اطلاعات دارویی واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

Pneumovax

واکسن پنوموکوک(پنوموواکس) Pneumovax

گروه دارو: واکسن ها

واکسن پلی ساکاریدی پنوموکوک (PPSV) – که آخرین نسخه آن با نام پنوموواکس 23 (23(PPV- شناخته می شود - اولین واکسن ضد پنوموکوک مشتق شده از یک پلی ساکارید کپسولی و یک نقطه عطف در تاریخ پزشکی است. آنتی ژن های پلی ساکارید برای تولید آنتی بادی های اختصاصی مورد استفاده قرار گرفتند که باعث افزایش فاگوسیتوز و کشتن باکتری های استرپتوکوک پنومونیه (پنوموکوک) توسط سلول های ایمنی می شوند.

واکسن پلی ساکارید پنوموکوک به طور گسترده ای در بزرگسالان با ریسک بالای ابتلا، مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه، کاهش قابل توجهی در میزان بروز، ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری پنوموکوک مهاجم ایجاد شده است.

مکانیسم اثر

آنتی ژن های کپسولی S. pneumoniae با تحریک پاسخ ایمنی فعال، منجر به تولید آنتی بادی در داخل بدن می شود. 23 سروتایپ موجود در واکسن عبارتند از: 1، 2، 3، 4، 5، 6B، 7F، 8، 9N، 9V، 10A، 11A، 12F، 14، 15B، 17F، 18C، 19F، 19A، 20، 22F ، 23F و 33F  .

 واکسن پنوموکوک برای جلوگیری از پنومونی ناشی از این 23 نوع مختلف باکتری پنوموکوک که در واکسن وجود دارد استفاده می شود. باکتری های پنوموکوک می توانند طیف وسیعی  از بیماری ها را از پنومونی (عفونت ریه) و مننژیت (عفونت مغزی) تا عفونت های شدید خون ایجاد کنند.

واکسن پنوموکوک با وارد کردن مقادیر بسیار کمی از اجزای باکتری (باکتری غیرزنده) به جریان خون، ایمنی بدن را در برابر عفونت با باکتری های پنوموکوک، افزایش می دهد. این اجزای باکتری به اندازه کافی برای تحریک تولید آنتی بادی های بدن (سلول هایی که برای حمله به باکتری های خاص طراحی شده اند) کافی است، و بدن را برای مقابله با هر گونه باکتری مشابه که ممکن است باعث عفونت در آینده شود، آماده می کند.

فارماکوکینتیک

آنتی بادی های محافظتی ظرف 3 هفته پس از تزریق تولید می شود. مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن پنوموکوک حداقل 5 سال در بزرگسالان است.

متابولیسم: اطلاعاتی در دسترس نیست.

دفع : اطلاعاتی در دسترس نیست.

توزیع: اطلاعاتی موجود نیست.

موارد مصرف واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

ايجاد ايمني فعال بر عليه پنوموني و باكتريمي و ساير عفونت هاي پنوموككي

ايجاد ايمني فعال بر عليه پنوموني و باكتريمي و ساير عفونت هاي پنوموككي ناشي از انواع مختلف Pneumoniae Streptococcus که سویه های آن در واكسن موجود است.

مقدار مصرف واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

بزرگسالان

 • پیشگیری از بیماری پنوموکوکی:
  1 دوز واکسن 0.5 میلی لیتری پنوموواکس 23 به صورت زیرجلدی یا عضلانی

**دستورالعمل ACIP برای ایمن سازی بزرگسالان سالم از نظر سیستم ایمنی: همه بیماران 65 سال و بالاتر : واکسیناسیون با هر دو  نوعPPSV23  و PCV13 را انجام دهند. ابتدا PCV13 را تجویز کنید و سپس بعد از یک سال یا بیشتر PPSV23 را تزریق کنید.

**دستورالعمل ACIP برای ایمن سازی بزرگسالان دچار ضعف سیستم ایمنی: تجویز PCV13 علاوه بر PPSV23 برای بزرگسالان 19 سال و بالاتر که دچار نقص سیستم ایمنی هستند توصیه می شود (از جمله نارسایی مزمن کلیوی و سندرم نفروتیک)، نداشتن طحال یا نشت مایع مغزی نخاعی که قبلا PCV13 یا PPSV23  را دریافت نکرده اند.
توجه: حداقل فاصله بین PCV13 و PPSV23   8 هفته برای بزرگسالان مبتلا به نقص ایمنی است

کودکان 2 سال و بزرگتر:

پیشگیری از بیماری پنوموکوکی:
(برای کودکان با شرایط پر خطر از جمله بیماری مزمن قلبی و یا بیماری های ریوی، دیابت، نشت مایع مغزی نخاعی، نداشتن طحال و یا شرایط نقص سیستم ایمنی)
1 دوز واکسن 0.5 میلی لیتری پنوموواکس 23 به صورت زیرجلدی یا عضلانی (به علاوه PCV13)

عوارض جانبی واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

سردرد , آنافیلاکسی , تهوع , استفراغ , درد عضلانی , درد مفاصل , درد در محل تزریق , بثورات , تب خفیف , واکنش شدید موضعی ناشی از واکسیناسیون مجدد در طی 3 سال , آدنیت , بیماری سرم

تقریبا نیمی از افرادی که واکسن دریافت می کنند درد در محل واکسیناسیون را تجربه می کنند. کمتر از یک درصد تب و یا درد عضلانی دارند.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این واکسن تداخل داشته باشند عبارتند از:
رقیق کننده های خون (مانند وارفارین یا هپارین)، داروهای شیمی درمانی، کورتیکواستروئیدها (مانند دگزامتازون، پردنیزون)، داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند (مانند سیکلوسپورین، تاکرولیموس).

هشدارها

 • تزریق واکسن پنوموکوک در افرادی که در حال مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند منجر به پاسخ ناکافی در تولید آنتی بادی می شود.
 • تجویز داخل پوستی واکسن سبب واکنش های موضعی شدید می شود.
 • تجویز همزمان واکسن پنوموکوک و واکسن آنفلوانزا تاثیری بر عوارض جانبی واکسن و میزان پاسخ دهی سیستم ایمنی ندارد.
 • واکسن پنوموواکس سبب پیشگیری از مننژیت پنوموکوکی در افرادی که دچار نشت مزمن مایع مغزی نخاعی به دلیل ضایعات مادرزادی یا شکستگی جمجمه هستند نمی شود.

نکات قابل توصیه

از واکسن پنوموکوک استفاده نکنید اگر:

 • به هر ماده ای از واکسن پنوموکوک حساسیت دارید .
 • در حساسیت بیش از حد به هر جزء واکسن . تزریق اپی نفرین (1:1000) باید بلافاصله در دسترس باشد، زیرا واکنش آنافیلاکتیک حاد به علت هر یک از اجزای واکسن ممکن است رخ دهد.
 • یک بیماری حاد و شدید همراه با تب دارید
 • اگر به شدت مشکل عملکرد قلب و ریه دارید ، با پزشک خود مشورت کنید که چگونه این داروی پنوموکوک ممکن است بر وضعیت پزشکی شما تأثیر بگذارد.
 • اطمینان حاصل کنید که هر پزشک جدید می داند که شما واکسن پنوموکوک را دریافت کرده اید.
 • عفونت و تب: اگر عفونت یا تب داشته باشید، ممکن است پزشک قبل از دریافت واکسن پنوموکوک،تا بهبودی وضعیت شما تامل کند.
 • حفاظت واکسن: همانند هر واکسنی، این واکسن ممکن است 100٪ از افرادی که آن را دریافت کرده اند محافظت نکند.
 • بارداری: این واکسن نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد، مگر اینکه مزایای آن بیش از خطراتش باشد. اگر در دوره زمانی دریافت واکسن پنومووکس باردار شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
 • شیردهی: معلوم نیست که این واکسن به شیر مادر منتقل شود. ممکن است نوزاد شما را تحت تاثیر قرار دهد. در مورد اینکه آیا باید شیر مادر را ادامه دهید با پزشک خود صحبت کنید.
 • کودکان: این واکسن برای کودکان زیر دو سال توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • نرگس ذاکری | 1400/11/16

   بعد از برداشت طحال واکسن 13 از کجا پیدا کنیم و قیمت آن چند است

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در حال حاضر یک عدد در داروخانه امام موجود است و با نسخه قابل تحویل است


  • علی گلستانی | 1400/10/18

   سلام من دوسال پیش تصادف کردم و طحالم رو برداشتن واکسنی پنو...همونی ک ۵ سال یه بار میزنن رو با پرونار ۱۳ و ۲۳ و یه واکسن سربازی مننژیت تا حالا زدم اون مال ریه ک هست ۵ سال یه بار اون ک جای خودشه اونو میزنم به نظر شما پرونار رو سالی یه بار باید حتما بزنم یا واکسن دیگه ای باید بزنم و چه موقع باید بزنم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام متوجه سوال شما نشدم، بعد از برداشت طحال یک بار پرونار 13 و بعد از آن به فاصله 8 هفته و 5 سال پنومووکس 23 تزریق میشود.


  • حسین | 1400/10/17

   سلام.پدر من ۷۵ سالشه و پارکینسون داره که در نتیجه اش مقداری اختلال بلع داره. بر اثر این اختلال موقع خوردن و یا حتی خواب بر اثر ورود آب و غذا و آب دهان به مجرای تنفسی سرفه میکنه. احتمالا بر اثر همین عارضه به مرور دچار پنومونی میشه . آیا این واکسن تاثیری در مقابله با این نوع پنومونی میتونه داشته باشه؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام در سنین بالای 65 سال دو دوز واکسن پنوموواکس 13 و به فاصله‌ی یک ماه پنوموواکس 23 میتواند به جلوگیری از ابتلا به پنومونی کمک کند، برای تزریق واکسن با پزشک متخصص مشورت بفرمایید.


  • محسن زمانی | 1400/09/14

   با سلام و خسته نباشید ... من میخواهم عمل کاشت حلزون انجام دهم ... پزشک من برایم واکسن پنوموکوک ۲۳ تجویز نمود که قبل عمل بزنم بعد از اینکه این واکسن رو زدم توی اینترنت فهمیدم قبل کاشت حلزون باید واکسن مننژیت زده بشه ... حال این سوال برام پیش اومده که واکسن مننژیت با واکسن پنوموکوک ۲۳ یکی هستند ؟ و من که واکسن پنوموکوک ۲۳ رو زدم خوبه که واکسن مننژیت هم بزنم ؟ و اگه قرار باشه که واکسن مننژیت بزنم باید دز و مقدارش چقدر باشه ؟ با تشکر از شما .

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام واکسن مننگوکوک و پنموواکس 23 با هم قابل تجویز می باشند. یک دوز واکسن مننگوکوک  برای شما کافی خواهد بود


  • محسن | 1400/09/10

   سلام . واکسن مننژیت سربازی با واکسن مننژیت که قبل عمل کاشت حلزون زده میشه فرق داره ؟ باتشکر.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام یکی هستند


  • محمدرضا علمى | 1400/08/25

   با احترام شصت و پنج سالمه زمستان ١٣٩٩ واكسن پنوموواكس زدم اما نميدانم ١٣بود يا ٢٣ ، الان ميتوانم تكرار كنم ضمنا در حال بهبودى از كرونا هستم وواكسن كرونا نزده ام

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای شما دو پروتکل وجود دارد یا یک دوز پنموواکس 23 تزریق کنید
   یا یک دوز پرونار 13 تزریق کنید و حداقل یک سال صبر کنید و پنموواکس 23 تزریق کنید
   بهتر است با متخصص عفونی مشورت کنید تا با توجه به شرایط شما یکی از این دو پروتکل را انتخاب کنند


  • محسن زمانی | 1400/08/24

   سلام من ۴۸ ساله هستم و واکسن پنوموکوک ۲۳ رو دیروز زدم ... میخواهم عمل کاشت حلزون انجام دهم برای همین باید واکسن مننژیت هم بزنم ... کی واکسن مننژیت رو تزریق کنم که با واکسن پنوموکوک ۲۳ که دیروز زدم تداخل نداشته باشد ؟؟ و شما چه واکسنی رو علاوه بر پنوموکوک و مننژیت برای بالا بردن ایمنی حین کاشت حلزون پیشنهاد میکنید ؟؟؟ من غلظت خون هم دارم آیا واکسن پنوموکوک و مننژیت برای من مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر باهم تداخلی ندارند. واکسن آنفلوانزا هم می تواندبرای شما مفید باشد


  • سپیده رسولی | 1400/08/13

   سلام و خسته نباشید ، من به تجوز پزشک واکسن پریونار 13 رو چند هفته قبل زدم و باید بعد 8 هفته پنومووکس 23 رو هم بزنم ، الان هم نوبت واکسن کرونام هست ، آیا اگر فاصله تزریق واکسن کرونا با تزریق پنومووکس 23 کمتر از 15 روز باشد مشکی ایجاد میشود و نیاز هست که پنومووکس رو با تاخیر بیشتری بزنم یا خیر ؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام مطالعات زیادی در مورد فاصله‌ی بین واکسن های مختلف با واکسن کرونا انجام نشده است، اما بهتر است برای اطمینان بیشتر فاصله ی 2 هفته‌ای را رعایت کنید.


