اطلاعات دارویی ایزونیازید

Isoniazid

ایزونیازید Isoniazid


ایزونیازید یک داروی آنتی بیوتیک می باشد که برای درمان و پیشگیری از سل بکار می رود.ممکن داست برای درمان ، همزمان چند داروی دیگر نیز همراه ایزونیازید مصرف شوند تا از مقاومت بیماری سل به داروها جلوگیری به عمل آید.

مکانیسم اثر

ایزونیازید با مهار سنتز مایکولیک اسید ( یکی از ترکیبات اصلی دیواره سلولی باکتری ) باعث مرگ باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ( عامل سل ) می شود.

فارماکودینامیک

داروی ایزونیازید با مهار رشد دیواره سلولی اثرات باکتریوسید اعمال میکند.

فارماکوکینتیک

ایزونیازید بخوبی از راه خوراکی جذب شده اما ممکن است در کبد متابولیزه شود. در مصرف خوراکی در صورت همراه شدن با غذا جذب بطور قابل ملاحظه ای مختل خواهد شد.
توزیع دارو در بافت ها و مایعات بدن بالاست و اوج غلظت سرمی بعد از یک تا دو ساعت حاصل میشود. نیمه عمر دارو با توجه به سرعت استیلاسیون ممکن است بین یک تا شش ساعت باشد و دفع دارو نیز عمدتا کلیوی است .

موارد مصرف ایزونیازید

درمان و پیشگیری بیماری سل

مقدار مصرف ایزونیازید

درمان عفونت فعال سل در بزرگسالان : 5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن (نهایتا 300 میلی گرم ) بصورت خوراکی یا عضلانی یک بار در روز یا 15 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن (نهایتا 900 میلی گرم ) دو تا سه بار در هفته . درمان بایستی تا 6 ماه ادامه یابد. در مصرف همزمان با ریفامپین یا پیرازینامید طول درمان بعد از منفی شدن کشت 3 ماه میباشد.
در مواردی که بیمار مبتلا به ایدز میباشد یا در موارد سل استخوانی و مننژ بایستی درمان طولانی تر شود.
پروفیلاکسی بزرگسالان در مواجهه با بیمار مسلول : 300 میلی گرم روزانه یا 900 میلی گرم دو تا سه بار در هفته برای مدت 6 ماه که در بیماران ایدز یا سل استخوانی و ... 12 ماه بایستی باشد.
درمان عفونت فعال سل در کودکان با وزن 40 کیلوگرم و کمتر: 10 تا 15 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن (نهایتا 300 میلی گرم ) یک بار در روز یا 20 تا 40 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن (نهایتا 900 میلی گرم ) دو بار در هفته . درمان بایستی تا 9 ماه ادامه یابد.
درمان بیماران با کلیرانس کلیوی کمتر از 10 میلی لیتر در دقیقه : دوز تا 50 درصد مقدار اولیه بایستی کاهش یابد.
درمان بیماران با مشکلات کبدی : در بیماریهای شدید کبدی نیاز به کاهش دوز میباشد. در صورت بالاتر رفتن نتیجه تستهای کبدی بیش از 3 تا 5 برابر نرمال بایستی دارو قطع شود و بیمار تا طبیعی شدن نتیجه تست ها مونیتور شود.

هشدارها

در موارد وجود آلرژی به ایزونیازید یا هر یک از ترکیبات سازنده دارو و همچنین در موارد بروز عوارض جانبی جدی مانند تب دارویی یا آرتریت و سابقه اختلالات کبدی با مصرف ایزونیازید حتما با پزشک مشورت شود.

نکات قابل توصیه

ایزونیازید حتما با تجویز پزشک مصرف شود. در موارد مصرف داروی تزریقی ویال بایستی فاقد ذرات معلق باشد. در طی درمان حتی در صورت احساس بهبودی داروی ایزونیازید نباید قطع شود و اگر دوزی از دارو فراموش شد به محض یاداوری مصرف شود ولی اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی رسیده است نیازی به مصرف دوز فراموش شده نیست و درمان بایستی طبق برنامه مصرف شود (دو دوز از ایزونیازید نبایستی همزمان مصرف شود ).
مصرف الکل همزمان با داروی ایزونیازید ریسک آسیب کبدی را بیشتر میکند.
مصرف غذاهای حاوی تیرامین یا هیستامین بالا ممکن است باعث تغییرات فشار خون شود.
جهت کاهش علایم نوروپاتی که از عوارض این دارو می باشد مصرف روزانه ویتامین B6 توصیه میشود.

مصرف در بارداری

گروه C . عوارض مصرف این دارو در جنین نامشخص است


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ترنم | 1399/06/10

   دکتر چشم پزشک نظر به کافی بودن مصرف سه ماهه دارو داشتند ، با توجه به اینکه اکثرا درمان ۶ ماهه پیشنهاد میشود آیا مشکلی ندارد ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طبق دستور پزشک عمل نمایید.


  • ترنم | 1399/05/30

   سلام آیا مصرف ۳ ماهه داروی ایزونیازید برای سل چشمی کافی است ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام دوره درمان بین 6 تا 9 ماه و طبق نظر پزشک میباشد