اطلاعات دارویی اینترفرون بتا-1b

Interferon beta-1b


اینترفرون بتا-1b Interferon beta-1b

گروه دارو: اینترفرون ها

اینترفرون بتا-1 بی برای استفاده در بیماران سرپایی مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس به منظور کاهش تناوب و وخامت این بیماری بکار می رود. و روند بروز ناتوانی فیزیکی مربوط به ام اس را کند می کند.

مکانیسم اثر اینترفرون بتا-1b

هر چند مکانیسم اثر اینترفرون بتا-1 بی کاملا مشخص نیست ، اینترفرون با اتصال به گیرنده های خودش در سطح سلول بیان یکسری از محصولات ژنی را سبب می شود.باور بر این است که که این محصولات میانجی اعمال بیولوژیک اینترفرون بتا-1 بی می باشد.

فارماکودینامیک

اینترفرون بتا-1 بی ،باعث افزایش بیان پروتئین MHC I که باعث افزایش بیان مشتقات پپتیدی نسبت به آنتی ژن های ویروسی می شود. که در نهایت فعالیت لنفوسیت های T CD8 مثبت را ارتقا می دهد در نتیجه لنفوسیت های سایتوتوکسیک را به هدف بهتری برای ماکروفاژها تبدیل کرده و سبب مرگ آنها می شود. اینترفرون بتا-1 بی همچنین سنتز واسطه های ضد ویروس چند منظوره شامل 2-5 اولیگوآدنیلات سنتتاز، بتا 2- میکروگلوبولین ، نئوپترین و پروتئین کیناز R را القاء می کند.

فارماکوکینتیک

غلظت سرمی اینترفرون بتا-1 بی با تزریق زیرپوستی بین 1 تا 8 ساعت به حداکثر میزان خود ( 40unit/ml ) می رسد. فراهمی زیستی از راه زیر پوستی تقریبا 50% می باشد. حجم توزیع اینترفرون بتا-1 بی 0.25-2.88 L/Kg وکلیرانس آن 9.4-28.9 ml/min می باشد.نیمه عمر دارو بین 8 دقیقه تا 4.3 ساعت است.

موارد مصرف اینترفرون بتا-1b

مولتیپل اسکلروزیس

مقدار مصرف اینترفرون بتا-1b

دوز معمول برای مولتیپل اسکلروزیس :بزرگسالان:
با دوز اولیه 0.0625 mg یک روز در میان زیرپوستی شروع و هر 2 هفته (25% افزایشی) افزایش یابد در یک دوره 6 هفته ای تا به دوز نگهدارنده برسد.
- دوز نگهدارنده 0.25 mg زیر پوستی یک روز در میان
-جدول تنظیم دوز :
هفته 1 و 2 : 0.0625 mg زیر پوستی یک روز در میان
- هفته 3 و 4 : 0.125mg زیر پوستی یک روز در میان
- هفته 5 و 6 : 0.1875 mg زیر پوستی یک روز در میان
- هفته 7 و پس از آن : 0.25 mg زیر پوستی یک روز در میان

هشدارها

1-آزمایشات کامل خونی ، شمارش افتراقی گلبول های سفید،شمارش پلاکت ها ، بیوشیمیایی خون از جمله آزمون فعالیت کبد بعد از 6،3،1 ماه پس از شروع درمان وبصورت دوره ای بعد از آن توصیه می شود.دربیمارانی که سابقه اختلالات تیروئیدی دارند هر 6 ماه آزمایش تیروئید توصیه می شود.
2- در موارد زیر پزشک یا داروساز خود را مطلع نمایید:
-اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید ، اگر در دوران شیردهی هستید.
-اگر سابقه مشکلات کبدی،مشکلات قلبی(مانند نارسایی قلبی)،مشکلات تیروئیدی،مشکلات خونی و مغزاستخوان(مانند کم خونی ، خونریزی و کبودی بی دلیل،کاهش گلبولهای سفید خون)،مشکلات روحی و خلقی ( مانند افسردگی) و افکار خودکشی.
-اگرسابقه اختلالات خواب دارید.
- اگر الکل مصرف می کنید.

نکات قابل توصیه

1- اگر بیمار یا گیرنده حمایتی اینترفرون بتا-1 بی را در منزل استفاده می کند از آموزش صحیح طریقه نگهداری،آماده سازی و تزریق دوز انهدام تجهیزات و وسایل مصرفی اطمینان حاصل شود.
2-در صورت امکان اولین تزریق تحت نظر افراد متخصص انجام شود.
3-گوشزد این مورد به بیمارو خانواده او که اینترفرون بتا-1 بی درمان بیماری مولتیپل اسکلروزیس نیست اما ممکن است باعث کاهش تناوب و وخامت این بیماری شود و روند بروز ناتوانی فیزیکی مربوط به ام اس را کند کند.
4-بدون نظر پزشک معالج دوز دارو را تغییر ندهید و یا مصرف دارو را متوقف نکنید.
5-اگر یک دوز دارو را از دست دادید به محض یادآوری آن را تزریق کنیدو دوز بعدی طبق جدول را حدودا 48 ساعت دیرتر مصرف کنید.
6-محل تزریق برای جلوگیری از نکروز بافتی و واکنش های محل تزریق بصورت چرخشی تغییر کند.
7-معمولا علائم شبه آنفولانزا رخ می دهد و استامینوفن می تواند تب و درد عضلانی را برطرف کند.
8- در صورت بروز هر یک از موارد زیر پزشک خود را مطلع کنید: تخلیه مایعات بدن ، واکنش های محل تزریق همراه شکنندگی پوست و تغییر رنگ به آبی تیره، افسردگی شدید ،افکار خودکشی.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه اینترفرون بتا-1b

اینترفرون بتا- 1a


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
دارو های مشابه