اطلاعات دارویی پرامی پکسول

Pramipexole


پرامی پکسول Pramipexole


پرامی پکسول اثراتی شبیه به دوپامین را دارا می باشد.در بیماری پارکینسون مقادیر پایین دوپامین در مغز وجود دارد.پرامی پکسول در درمان علائم بیماری پارکینسون شامل سفتی، لرزش، اسپاسم عضلانی، کنترل ضعیف عضلات استفاده می شود . همچنین پرامی پکسول در درمان سندروم پاهای بی قرار استفاده می شود.

مکانیسم اثر پرامی پکسول

مکانیسم دقیق پرامی پکسول در درمان بیماری پارکینسون هنوز مشخص نشده است.احتمال می رود با توانایی تحریک گیرنده های دوپامین در استریاتوم مغز مرتبط باشد.

فارماکودینامیک

پرامی پکسول یک آگونیست دوپامینی غیرارگوت با تحریک اختصاصی گیرنده D2 می باشد. همچنین بنظر می رسد که به گیرنده های D3 و D4 نیز متصل می شود.متعاقب اتصال به گیرنده های دوپامینی و تحریک آنها در استریاتوم مغز باعث کاهش لرزش و سفتی در بیماری پارکینسون می شود.

فارماکوکینتیک

پرامی پکسول از طریق خوراکی بسرعت جذب می شود.و پس از 2 ساعت به حداکثر غلظت پلاسمایی خود می رسد.فراهمی زیستی مطلق پرامی پکسول بیشتر از 90% می باشد.پرامی پکسول تحت متابولیسم ناچیزی قرار می گیرد. پرامی پکسول بطور وسیعی در بدن توزیع می شود.پرامی پکسول در مقادیر ناچیز متابولیزه شده و متابولیت فعال ندارد.راه اصلی دفع پرامی پکسول از طریق ادرار می باشد.

موارد مصرف پرامی پکسول

پارکینسون , سندروم پای بی قرار

مقدار مصرف پرامی پکسول

برای بیماری پارکینسون:بزرگسالان:
-فرم سریع اثر:مقدار اولیه:
0.125 mg خوراکی ، 3 بار در روز .
مقدار نگهدارنده: معمولا هر 5 تا 7 روز برحسب اثربخشی و تحمل تا حداکثر مقدار 4.5 mg/day ( میلی گرم 1.5 سه بار در روز )افزایش می یابد.
-فرم آهسته رهش : مقدار اولیه:
0.375 mg ، یکبار در روز، مقدار نگهدارنده: مقدار مصرف باید بصورت تدریجی با توجه به اثر بالینی تنظیم گردد.معمولا مقدار هر 5 تا 7 روز برحسب اثربخشی و تحمل تا حداکثر مقدار 4.5 mg/day افزایش می یابد.

موارد منع مصرف پرامی پکسول

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

1-پرامی پکسول ممکن است سبب خواب آلودگی شود لذا از فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد مانند رانندگی و کار با ماشین آلات پرهیز شود.
2-آگونیست های دوپامین در تحقیقات و تجارب بالینی نشان داده اند که باعث نارسایی تنظیم سیستمیک فشار خون شده و متعاقبا کاهش فشارخون وضعیتی رخ می دهد .این عارضه بخصوص هنگام تنظیم مقدار رخ می دهد.بنابراین توصیه می شود حین مصرف پرامی پکسول ، هنگام برخاستن احتیاط شود.
3-بیماران مصرف کننده پرامی پکسول ممکن است میل شدید به قمار ، تمایلات شدید جنسی، میل شدید و غیرقابل کنترل به خرج کردن پول، خوردن و غیره را تجربه کنند.
4-پرامی پکسول می تواند عوارض جانبی دوپامینرژیک داروی لوودوپا را تقویت کرده و یا حرکات مکرر غیر ارادی (دیسکنزی) را تشدید کند. 5-امنیت مصرف و اثربخشی پرامی پکسول در کودکان زیر 18 سال به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1-پرامی پکسول ممکن است توهم یا هالوسیناسیون ایجاد کند .بیماران مسن بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.
2-پرامی پکسول را بدون توجه به مصرف غذا میل کنید هر چند اگر دچار تهوع شدید ، دارو را همراه غذا میل کنید.
3-مصرف پرامی پکسول بایدبه صورت تدریجی و در عرض یک هفته قطع گردد.
4-از شکستن یا خرد کردن قرصهای آهسته رهش پرامی پکسول بپرهیزید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه پرامی پکسول

روپینیرول , سافینامید , آپومورفین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مریم ملکی | 1399/04/16

   با سلام‌ من باردارم در ماه اول هستم فرزند دوم سندروم بی قراری پا دارم دکتر مغز و اعصاب و اعصاب و روان مراجعه کردم و مصرف این قرص با دوز ۱۸صدم برام تجویز کردن منتها هنوز نگرانم لطفا منو راهنمایی کنید متشکرم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف این دارو در بارداری در صورت صلاحدید پزشک امکان پذیر است.
   اگر بی قراری پای شما به گونه ای است که قابل تحمل بوده و خواب شما را زیاد مختل نکرده است، مصرف دارو را به بعد از بارداری موکول کنید.


  • فرقانی | 1399/04/03

   سلام ...وقت عالی بخیر...مادرم به خاطر فشار عصبی دچار فشار خون عصبی هستند یعنی یا فشار بسیار بالا مرود و یا پایین می آید...متخصص قلب برایش، این قرص را هر شب یک عدد تجویز کردند .آیا این قرص برای درمان فشار خون هم هست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با  سلام
   خیر
   پرامی پکسول در درمان علائم بیماری پارکینسون شامل سفتی، لرزش، اسپاسم عضلانی، کنترل ضعیف عضلات استفاده می شود . همچنین پرامی پکسول در درمان سندروم پاهای بی قرار استفاده می شود.


  • سیدحمید حسینی | 1399/02/10

   سلام. من مصرفم مادوپار 4 قرص 250 در روز و سه قرص پکسولا است. و دچار عارضه مگس پران چشم شدم آیا میتونه از عوارض دارو باشه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله میتونه از عوارض دارو باشه