  • عبادی | 1400/08/11

   سلام آیا تزریق واکسن پنوموواکس ۲۳ در فاصله زمانی بین دو دوز واکسن آسترزنکا (حدود ۸ هفته بعد از تزریق دوز اول) اشکال دارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام نیاز به فاصله گذاری خاصی بین این دو واکسن نیست


  • سلام دکتر جان فرشاد هستم | 1400/07/30

   پسرم دقیقا پنج سال و شش ماهش هست امروز به طور همزمان دو واکسن آنفولانزا و پنوموکوک پرونار ۱۳ فایزر در دو بازوی متفاوت تزریق شد آریا اثر بخشی واکسن ها کم‌ نمیشود یا تداخلی ندارد ؟ و اینکه پرونار ۱۳ بهتر است یا پرونار ۲۳ ؟ چون من اطلاعی در این زمینه نداشتم قبل از تزریق و دکتر پرونار ۱۳ فایزر تزریق کردن ؟ با توجه به اینکه مطالعه کرده بودم تا قبل از سن پنج سالگی بهتر است زده شود این سه سوال مرا پاسخ بدید بسیار ممونم 🙏 و اینکه آیا پرونار ۱۳ باید دوباره تکرار شود ؟

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   نه تزریق همزمان مشکلی نخواهد داشت. البته به مدت یک روز علائم خفیف احتمالی را در نظر داشته باشید و در صورت نیاز از استامینوفن 500 استفاده کنید. نیازی به دوز تکرار نیست.


  • سیدنورالدین موسوی | 1400/07/20

   سلام پزشک اطفال پسرم واسش واوسن سینفلوریکس تجویز کردن ۲ دوز به فاصله ی ۲ ماه منتها اصلا تو داروخونه ها نیس! از کجا میتونم تهیه کنم؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام لطفا در ساعت ادراری با شماره 190 یا 05131908 تماس بگیرید.


  • رضا | 1400/07/14

   سلام ، من ۱۲ ساله عفونت گوش میانی دارم و به هیچ روشی درمان نمیشه واکسن پنوموکوک یا هموفیلوس میتونه مشکل رو حل کنه؟ کدومش؟ الان هم ۲۲ سالمه لوزه هامو هم برداشتم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام واکسن هایی که ذکر کرده اید برای شما ضرورت ندارد البته اگر تمایل دارید می توانید پنموواکس 23 تزریق کنید ولی برای عفونت گوش میانی که البته برای بزرگسالان خیلی رایج نیست حتما باید به متخصص گوش و حلق و بینی یا عفونی مراجعه کنید


  • زینب | 1400/07/09

   سلام ممنون میشم بدونم من واکسن پنوموکوک23زدم برای 2هفته قبل ازعملم ،من عادت ماهانه نشدم میخواستم ببینم به واکسنی که زدم ربط داره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر  مشکل شما ربطی به واکسن ندارد


  • فاطمه محمدی | 1400/07/08

   باسلام دکترجان من طحالم راسال۸۶دراثرتصادف درآوردم همون سال واسن پنوموکوک ۱۳ رازدم پنج سال بعدهم۲۳پارسال مهرماه هم ۲۳رازدم امسال باید۱۳ یا۲۳ بزنم واکسن کرونا سینوفارم هردو دوزش راهم زدم دوزدومش رایکهفته پیش زدم حالا چه موقع پنوموکوک رابزنم متشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شما دیگر نیازی به تزریق واکسن پنموواکس 23 ندارید


  • فاطمه محمدی | 1400/07/08

   باسلام دکترجان من طحالم راسال۸۶دراثرتصادف درآوردم همون سال واسن پنوموکوک ۱۳ رازدم پنج سال بعدهم۲۳پارسال مهرماه هم ۲۳رازدم امسال باید۱۳ یا۲۳ بزنم واکسن کرونا سینوفارم هردو دوزش راهم زدم دوزدومش رایکهفته پیش زدم حالا چه موقع پنوموکوک رابزنم متشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شما دیگر نیازی به تزریق واکسن پنموواکس 23 ندارید


  • امید رضایی | 1400/06/30

   سلام و احترام ، پدر بنده حدود 79 ساله هستن و مشکل فشار خون و دیابت دارند ، یکی از پزشکان گفتند که ایشون پرونار 13 بزنند و 8 هفته بعد پنومووکس 23 رو بزنند . آیا این پروتکل برای ایشون صحیح است و بعد 5 سال نیاز مجدد به تزریق پنومووکس 23 دارند یا خیر ؟ ممنون

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   بر اساس آخرین دستورالعمل ها، فاصله میان دو دوز واکسن 6 ماه تا 12 ماه است. البته با توجه به نظر پزشک قابل تغییر خواهد بود. حداقل فاصله در شرایط خاص 8 هفته می باشد و در مورد شما صحیح هست.
   در شرایط معمول احتیاج به تزریق مجدد نیست.


  • حسین نیک پور | 1400/06/27

   با سلام من ۱۴ شهریور واکسن پنوموواکس ۲۳ رو زدم کی میتونم واکسن کرونا رو بزنم.؟

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   برای شما، تزریق واکسن کرونا در زمان حال مشکلی ندارد. تا 24 ساعت بعد تزریق واکسن کرونا در صورت نیاز از قرص استامینوفن هر 6 ساعت یکبار استفاده کنید.


  • Mavi | 1400/06/21

   سلام خسته نباشید من دیروز واکسن پنوموواكس ٢٣ رو زدم دو هفته بعد عمل کاشت حلزون دارم میتونم این هفته واکسن کرونا بزنم؟؟ باتشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام باید حداقل 14 روز فاصله بین دو تزریق واکسنها باشد. البته با توجه به همزمانی با زمان عمل جراحی باید به پزشک خود اطلاع دهید


  • هومن | 1400/06/20

   سلام من ۲۲ سالمه ۴ سالگی تصادف کردم و طحالم رو برداشتم تاحالا ۳ بار واکسن پنوموواکس تزریق کردم ۵ سال یکبار سال ۹۵ باز تزریق کردم الان باز لازمه که تزریق کنم یا نه، آیا میتونم واکسن کرونا تزریق کنم؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   برای تزریق مجدد این واکسن نیاز به آزمایش خون و مشورت با پزشک معالج خود دارید..


  • حسین نیکپور | 1400/06/14

   سلام .من طحالم در ۱۶ سالگی در جبهه ترکش خورده و برداشتم..الان ۵۰ سالم هست .هر چند سال یک بار باید واکسن رو بزنم .امسال زدم.و آیا فرق داره در چه سنی طحال برداشته بشه؟ پنوموواکس ۲۳ رو زدم.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام واکسن پنموواکس 23 را 5 سال بعد باید تکرار کنید


  • ملكي | 1400/05/17

   سلام من تو ٣ سالگي طحالم رو برداشتن و الان ٣٧ سالمه و خيلي زودبه زود مريض ميشم ايا بايد واكسن خاصي بزنم براي اين موضوع؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر مطمئن هستید که از 3 سالگی تا الان واکسن پروناد یا پنموواکس را تزریق نکرده اید حتما برای مشاوره واکسیناسیون به متخصص عفونی مراجعه کنید


  • پروانه | 1400/05/15

   با سلام .من ۳۸ سالمه اگر بخوام واکسنو بزنم به چه صورت باید بزنم ؟ چند دوزه و به جه صورت باید تزریق کنم ؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   سلام
   واکسن 0.5 میلی لیتری پنوموواکس 23 را به صورت زیرجلدی یا عضلانی تزریق نمایید. 

   **دستورالعمل ACIP برای ایمن سازی بزرگسالان سالم از نظر سیستم ایمنی: همه بیماران 65 سال و بالاتر : واکسیناسیون با هر دو  نوعPPSV23  و PCV13 را انجام دهند. ابتدا PCV13 را  و سپس بعد از یک سال یا بیشتر PPSV23 را تزریق کنید.**


  • محمد عباسی | 1400/05/08

   با سلام پسرم ۵ ساله هست و بیماری سیکل بتاتالاسمی داره دو سال پیش pcv13 تزریق کرده آیا نیازی هست ppsv23 رو هم تزریق کند یا خیر با تشکر

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   با سلام
   pcv13 حاوی آنتی ژن های 13 گونه و ppsv23 حاوی آنتی ژن های 23 گونه می باشد که بسیاری از آن ها باهم همپوشانی دارند ولی برای رسیدن به نتیجه بهتر توصیه می شود هر دو واکسن و با اولویت تزریق pcv13 (با فاصله حداقل 8 هفته)تزریق شود. درهرصورت به دلیل وضعیت خاص بیماری ایشان قبل از تزریق واکسن با پزشک متخصص اطفال و یا فوق هماتولوژی اطفال ایشان مشورت نمایید.


  • آرمان | 1400/04/31

   باسلام سال ۹۵ طحالمو برداشتم به علت بیماری ITP ۲هفته قبل عمل واکسن زدم ولی بعدش دیگه دکترم چیزی در مورد واکسن نگفت و ۴ جلسه ام شیمی درمانی انجام دادم اما سال ۹۸ یه علت سرماخوردگی های پیاپی و عفونت های مکرر پیش دکتر عفونی رفتم ایشون بهم گفت ppsv 23 هرسال شهریورماه با واکسن آنفولانزا تزریق کن. الان سوالم اینه چون pcv13 رو دریافت نکردم قبل ppsv23 از اول نوبت های واکسیناسیون انجام بدم؟ کسایی که طحالشونو درآوردن فقط تا آخر عمر ۲دوز ppsv 23 با فاصله پنج سال نیاز هست؟ و اینکه دکتر گفته هرسال بزن مشکلی ایجاد میکنه برای بدن؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   پروتکل درمان به این صورت است که 4 یا 8 هفته بعد واکسن پرونار 13 پنوموکس 23 تزریق شده و تزریق آن هر 5 سال یکبار است..


  • هادی | 1400/04/10

   سلام و عرض ادب پزشک معالج برای یک بیمار۳۲ ساله واکسن آبله مرغان تجویز کردند میخواستم بپرسم واکسن آبله مرغان برای بزرگسالان همون پنوموکوک ۲۳ هستش یا نه؟ با سپاس از شما

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   واکسن آبله مرغان با پنوموکوک تفاوت دارد..
   پنوموکوک علیه سویه های باکتریائی هست..


  • سارا صاحبی | 1400/02/03

   سلام. خسته نباشید. این واکسن برای بچه هایی که فاویسم دارن مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟؟؟ و اینکه بعد از تهیه واکسن باید سریع تزریق بشه یا میشه نگه داری کرد تا چند ماه بعد تزریق کرد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف آن در فاویسم مشکلی نداره و تا تاریخ انقضا  محصول قابل استفاده میباشد(به شرط نگه داری در یخچال)


  • زهرا | 1400/01/22

   سلام چرا واکسن های پنوموکوکی به کودکان زیر دو سال زده نمیشه و تاثیر نداره؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ایمنی آن در افراد زیر 2 سال ثابت نشده لذا توصیه نمیشود


  • بهبهانی | 1399/11/09

   سلام واکسن پنوموکوک رو با توجه به بیماری آسم واسم تجویز کردند با توجه به اینکه به علت بیماری آلوپسی روزانه یک قرص 5 میلی پردنیزولون مصرف میکنم که جزو تداخل دارویی واکسن نوشته شده لطفا راهنمایی کنید که چیکار بایدبکنم تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به مصرف دوز پایین پردنیزولون تداخلات جدی بین این دو دارو مطرح نیست..


  • رضایی | 1399/10/02

   با عرض سلام برای پسرم که 4 ساله اس پنوموک 23 تزریق کردم یک دوز کافیه یا باید تکرار بشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در کودکان دو تا 5 سال یک دوز کافی است.


  • اعظم کابلی | 1399/09/07

   سلام وقت به خیر من واکسن پنومووکس را برای ماردم که 74 سالشونه و پدرم که 81 سالشونه تهیه کردم که بزنند .عوارض خاصی براشون نداره؟ اگر قند داشته باشند چطور؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   دستورالعمل ACIP برای ایمن سازی بزرگسالان سالم از نظر سیستم ایمنی برای همه بیماران بالاتر از 65 سال به صورت ذیل میباشد: واکسیناسیون با هر دو  نوعPPSV23  و PCV13 را انجام دهند. ابتدا PCV13 را تجویز کنید و سپس بعد از یک سال یا بیشتر PPSV23 را تزریق کنید.


  • ویدا | 1399/08/26

   با سلام من بیمار 32تالاسمی ام ک طحالم رو تو بچگی برداشتم تقریبا 13 سالگی اونموقع واکسن زدم ولی بعد اون یادم نمیاد واکسنی بزنم جز هر سال ک ب ما واکسن آنفولانزا میزنند آیا لازمه این واکسن رو الان بزنم اطلاعی هم نداشتم ک واکسن باید هر پنج سال زده بشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بزرگسالان بین ۱۹ تا ۶۴ سال با شرایط پزشکی خاص (مثلاً بیماری‌های خاص کلیوی، مصرف دخانیات، آسم، بیماری قلبی یا ریوی مزمن، بیماری طحال و بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند) باید دو مرحله از PPSV23 با فاصلۀ ۵ سال از هم تزریق کنند.


  • محمدرضا | 1399/08/18

   سلام من ۳4سالمه عمل 13ساله عملvcdقلب کرده ام هر موقع که مریض میشوم ریه هام عفونت میشه داروی قلب هم میخورن آیا واکسن برام ضرری نداره

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر میتوان جهت جلوگیری از پنمونی استفاده کرد


  • باروت کوب | 1399/08/17

   سلام من ۹ سال پیش به علت کیست مادر زادی طحالمو برداشتم ولی واکسینه نشدم، دکتر جراح بینی برای تزریق واکسن معرفی کردن به متخصص عفونی ،چند روز بعد از تزریق واکسن میتوان جراحی انحراف بینی انجام داد؟!؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   باید با جراح مشورت کنید


  • ابوذر قاسمی | 1399/08/14

   سلام واکسن پنومواکس 13 و 23 اگر دچار تب و درد شویی و یا عوارض شون خوب یا بد واکسن رو بدن کسی که اینطوری میشه تاثیر داشته یا نه چون بعضی ها که استفاده میکنن دچار چنین چیزهای نمیشن.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام عوارض گفته شده جزء عوارض رایج این واکسن است. در صورت تجویز توسط پزشک تزریق آن بلامانع است.


