اطلاعات دارویی آلبومین انسانی

Albumin human

آلبومین انسانی Albumin human

گروه دارو: خون

آلبومین انسانی تغلیظ شده پروتئینهای پلاسما از خون انسان می باشد. آلبومین انسانی با افزایش حجم پلاسما یا سطوح آلبومین سرم عمل می کند.

مکانیسم اثر

آلبومین انسانی بعنوان یک اسمولیت بسیارحل شونده با وزن مولکولی بالا عمل می کند. آلبومین یک تنظیم کننده مهم حجم خون در گردش است و 70-80% فشار انکوتیک کلویید پلاسما را ایجاد می کند. آلبومین سبب افزایش موقت حجم خون می شود که منجر به کاهش غلظت و ویسکوزیته خون می گردد.

فارماکودینامیک

آلبومین فشار خون اسموتیک کلوئیدی را تنظیم می کند. آلبومین جهت افزایش حجم پلاسما در گردش و در نتیجه کاهش غلظت و ویسکوزیته خون استفاده می شود . همچنین بعنوان یک پروتئین ناقل که بصورت طبیعی با مواد درمانی و سمی در گردش خون متصل می شود نیز استفاده می شود.

مقدار مصرف آلبومین انسانی

مقدار مصرف معمول برای کمی پروتئین خون:
بزرگسالان:

- آلبومین 5%: مقدار اولیه: 250 یا 500 mL انفوزیون وریدی با سرعت 1 تا 2 mL در دقیقه. در صورت عدم پاسخ مناسب طی 15 تا 30 دقیقه این مقدار مصرف را می توان تکرار کرد.
- آلبومین 25%: مقدار مصرف اولیه:بیمار ممکن است 200 تا 300 mL وریدی برای کاهش خیز و رساندن حجم پروتئین سرم به حجم نرمال نیاز داشته باشد.
از آنجا که معمولا بیماران حجم خون تغریبا نرمال دارند، مقادیر بیشتر از 100 mL آلبومین 25% نباید سریعتر از 100 mL انفوزیون وریدی طی 30 تا 45 دقیقه باشد(جهت جلوگیری ازافزایش حجم خون در گردش).
اگر تجویز آهسته تر مطلوب باشد 200 mL آلبومین 25% با 300 mL محلول دکستروز 10% مخلوط شده و انفوزیون مداوم وریدی با سرعت 100 mL در یک ساعت انجام پذیرد.
-کودکان:
آلبومین 5% : مقدار اولیه: 10 تا 15 mL بازای هر پوند( 4.5 تا 6.8 mL بازای هر کیلوگرم) وزن بدن ، انفوزیون وریدی ، با ید کودک بدقت و از نزدیک تحت نظارت قرار گیرد.

هشدارها

1- با مصرف آلبومین احتمال بروزازدیاد حساسیت یا واکنشهای حساسیتی وجود دارد.حتی در مواردی ممکن است منجر به واکنشهای آنافیلاکتیک شدید شود.برای درمان فوری واکنشهای ازدیاد حساسیت ، باید اپی نفرین در دسترس باشد.
2-اگر مقدار و سرعت انفوزیون آلبومین در بیماران بخوبی پایش نشود امکان افزایش حجم خون در گردش وجود دارد.علائم بالینی آن شامل سردرد، اختلال در تنفس،افزایش فشار خون،تورم ورید ژوگولار،بالارفتن فشار ورید مرکزی، خیز ریه،در صورت بروز علائم ذکر شده انفوزیون سریعا متوقف شود.
3-در صورت لزوم جایگزینی حجم نسبتا زیاد ،تحت نظرگرفتن انعقاد و هماتوکریت ضروری می باشد.
4-در صورتیکه آلبومین انسانی 20% تجویز شد باید آزمایشهای مربوط به خون بصورت منظم و دوره ای شامل فشارخون سرخرگی ، تعداد ضربان قلب،فشار ورید مرکزی، فشار انسدادی سرخرگ ریوی، خروجی ادرار،الکترولیت ها،هماتوکریت/هموگلوبولین انجام گیرد.

نکات قابل توصیه

این فرآورده معمولا در بیمارستان تجویز می شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.