اطلاعات دارویی واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

Pneumovax

واکسن پنوموکوک(پنوموواکس) Pneumovax

English
گروه دارو: واکسن ها

واکسن پلی ساکاریدی پنوموکوک (PPSV) – که آخرین نسخه آن با نام پنوموواکس 23 (23(PPV- شناخته می شود - اولین واکسن ضد پنوموکوک مشتق شده از یک پلی ساکارید کپسولی و یک نقطه عطف در تاریخ پزشکی است. آنتی ژن های پلی ساکارید برای تولید آنتی بادی های اختصاصی مورد استفاده قرار گرفتند که باعث افزایش فاگوسیتوز و کشتن باکتری های استرپتوکوک پنومونیه (پنوموکوک) توسط سلول های ایمنی می شوند.

واکسن پلی ساکارید پنوموکوک به طور گسترده ای در بزرگسالان با ریسک بالای ابتلا، مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه، کاهش قابل توجهی در میزان بروز، ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری پنوموکوک مهاجم ایجاد شده است.

مکانیسم اثر واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

آنتی ژن های کپسولی S. pneumoniae با تحریک پاسخ ایمنی فعال، منجر به تولید آنتی بادی در داخل بدن می شود. 23 سروتایپ موجود در واکسن عبارتند از: 1، 2، 3، 4، 5، 6B، 7F، 8، 9N، 9V، 10A، 11A، 12F، 14، 15B، 17F، 18C، 19F، 19A، 20، 22F ، 23F و 33F  .

 واکسن پنوموکوک برای جلوگیری از پنومونی ناشی از این 23 نوع مختلف باکتری پنوموکوک که در واکسن وجود دارد استفاده می شود. باکتری های پنوموکوک می توانند طیف وسیعی  از بیماری ها را از پنومونی (عفونت ریه) و مننژیت (عفونت مغزی) تا عفونت های شدید خون ایجاد کنند.

واکسن پنوموکوک با وارد کردن مقادیر بسیار کمی از اجزای باکتری (باکتری غیرزنده) به جریان خون، ایمنی بدن را در برابر عفونت با باکتری های پنوموکوک، افزایش می دهد. این اجزای باکتری به اندازه کافی برای تحریک تولید آنتی بادی های بدن (سلول هایی که برای حمله به باکتری های خاص طراحی شده اند) کافی است، و بدن را برای مقابله با هر گونه باکتری مشابه که ممکن است باعث عفونت در آینده شود، آماده می کند.

فارماکوکینتیک

آنتی بادی های محافظتی ظرف 3 هفته پس از تزریق تولید می شود. مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن پنوموکوک حداقل 5 سال در بزرگسالان است.

متابولیسم: اطلاعاتی در دسترس نیست.

دفع : اطلاعاتی در دسترس نیست.

توزیع: اطلاعاتی موجود نیست.

موارد مصرف واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

ايجاد ايمني فعال بر عليه پنوموني و باكتريمي و ساير عفونت هاي پنوموككي

ايجاد ايمني فعال بر عليه پنوموني و باكتريمي و ساير عفونت هاي پنوموككي ناشي از انواع مختلف Pneumoniae Streptococcus که سویه های آن در واكسن موجود است.

مقدار مصرف واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

بزرگسالان

 • پیشگیری از بیماری پنوموکوکی:
  1 دوز واکسن 0.5 میلی لیتری پنوموواکس 23 به صورت زیرجلدی یا عضلانی

**دستورالعمل ACIP برای ایمن سازی بزرگسالان سالم از نظر سیستم ایمنی: همه بیماران 65 سال و بالاتر : واکسیناسیون با هر دو  نوعPPSV23  و PCV13 را انجام دهند. ابتدا PCV13 را تجویز کنید و سپس بعد از یک سال یا بیشتر PPSV23 را تزریق کنید.