  • احمد | 1399/08/12

   سلام برای جوانهای سیگاری بدرد میخوره؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بزرگسالان بین ۱۹ تا ۶۴ سال با شرایط پزشکی خاص (مثلاً بیماری‌های خاص کلیوی، مصرف دخانیات، آسم، بیماری قلبی یا ریوی مزمن، بیماری طحال و بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند)میتوانند با اجازه پزشک این واکسن را تزریق کنند.


  • حمیدرضا | 1399/08/09

   سلام..آیا واکسن پتموواکس ۲۳ با قرص آزیترومایسین تداخل دارویی دارد؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر


  • حمیدرضا | 1399/08/08

   سلام..من ۳روزه ک واکسن پنموواکس۲۳ تزریق کردم آیا قرص آزیترومایسین رو میتونم استفاده کنم. تداخل نداره با واکسنم؟؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   آزیترومایسین جزو داروهای تداخل کننده با این واکسن نیست..


  • غلامحیدر | 1399/08/06

   با سلام، من 62 سال سن دارم، آیا تزریق واکسن به نفع من هست، فشار خون دارم، در روز یک قرص ضد فشار استفاده میکنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طبق شرح حالی که اعلام کردید،این واکسن برای شما اندیکاسیون ندارد.مگر اینکه پزشک معالجتان صلاح بداند که از واکسن استفاده کنید.


  • هانبه | 1399/08/05

   باسلام. من فرزندم رو ک 2 و دوماهشه رو باتجویز دکترواکسن زدم. چندروز اول کمی بی‌قراری داشت ولی بعد از4روز دچاراسهال و استفراغ وتب وکمی پرخاشگری شده. این علایم ربطی به واکسن پنوما دارد یا؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تب،درد محل تزریق،تهوع، استفراغ از عوارض تزریق دارو میباشد.


  • ابوذر قاسمی | 1399/08/04

   سلام من به بیماری تالاسمی و دیابت دارم و سن 33 و طحال برداری از 13 سالگی انجام دادم و وزن 48 حالا پنومواکس 1۳ رو زدم بعد دو ماه هم پنومواکس 23 رو باید بزنم حالا این سوال رو داشتم چرا داخل واکسن پنومواکس 23 دو تا سر سوزن هست و سر سوزن بزرگ و کوچکی هست و برا چی و در ضمن پنومواکس 13 رو در دستم تزریق کرد پرستار حالا خواستم ببینم پنومواکس 23 رو در دست یا پا تزریق کنم و آیا زیر جلدی هست یا عضلانی و اگر هر دو مورد می باشند کدوم بهتر هست با تشکر🌹

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  پنوموواکس 23 به صورت زیرجلدی یا عضلانی تزریق میشود و انتخاب سرسوزن بر اساس محل تزریق است


  • لاله | 1399/08/01

   سلام خسته نباشید ، سه روز پیش واکسن پنومواکس ۲۳ رو تزریق کردم الان سومین روز هست بازوم ورم کرده و خیلی درد دارم و خیلی تب میکنم آیا عادی هست؟؟ سردرد هم دارم

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بله از عوارض این دارو می تواند باشد..


  • ابوذر قاسمی | 1399/07/30

   سلام من به بیماری تالاسمی و دیابت دارم و از 13 سالگی طحال برداری کردم و واکسن پنومواکس نزدم حالا دکتر گفت اول پنومواکس ۱3 رو بزن و بعد دو ماه پنومواکس 23 رو بزن حالا چکار کنم سن هم 33 وزن 48

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله پروتکل تجویزی پزشک صحیح است ابتدا پرونار13 و 8 هفته بعد پنموواکس23 و 5 سال بعد نیز پنموواکس23 را تزریق کنید


  • علی اصغر | 1399/07/30

   سلام من ۳۴سالمه. ده سالم بود از بعلت ضربه خونریزی داخلی کردم طهالم پاره شد قسمتی شو برداشتن دکترامیدونم گفته بودن باید پنوموواکس بزنم تواین ۲۴ سال که گرشته تقریبا دهسال پیش یکبار زدم الان تمام بدنم سوزن سوزن میشه ویتانینم دکتر داده خوب نشدم.میخوام بدونم باید واکینو بزنم مشکلی نداره برام شیره هم میکشم تداخل دارکیی نداره ممنون پتسخم بدید تازندم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ترتیب تزریق این واکسن به این صورت است: ابتدا بعد از عمل جراحی پرونار13، هشت هفته بعد پنموواکس 23 و پنج سال بعد پنموواکس 23. اگر این ترتیب را رعایت نکرده اید به متخصص عفونی مراجعه کنید


  • مهسا | 1399/07/28

   سلام من این واکسن پنوموکک ۲۳ خریدم با انفلانزا نوشت انفلانزا نیست مشکلی نیست این رو تنها بزنم چون دکتر باهم نوشته به شک افتادم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر مشکلی نیست
   فعلا همین را بزنید.


  • علی اصغر فدایی | 1399/07/25

   سلام آیا آمپول پنومواکس با واکسن آنفولانزا تفاوت داره یادخیر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله  پنومواکس برای جلوگیری از پنومونی ناشی از  23 نوع مختلف باکتری پنوموکوک که در واکسن وجود دارد استفاده می شود. 


  • رقیه | 1399/07/25

   سلام من 95 طحالم رو به دلیلITP برداشتم همون واکسن پنوواکس رو قبل از عمل زدم ولی پرونار13 و8 هفته بعد رو انجام ندادم ینی دکترفقط گفت هر پنج سال یکبار این واکسنو بزن الان چیکار کنم بنظرتون؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله هر 5 سال تزریق آنرا ادامه دهید


  • ناصر | 1399/07/25

   سلام.مادر من حدود ۹سال است که تحت همودیالیز قرار گرفته و علاوه بر مشکل کلیوی، ریه های حساسی دارد و با کوچکترین سرماخوردگی دچار تنگی نفس و عفونت ریه می شود و تا کنون این امپول را تزریق نکرده اند و البته در هر جلسه دیالیز مجبور هستند که از هپارین استفاده کنند با وجود این شرایط ایا تزریق این امپول برای پیشگیری از عفونتهای احتمالی ریه در اثر سرماخوردگی را تجویز میکنید ؟ممنون از پاسخگویی شما

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   تجویز PCV13 علاوه بر PPSV23 با فاصله حداقل 8 هفته توصیه میشود


  • ساحل | 1399/07/21

   سلام موقع تزریق پنوموواکس نمیدونست از کدام سرنگ استفاده کند و به بازوی من تزریق کردو از سرنگ کوچک استفاده کرد و مدت ۱۸ ساعت گذشته و من هیچ عوارضی رو در بدنم ندیدم امکان داره از سرنگ اشتباهی استفاده کرده و تاثیر نداشته باشه ضمنن وزن من۵۵ کیلو می باشد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مهم آن است که محتویات ویال وارد بدن شما شده باشد.اندازه سرنگ مهم نیست.تزریق آن عارضه خاصی ندارد .ممکن است اندکی درد و خارش در محل تزریق داشته باشید.


