اطلاعات دارویی پیمکرولیموس

pimecrolimus

محل تبلیغ - صفحه داخلی بالا

پیمکرولیموس pimecrolimus

English

پیمکرولیموس یک تضعیف کننده سیستم ایمنی است. پیمکرولیموس با تضعیف سیستم ایمنی بدن گسترش درماتیت آتوپیک (اگزما) بر روی پوست را اهش می دهد. پیمکرولیموس موضعی در درمان موارد شدید درماتیت آتوپیک (اگزما) مقاوم به درمان های دیگر بکار می رود.

مکانیسم اثر پیمکرولیموس

مکانیسم اثر بر درماتیت آتوپیک بخوبی مشخص نیست.هر چند پیمکرولیموس با ممانعت از ایجاد سایتوکائین ها ، فعالیت سلول های T را مهار می کنند.

فارماکودینامیک

پیمکرولیموس یک عامل شیمیایی است که دردرمان درماتیت آتوپیک (اگزما) استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

پیمکرولیموس پس از مصرف موضعی جذب به قدری اندک است که قابل شناسایی در خون نیست .مطالعات برون تنی نشان داده است که پیمکرولیموس 74-87% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.شواهدی دال بر وجود متابولیسم پوستی دارو نیز وجود ندارد.

موارد مصرف پیمکرولیموس

درماتیت آتوپیک

مقدار مصرف پیمکرولیموس

بزرگسالان و کودکان با سن 2 سال و بیشتر: یک لایه نازک بصورت موضعی ، 2 بار در روز.
توجه: چنانچه پس از 6 هفته مصرف مداوم پیمکرولیموس علائم و نشانه های بیماری برطرف نشد، بازنگری بیمار به منظور تشخیص درماتیت آتوپیک صورت پذیرد.

هشدارها

موارد نادری از بدخیمی پوستی و لمفوم در بیماران مصرف کننده پیمکرولیموس گزارش شده است و اگر چه رابطه علیتی ثابت نشده است ولی از مصرف بلند مدت پیمکرولیموس موضعی خودداری شودو استفاده محدود به نواحی درگیر شود.

نکات قابل توصیه

1-از تماس با چشم ها و مخاط و مناطق آلوده به عفونت های ویروسی و باکتریایی فعال خودداری شود.
2-در صورتیکه علائم و نشانه های بیماری برطرف گردید مصرف پیمکرولیموس را متوقف کنید.
3-چنانچه پس از 6 هفته مصرف مداوم پیمکرولیموس علائم و نشانه های بیماری برطرف نشد، بازنگری بیمار به منظور تشخیص درماتیت آتوپیک صورت پذیرد.
4-از مصرف طولانی مدت بصورت مداوم پیمکرولیموس بپرهیزید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه