اطلاعات دارویی بوسپیرون

Buspirone

بوسپیرون Buspirone


بوسیپرون یک داروی ضد اضطراب است که بر روی میانجی گرهای شیمیایی موجود در مغز که ممکن است در افراد دارای اضطراب تعادل آن به هم ریخته باشد ، تأثیر می گذارد.
بوسیپرون برای درمان علایم اضطراب مانند ترس ، تنش ، سفتی عضلانی ، تحریک پذیری ، گیجه ، تپش قلب و سایر علایم فیزیکی استفاده می شود.
بوسیپرون یک داروی ضد شیزوفرنی و یا ضد تشنج محسوب نمی شود و نباید در مواردی غیر از بیماری روحی که پزشک تجویز نموده است مصرف شود .

مکانیسم اثر

بوسپیرون یک ترکیب آزا اسیپرو دکاندیون است . دارای تمایل بالا برای اتصال به گیرنده های 5HT1A و 5HT2 سروتونین و تمایل متوسط برای گیرنده های D2 دوپامین می باشد . اما تمایلی برای اتصال به گیرنده های بنزو دیازپینی GABA ندارد بنابراین اثرات ضد تشنج ، شل کننده عضلات و خواب آور نیز ندارد .
برخی مطالعات نیز نشان می دهد که ممکن است بوسیپرون دارای اثرات غیر مستقیم روی سایر سیستم های میانجی گرهای عصبی باشد .

فارماکودینامیک

بوسپیرون در درمان اضطراب منتشر نسبت به سایر دارو های ضد اضطراب مزایای بیشتری دارد زیرا باعث گیجی و خواب آلودگی نمی شود و به آن تحمل ایجاد نمی شود و وابستگی فیزیکی نیز نمی دهد .
بوسپیرون با ضد اضطراب های بنزودیازپینی نیز متفاوت است چون اثرات ضد تشنج یا شل کننده عضلات ندارد . این دارو همچنین اثرات خواب آوری که با بیشتر ضد اضطراب ها دیده می شود را ندارد.

فارماکوکینتیک

جذب : فراهمی زیستی دارو تقریبأ 4 درصد است ، شروع اثر ضد اضطراب دارو 2 تا 4 هفته بعد از شروع مصرف اولین دوز می باشد . زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 40 تا 90 دقیقه پس از مصرف دارو و حداکثر میزان غلظت پلاسمایی دارو 1 تا 6 نانو گرم در هر میلی لیتر می باشد.
توزیع : دارو به میزان 86 درصد به پروتئین های پلاسما متصل می شود و حجم توزیع دارو 3/5 لیتر به ازای هر کیلو گرم وزن بدن می باشد .
متابولیسم : بوسپیرون بوسیله ی آنزیم CYP3A4 کبدی متابولیزه می شود و متابولیت های آن 1-پیریمیدینیل پی پیرازین می باشد .
دفع : نیمه عمر دارو 2-3 ساعت است . 29 تا 63 درصد دارو از طریق ادرار و 18 تا 38 درصد از طریق مدفوع دفع می شود . پاکسازی کل دارو از بدن ، 28 میلی لیتر به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در هر دقیقه می باشد .

موارد مصرف بوسپیرون

اضطراب , کنترل علایم اضطراب

مقدار مصرف بوسپیرون

اختلالات اضطرابی :
10 تا 15 میلی گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم هر 8 تا 12 ساعت ، که ممکن است هر 2 تا 3 روز 5 میلی گرم روزانه اضافه شود تا به 15 تا 30 میلی گرم روزانه خوراکی و منقسم هر 8 تا 12 ساعت برسد . حداکثر دوز نباید از 60 میلی گرم روزانه تجاوز نماید .
ترک سیگار ( عدم تأیید توسطFDA) :
30 تا 60 میلی گرم روزانه خوراکی برای 9 تا 13 هفته ، 2 تا 3 هفته قبل از تاریخ ترک آغاز شود .