  • ساحل | 1399/07/20

   در اادامه سوالم بگم که سن من ۳۱ سال و وزنم ۵۵ کیلو هست ایاسر کوچک برای من مناسب بود؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پنوموواکس جهت پیشگیری از بیماری پنوموکوک استفاده میشود


  • نیما | 1399/07/20

   سلام وقت شما بخیر مادر من از نظر فیزیکی کمی ضعیفه و مشکل قلبی داره، به علت نبود واکسن انفلانزا، میتونه از واکسن پنوموواک ۲۳استاده کنه؟ ممنونم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پنوموواکس جهت پیشگیری از بیماری پنوموکوک استفاده میشود


  • ملیکا | 1399/07/16

   سلام من دخترم 11 سالشه چهارسال پیش تصادف کرده طهالش رو در آوردن سه سال پشت سر هم تزریق کرده امسال باید چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام پروتکل تزریق واکسن برای برداشتن طحال به این شکل است ابتدا واکسن پرونار 13، 8 هفته بعد پنموواکس 23 و 5 سال بعد پنموواکس 23.
   با توجه به اینکه نوع دقیق واکسن ها را ذکر نکرده اید. حتما با متخصص عفونی مشورت کنید.


  • امیرحسین | 1399/07/14

   سلام خدمت دکترمن پسرم رو دیشب آمپول پنوموکوک زدم وامروز تب کرد ودرد داره مشکلی نیست بعد روی پاش زدن نه رویی بازوش

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
    این واکسن به یکی از عضلات تزریق می‌شود که معمولاً در ران یا بازو می‌باشد
   تب و درد محل تزریق از عوارض معمول پس از تزریق میباشد.


  • مریم | 1399/07/13

   سلام . مامان من ۷۲ ساله هستن و کاندید انژیو گرافی. که فعلا با دارو کنترل شده تنگی نفس هم دارن که اکسیژن میگیرن . میتونن پونومو واکس ۲۳ تزریق کنن؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  این واکسن در شرایط پر خطر از جمله بیماری مزمن قلبی و یا بیماری های ریوی، دیابت، نشت مایع مغزی نخاعی، نداشتن طحال و یا شرایط نقص سیستم ایمنی و با تجویز پزشک استفاده میشود


  • ازاده راهداري | 1399/07/12

   سلام من به پسرم كه ده ماهش بود باتوصيه پزشك پنوموواكس ٢٣ زدم البته پزشك برام تعيين نكرد كدوم واكسن بزنم ومن از داروخانه كه گرفتم همين ٢٣ بمن داد،اون زمان هيچ واكنش الرژيك نداد حالا ايا پسرمن ايمن شده؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   در برابر سویه هایی که پنوموواکس داره بله ایمن هست


  • احسان | 1399/07/09

   با سلام من چهارو نیم سال پیش به دلیل برداشتن طحال واکسن زدم ایا میشود چهار ماه زودتر واکسن را زد ؟ ایا فقط واکسن 23 را باید بزنم ؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام همان بازه 5ساله را رعایت کنید. بله باید پنموواکس 23 تزریق کنید


  • فرزاد صادقي | 1399/07/08

   سلام. من اين ppcv23 را امروز زدم ولي تو نوشته شما الان ديدم با وارفارين تداخل دارد. من عمل دريچه آيورت داشته ام كه مداوم بايد وارفارين مصرف كنم. الان بايد چي كار كنم ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در این رابطه فقط با متخصص قلب خود مشورت نمایید تا مناسب ترین راهنمایی را متناسب با شرایطتتان انجام بدهند.


  • عباس | 1399/07/05

   مادری۵۳ساله دارم کهدمبتلا به سرطان تخمدان هست وداروی شیمی درمانی مصرف میکند آیا می تواندواکسن پنوموواکس۲۳ استفاده کند؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بستگی به داروهای شیمی درمانی داره و باید با پزشکی که داروها رو تجویز کرده مشورت کنید.


  • مهدی رشیدی | 1399/06/28

   من یه واکسن استفاده کردم ودستم ورم کرده وتب کردم .

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ورم دست از عوارض تزریق و تب از عوارض واکسن میباشد که رفع میشود


  • دکتر دنیایی | 1399/06/15

   سلام خانم‌دکتر من چندین سال آبریزش بینی و عطسه صبحگاهی بعد خواب داشتم امسال بعد عید مشکل تنفسی داشتم رفتم دکتر پنی سیلین زو قرص تئوفیلین و آزیتروماسین داد و شربت گل بنفشه و اسپری استشناقی سالبوتامول و بکلو متازون داد و سوزن هیدروکورتیزون من چندتا سوزن زدم بعد نزدم ولی دارو هارو مصرف کردم ۱۵روزه خوب شدم‌و دارو رو قطع کردم سرخود دوباره آسم اومده سراغم اما نه مثل قبل کمتر اما خلط و گرفتگی و خس خس مثل قبل هست یه کمک کنید که این سوزن که گفتین بزنم یا کاری دیگه

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . ببینید تزریق این امپول میتونه کمک کننده باشه اما بدون تجویز پزشک معالج نمیتونید این آمپول رو بزنید . قرص تئوفیلین رو بهتره دوباره مصرف کنید.


  • حمید | 1399/06/12

   سلام.با تشکر از خانم دکتر دنیایی.خاستم بدونم الان ک ترتیب تزریق رو رعایت نکردم میتونم از حالا به ترتیبی ک شما فرمودید یعنی پرونار۱۳،بعد ۸هفته پنموواکس۲۳ و بعد ۵سال پنموواکس۲۳ رو بزنم یا نه؟ البته پرونار۱۳رو دیروز زدم.و آیا بنظرتون با تزریق این واکسن ها عفونت موهام درمان کامل میشه یا باید همیشه آنتی بیوتیک مصرف کنم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در خصوص مشکل شما حتما باید با متخصص عفونی مشورت کنید شاید نیاز به انجام آزمایش خون باشد


  • نینا | 1399/06/12

   سلام.وقت بخیر.خانمی25ساله هستم که آبان ماه سال95طحالم رو برداشتن و بعد چندین جلسه شیمی درمانی دریافت کردم.زمانیکه طحال رو برداشتن من نمیدونم چه واکسنی رو برام تزریق کردند،فقط میدونم مربوط به پنوموکوک بوده.دیروز هم به توصیه متخصص دوز دوم واکسن پنوموکوک13رو دریافت کردم با وجود اینکه پنج سال کامل نبوده و فقط چهارساله.میخواستم بدونم درمانم تا الان کامل بوده؟ ایا نیاز به تزریق واکسن پنوموکوک23هم هست ؟ اگر بله،کی باید تزریق کنم؟ خود متخصصی که مراجعه کردم حرفی درمورد تزریق مجدد پنوموکوک23 نزدند،ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برنامه روتین واکسیناسیون شما در خصوص پنموکوک به این صورت است: بعد ازعمل واکسن پرونار13، هشت هفته بعد پنموواکس23 و پنج سال بعد پنموواکس 23. از آنجا که در خصوص واکسیناسیون مطمئن نیست بهتر است با متخصص عفونی مشورت کنید


  • حمید | 1399/06/12

   سلام.بنده سال ۸۴تصادف کردم و طحالمو برداشتن و فقط ی بار واکسن زده بودم امسال هم دومین واکسن رو تزریق کردم.متاسفانه عفونت شدید توی ریشه موهای سرم ایجاد شده، چندبارم دکتر پوست و مو مراجعه کردم چرک خشک کن و شامپو بهم دادن خوب میشه ولی بعد ی مدت کوتاه بازم جوشهای سرم در میاد واقعا کلافه م کردن.آیا علت اصلی این مشکل نداشتن طحاله؟ من ک واکسن زدم چکار باید بکنم.لطفا راهنمایی کنید مرسی

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ترتیب استفاده ی واکسن برای شما بعد از برداشتن طحال باید به این صورت بوده باشد: پرونار 13، 8هفته بعد پنموواکس23 و 5 سال بعد پنموواکس23. بهتر است با متخصص عفونی هم مشورت کنید. بله یکی از دلایل این عفونت ها می تواند برداشتن طحال باشد.


  • محمد الباجی | 1399/06/10

   سلام دکتر این واکسن برای پدرم تجویز کرده، همچنین قرص پردنیزولون توی داروهاش هم هست، تو این مطلب خوندم که تداخل دارن باهم، حالا چکار کنم، واکسنو بزنم براش یا نه؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف پردنیزولون لازم میباشد.بهتر است در رابطه با تزریق واکسن با پزشک معالج ایشان مشورت نمایید.


  • حسین صالحی | 1399/06/07

   سلام من دچار کولیت السرو هستم و از قرص و شیاف مزالازین استفاده میکنم ، به تشخص پزشک واکسن پنوموکوک ۱۳ داخل بازو زدم ، قبل از تزریق واکسن حالم کاملا خوب بود ، دو روز بعد از تزریق دچار تب و لرز و سردرد شدم ، الان چهار روزه که ادامه داره ، متاسفانه پزشک خودم در دسترس نبود ، آزمایش جدید دادم لنفوپنی ، ترومبوسیتوپنی با crp ۹۰ دکترها مشکوک شدن به کرونا،سی تی اسکن دادم ، گفتن خیلی خفیف و جزئی ریه درگیر شده البته مشابه این داستان را دوسال قبل از شیوع کرونا تجربه کرده بودم این علائم میتونه عوارض واکسن باشه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تب و لرز میتواند از عوارض واکسن باشد ولی با توجه به طولانی شدن عارضه و آزمایشات پزشک مربوط به بیماری میباشد


  • فریبا بیات | 1399/06/01

   سلام آیا کسی که هماتیت بی دارد می تواند این واکسن رو تزریق کند عوارض ندارد

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله میتونه جزو موارد منع مصرف نیست


  • سهیل داداری | 1399/05/29

   سلام من واکسن 23 تزریق کردم اما اشتباها به جای استفاده از سوزن بزرگتر، از سوزن کوچکتر که مخصوص تزریق برای افراد زیر 60 کیلو گرم هست استفاده کردم، تزریق در عضله دلتوئید بازو انجام شد. آیا به علت استفاده از سوزن اشتباه لازم به تکرار هست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام با توجه به اینکه تزریق آن به دوصورت عضلانی و زیرجلدی انجام می شود باقطعیت نمی توان در خصوص تزریق آن با سرسوزن اشتباه نظر داد. با پزشک خود مشورت کنید شایدلازم باشد بعد از سه هفته سطح آنتی بادی چک شود و باتوجه به آن درخصوص تزریق نتیجه گیری شود


  • نجمه | 1399/05/29

   سلام،مادرم به علت برداشتن طحال دو سال پشت سر هم پنوموواکس تزریق کردند ،ولی توی نسخه نوشته نشده که پنوموواکس ۱۳ بوده یا ۲۳ ،الان چه آزمایشی باید انجام بده که ببینم اثر واکسن در بدنش هست یا نه ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ترتیب تجویز آن برای مادر شما به صورت روتین باید به این صورت باشد: پرونار 13 ، 8هفته بعد پنموواکس23 و 5سال بعد پنموواکس 23. در صورت لزوم با پزشک معالجشان و یا متخصص عفونی مشورت کنید


  • ARMaN | 1399/05/28

   سلام ببخشیداقای دکترمن واکسن پنوموکوک23هرجلسوال می گیرم گیرم نمیادبایدازکجاپیداکنم الان7سال ازبرداشت طحالم می گذره

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   جهت مشاوره دارویی بصورت تلفنی و اطلاع از موجودی داروها ، می توانید در ساعات (7 الی 22)  با شماره ی 31908 -051  داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید 

    ارسال نسخه در اپلیکیشن داروفرست
   (ارائه خدمات غیر حضوری در ساعات 7 الی 22)


  • حسن روزبهانی | 1399/05/26

   سلام.من واکسن پنومواکس تزریق کردم الان بدنم سرد شده بدنم گرفته

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام از عوارض  کوتاه مدت دارو میباشد که رفع میگردد و مشکلی ندارد


  • شادی شیرنظر | 1399/05/25

   سلام . من ۴۵ سالمه . دیابت و آرتریت روماتویید دارم . میخواستم بدونم این واکسن پونوموکک رو باید بزنم یا نه؟؟چون خونده بودم ممکنه برای کسانیکه پردنیزولون یا متاتروکسات استفاده میکنن آنتی بادی لازم تولید نشه . امکانش هست من مثلا تا دو یا سه هفته بعد از تزریق واکسن، میزان داروی پردنیزولون یا متاتروکسات رو کم‌کنم تا آنتی بادی تشکیل بشه بعد دوباره به شکل روتین مصرف کنم داروهامو؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . برای مصرف این واکسن باید پزشکتون دستور لازم رو بدن


  • سامان نیکنام | 1399/05/23

   سلام.واکسن پنوموواکس ۲۳دقیقا محل تزریقش کجاست.؟؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   به عضله دلتوئید بازو تزریق کنید..


  • نسیم | 1399/05/19

   سلام من یک دختر ده ساله دارم که در اثر تصادف طحالش رو برداشتن ۴سال و هفت ماه پیش براش این واکسن رو زدم و یازده ماه پیش به توصیه پزشکpcv13 براش تزریق کردم میخواستم بدونم الان زوده برای تزریق مجدد؟ و اینکه شنیدم برای بار دوم احتمالاً بدنش واکنش شدید نشون میده پس باید چیکار کنم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تجویز PCV13 علاوه بر PPSV23 برای بزرگسالان 19 سال و بالاتر که دچار نقص سیستم ایمنی هستند توصیه می شود فقط با فاصله 8 هفته
   دوز بعدی PPSV23  باید 5 سال بعد صورت گیرد


  • زهراخاکی | 1399/05/17

   سلام اقای دکتر 65 سال دارم تابحال واگسن پنوموکوک نزدم ایا میتونم بزنم به چه فاصله ایی باید تزریق بشه عضلانی یا زیرجلدی دردونوبت بایدتزریق بشه به چه فاصله باید تزریق بشه باتشکر پرستاربازنشسته هستم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تجویز PCV13 علاوه بر PPSV23 برای بزرگسالان 19 سال و بالاتر که دچار نقص سیستم ایمنی هستند توصیه می شود فقط با فاصله 8 هفته
   دوز بعدی PPSV23  باید 5 سال بعد صورت گیرد
   برای ایمن سازی بزرگسالان سالم از نظر سیستم ایمنی: همه بیماران 65 سال و بالاتر : واکسیناسیون با هر دو  نوعPPSV23  و PCV13 را انجام دهند. ابتدا PCV13 را تجویز کنید و سپس بعد از یک سال یا بیشتر PPSV23 را تزریق کنید.