**دستورالعمل ACIP برای ایمن سازی بزرگسالان دچار ضعف سیستم ایمنی: تجویز PCV13 علاوه بر PPSV23 برای بزرگسالان 19 سال و بالاتر که دچار نقص سیستم ایمنی هستند توصیه می شود (از جمله نارسایی مزمن کلیوی و سندرم نفروتیک)، نداشتن طحال یا نشت مایع مغزی نخاعی که قبلا PCV13 یا PPSV23  را دریافت نکرده اند.
توجه: حداقل فاصله بین PCV13 و PPSV23   8 هفته برای بزرگسالان مبتلا به نقص ایمنی است

کودکان 2 سال و بزرگتر:

پیشگیری از بیماری پنوموکوکی:
(برای کودکان با شرایط پر خطر از جمله بیماری مزمن قلبی و یا بیماری های ریوی، دیابت، نشت مایع مغزی نخاعی، نداشتن طحال و یا شرایط نقص سیستم ایمنی)
1 دوز واکسن 0.5 میلی لیتری پنوموواکس 23 به صورت زیرجلدی یا عضلانی (به علاوه PCV13)

موارد منع مصرف واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

حساسیت به این دارو یا هر یک اجزای فرمولاسیون , کودکان کمتر از 2 سال , سابقه هر نوع علائم نورولوژيك بعد از تزريق اين واكسن , بيماران تحت درمان با داروهاي كاهنده سيستم ايمني , عفونت های حاد ريوی , عفونت های فعال

عفونت هاي حاد ريوي و ساير عفونت هاي فعال (مگر اينكه عدم تزريق واكسن عواقب وخيم تري داشته باشد)

عوارض جانبی واکسن پنوموکوک(پنوموواکس)

سردرد , آنافیلاکسی , تهوع , استفراغ , درد عضلانی , درد مفاصل , درد در محل تزریق , بثورات , تب خفیف , واکنش شدید موضعی ناشی از واکسیناسیون مجدد در طی 3 سال , آدنیت , بیماری سرم

تقریبا نیمی از افرادی که واکسن دریافت می کنند درد در محل واکسیناسیون را تجربه می کنند. کمتر از یک درصد تب و یا درد عضلانی دارند.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این واکسن تداخل داشته باشند عبارتند از:
رقیق کننده های خون (مانند وارفارین یا هپارین)، داروهای شیمی درمانی، کورتیکواستروئیدها (مانند دگزامتازون، پردنیزون)، داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند (مانند سیکلوسپورین، تاکرولیموس).

هشدارها

 • تزریق واکسن پنوموکوک در افرادی که در حال مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند منجر به پاسخ ناکافی در تولید آنتی بادی می شود.
 • تجویز داخل پوستی واکسن سبب واکنش های موضعی شدید می شود.
 • تجویز همزمان واکسن پنوموکوک و واکسن آنفلوانزا تاثیری بر عوارض جانبی واکسن و میزان پاسخ دهی سیستم ایمنی ندارد.
 • واکسن پنوموواکس سبب پیشگیری از مننژیت پنوموکوکی در افرادی که دچار نشت مزمن مایع مغزی نخاعی به دلیل ضایعات مادرزادی یا شکستگی جمجمه هستند نمی شود.

نکات قابل توصیه

از واکسن پنوموکوک استفاده نکنید اگر:

 • به هر ماده ای از واکسن پنوموکوک حساسیت دارید .
 • در حساسیت بیش از حد به هر جزء واکسن . تزریق اپی نفرین (1:1000) باید بلافاصله در دسترس باشد، زیرا واکنش آنافیلاکتیک حاد به علت هر یک از اجزای واکسن ممکن است رخ دهد.
 • یک بیماری حاد و شدید همراه با تب دارید
 • اگر به شدت مشکل عملکرد قلب و ریه دارید ، با پزشک خود مشورت کنید که چگونه این داروی پنوموکوک ممکن است بر وضعیت پزشکی شما تأثیر بگذارد.
 • اطمینان حاصل کنید که هر پزشک جدید می داند که شما واکسن پنوموکوک را دریافت کرده اید.
 • عفونت و تب: اگر عفونت یا تب داشته باشید، ممکن است پزشک قبل از دریافت واکسن پنوموکوک،تا بهبودی وضعیت شما تامل کند.
 • حفاظت واکسن: همانند هر واکسنی، این واکسن ممکن است 100٪ از افرادی که آن را دریافت کرده اند محافظت نکند.
 • بارداری: این واکسن نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار گیرد، مگر اینکه مزایای آن بیش از خطراتش باشد. اگر در دوره زمانی دریافت واکسن پنومووکس باردار شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.
 • شیردهی: معلوم نیست که این واکسن به شیر مادر منتقل شود. ممکن است نوزاد شما را تحت تاثیر قرار دهد. در مورد اینکه آیا باید شیر مادر را ادامه دهید با پزشک خود صحبت کنید.
 • کودکان: این واکسن برای کودکان زیر دو سال توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز