اطلاعات دارویی پیروکسیکام

Piroxicam

پیروکسیکام Piroxicam


پیروکسیکام یک ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) می باشد. پیروکسیکام با کاهش هورمونهای ایجادکننده التهاب و درد در بدن می شود. پیروکسیکام برای درمان درد و التهاب ایجاد شده توسط آرتریت بکار می رود.

مکانیسم اثر

مکانیسم عمل پیروکسیکام مانند دیگرNSAID ها هنوز مشخص نشده است اما احتمال می رود مربوط به مهار پروستاگلاندین سنتتاز باشد.

فارماکودینامیک

پیروکسیکام یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است که اثرات ضدالتهابی ، ضد دردی، ضد تب دارد.

فارماکوکینتیک

پیروکسیکام پس از مصرف خوراکی بخوبی جذب می شود. پیروکسیکام 99% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود. پیروکسیکام در شیر ترشح می شود.متابولیسم پیروکسیکام کبدی است. متابولیسم پیروکسیکام از طریق هیدروکسیلاسیون زنجیر جانبی پیریدیل در 5 موقعیت و کونژوگه شدن این محصولات انجام می شود. پیروکسیکام از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود.دفع از طریق ادرار دو برابر مدفوع می باشد.

موارد مصرف پیروکسیکام

ضد درد , آرتریت روماتوئید1 , اوستئوآرتریت

مقدار مصرف پیروکسیکام

--مقدار مصرف معمول بعنوان ضددرد:بزرگسالان:20 mg خوراکی یک بار در روز یا 10 mg خوراکی دو بار در روز،حداکثر مقدار مجاز روزانه:20 mg .-کودکان:0.2 تا 0.3 mg/kg خوراکی یک بار در روز،حداکثر مقدار مجاز روزانه:15 mg.--برای استئوآرتریت:بزرگسالان: 20 mg خوراکی یک بار در روز یا 10 mg خوراکی دو بار در روز،حداکثر مقدار مجاز روزانه:20 mg .

هشدارها

1- پیروکسیکام ممکن است سبب بروز وقایع ترومبوتیک قلبی عروقی شدید،انفارکتوس میوکارد،سکته شود که می تواند کشنده هم باشد .لذا در بیماری های قلبی با احتیاط فراوان مصرف شود.
2-ضدالتهاب های غیر استروئیدی از جمله پیروکسیکام می توانند باعث بالا رفتن فشار خون یا بدتر شدن فشار خون بالاشوند که هر دو مورد سبب افزایش احتمال وقوع حوادث قلبی عروقی می شوند.لذا در موارد زیادی فشار خون با احتیاط فراوان تجویز شود.
3- پیروکسیکام در نارسایی قلبی یا احتباس مایعات بدن با احتیاط فراوان مصرف شود.
4- پیروکسیکام میتواند سبب بروز عوارض گوارشی جدی شامل التهاب،خونریزی،زخم،پارگی معده یا روده کوچک یا روده بزرگ شود که ممکن است کشنده باشد. لذا در بیماران دارای سابقه بیماریهای گوارشی با احتیاط تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1-در سه ماهه آخر بارداری ضدالتهاب های غیراستروئیدی از جمله پیروکسیکام بدلیل احتمال بسته شدن زودرس مجرای شریانی منع مصرف دارند .
2--مصرف پیروکسیکام در بیماران دارای اسپاسم بعلت مصرف آسپیرین بدلیل احتمال بروز برونکواسپاسم شدید که می تواند کشنده باشد ، نباید صورت پذیرد.
3-در حین مصرف پیروکسیکام ، بیماران باید وجود هرگونه علائم افزایش وزن بی دلیل و یا ادم را به پزشک معالج خود اطلاع دهند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.