اطلاعات دارویی ترازوسین

Terazosin


ترازوسین Terazosin


ترازوسین در گروه داروهایی که مسدودکننده آلفا آدرنرژیک نامیده می شوند قرار دارد. ترازوسین وریدها و شریان ها را گشاد می کند تا خون راحت تر از طریق آن ها عبور کند. همچنین عضلات پروستات و گردن مثانه را شل کرده تا ادرار آسان تر دفع شود.

ترازوسین برای درمان فشار خون بالا یا بهبود وضعیت دفع ادرار در مردان مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات (پروستات بزرگ شده) مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر ترازوسین

ترازوسین اثرات دارویی خود را با مهار گیرنده α1A ایجاد می کند. مهار این گیرنده ها در عروق و پروستات باعث انبساط عضلات، کاهش فشار خون و بهبود دفع ادرار در هایپرپلازی خوش خیم پروستات می شود. مهار کنندگان انتخابی سبب تاکی کاردی کمتری نسبت به مهار کنندگان غیر انتخابی می شوند.

فارماکودینامیک

ترازوسین، به عنوان یک کینازولین مشابه دوکسازوزین و پرازوسین است. به عنوان یک عامل مسدود کننده آلفا آدرنرژیک باعث انبساط عروق و کاهش مقاومت محیطی می شود، اما به طور کلی اثر کمی بر برون ده قلبی دارد. اثر ضد فشار خون ترازوسین در مصرف مزمن معمولا با تاکیکاردی رفلکسی (جبرانی) همراه نیست.

فارماکوکینتیک

 • جذب:

ترازوسین پس از مصرف خوراکی به طور کامل جذب می شود
فراهمی زیستی: 90٪
شروع اثر (در فشار خون بالا): 3 ساعت
شروع اثر(در هایپرپلازی خوش خیم پروستات): 2 هفته
طول اثر: 24 ساعت
حداکثر تاثیر (در هایپرپلازی خوش خیم پروستات): 4-6 هفته
زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی: 1 ساعت

 • توزیع:

اتصال به پروتئین: 90 تا 94٪

حجم توزیع: 25 تا 30 لیتر

 • متابولیسم : از طریق هیدرولیز، O-دمتیله شدن و N-دآلکیله شدن در کبد
 • دفع :
نیمه عمر: 9-12 ساعت
کلیرانس کلیوی : 9-12.5 میلی لیتر در دقیقه
دفع: مدفوع (55-60٪)؛ ادرار (40٪)

موارد مصرف ترازوسین

فشار خون , هایپرپلازی خوش خیم پروستات

فشار خون خفیف تا متوسط - هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

مقدار مصرف ترازوسین

 • هایپرپلازی خوش خیم پروستات:

شروع با 1 میلی گرم خوراکی شب ها هنگام خواب و سپس افزایش تدریجی به 5 میلی گرم هنگام خواب. برخی از افراد تا 20 میلی گرم در روز باید مصرف کنند.

 • برای جلوگیری از سنکوپ، مصرف دوز ابتدایی و افزایش دوزها را در هنگام خواب تجویزکنید.
 • فشار خون بالا:
  شروع با 1 میلی گرم خوراکی هنگام خواب
دوز نگه دارنده :1 تا 5 میلی گرم در روز یک جا یا به صورت منقسم هر 12 ساعت؛ ممکن است تا 20 میلی گرم در روز نیاز باشد.

موارد منع مصرف ترازوسین

حساسیت مفرط به این دارو

حساسیت بیش از حد به دارو یا دیگر کینازولین ها

• سدیم اکسی بات: افزایش اثرات تضعیف کنندگی بر سیستم تنفسی و سیستم عصبی مرکزی
• سیلدنافیل و واردنافیل: باعث افزایش اثر کاهندگی فشار خون ترازوسین می شوند.

هشدارها

 1. ممکن است موجب سنکوپ در دوز اول و افت فشار خون وضعیتی شود. این اثر را با استفاده از دوز اول کوچک و در زمان خواب به حداقل برسانید؛ دوز را به آرامی افزایش دهید
 2. مصرف همزمان ترازوسین با سایر داروهای ضد فشار خون سبب افزایش اثر کاهندگی فشار خون ترازوسین می شود.
 3. داروی ترازوسین ممکن است نارسایی قلبی را تشدید کند
 4. تجویز همزمان با مهار کننده PDE-5 (مانند سیلدنافیل) می تواند منجر به افزایش اثر بخشی و افت فشار خون شود. درمان با مهارکننده PDE-5 را با کمترین دوز شروع کنید
خطر پریاپیسم با داروی ترازوسین هر چند به ندرت اما وجود دارد که نیاز به رسیدگی سریع دارد.

