اطلاعات دارویی تالیدومید

Thalidomide

تالیدومید Thalidomide


تالیدومید در درمان ونگهداری تظاهرات پوستی متوسط تا شدید لپروزوم نودوزوم اریتما (ENL)و درمان مولتیپل میلوما ( سرطان مغز استخوان) تازه تشخیص داده شده بکار می رود.

مکانیسم اثر

تالیدومید دارای خواص ایمونومدولاتوری ،ضدالتهابی و آنتی آنژیوژنیک می باشد.مکانیسم عمل بخوبی مشخص نشده است.

فارماکودینامیک

تالیدومید دارای خواص ایمونومدولاتوری با طیف وسیعی از فعالیت ها است که بخوبی مشخص نشده است.اثرات ایمونولوژیک می تواند بر اساس شرایط متفاوت باشد. تالیدومید می تواند تولیدبیش از حد فاکتور نکروز توموری آلفا را در بیماران مبتلا به ENL کاهش دهد اما باعث افزایش این فاکتور در مبتلایان به HIV مثبت شود.
در مولتیپل میلوما تالیدومید باعث افزایش در سلولهای کشنده طبیعی ، اینترلوکین 2 و اینترفرون گاما می شود. سایر مکانیسم های مطرح شده شامل تضعیف آنژیوژنز،مهار آسیب DNA ناشی از رادیکالهای آزاد ،افزایش اثر سمی وابسته به سلول و تغییر در بیان مولکولهای چسبندگی سلولی است.

فارماکوکینتیک

زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 2.9 تا 5.7 ساعت است.مصرف همزمان تالیدومید با غذای چرب حداقل 10% AUC و C max را کاهش می دهدو T max را به 6 ساعت افزایش می دهد.تالیدومید بصورت غیرآنزیماتیک در پلاسما هیدرولیز می شود و متابولیت های متعددی ایجاد می کند.نیمه عمر تالیدومید 5 تا 7 ساعت است.کلیرانس کلیوی تالیدومید 1.15mL/min است.کمتر از 0.7% مقدار مصرفی بصورت دست نخورده از ادرار دفع می شود.بعد از 48 ساعت از مصرف در ادرار ناپدید می شود.

مقدار مصرف تالیدومید

--برای مولتیپل میلوما:بزرگسالان:200 میلی گرم خوراکی ، یک بار در روز همراه با آب، ترجیحا هنگام خواب ، حداقل 1 ساعت پس از شام.

هشدارها

ا- تالیدومید هرگز نباید در افراد باردار یا کسانیکه قصد بارداری دارند استفاده شود.
2-درمان مولتیپل میلوما با تالیدومید با افزایش احتمال بروز وقایع ترومبوامبولیک شامل ترومبوز وریدی عمیق و آمبولی ریوی همراه است .این احتمال با مصرف همزمان با عوامل شیمی درمانی افزایش می یابد.
3- در صورت بروز علائمی نظیر کوتاه شدن تنفس ، درد قفسه سینه، ورم دست یا پا ، پزشک معالج خود را مطلع کنید.
4-ممکن است استفاده همزمان داروهای جلوگیری کننده از ایجاد لخته خون یا آسپیرین به نفع بیمار باشد.

نکات قابل توصیه

ا- تالیدومید حتما با نسخه پزشک و تحت نظر داروساز مصرف گردد.
2-هر نوبت تالیدومید را همراه با یک لیوان پر از آب و حداقل 1 ساعت پس از غذا مصرف کنید.برای مصرف یک بار در روز ، بهترین زمان مصرف ، هنگام خواب و حداقل 1 ساعت پس از مصرف شام می باشد.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

دارو های مشابه

تموزولامید


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • امیر حسین جعفری | 1399/07/01

   سلام آیا تالادومید برای سرطان مغز و استخوان هست؟؟؟؟فقط برای مصرف سرطان این دارو داده می‌شود؟؟؟؟😔😔😔

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تالیدومید در درمان ونگهداری تظاهرات پوستی متوسط تا شدید لپروزوم نودوزوم اریتما (ENL)و درمان مولتیپل میلوما ( سرطان مغز استخوان) تازه تشخیص داده شده بکار می رود.