اطلاعات دارویی بلادونا پی بی

Bella donna PB

بلادونا پی بی Bella donna PB


بلادونا پی بی ترکیبی از آلكالوئيدهاي بلادونا شامل (هيوسين،هيوسيامين و آتروپين) و فنوباربیتال می باشد که جهت تسکین دردهای پیچشی (کرامپ)مانند دل پیچه ناشی از سندرم روده تحریک پذیر و یا اسپاسم کولون کاربرد دارد.

جهت اطلاعات بیشتر به مونوگراف داروی بلادونا مراجعه کنید .

مکانیسم اثر

دارای فعالیت آنتی موسکارینی ناشی از محتوای آتروپینمیباشد.
به طور رقابتی استیل کولین یا سایر محرکهای کولینرژیک را توسط اعصاب کولینرژیک postganglionic مهار می کند و به میزان کمتر روی عضلات صاف که فاقد عصب کولینرژیکهستند موثر اند. در دوزهای معمول ، به طور عمده تحریک کننده های کولینرژیک در گیرنده های موسکارینی آنتاگونیزه می شوند و تأثیر کمی و یا هیچ تأثیری بر محرک های کولینرژیک در گیرنده های نیکوتین ندارد.

فارماکوکینتیک

در بدن هیدرولیز به tropine وtropic acid.aمیشود.

مقدار مصرف بلادونا پی بی

بزرگسال
قرص :1-2 قرص خوراکی سه تا چهار بار در روز
قرص آهسته رهش : 1قرص خوراکی ذو بار در روز /در صورت نیاز بیمار تا سه بار در روز هر بار یک قرص میتوامد افزایش پیدا کند.
الگزیر:5-10 میلیلیتر خوراکی سه تا جهار بار در روز.

موارد منع مصرف

حساسیت به بلادونا ، تریاک یا هر مؤلفه ای از فرمولاسیون. افسردگی قابل توجه تنفسی؛ آسم حاد یا شدید برونش در یک وضعیت بدون نظارت یا در صورت عدم وجود تجهیزات احیاء. استفاده از مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (همزمان یا در مدت 14 روز) انسداد دستگاه گوارش (شناخته شده یا مشکوک) از جمله ایلئوس فلج گلوکوم؛ بیماری شدید کلیوی یا کبدی. شناسه های مخدر؛ اختلالات تشنج؛ الکلیسم حاد؛ ترس و وحشت؛ زایمان زودرس

عوارض جانبی بلادونا پی بی

خواب آلودگی ، زریوستومی ، تاکی کاردی ، تپش قلب ، سرگیجه ، عصبی بودن ، تردید ادرار و احتباس ادرار ، کاهش عرق کردن ، یبوست ، افزایش تنش چشمی ، فوتو فوبیا ، تاری دید ، میردیازیس.

هشدارها

در صورتی حساسیت  به بلادونا و یا وجود هر یک از موارد زیر نباید از این دارو استفاده کرد:

- گلوکوم زاویه باریک؛
- انسداد مثانه ، پروستات بزرگ شده یا سایر مشکلات ادرار.
- انسداد معده یا روده (از جمله ایلئوس فلج).
- کولیت اولسراتیو شدید یا مگاولون سمی؛
- یبوست مزمن یا عدم عملکرد روده (به ویژه در بزرگسالان مسن و کسانی که بیمار یا ناتوان هستند).
- گلوکوم؛
- میاستنی گراویس؛
- مشکلات قلبی ، به ویژه هنگامی که ناشی از اختلال تیروئید باشد. یا
- خونریزی فعال

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مصرف در شیردهی


بلادونا (Atropa belladonna) حاوی آلکالوئیدهای آنتی کولینرژیک مانند آتروپین و اسکوپولامین است. در گذشته بلادونا برای سردرد ، انسداد مجاری هوایی و سندرم روده تحریک پذیر از جمله افراد مورد استفاده قرار گرفته است ، اما استفاده از آن توسط ترکیبات خاص تر و کمتر سمی انجام شده است. استفاده طولانی مدت از بلادونا ممکن است با کاهش پرولاکتین سرم ، تولید شیر را کاهش دهد. استفاده از خمیر بلادونا برای نوك پستان برای كاهش ترشح شیر در دوران شیردهی ، استفاده بسیار قدیمی است. با این حال ، هنوز هم از این روش در هندوستان روستایی برای معالجه آبسه سینه استفاده می شود و ممکن است در مواردی از گانگرن پستان نقش داشته باشد. [3] به دلیل وجود شاخص درمانی باریک و قدرت متغیر بلادونای گیاهی (یعنی غیر استاردارد) ، باید از آن به هنگام خوراکی و موضعی در دوران شیردهی اجتناب شود. محصولات هومیوپاتی به احتمال زیاد در تغذیه با شیر مادر اختلال ایجاد نمی کنند و باعث ایجاد سمیت نمی شوند.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • امیرمحمد | 1400/07/21

   سلام خسته نباشید من مواقعی که درد مقعد برا دفع دارم البته همراه با برآمدگی اندازه نخود که خیلی دردناکه قرص بلاد نا مصرف میکردم ولی مدتی هست که مشکل دارم ولی این قرص پیدا نمیشه ممنون میشم اگه جایگزینی برای بلاد نا معرفی بفرمایید با تشکر

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   در صورتی که مشکل موجود، بواسیر و هموروئید هست توصیه می شود نسبت به درمان آن اقدام کنید. استفاده از داروهای ملین و پماد آنتی هموروئید و کنترل میزان زخم می تواند کمک کننده باشد. قرص بلادونا تاثیری روی درمان شما نخواهد داشت.