اطلاعات دارویی باکلوفن

Baclofen

باکلوفن Baclofen

گروه دارو: شل کننده عضلات

باکلوفن یک مشتق از گاما آمینو اسید بوتیریک (GABA)  است که به عنوان شل کننده عضلات اسکلتی استفاده می شود. باکلوفن رسپتور GABA-B را تحریک می کند و موجب کاهش تواتر و دامنه اسپاسم عضلانی می شود. این دارو به خصوص در درمان اسپاسم عضلانی ناشی از آسیب نخاعی و در افراد مبتلا به MS (مالتیپل اسکلروزیس) مفید است.

 به نظر می رسد که باکلوفن عمدتا در سطح نخاعی با مهار مسیرهای آوران پلی سیناپتیک نخاعی و به میزان کمتر، مسیرهای آوران مونوسیناپتیک عمل می کند.

مکانیسم اثر

مکانیسم شل کنندگی عضله باکلوفن دقیقا مشخص نیست ولی تصور می شود انتقال سیناپسی را از مسیر رفلکس نخاعی از طریق هایپرپلاریزاسیون پایانه های آوران، که ممکن است باعث اسپاسم عضلانی شوند مهار می کند. تاثیر باکلوفن بر سیستم گابا سبب ایجاد اثرات ضد اسپاسمی آن نمی شود.

فارماکودینامیک

باکلوفن شل کننده ی عضلانی و آنتی اسپاستیک است. باکلوفن برای کاهش علائم و نشانه های اسپاسم ناشی از مولتیپل اسکلروزیس، به ویژه برای کاهش اسپاسم عضله فلکسور (خم کننده) و درد همراه با آن، انقباضات غیر ارادی و ریتمیک عضله و سفتی عضلانی مفید است.

 اگرچه باکلوفن یک آنالوگ از نوروترنسمیتر گاما آمینو بوتیریک اسید(GABA)  است، هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که فعالیت های سیستم های GABA در تولید اثرات بالینی آن دخیل باشد. مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که باکلوفن ویژگی های یک تضعیف کننده عمومی CNS را دارا است و این ویژگی را با اثرات آرام بخشی، خواب آلودگی، عدم تعادل و تضعیف سیستم تنفسی و قلبی عروقی نشان می دهد.

فارماکوکینتیک

جذب: (وابسته به دوز) از راه خوراکی سریع است. تصور می شود که جذب از دستگاه گوارشوابسته به دوز باشد. در اطفال (محدوده سنی: 2 تا 17 سال) مبتلا به فلج مغزی ، جذب از مجاری دستگاه گوارش بسیار متغیر و با تأخیر (تاخیر زمانی گزارش شده: 28/0 ± 0/59 ساعت) است.
فراهمی زیستی: خوراکی: 74٪
اتصال پروتئین: 30٪
توزیع: حجم توزیع: اطفال (محدوده سنی: 2 تا 17 سال: خوراکی: بسیار متغیر: 1.16 لیتر بر کیلوگرم با 43.5٪ تنوع بین فردی)
متابولیسم: کبدی (15٪ دوز)
نیمه عمر حذف: خوراکی: اطفال مبتلا به فلج مغزی (محدوده سنی: 2 تا 17 سال): 4.5 ساعت
بزرگسالان: 5.7 ساعت ؛ قرص: 3.96 ± 0.96 ساعت
زمان رسیدن به اوج: خوراکی: 1 ساعت (0.5 تا 4 ساعت)
دفع: ادرار (> 70٪ به عنوان داروی بدون تغییر) و مدفوع

موارد مصرف باکلوفن

کاربردهای اصلی (Labeled indications):
اسپاسم عضلانی

کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
اختلال مصرف الکل
سکسکه
اسپاسم و درد عضلانی اسکلتی

مقدار مصرف باکلوفن

*بزرگسالان:
کابردهای اصلی (Labeled Indications):
اسپاسم عضلانی:
5 میلی گرم خوراکی هر هشت ساعت؛ ممکن است هر سه روز 5 میلی گرم به هر دوز اضافه شود تا حداکثر به 80 میلی گرم در روز برسد. بعضی از بیماران ممکن است به دوزهای حداکثر 120 میلی گرم در روز نیاز داشته باشند.

کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
1-اختلال مصرف الکل:
خوراکی: اولیه: 5 میلی گرم 3 بار در روز ؛ ممکن است دوز بعد از 3 تا 5 روز بر اساس پاسخ و تحمل به 10 میلی گرم 3 بار در روز افزایش یابد. ممکن است در صورت لزوم ، به حداکثر دوز 60 میلی گرم در روز در دوزهای منقسم افزایش یابد.

2-سکسکه:
خوراکی: اولیه: 5 تا 10 میلی گرم 3 بار در روز. ممکن است دوز بر اساس پاسخ و تحمل افزایش یابد. حداکثر دوز معمول: 45 میلی گرم در روز در دوزهای منقسم

3-اسپاسم عضلانی و یا درد اسکلتی عضلانی (درمان کمکی):
توجه: برای اسپاسم عضلانی اسکلتی و یا درد (به عنوان مثال ، کمردرد ، گردن درد) همراه با اسپاسم عضلانی ، معمولاً در ترکیب با یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی و یا استامینوفن استفاده می شود. به طور کلی ، از داروهای شل کننده عضلات باید به طور موقت استفاده شود (به عنوان مثال ، برای چند روز یا به طور متناوب برای چند روز در صورت نیاز).
خوراکی: اولیه: 5 تا 10 میلی گرم 3 بار در روز در صورت لزوم

*اطفال:

اسپاسم عضلانی
- کمتر از 8 سال: 10 تا 15 میلی گرم خوراکی هر هشت ساعت به صورت منقسم هر 8 ساعت؛ ممکن است هر سه روز 5 تا 15 میلی گرم به دوز روزانه اضافه شود تا حداکثر به 40 میلی گرم در روز برسد.

- بیشتر از 8 سال: 10 تا 15 میلی گرم خوراکی هر هشت ساعت به صورت منقسم هر 8 ساعت؛ ممکن است هر سه روز 5 تا 15 میلی گرم به دوز روزانه اضافه شود تا حداکثر به 60 میلی گرم در روز برسد.

موارد منع مصرف

حساسیت بیش از حد به باکلوفن یا هر یک از اجزای فرمولاسیون
تزریق زیرجلدی، عصلانی، وریدی یا اپیدورال

عوارض جانبی باکلوفن

عوارض جانبی شایع (بیشتر از 10%):
دستگاه گوارش: تهوع (≤ 12%) ، استفراغ (≤ %11)
سیستم عصبی: گیجی (11٪) ، سرگیجه (2٪ تا 15٪) ، خواب آلودگی (6٪ تا 63٪ ، ممکن است گذرا باشد) ، سردرد (2٪ تا 11٪) ، هیپوتونی (2٪ تا 35٪)
عصبی عضلانی و اسکلتی: آستنی یا ضعف عضلات (≤ 15٪)

عوارض جانبی با شیوع کمتر (1% تا 10%):
قلب و عروق: افت فشار خون (≤ 9%) ، ادم محیطی (2 تا %3)
پوست: خارش (4%) ، کهیر (≤ 1%)
دستگاه گوارش: یبوست (≤ 6%) ، اسهال (≤ 2%) ، سیالوره (3%) ، خشکی دهان (≤ 3%)
ادراری تناسلی: دشواری در ادرارکردن (2٪) ، ناتوانی جنسی (2٪) ، تکرر ادرار (6٪) ، بی اختیاری ادرار (2٪) ، احتباس ادرار (8٪)
سیستم عصبی: اختلال در تفکر (≤ 1%) ، تحریک پذیری (≤ 1%) ، لرزش (≤ 1%) ، کما (≤ 2%) ، افسردگی (2%) ، خستگی (2 تا 4%) ، بی خوابی ( 7٪) ، درد (٪ 4) ، پارستزی (7٪) ، تشنج (10٪) ، اختلال گفتاری (4٪)
عصبی عضلانی و اسکلتی: کمر درد (≤ 2٪) ، لرزش (≤ 1%)
چشم: لوچی(≤ 2%)
تنفسی: تنگی نفس (≤ 1%) ، هایپوونتیلیشن (≤ 4%) ، پنومونی(≤ 2%)