هشدارها

1- در مواقعی که احساس اضطراب دارید، خودسرانه و بدون دستور پزشک دارو را مصرف نکنید .
2- این دارو در پیشگیری از عوارض ناشی از قطع داروهای ضد اضطراب مثل بنزودپازپین ها به کار نمی رود .
3- ممکن است موجب اختلالات شناختی – حرکتی شود .
4- سندروم پای بیقرار با درمان دارویی توسط بوسپیرون مرتبط است .
5- استفاده از دارو در موارد نارسایی کبدی و کلیوی توصیه نمی شود .
6- استفاده همزمان بوسپیرون با مهار کننده های مونو آمینو اکسیداز ممکن است موجب واکنش افزایش فشار خون شود ( مصرف همزمان توصیه نمی شود ) ، مونوآمینو اکسیداز ها شامل ایزو کربوکسازید ، لینزولاید ، متیلن بلو تزریقی ، فنلزین ، راساژیلین ، سلژیلین و ترانیل سیپرومین می باشند.
7- این دارو می تواند باعث نتایج مثبت کاذب با تست های خاص دارویی شود که ممکن است نیاز به قطع مصرف دارو حداقل 48 ساعت قبل از انجام تست باشد . قبل از صحبت با هر پزشکی او را از مصرف بوسپیرون آگاه نمایید .
8- انتظار نمی رود بوسپیرون به جنین آسیب برساند . با این حال در صورتی که باردار هستید یا برنامه ای برای باردار شدن در طی درمان دارید به پزشک خود اطلاع دهید .

نکات قابل توصیه

1- مصرف بوسپیرون با غذا یا بدون آن تفاوتی ندارد ولی آن را هر روز در زمان مشخص و با فاصله ثابتی از غذا مصرف نمایید . (یا همیشه با شکم خالی مصرف شود و یا همیشه با شکم پر تا از نوسان غلظتی دارو جلوگیری شود)
2- برخی از قرص های بوسپیرون خط دار هستند بنابراین می توانید آن را بشکنید و به 2 یا 3 قسمت برای داشتن دوز هایی با مقادیر کمتر دارو را تقسیم کنید .
3- این دارو ممکن است موجب اختلال در فکر کردن یا عملکرد شما شود . در هنگام رانندگی یا سایر کارهایی که نیاز به هوشیاری دارد مراقب باشید .
4- مصرف الکل ممکن است موجب بروز عوارض جانبی خاص بوسیپرون شود .
5- مصرف گریپ فروت یا آب میوه آن ممکن است با بوسیپرون تداخل داشته باشد و باعث اثرات نا خواسته شود . در صورت مصرف گریپ فروت با پزشک خود مشورت کنید .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه

دولوکستین , سرترالین


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • محمد | 1400/08/22

   سلام دکتر ، قرص بوسپیرون را معمولا چند ساعت قبل از نزدیکی برای مشکل دیر انزالی باید مصرف کرد.با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای این منظور بوسپیرون باید به طور منظم و روزانه مصرف شود. که تجویز آن حتما باید توسط متخصص انجام شود


  • صفری | 1400/08/20

   سلام خسته نباشید دکتر برای من سرترالین وبوسپیرون تجویز کرده است بهترین زمان برای مصرف این داروها چه زمانی است فاصله بین این دو دارو چندساعت باید باشد. باتشکراززحماتتان

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام بهتر است سرترالین را صبح ها و بوسپیرون را عصرها میل کنید.


  • امیر خلیلی | 1400/05/17

   سلام وقت بخیر دکتر برای جلوگیری از استرس و اضطراب تجویز کرد با نصف قرص شروع کردم تا ۵ روز، الان یک هفته هست که کامل قرص رو میخورم اما استرس و اضطرابم درمان نشد. زمان بیشتری باید صبر کنم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام بله باید بیشتر صبر کنید حداقل مدت یک ماه برای بروز اثر این داروها لازم است


  • محمد خانی | 1400/01/09

   سلام بنده ترامادول ۱۰۰ میلی گرم مصرف میکنم .... ایا بوسپیرون با ترامادول تداخل ایجاد میکنه؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله، تداخل ماژور دارند و منجر به عوارض خطرناک و شدید نظیر دیسترس تنفسی،کما و .. میشود.


  • علی طهماسوند | 1399/10/13

   سلام بنده هفته پیش متخصص قلب و عروق مراجعه کردم و متوجه شدم که دچار افتادگی دریچه میترال هستم برای بنده قرص‌های بیزوپرولول و بوسپیرون تجویز شد بعد از گذشت یک هفته هنوز دچار تنگی نفس هستم آیا قرصی وجود دارد تنگی نفس بنده را درمان کند؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام، اگر تنگی نفس نسبت به قبل بهتر شده ، نیازی به مصرف داروی دیگر یا مراجعه به پزشک نیست، به مرور زمان بهتر می شود. اما اگر نسبت به قبل بیشتر شده باید به همان پزشک که داروها را تجویز کرده مراجعه کنید تا یا دوز دارو یا نوع دارو تغییر کند.


  • نجات | 1399/05/19

   ضمن تشکر آیا مصرف همزمان سرترالین و بوسپیرون با هم تداخل دارد ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اینکه هر دو باعث افزایش سروتونین میشود تنظیم دوز لازم میباشد


  • حسین | 1399/04/10

   سلام.وقت بخیر. من حدودا 3 هفته هست بوسپیرون مصرف میکنم ولی عوارضش مثل مشکلات گوارشی و تنگی نفس خیلی اذیتم میکنه میخواستم ببینم چه مدت زمان میبره تا دا و با بدن تطبیق پیدا کنه و عوارضش از بین بره و عادی شه. ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تا الان باید عوارض دارو کم میشد.آیا داروی دیگه ای هم استفاده میکنید؟


  • پیمان | 1399/04/08

   سلام وعرض ادب.آیا مصرف بافاصله حداقل دوساعت بوسپیرون باقرص متادون مشکل زاست؟چون من دوسه ماهه فشارخون استرسی دارم وباخوردن این دوقرص حتی بافاصله بازهم حالم بشدت خراب میشه بخصوص شبهاکه اصلا خواب ندارم وطپش قلب میگیرم.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تداخلی ندارند
   دلیلی داره ک متادون مصرف میکنید ؟! 


  • sh2021 | 1399/04/03

   سلام. وقت بخیر سوال داشتم ایا بوسپیرون موجب انزال زود رس میشه؟ و. این قرص برعکس سیتالوپرام که موجب درمان و تاخیر در انزال زودرس هست عمل میکنه؟ یا اینکه اصلا تاثیری در انزال نداره؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   زودانزالی از عوارض شایع این دارو نمیباشد.


  • حسین | 1399/03/26

   سلام.من بوسپیرون 10 میلی روزی یک عدد میخورم و دکتر گفت ابتدا ب 15ذمیلی و بعد دوهفته ب 20 میلی برسونم منتها یادم رفت بپرسم همون روزی یکبار 20 میلی بخورم یا اینکه باید تقسیم کنم و روزی دوبار و هر بار 10 میلی بخورم. الان ب دکتر دسترسی ندارم راهنمای کنید ممنون میشم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   میتوانید یکجا 20 میلی را میل نمایید.


  • زرین زاده | 1399/03/01

   خواهرم مشکل اعصاب دارد بی خابی شدید ترس ولرز و منگ شدن زل زدن بجای، دکتر براس بوسیپرون لیتمیون تجویز کرده اینها رو میخوره ولی خاب نداره اگه سرتالین باهاشون بخوره مشکلی داره

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به شرح حالی که از مریض دادید هر گونه تغییر خودسرانه دارو اوضاع مریض را وخیم تر میکند و فقط باید تحت نظر پزشک داروها تغییر کند...
   از طرفی سرترالین در اکثر افراد باعث بروز بی خوابی می شود..


  • سید ابراهیم | 1399/02/13

   سلام.بنده سرترالین 100و اس سیتالوپرام20 و دولوکستین 60میخورم.هر کدام روزی دوبار میخورم..ایا بوسپیرون با این داروها تداخل شدید دارد؟لطف کنید بگیت که اگر با این داروها مصرف بشه،چه اتفاقی افتد؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بله تداخل دارند و نباید استفاده بشه


  • امیرکریمی | 1398/11/23

   من دلشوره ترس نگرانی دارم ۲۰روزه بوسپیرون مصرف میکنم اماهنوزنتیجه نداده چکارکنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   تاثیر  داروهای اعصاب معمولا پس از سه ماه مشاهده می شود .