اطلاعات دارویی فلکاینید | فلکایینید

Flecainide


فلکاینید | فلکایینید Flecainide


فلکاینید یک داروی ضد آریتمی متعلق به دسته IC می باشد. فلکاینید روی ریتم ضربان قلب تاثیر می گذارد. فلکاینید در موقعیت های بخصوص برای پیشگیری از اختلالات شدید ریتم ضربان بکار میرود.

مکانیسم اثر فلکاینید | فلکایینید

داروی فلکاینید بر روی کانالهای سدیمی غشای سلولهای عصبی عمل کرده و گسترش فعالیت تشنجی را محدود کرده و سبب کاهش انتشار تشنج می شود.
عمل ضد آریتمی فلکاینید با واسطه اثر بر کانالهای سدیمی رشته های پورکنژ می باشد. فلکاینید یک مسدود کننده کانالهای سدیمی می باشد و به کانال های سدیمی وابسته به ولتاژ متصل می شود.
فلکاینید یک دارو با اثر اینوتروپیک منفی و فعالیت بیحس کنندگی موضعی می باشد.
فلکاینید هدایت،تحریک پذیری و خودکاری قلب را از طریق آهسته کردن هدایت دهلیزی ، داخل بطنی ، گره دهلیزی-بطنی و رشته های هیس-پورکنژ کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

فلکاینید یک دارو با اثر اینوتروپیک منفی و فعالیت بیحس کنندگی موضعی می باشد. فلکاینید یک داروی ضد آریتمی متعلق به دسته IC می باشد.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف خوراکی ، جذب داروی فلکاینید از راه مجرای گوارش تقریبا کامل می باشد.در بیشتر افراد حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 3 ساعت (در محدوده 1-6 ساعت) بدست می آید.
غذا و آنتی اسید بر روی جذب تاثیرندارند البته شیر در نوزادان می تواند مانع جذب شود.نیمه عمر ظاهری پلاسما بطور میانگین حدود 20 ساعت می باشد. فلکاینید حدود 40% با پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.
متابولیسم فلکاینید کبدی می باشد.دفع فلکاینید از بدن بستگی به عملکرد کلیه دارد( 10 تا 50% در ادرار بصوت دست نخورده یافت می شود).

مقدار مصرف فلکاینید | فلکایینید

- مقدار مصرف معمول برای تاکی کاردی بطنی :بزرگسالان:

مقدار اولیه: 100 mg هر 12 ساعت.
مقدار نگهدارنده: مقدار مصرف می تواند هر 4 روز 50 mg دو بار در روز تا دست یافتن به پاسخ مطلوب افزایش یابد.اغلب بیماران با تاکی کاردی بطنی مداوم به مقدار مصرف بیش از 150 mg هر 12 ساعت( 300 mg/day) نیاز ندارند.
حداکثر مقدار مصرف:400 mg/day .

- مقدار مصرف معمول برای تاکی کاردی فوق بطنی: کودکان:

--زیر یک ماه:
مقدار اولیه:2 mg/kg/day ، خوراکی،در دو مقدار منقسم هر 12 ساعت ، تا رسیدن به پاسخ مطلوب تیتر شود همراه با اندازه گیری غلظت سرمی.مقدار مصرف موردنیاز بصورت میانگین برای مهار تاکی کاردی فوق بطنی در 17 نوزاد 3.35 ± 1.35 mg/kg/day گزارش شده است.
-یک ماه و بالاتر:
مقدار اولیه:1-3 mg/kg/day ، خوراکی یا 50 تا 100 mg/m2/day خوراکی در 3 مقدار منقسم .
بطور معمول: 3 تا 6 mg/kg/day یا 100 تا 150 mg/m2/day در 3 مقدار منقسم .
حداکثر مقدار مصرف در کودکان 8 mg/kg/day یا 200 mg/m2/day می باشد.

پگ اینترفرون

هشدارها

1- داروی فلکاینید در بیماران دارای سابقه نارسایی احتقانی قلب یا اختلالات عملکرد میوکارد با احتیاط فراوان مصرف گردد.
2- اختلالات الکترولیتی (شامل پتاسیم،سدیم ) قبل از شروع درمان با فلکاینید باید اصلاح گردد.
3- مقدار مصرف فلکاینید در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید کاهش داده شود.در بیماران با اختلال عملکرد کلیه شدید مقدار اولیه مصرف 100 mg هر 12 ساعت می باشد.
4- شروع درمان با فلکاینید باید در بیمارستان باشد.

نکات قابل توصیه

1-حداکثر مقدار مصرف داروی فلکاینید توصیه شده در بیماران دارای( PSVT ) تاکی کاردی حمله ای بازچرخشی فوق بطنی ، 300 mg/day می باشد.
2- حداکثر مقدار مصرف فلکاینید توصیه شده در بیماران دارای تاکی کاردی بطنی مداوم 400 mg/day می باشد.
3-اندازه گیری سطح الکترولیت های خون ( شامل پتاسیم و سدیم ) و سطح سرمی داروی فلکاینید در فواصل منظم در حین درمان با فلکاینید برای جلوگیری از سمیت قلبی فلکاینید ضروری است.
4-مصرف سدیم و مایعات در طول درمان با فلکاینید باید محدود گردد و وزن بیمار کنترل شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه فلکاینید | فلکایینید

پروپافنون , کینیدین | کوئینیدین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.