بیزوپرولول Bisoprolol


بیسوپرولول دارویی از دسته بتابلاکرهای انتخابی است که در درمان بیماری قلبی-عروقی بکار می‌رود. بیزوپرولول در درمان زیادی فشار خون به تنهایی یا بهمراه سایر داروهای ضد فشار خون بکار می رود.

مکانیسم اثر

بیزوپرولول از عوامل مسدود کننده انتخابی گیرنده های بتا -1 آدرنرژیک می باشد. بیزوپرولول در مقادیر درمانی اثر تثبیت کنندگی غشا یا سیمپاتومیمتیک ذاتی قابل توجهی ندارد .
اثر انتخابی بیسوپرولول مطلق نیست یعنی با افزایش مقدار شروع به انسداد گیرنده بتا-2 می کند. برای انتخابی ماندن اثر بیزوپرولول مصرف کمترین مقدار موثر حائز اهمیت است.

فارماکودینامیک

بیزوپرولول از عوامل مسدود کننده رقابتی انتخابی گیرنده های بتا -1 آدرنرژیک می باشد.

فارماکوکینتیک

بیسوپرولول از مصرف خوراکی تقریبا بطور کامل جذب می شود.جذب تحت تاثیر غذا قرار نمی گیرد. فراهمی زیستی آن بیش از 80% می باشد. بیزوپرولول تقریبا 30% با پروتئینهای پلاسما پیوند می یابد.
حداکثر غلظت پلالسمایی طی 2-4 ساعت بدست می آید. متابولیسم عبور اول کبدی آن حدود 20% می باشد.
بیزوپرولول صورت وسیعی در کبد متابولیزه میشود و اکثر متابولیت هایش از طریق ادرار دفع می شود.
نیمه عمر بیزوپرولول 9-12ساعت می باشد. این مقدار در سالمندان و نارسایی عملکرد کلیه طولانی تر می باشد.

مقدار مصرف بیزوپرولول

مقدار مصرف معمول برای زیادی فشار خون:بزرگسالان:
مقدار اولیه: 5 mg خوراکی یکبار در روز
تنظیم مقدار مصرف: اگر پاسخ مطلوب حاصل نشد،مقدار مصرف را می توان به 10 mg و سپس در صورت نیاز به 20 mg افزایش داد.
حداکثر مقدار مجاز:20 mg در روز.

هشدارها

1-تجویزبیزوپرولول در بیماران دارای نارسایی احتقانی قلب با احتیاط انجام شود.در بیماران با نارسایی احتقانی قلب تحریک سمپاتیک یک یک عامل حیاتی حامی عمل گردش خون می باشد و مهار آن توسط مسددهای گیرنده بتا از جمله بیزوپرولول می تواند این نارسایی را تشدید کند. حتی در بیمارانی که سابقه نارسایی قلبی ندارند مصرف مسددهای گیرنده بتا از جمله بیزوپرولولول ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود.
2- از قطع مصرف ناگهانی بیزوپرولول و بدون مشورت پزشک بپرهیزید زیرا در قطع مصرف نادرست بیزوپرولول وخیم تر شدن آنژین و انفارکتوس میوکارد ممکن است رخ دهد.پس قطع مصرف بیزوپرولول باید با کاهش تدریجی در عرض چند هفته صورت پذیرد.
3- بیزوپرولول با مهارتحریک کاتکول آمین گشاد کننده برونش گیرنده های بتامی تواند باعث تحریک حمله آسم نایژه ای شود.از اینرو در بیماران دارای سابقه آسم نایژه ای یاآمفیزم یا برونشیت غیز آلرژیک با احتیاط مصرف شود.
4- مصرف مزمن بیزوپرولول نباید مطابق روال عادی قبل از اعمال جراحی اصلی قطع گردد.هر چندتوانایی ناقص قلب در پاسخ به محرک های آدرنرژیک رفلکس ممکن است خطرات ناشی از بیهوشی عمومی و روند جراحی را افزایش دهد.
5- داروی بیسوپرولول در بیماران با اختلال عملکرد کبدی یا کلیوی با احتیاط فراوان تجویز گردد.

نکات قابل توصیه

1-در بیماران مبتلا به دیابت با مصرف بیزوپرولول علائم کاهش قند خون ممکن است پوشانده شود لذا احتیاط لازم ضروری می باشد.
2- اگر جراحی در پیش دارید سابقه مصرف بیزوپرولول را با پزشک خود در میان بگذارید . ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی مصرف بیزوپرولول را کنار بگذارید.
3- بیسوپرولول را هر روز سر ساعت معینی میل کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • آریا | 1400/10/14

   ببخشید کاهش میل جنسی که با مصرف این دارو به وجود میاد با قطع مصرف دارو از بین میره دیگه؟!

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بیزوپرولول در خصوص مشکلات جنسی کمترین عوارض را دارد و حتی در مواردی مزایایی نیز دارد. در صورتیکه عوارض جنسی برای شما داشته است پزشک خود را در جریان بگذارید


  • رضا | 1400/06/26

   سلام. من ۴۳ سالمه، فشار خون دارم و دکتر برای من مصرف روزانه یک قرص ایکسفورج و یک قرص بیزوپرولول ۲/۵ تجویز کرده. با توجه به اینکه مصرف بیزوپرولول باغث درد مفاصل زانوی من و گر گرفتگی شده در طول ۲ هفته مصرف بیزوپرولول را نصف کردم ولی مدتی است که میل جنسی من ضعیف شده و نعوظ کامل ندارم. بفرمائید دلیلش چیست و چکار باید کرد

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر و با آرزوی بهبودی
   داروهای قلب و عروق ارتباط مستقیمی با میزان نعوظ دارند و هرگونه تغییر در مصرف باعث اختلال در میل جنسی خواهد شد. داروهای مذکور بایستی توسط پزشک تغییر داده شوند. در مورد شما، احتمالا در صورت نداشتن استرس، تا حدودی مشکل به ندرت حل خواهد شد و در غیر اینصورت با مشورت با پزشک از داروهای دیگری باید استفاده نمود.


  • حسین | 1399/08/30

   سلام . ببخشید نیاز فوری به concor2.5 خارجی یا تحت لیسانسش دارم . لطفا اگهدموجود هست بفرمایید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تماس با 31908


  • مصطفی | 1399/07/23

   افتادگی دریچه میترال نوع مریضی بنده می باشد. همیشه هم فشارم پایین می باشد. حال سوال اینست آیا بیزو پرولول داروی مناسبی برای بنده می باشد🤔

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای مصرف این دارو حتما باید به متخصص قلب مراجعه کنید


  • زهره | 1399/06/02

   با سلام قرص كنكور ٢/٥ مصرف ميكنم طبق نظر دكترلازمه انرا قطع كنم دقيقا چكونه عمل كنم قرص ٢/٥ بدون خط را نصف كنم ؟ و جن هفته قرص با دور ١/٢٥ را تا قطع كامل ادامه دهم ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام نیاز به نصف کردن دوز 2.5 نمیباشد