  • سمیه | 1399/05/15

   سلام خسته نباشید.پسرم ۸ ساله ودخترم یک سال و۳ماهشه دکترش گفته پنوموکوک بزنن امسال به خاطر شرایط موجود.ولی ظاهرا برای زیر دو سال تجویز نمیشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام با پزشک در خصوص تزریق واکسن  پرونار13برای کودک زیر 2سال مشورت کنید


  • امیرحسین باقرزاده | 1399/04/18

   سلام آقای دکتر ببخشید میشه جواب سوال من بدید لطفا من واکسن پونوموک را زدم ولی خون قبل از مدفوع میاد باید چیکار کنم ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بعید به نظر می رسد جزء عوارض واکسن باشد به پزشک مراجعه کنید


  • شاهین | 1399/04/11

   با سلام آیا واکسن پنوموکوک موجود هست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله در حال حاضر موجود است


  • آرزو کریمی نژاد | 1399/04/04

   سلام آقای دکتر من ۱۰سال پیش طحالم رو خارج کردم به دلیل بیماری ITP الان دومین دوره واکسنم ۲ماه دیگه س آیا مشکلی ایجاد میکنه من الان واکسن رو تزریق کنم؟ یا باید وایستم تا دوماه دیگه

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بهتر است یک سال از تجویز واکسن قبلی گذشته باشد و بعد از آن دوز جدید را مصرف کنید..


  • سراله صلح جویی | 1399/03/25

   با عرض سلام درحال حاضر بخاطر مشکلات ریه وحسب تجویز پزشک کپسول KP-Tiova و Seretide inhaler استفاده میکنم. ایا تزریق Pneumovax 23 برایم مجاز است؟ سپاس از راهنمایی

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله


  • عینژاد | 1399/03/18

   سلام من 6 ماهه باردارم و هپارین میزنم امروز به دلیل این که 5 سال پیش طحالم و برداشتن. و زمان دوره 5 سالش رسیده بود واکسن پنومو واکس و زدم الان اینجا خوندم که با هپارین تداخل دارویی داره این منو نگران کرده حالا باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تداخل جدی نیست


  • محمد کرمی | 1399/03/15

   آیاکسی که بالای ۶۵سال سن داردودچاردیابت هست میتونه این واکسنومصرف کنه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   تزریق پنوموواکس در افراد با بیماری های زمینه ای از جمله دیابت و نقص سیستم ایمنی با مشورت پزشک معالج مشکلی ندارد..


  • میترا | 1399/03/07

   با سلام و عرض ادب من ۱۰ روز پیش واکسن پنوموکوک ۱۳ زدم بدلیل فقدان طحال. الان بدلیل آلرژی فصلی میتونم بتامتازون ال آ بزنم؟چقدر باید صبر کنم و بتامتازون تزریق کنم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام به نظر می رسد بهترین حالت تزریق بتامتازون بعد از 4 هفته از تزریق واکسن باشد


  • پری ناز | 1399/02/24

   با سلام. میشه بفرمایید با توجه به اینکه محل اثر ویروس کرونا و باکتری استرپتوکوکوس پنومونیا یکسان و در مجاری تنفسی و گیرنده های کلسترولی شش ها هست چرا نمیتوان از واکسن پنومونیه برای ایمن سازی بدن علیه کرونا استفاده کرد؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   چون استرپتو باکتریه و ساختارش تغییر نمیکنه در حالی که کرونا یک نوع ویروس هستش و مدام گیرنده های سطحیش رو تغییر میده 


  • امین | 1399/02/14

   با سلام میشه از این واکسن برای جلوگیری از خطرات احتمال ابتلا به کرونا در موج دومش که در پاییز خواهد بود استفاده کرد؟ آیا ضرری داره؟ میشه در تابستان به همراه واکسن آنفولانزا استفاده کرد؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   خیر


  • علیرضا قانع | 1399/02/12

   با سلام و خسته نباشید مدت ۸ سال است که تحت درمان آسم خفیف و برونشیت آلرژیک هستم .آیا این واکسن را در شرایط کرونایی جدید برتیم صلاح میدانید?( ۴۹ ساله) با سپاس فراوان

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   معمولا برای این مشکل تجویز میشه
   در صورت لزوم میتونید بعد از قضایا تزریق کنید ک خیالتون هم راحت باشه 


  • Ali | 1399/02/12

   سلام جناب دکتر من دانشجوی میکروبیولوژی هستم میخواستم بدونم علت اینکه به افراد زیر دوسال تزریق نمیشه چی هستش؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   از 2 ماه ب بعد تزریق میشه 


  • نسیم | 1399/02/09

   دختر من 8 ماهشه 2 بار توسط پزشک این واکسنو تزریق شده براش تو متن نداشتید زیر 2 سال تزریق نشه الان چیکار کنم من مشکلی واسه بچم پیش نیاد؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   واکسن تزریق شده است و توسط پزشک تجویز شده است.نگران نباشید.


  • مریم هاشمیان | 1399/02/04

   سلام وقتتون بخیر،بنده پیوند کلیه هستم و دکتر متخصصم این واکسن برام تجویز کردن،در توضیح تداخلات دارویی از پردینوزلون و تاکرلیموس نام برده شده بود که من هر دوتا مصرف می کنم الان این مشکلی ایجاد می کنه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف این واکسن در کنار داروهای مضعف سیستم ایمنی اثرکمتری دارد ولی با توجه به نیاز(دستور پزشک)میبایست مصرف شود.


  • فرشاد نعمتی | 1399/01/27

   سلام أقاي دكتر أيا به شخصي كه تو قلبش فنر ىاشه ميشه واكسن پنوموواکس تزريق كرد. متشکرم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   باید با متخصص قلبتون مشورت کنین


  • زهرا سلیمی | 1399/01/24

   سلام وقت بخیر لطفا بفرمایید برای افرادی که مرتب سینوزیت دارن واکسن پنوموکوک برای جلوگیری از ابتلا های بعدی موثرهست اگر هست ا ز کجا و با چه قیمتی قابل تهیه هست با تشکر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   خیر برای بیمارانی ک مشکل زمینه ای دارند و به بیماری های ریوری مبتلا میشن یا مشکل سیستم ایمنی دارن تجویز میشه 
   شما سعی کنید مرتب با نرمال سالین سینوس ها و بینیتونو شست و شو بدید