اطلاعات دارویی پاپاورین

Papaverin

محل تبلیغ - صفحه داخلی بالا

پاپاورین Papaverin

English

پاپاورین یک گشادکننده عروق می باشد که ماهیچه های صاف عروق را شل کرده و به گشاد شدن عروق کمک می کند.لذا فشار خون کاهش یافته و به سهولت جریان خون به داخل ورید و سرخرگ منجر می شود. پاپاورین بعنوان یک داروی ضد اسپاسم عضلات صاف شامل درد قفسه سینه، مشکلات گردش خون ،حمله قلبی یا اختلالات گوارشی یا کیسه صفرا استفاده می گردد.
داروی پاپاورین برای درمان اختلالات نعوذ مناسب نیست و نباید داخل آلت تناسلی تزریق شود زیرا ممکن است سبب نعوذ طولانی و دردناک نیازمند جراحی برای اصلاح شود.

مکانیسم اثر پاپاورین

پاپاورین یک آلکالوئید تریاک است هرچند که شباهت شیمیایی یا فارماکولوژیک با سایر آلکالوئیدهای تریاک ندارد. داروی پاپاورین دارای اثر گشادکنندگی عروق خونی مغزی می باشد.پاپاورین جریان خون عروق مغزی را افزایش داده و مقاومت عروق مغزی را کاهش می دهد.مصرف اکسیژن بدون تغییر می باشد.این اثر می تواند توجیهی برای استفاده پاپاورین در انسفالوپاتی عروق مغزی باشد.

فارماکودینامیک

پاپاورین دارای اثرات شل کنندگی مستقیم بر روی عضلات صاف می باشد که بخشی از آن به توانایی پاپاورین برای مهار آنزیم فسفودی استراز مربوط می شود. اثر پاپاورین بر روی سیستم عروق و عضلات برونش و دستگاه گوارش و کیسه صفرا و دستگاه ادراری در مطالعات به اثبات رسیده است.

فارماکوکینتیک

مصرف پاپاورین از راههای مختلف (اعم از خوراکی و تزریقی ) موثر می باشد.بخش قابل توجهی در ذخایر چربی و کبد تجمع می یابد و مابقی دفع می گردد.پاپاورین در کبد متابولیزه می گردد.حدود 90% دارو به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.نیمه عمر بیولوژیکی آن خیلی متغیر است و بنا بر مستندات سطح پایدار پلاسما با مصرف خوراکی هر 6 ساعت بدست می آید.پاپاورین بصورت فرم غیرفعال از طریق ادرار دفع می گردد.

موارد مصرف پاپاورین

ضد اسپاسم عروق کرونر،محیطی مغزی

مقدار مصرف پاپاورین

برای بزرگسالان از راه تزریق آهسته (عضلانی یا وریدی) با مقدار 30-120 mg مصرف می شود.
مصرف تزریقی پاپاورین هیدروکلراید در دوزهای 1 تا 4 mL با تکرار هر 3 ساعت موثر شناخته شده است. در درمان اکستراسیستول قلبی ، 2 دوز با فاصله زمانی 10 دقیقه می تواند تجویز شود.

هشدارها

1-مصرف پاپاورین باید توسط پزشک یا تحت نظر پزشک صورت پذیرد.
2- پاپاورین برای درمان اختلالات نعوذ مناسب نیست و نباید داخل آلت تناسلی تزریق شود زیرا ممکن است سبب نعوذ طولانی و دردناک نیازمند جراحی برای اصلاح شود.
3- داروی پاپاورین در بیماران دارای گلوکوم با احتیاط فراوان مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت بروز ازدیاد حساسیت کبدی با علائم گوارشی، زردی، ائوزینوفیلی یا تغییر درمقادیر آزمون عملکرد کبد باید مصرف داروی پاپاورین قطع گردد.

موارد منع مصرف پاپاورین

انسداد کامل دهلیزی-بطنی

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
  • علی جودی:
   1398/07/02

   ببخشین بعداز تزریق پاپاورین چه مدت اثرش باقی میماند

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   شروع اثر دارو 10 دقیقه بعد و طول اثر آن 1 تا چند ساعت است و معمولا بعد از (5 نیمه عمر) 3 تا 10 ساعت اثرآن از بین می رورد. 


  • راهنما:
   1398/06/30

   سلام امپول پاپاورین واسه من که قعط نخاع هستم مناسب هست،واینکه از کجا میشه تهیه کرد تشکر

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   پاپاورین در درمان موقعیتهای اسپاسم ماهیچه صاف استفاده می شود. که شامل درد قفسه سینه ، مشکلات گردش خون و حملات قلبی و یا مشکلات شکمی و صفراوی است. 
   به دلیل اینکه محل اثر دارو ماهیچه های صاف است روی بیمار قطع نخاع تاثیر می گذارد.


  • محمد محمدی:
   1398/06/21

   پاپاورین ازطریق پوست قابل جذب هست

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام و تشکر
   خیر این دارو جذب پوستی بسیار ضعیفی دارد و هنوز فرمولاسیون مناسبی برای استفاده موضعی ساخته نشده است و باید مستقیما در بافت اسفنجی آلت تزریق شود.


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه