخص می شود، وجود دارد.

نکات قابل توصیه

1-در صورت تماس مستقیم محلول ایپراتروپیوم بروماید به داخل چشم احتمال بروز تاری دید،بروز یا بدتر شدن گلوکوم با زاویه بسته یا چشم درد وجود دارد. در این صورت باید چشم ها با آب سرد شسته شود.
2- محلول های استنشاقی ایپراتروپیوم را می توان با محلول کلرورسدیم 0.9% فاقد مواد نگهدارنده رقیق کرده و از طریق دستگاه نبولایزر اسنشاق نمود.
3- ایپراتروپیوم بروماید باید حتما با تجویز پزشک و طی دوره درمانی مصرف گردد.
4-تعداد دفعات استنشاق ایپراتروپیوم نباید از 12 در 24 ساعت تجاوز کند.
وبسایت داروخانه مرکزی امام - بانک اطلاعات دارویی

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.