اطلاعات دارویی فورمترول

formoterol

فورمترول formoterol

گروه دارو: تنفسی

فورمترول (formoterol) یک گشاد کننده برونش طولانی اثر است که منجر به شل شدن عضلات و گشاد شدن مجاری هوایی و بهبود تنفس می شود.
فورمترول استنشاقی در پیشگیری از اسپاسم برونش همراه با انسداد برگشت پذیر راههای هوایی از جمله علائم آسم شبانه استفاده می گردد. همچنین در بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریه (COPD) شامل برونشیت مزمن و آمفیزم برای درمان طولانی مدت استفاده می شود.همچنین برای پیشگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی نیز به کار برده می شود.

مکانیسم اثر

فورمترول با اثر انتخابی بر روی گیرنده های بتا-2 آدرنرژیک عضلات صاف مجاری هوایی همراه با اثر کمی بر روی ضربان قلب، سبب شل شدن عضلات صاف مجاری هوایی می شوند. فورمترول دارای اثری طولانی مدت می باشد.

فارماکودینامیک

فورمترول یک بتا-2 آگونیست انتخابی طولانی اثر گیرنده های بتا-2 آدرنرژیک عضلات صاف مجاری هوایی می باشد. فورمترول فومارات استنشاقی بعنوان گشاد کننده برونش بصورت موضعی بر روی ریه عمل می کند.

فارماکوکینتیک

فورمترول بسرعت وارد پلاسما می شود.فراهمی زیستی فورمترول از راه استنشاقی 21-37% است و 61-64% به پروتئین های پلاسما متصل می گردد.
شروع اثر پودر استنشاقی حدود 3 دقیقه می باشد و طی 15 دقیقه به 80% پیک اثر خود می رسد.
نیمه عمر حذفی پودر استنشاقی فورمترول حدود 10-14 ساعت می باشد.متابولیسم فورمترول کبدی است و از طریق گلوکورونیداسیون مستقیم و O – دمتیلاسیون، CYP2D6, CYP2C19, CYP2C8/9, CYP2A6 در کبد متابولیزه می گردد.
دفع عمدتا از طریق ادرار صورت می گیرد.

مقدار مصرف فورمترول

مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی: بزرگسالان:
12 mcg (یک کپسول استنشاقی) حداقل 15 دقیقه قبل از شروع فعالیت بدنی در صورت نیاز به مقدار بیشتر نباید زودتر از 12 ساعت تکرار گردد.
مقدار مصرف معمول برای آسم-درمان نگهدارنده: بزرگسالان:
12 mcg (یک کپسول استنشاقی) هر 12 ساعت.حداکثر مقدار مجاز: روزانه 24 mcg.
مقدار مصرف معمول برای انسداد مزمن ریه (COPD)- درمان نگهدارنده:بزرگسالان:
12 mcg (یک کپسول استنشاقی) هر 12 ساعت.حداکثر مقدار مجاز: روزانه 24 mcg.
مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی: کودکان:
با سن بیش از 5 سال:12 mcg (یک کپسول استنشاقی) حداقل 15 دقیقه قبل از شروع فعالیت بدنی در صورت نیاز به مقدار بیشتر نباید زودتر از 12 ساعت تکرار گردد.
مقدار مصرف معمول برای آسم-درمان نگهدارنده: کودکان:
با سن بیش از 5 سال: 12 mcg (یک کپسول استنشاقی) هر 12 ساعت.حداکثر مقدار مجاز: روزانه 24 mcg

هشدارها

1-بیماران دریافت کننده فورمترول باید پیشاپیش تحت درمان با کورتیکواستروئید بوده و برای تسکین حملات مکرر آسم خود یک بتا 2-آگونیست کوتاه اثر مانند سالبوتامول استنشاقی را در رژیم دارویی خود قرار دهند.
2- فورمترول در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس ، بیماریهای قلبی عروقی بویژه آریتمی های قلبی،عدم کفایت عروق کرونر قلبی، زیادی فشار خون، اختلالات تشنجی،پرکاری تیروئید،هیپرتروفی انسدادی قلب،بیماریهای ایسکمیک قلبی، اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی، کمی پتاسیم خون،فئوکروموسیتوما،تشنج با احتیاط فراوان مصرف شود.
3-مصرف فورمترول در کودکان زیز پنج سال توصیهر نمی شود.

نکات قابل توصیه

1-در صورت وجود سابقه حساسیت به لاکتوز از مصرف فورمترول بپرهیزید.
2-بیماران مصرف کننده فورمترول احتمال بروز اسهال وجود دارد.
3-دربیماران در صورت بروز علائم کاهش قند خون ( گیجی،احساس خواب آلودگی،تشنگی زیاد،گرسنگی،تعدددفع ادرار ،گرگرفتگی ، تنفس سریع،بوی میوه ای تنفس)،علائم کاهش پتاسیم خون ( درد و ضعف عضلانی،کرامپ عضلانی،ضربان قلب غیرعادی)،آنژین، تاکی کاردی،اضطراب،سرگیجه شدید،سر درد شدید، سریع شدن تنفس ،لرز،التهاب گلو، سردرد شدید، تهوع شدید، دل درد شدید، تغییر صدا، خس خس سینه، سرفه، اشکال در تنفس پس از مصرف فورمترول سریعا پزشک معالج خود را مطلع کنند.
4-امکان بروز واکنش های ازدیاد حساسیت شامل خس خس سینه، احساس فشارو درد درقفسه سینه، تب،خارش،سرفه شدید،متمایل به آبی شدن رنگ پوست،تشنج،تورم صورت،لبها،زبان و یا گلو با مصرف فورمترول وجود دارد.
5- فورمترول به صورت کپسولهای استنشاقی عرضه شده و با دستگاه مخصوص خود باید استفاده گردد.از شست و شوی دستگاه بپرهیزید و کپسولها را با دستگاه مخصوصی که در هر بسته بندی قرار دارد مصرف نماید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

متاپروترنول


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.