اطلاعات دارویی پاپاورین

Papaverin


پاپاورین Papaverin


پاپاورین یک گشادکننده عروق می باشد که ماهیچه های صاف عروق را شل کرده و به گشاد شدن عروق کمک می کند.لذا فشار خون کاهش یافته و به سهولت جریان خون به داخل ورید و سرخرگ منجر می شود. پاپاورین بعنوان یک داروی ضد اسپاسم عضلات صاف شامل درد قفسه سینه، مشکلات گردش خون ،حمله قلبی یا اختلالات گوارشی یا کیسه صفرا استفاده می گردد.
داروی پاپاورین برای درمان اختلالات نعوذ مناسب نیست و نباید داخل آلت تناسلی تزریق شود زیرا ممکن است سبب نعوذ طولانی و دردناک نیازمند جراحی برای اصلاح شود.

مکانیسم اثر پاپاورین

پاپاورین یک آلکالوئید تریاک است هرچند که شباهت شیمیایی یا فارماکولوژیک با سایر آلکالوئیدهای تریاک ندارد. داروی پاپاورین دارای اثر گشادکنندگی عروق خونی مغزی می باشد.پاپاورین جریان خون عروق مغزی را افزایش داده و مقاومت عروق مغزی را کاهش می دهد.مصرف اکسیژن بدون تغییر می باشد.این اثر می تواند توجیهی برای استفاده پاپاورین در انسفالوپاتی عروق مغزی باشد.

فارماکودینامیک

پاپاورین دارای اثرات شل کنندگی مستقیم بر روی عضلات صاف می باشد که بخشی از آن به توانایی پاپاورین برای مهار آنزیم فسفودی استراز مربوط می شود. اثر پاپاورین بر روی سیستم عروق و عضلات برونش و دستگاه گوارش و کیسه صفرا و دستگاه ادراری در مطالعات به اثبات رسیده است.

فارماکوکینتیک

مصرف پاپاورین از راههای مختلف (اعم از خوراکی و تزریقی ) موثر می باشد.بخش قابل توجهی در ذخایر چربی و کبد تجمع می یابد و مابقی دفع می گردد.پاپاورین در کبد متابولیزه می گردد.حدود 90% دارو به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.نیمه عمر بیولوژیکی آن خیلی متغیر است و بنا بر مستندات سطح پایدار پلاسما با مصرف خوراکی هر 6 ساعت بدست می آید.پاپاورین بصورت فرم غیرفعال از طریق ادرار دفع می گردد.

موارد مصرف پاپاورین

ضد اسپاسم عروق کرونر،محیطی مغزی

مقدار مصرف پاپاورین

برای بزرگسالان از راه تزریق آهسته (عضلانی یا وریدی) با مقدار 30-120 mg مصرف می شود.
مصرف تزریقی پاپاورین هیدروکلراید در دوزهای 1 تا 4 mL با تکرار هر 3 ساعت موثر شناخته شده است. در درمان اکستراسیستول قلبی ، 2 دوز با فاصله زمانی 10 دقیقه می تواند تجویز شود.

موارد منع مصرف پاپاورین

انسداد کامل دهلیزی-بطنی

هشدارها

1-مصرف پاپاورین باید توسط پزشک یا تحت نظر پزشک صورت پذیرد.
2- پاپاورین برای درمان اختلالات نعوذ مناسب نیست و نباید داخل آلت تناسلی تزریق شود زیرا ممکن است سبب نعوذ طولانی و دردناک نیازمند جراحی برای اصلاح شود.
3- داروی پاپاورین در بیماران دارای گلوکوم با احتیاط فراوان مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت بروز ازدیاد حساسیت کبدی با علائم گوارشی، زردی، ائوزینوفیلی یا تغییر درمقادیر آزمون عملکرد کبد باید مصرف داروی پاپاورین قطع گردد.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه پاپاورین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • رامین | 1399/03/12

   سلام. جراحی ژنووارم داشتم ۶ سال پیش، متاسفانه نشد فیزیوتراپی برم. الان ماهیچه های پاهام ،مخصوصا جلو ران ضعیفند.برای افزایش حجم ماهیچه پاپاورین مناسبه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر


  • زمهریر | 1399/01/19

   آمپول پاپاورین رابا سرنگ انسولین به دو طرف آلت تناسلی باید تزریق کرد یا یک طرف؟ اگر بعد از چند ساعت درد داشت آمپول خنثی کننده آن چیست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو برای تشخیص و درمان اختلالات نعوظ از راه تزریق به Cavernosum Corpus در آلت تناسلی مردان استفاده می شود
   نحوه و میزان و محل تزریق توسط پزشک مشخص میشود.


  • علی جودی | 1398/07/02

   ببخشین بعداز تزریق پاپاورین چه مدت اثرش باقی میماند

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   شروع اثر دارو 10 دقیقه بعد و طول اثر آن 1 تا چند ساعت است و معمولا بعد از (5 نیمه عمر) 3 تا 10 ساعت اثرآن از بین می رورد. 


  • راهنما | 1398/06/30

   سلام امپول پاپاورین واسه من که قعط نخاع هستم مناسب هست،واینکه از کجا میشه تهیه کرد تشکر

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   پاپاورین در درمان موقعیتهای اسپاسم ماهیچه صاف استفاده می شود. که شامل درد قفسه سینه ، مشکلات گردش خون و حملات قلبی و یا مشکلات شکمی و صفراوی است. 
   به دلیل اینکه محل اثر دارو ماهیچه های صاف است روی بیمار قطع نخاع تاثیر می گذارد.


  • محمد محمدی | 1398/06/21

   پاپاورین ازطریق پوست قابل جذب هست

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام و تشکر
   خیر این دارو جذب پوستی بسیار ضعیفی دارد و هنوز فرمولاسیون مناسبی برای استفاده موضعی ساخته نشده است و باید مستقیما در بافت اسفنجی آلت تزریق شود.


دارو های مشابه