هشدارها

 • قطع ناگهانی باکلوفن داخل نخاعی منجر به تب بالا، تغییر وضعیت روانی، اسپاسم بازگشتی بیش از حد و سفتی عضلانی می شود که در موارد نادری به رابدومیولیز و نارسایی چندگانه اندام های بدن و مرگ منجر می شود.
 • قطع ناگهانی باکلوفن خوراکی سبب توهم و تشنج شده است. جز در مواردی که عارضه جانبی مهمی رخ داده؛ در سایر موارد باید دوز دارو را به آهستگی کاهش داد و قطع کرد.
 • به دلیل این که دفع باکلوفن عمدتا از طریق کلیه انجام می شود؛ تجویز آن در افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستن باید با احتیاط و با دوز کمتری تجویز شود.
 • تجویز دارو با دوز پایین شروع شود و به تدریج (هر 3 روز) دوز افزایش یابد.
 • باکلوفن در بیماران دچار سکته مغزی سودمندی معنی داری ندارد و این بیماران معمولا تحمل پذیری پایینی نسبت به باکلوفن دارند.
 • از این دارو در بارداری تنها در زمانی که منافع آن بر مضرات احتمالیش بر سلامت مادر و جنین ارجح است تجویز شود.
 • تجویز این دارو در کودکان زیر 12 سال به دلیل نبود شواهد مبنی بر ایمنی آن در این گروه سنی توصیه نمی شود.
 • در بیماران دچار صرع که باکلوفن برایشان تجویز شده است؛ وضعیت بالینی و نوار مغزیشان باید در فواصل منظم پایش شود.
 • از داروی باکلوفن در اسپاسم بیماری پارکینسون استفاده نشود.
 • مصرف باکلوفن در بیمارانی که مشکلات زمینه ای ادراری دارند ممکن است سبب احتباس ادراری حاد شود.
 • در بیماران دچار کندی حرکات دستگاه گوارش، زخم پپتیک و اختلالات انسدادی دستگاه گوارشی با احتیاط تجویز شود.
 • دوز بالقوه سمی در کودکان زیر 6 سال 5 میلی گرم بر کیلوگرم است.

نکات قابل توصیه

 • باکلوفن سبب گیجی و خواب آلودگی می شود. بنابراین تا از بین رفتن کامل این اثرات از رانندگی و فعالیت هایی که نیازمند هوشیاری هستند و کار با وسایل سنگین خودداری کنید.
 • چنان چه باردار هستید یا فرزندتان را با شیر مادر تغذیه می کنید پزشک خود را مطلع سازید.
 • بهتر است جهت کاهش عوارض گوارشی، باکلوفن را با معده پر مصرف کرد.
 • در طی مصرف داروی باکلوفن الکل و نوشیدنی های الکلی ننوشید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

علائم دیررس محرومیت در نوزاد ممکن است بدنبال قرار گرفتن در معرض دارو در رحم رخ دهد. مشکلات تغذیه ای ، گریه های شدید ، فشار خون بالا ، پرتحرکی ، مدفوع شل ، لرزش و تشنج در نوزادان پس از استفاده مادر از باکلوفن خوراکی در طول بارداری گزارش شده است

مصرف در شیردهی

باکلوفن در شیر مادر ترشح می شود.
طبق گفته سازنده ، تصمیم برای شیردهی در طول درمان باید خطر قرار گرفتن در معرض نوزاد ، مزایای شیردهی به نوزاد و مزایای درمان برای مادر را در نظر بگیرد.

اشکال دارو باکلوفن

اشکال دارویی موجود در ایران:
قرص 10mg و 25mg

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • حسن مهری | 1401/05/10

   سلام.. وقتتون بخیر وممنون از اینکه وقت میزارین....میخواستم بدونم که آیا قرص باکلوفن را برای کسی که گرفتگی عضلات دور قلب یا گرفتگی عضلات کتف و یا ناحیه قفسه سینه دارد و ضمنا شُل شدن دریچه میترال قلب هم دارد استفاده میشود..

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما باید با تجویز متخصص این دارو را مصرف کنید


  • مهلا | 1400/04/01

   سلام.خسته نباشید.مادر من سی و هفت سالشه.چند روزی بود که میگفت زیر بغلم سمت قلبم درد میکنه.چند روز بعد دیدیم حالش خیلی خرابه نمی تونست حتی بلند بشه میگفت،داخل شکم و عضله هام مخصوصا پاهاش خیلی درد میکنه.رفتن دکتر براش قرص باکلوفن ۱۰تجویز کرد گفت هر شب و صبح یک عدد مصرف کنه.ولی اثری نداره.میشه راهنمایی کنین

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ایشان نیاز به معاینه دارند.
   به یک متخصص داخلی-قلب مراجعه نمایید.


  • علی | 1400/02/05

   سلام خسته نباشید پسر من 8 سالش هست و دچار گرفتگی عضله شده می تونم براش متوکاربامول و یا باکلوفن بدم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بهتر است شربت بروفن استفاده شود زیرا متوکاربامول فقط در موارد خاص مثل کزاز در کودکان کاربرد دارد


  • کارو | 1399/11/25

   باعرض سلام.من حدود ۶ ماهه سیستیت بینابینی مثانه گرفتم دکتر برام باکلوفن ۱۰ روزی یک عدد تجویز کرده با خوردن دارو بهترم اما بعد از چند ساعت دوباره دردم شروع میشه.میتونم روزی دو یا سه قرص مصرف کنم چون تو اینترنت گفته مصرف این دارو هر ۸ ساعته

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   مصرف آن تا 3 عدد در روز مشکلی ندارد فقط باید عوارض دارو را در نظر گرفت


  • Bijad | 1399/07/23

   سلام ببخشید .ما یه بیمار داریم بیماری سیل داره خارج از کشور بردیم برای درمانش دارو سیل یا tbi مصرف میکنه متخصصان خارجی برای درد شدیدبرای قرص ترامال ۳۷میلی تجویز کردن تا یه هفته روز ۱عدد قرص مصرف کرد بعد ما قرص را ترک کردیم بخاطر اعتیاد آور بود .الانم یه متخصص ارتوپد یه قرص باکلوفن تجویز کرده یه قرص دادیم به بیمارمون ۴۸ساعته کلا بیحاله وسردرد شدید فشارش رو۲۱میاد با قرص زیر زبونی فشارش تا ۱۶میاد میشه لطفا رهنمایی کنید با چه داروی یا چیزی از قرص را خنثی کنیم آیا راهی برای خنثی کردن دارو وجود دارد .چون این قرص باکلوفن را مصرف کرد بعد از یه ساعت حالش خراب شد.میشه راهنماییم کنید ممنون میشه

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام علایم گفته شده جزء عوارض این داروست. با توجه به فشار خون بالا به پزشک مراجعه کنید


  • مهتاب کعبی پور | 1399/07/23

   پزشک گوارش برای مادر من که سن ۸۱ دارن. باکلوفن ۱۰. روزی ۲ تا شروع کردن که مادر دچار تیک چشم و هذیان شد. گفتن. روزی ۱ بدین. من روزی نصف میدم. بقیه ی ایمیل و سوال قبلی است. سپاس

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام بعید به نظر می رسد تیک جزء عوارض این دارو باشد ولی هذیان جزء عوارض این دارو می باشد که در سنین بالا امکان رخداد آن بیشتر می باشد. لیست تمام داروهای مصرفی ایشان را به روانپزشکشان نشان دهید


  • مهدی کاویانی تهرانی | 1399/06/28

   سلام .پزشک متخصص گوارش برای خانم بنده باکلوفن ۱۰ جهت رفلاکس داده است ایشان ۴۱ ساله است ۱۸ سال است برگشت شدید دارد پرانازول صبح و شب میخورمه.و فشارش همیشه پایین است .آیا این قرص درست است ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام داروی اصلی ایشان پنتوپرازول میباشد و باکلوفن بصورت کمکی در کنار آن تجویز شده است


  • Khatibi | 1399/02/30

   سلام ببخشید من عضله کمرم گرفته دکتر برام امپول دیکلوفناک و قرص باکلوفن ۱۰ تجویز کرده دو روزه مصرف کردم ولی تغییر زیادی نداشتم امروز هر دو ساعت دفع ادرار داشتم میخواستم ببینم ادامه بدم این درمانو یا دارومو باید تغییر بدم؟ممنونم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   -در صورت گیجی شدید، خواب آلودگی، غش کردن یا تغییر در دفعات دفع ادرار به پزشک خود اطلاع دهید.شاید نیاز به قطع دارو باشد.