اطلاعات دارویی پروپانتلین

Propantheline

پروپانتلین Propantheline


پروپانتلین باعث کاهش ترشحات معده می شود.پروپانتلین در درمان کمکی زخم های گوارشی و اختلالات گوارشی ناشی از اسپاسم عضلات صاف معده ای-رودهای و تکررادرار مصرف می شود.

مکانیسم اثر

پروپانتلین بروماید سبب مهار حرکات عضله صاف و کاهش ترشحات معده می شودو همچنین سبب مهار استیل کولین در پایانه عصب پس گانگلیونی سیستم عصبی پاراسیمپاتیک می شود.

فارماکودینامیک

پروپانتلین یک داروی آنتی کولینرژیک می باشد.پروپانتلین باعث کاهش اثر استیل کولین ، ماده شیمیایی آزادشده از اعصاب که عضلات را تحریک می کند، بوسیله مسدودکردن گیرنده های استیل کولین عضلات صاف می شود.همچنین پروپانتلین بطور مستقیم خاصیت شل کنندگی عضلات صاف را نیز دارا می باشد.

فارماکوکینتیک

حدود 50% پس از مصرف خوراکی پروپانتلین جذب صورت می گیرد.پروپانتلین بروماید بطور وسیعی تحت متابولیسم و عمدتا هیدرولیز قرار می گیرد.حداکثر غلظت پلاسمایی پس از مصرف تک دوز خوراکی پروپانتلین در عرض حدود یکساعت بدست می آید.نیمه عمر حذفی پلاسما پروپانتلین تقریبا 1.6 ساعت می باشدو تقریبا 70% مقدار مصرفی عمدتا بصورت متابولیت از طریق ادرار دفع می شود.

موارد مصرف پروپانتلین

زخم پپتیک

مقدار مصرف پروپانتلین

برای اولسرپپتیک :
بزرگسالان : درمان کمکی : مقدار اولیه :
15 mg خوراکی نیم ساعت قبل از هر غذا و 30 mg خوراکی هنگام خواب ( مقدار نهایی 75 mg/day)-در موارد خفیف 7.5 mg خوراکی سه بار در روز نیم ساعت قبل از هر غذا مصرف می شود.

-سالمندان: درمان کمکی: مقدار اولیه :7.5 mg خوراکی سه بار در روز نیم ساعت قبل از هر غذا

هشدارها

1-حین مصرف پروپانتلین ،در هوای گرم یا در صورت فعالیت بدنی شدید ، احتمال افزایش دمای بدن و گرمازدگی ( تب و شوک گرما بدنبال کاهش تعریق) وجود دارد.
2-اسهال از علائم اولیه انسداد روده ناقص بخصوص در بیماران ایلئوستومی یا کولوستومی می باشد.در این موارد درمان با پروپانتلین نامناسب و مضر می باشد.
3-پروپانتلین در سالمندان و کلیه بیماران دارای نوروپاتی مربوط به سیستم عصبی خودکار ،بیماریهای کبدی یا کلیوی، پرکاری تیروئید، بیماری عروق کرونری،نارسایی احتقانی قلب، تاکی آریتمی ها ، فشار خون بالا،فتق هیاتال مرتبط با رفلکس ازوفاژیت با احتیاط فراوان تجویز گردد.

نکات قابل توصیه

1-پروپانتلین ممکن است باعث خواب آلودگی یا تاری دید شود.لذا انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی و کار با ماشین آلات با احتیاط کامل انجام گیرد.
2-امنیت مصرف و اثربخشی پروپانتلین برای کودکان ( سنین زیر 18 سال) به اثبات نرسیده است.
3- با مصرف طولانی مدت پروپانتلین ممکن است پوسیدگی دندان بدلیل بروز خشکی دهان رخ دهد.
4-جهت افزایش جذب پروپانتلین را نیم تا یکساعت قبل از غذا میل کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

مپنزولات


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.