اطلاعات دارویی بوسپیرون

Buspirone

بوسپیرون Buspirone


بوسیپرون یک داروی ضد اضطراب است که بر روی میانجی گرهای شیمیایی موجود در مغز که ممکن است در افراد دارای اضطراب تعادل آن به هم ریخته باشد ، تأثیر می گذارد.
بوسیپرون برای درمان علایم اضطراب مانند ترس ، تنش ، سفتی عضلانی ، تحریک پذیری ، گیجه ، تپش قلب و سایر علایم فیزیکی استفاده می شود.
بوسیپرون یک داروی ضد شیزوفرنی و یا ضد تشنج محسوب نمی شود و نباید در مواردی غیر از بیماری روحی که پزشک تجویز نموده است مصرف شود .

مکانیسم اثر بوسپیرون

بوسپیرون یک ترکیب آزا اسیپرو دکاندیون است . دارای تمایل بالا برای اتصال به گیرنده های 5HT1A و 5HT2 سروتونین و تمایل متوسط برای گیرنده های D2 دوپامین می باشد . اما تمایلی برای اتصال به گیرنده های بنزو دیازپینی GABA ندارد بنابراین اثرات ضد تشنج ، شل کننده عضلات و خواب آور نیز ندارد .
برخی مطالعات نیز نشان می دهد که ممکن است بوسیپرون دارای اثرات غیر مستقیم روی سایر سیستم های میانجی گرهای عصبی باشد .

فارماکودینامیک

بوسپیرون در درمان اضطراب منتشر نسبت به سایر دارو های ضد اضطراب مزایای بیشتری دارد زیرا باعث گیجی و خواب آلودگی نمی شود و به آن تحمل ایجاد نمی شود و وابستگی فیزیکی نیز نمی دهد .
بوسپیرون با ضد اضطراب های بنزودیازپینی نیز متفاوت است چون اثرات ضد تشنج یا شل کننده عضلات ندارد . این دارو همچنین اثرات خواب آوری که با بیشتر ضد اضطراب ها دیده می شود را ندارد.

فارماکوکینتیک

جذب : فراهمی زیستی دارو تقریبأ 4 درصد است ، شروع اثر ضد اضطراب دارو 2 تا 4 هفته بعد از شروع مصرف اولین دوز می باشد . زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 40 تا 90 دقیقه پس از مصرف دارو و حداکثر میزان غلظت پلاسمایی دارو 1 تا 6 نانو گرم در هر میلی لیتر می باشد.
توزیع : دارو به میزان 86 درصد به پروتئین های پلاسما متصل می شود و حجم توزیع دارو 3/5 لیتر به ازای هر کیلو گرم وزن بدن می باشد .
متابولیسم : بوسپیرون بوسیله ی آنزیم CYP3A4 کبدی متابولیزه می شود و متابولیت های آن 1-پیریمیدینیل پی پیرازین می باشد .
دفع : نیمه عمر دارو 2-3 ساعت است . 29 تا 63 درصد دارو از طریق ادرار و 18 تا 38 درصد از طریق مدفوع دفع می شود . پاکسازی کل دارو از بدن ، 28 میلی لیتر به ازای هر کیلو گرم وزن بدن در هر دقیقه می باشد .

موارد مصرف بوسپیرون

اضطراب , کنترل علایم اضطراب

مقدار مصرف بوسپیرون

اختلالات اضطرابی :
10 تا 15 میلی گرم روزانه خوراکی به صورت منقسم هر 8 تا 12 ساعت ، که ممکن است هر 2 تا 3 روز 5 میلی گرم روزانه اضافه شود تا به 15 تا 30 میلی گرم روزانه خوراکی و منقسم هر 8 تا 12 ساعت برسد . حداکثر دوز نباید از 60 میلی گرم روزانه تجاوز نماید .
ترک سیگار ( عدم تأیید توسطFDA) :
30 تا 60 میلی گرم روزانه خوراکی برای 9 تا 13 هفته ، 2 تا 3 هفته قبل از تاریخ ترک آغاز شود .

موارد منع مصرف بوسپیرون

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

1- در مواقعی که احساس اضطراب دارید، خودسرانه و بدون دستور پزشک دارو را مصرف نکنید .
2- این دارو در پیشگیری از عوارض ناشی از قطع داروهای ضد اضطراب مثل بنزودپازپین ها به کار نمی رود .
3- ممکن است موجب اختلالات شناختی – حرکتی شود .
4- سندروم پای بیقرار با درمان دارویی توسط بوسپیرون مرتبط است .
5- استفاده از دارو در موارد نارسایی کبدی و کلیوی توصیه نمی شود .
6- استفاده همزمان بوسپیرون با مهار کننده های مونو آمینو اکسیداز ممکن است موجب واکنش افزایش فشار خون شود ( مصرف همزمان توصیه نمی شود ) ، مونوآمینو اکسیداز ها شامل ایزو کربوکسازید ، لینزولاید ، متیلن بلو تزریقی ، فنلزین ، راساژیلین ، سلژیلین و ترانیل سیپرومین می باشند.
7- این دارو می تواند باعث نتایج مثبت کاذب با تست های خاص دارویی شود که ممکن است نیاز به قطع مصرف دارو حداقل 48 ساعت قبل از انجام تست باشد . قبل از صحبت با هر پزشکی او را از مصرف بوسپیرون آگاه نمایید .
8- انتظار نمی رود بوسپیرون به جنین آسیب برساند . با این حال در صورتی که باردار هستید یا برنامه ای برای باردار شدن در طی درمان دارید به پزشک خود اطلاع دهید .

نکات قابل توصیه

1- مصرف بوسپیرون با غذا یا بدون آن تفاوتی ندارد ولی آن را هر روز در زمان مشخص و با فاصله ثابتی از غذا مصرف نمایید . (یا همیشه با شکم خالی مصرف شود و یا همیشه با شکم پر تا از نوسان غلظتی دارو جلوگیری شود)
2- برخی از قرص های بوسپیرون خط دار هستند بنابراین می توانید آن را بشکنید و به 2 یا 3 قسمت برای داشتن دوز هایی با مقادیر کمتر دارو را تقسیم کنید .
3- این دارو ممکن است موجب اختلال در فکر کردن یا عملکرد شما شود . در هنگام رانندگی یا سایر کارهایی که نیاز به هوشیاری دارد مراقب باشید .
4- مصرف الکل ممکن است موجب بروز عوارض جانبی خاص بوسیپرون شود .
5- مصرف گریپ فروت یا آب میوه آن ممکن است با بوسیپرون تداخل داشته باشد و باعث اثرات نا خواسته شود . در صورت مصرف گریپ فروت با پزشک خود مشورت کنید .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
  • امیرکریمی:
   1398/11/23

   من دلشوره ترس نگرانی دارم ۲۰روزه بوسپیرون مصرف میکنم اماهنوزنتیجه نداده چکارکنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   تاثیر  داروهای اعصاب معمولا پس از سه ماه مشاهده می شود .


پرسش از دکتر داروساز