نکات قابل توصیه

 • ترازوسین ممکن است موجب سرگیجه یا غش کردن شود به ویژه هنگامی که برای اولین بار مصرف آن را شروع کرده و یا دوباره شروع به مصرف آن می کنید.
 • درهنگام رانندگی یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد مراقب باشید.
 • از ایستادن برای مدت زمان طولانی در آب و هوای گرم و یا ورزش کردن در هوای گرم اجتناب کنید.
 • از بلند شدن خیلی سریع از وضعیت نشسته یا خوابیده خودداری کنید، ممکن است احساس سرگیجه کنید.
 • اگر به ترازوسین حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 • اگر به هر دلیلی مصرف ترازوسین را قطع کرده اید، قبل از شروع دوباره، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به تنظیم دوز نیاز داشته باشید.
ترازوسین می تواند بر مردمک چشم در طول عمل جراحی کاتاراکت تاثیر بگذارد. قبل از جراحی به پزشک خود سابقه مصرف ترازوسین را اطلاع دهید. مصرف دارو را قبل از انجام عمل جراحی  بدون نظر پزشک متوقف نکنید .

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه ترازوسین

پرازوسین , تامسولوسین , دوکسازوسین , آلفوزوسین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • سعیدی | 1399/05/01

   سلام و با تشکر از راهنمایی هاتون.. من برای اختلال وسواس و اضطراب طبق تجویز پزشک داروهای آسنترا، کویتیاپین، ماپروتیلین و آلپرازولام مصرف میکنم.. چندین سال هم هست باقی مانده ادرار دارم، اما جدیدا با شروع داروهایی که ذکر کردم، مشکلم شدید تر شده..با مراجعه به متخصص اورولوژی، ایشون برام باکلوفن 10 روزی دوبار، و ترازوسین 2 نصف هر شب..اما تاحدی دچار سرگیجه و خواب آلودگی زیاد شدم، چطور مصرف کنم این داروها رو با هم که عوارض جانبی کمتری داشته باشند؟ به متخصص اورولوژی درمورد داروهای مصرفی اعصاب هم گفتم، در حال حاضر هم به علت کرونا به هیچ کدام از پزشکان مراجعه نکردم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مشکلات گفته شده جزء عوارض داروهای مصرفی شما می باشند یکی از راه ها مصرف ترازوسین بلافاصله قبل از خواب می باشد


  • موسوی | 1399/04/10

   ایا مصرف ترازوسین با تادالافیل خطر دارد چون من شب یه قرص تادالافیل۱۰باترازوسین۲مصرف میکنم تا بعداز ظهر روز بعد احساس کسالت دارم و عظلات صورتم حالت باد کرده دارد اولا مصرف میکردم سردرد داشتم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله تداخل دارد
    آلفا بلوکرها مثل ترازوسین  ممکن است سبب تشدید اثرات هایپوتانسیو(کاهش فشارخون) دارو شوند، لذا بهتر است این داروها با هم مصرف نشوند.
   سردرد از عوارض تادالافیل است.


  • جلالی | 1399/04/09

   سلام شب خوش پروستات پدر من بزرگ شده و دکتر بهشون تامسولوسین،فینومروست و ترازوسین داده قرص آخر رو وقتی میخورن سرگیجه و منگی زیاد میگیرن به اضافه اینکه مشکل قلبی دارن شما پیشنهادی برای رفع مشکل ایشون دارید.ممنون میشم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   سرگیجه، منگی و سنگینی سر از عوارش تامسولوسین و ترازوسین میباشد.این عوارض بیشتر در ابتدای مصرف دارو بروز میکنند و به مرور زمان از شدت آن کاسته خواهد شد.
   هنگام نشستن و برخواستن احتیاط کنند.


  • امیرمحمد | 1399/04/02

   سلام جناب دکتر...ممنون میشم جوابمو بدین...من سیتالوپرام و کلومیپرامین‌و ترانکوپین و کلردیازپوکساید مصرف میکنم یکی دو روزه ادرارم میاد ولی دیر میاد خیلی انگار حبس میشه ...آیا خطرناکه ؟ با پزشکم مشورت کردم گفت کلومیپرامین رو نصف کن مصرف کن ...آیا بعد مدتی اوکی میشه؟ میتونم از ترازوسین استفاده کنم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر از ترازوسین بدون اجازه پزشک استفاده نکنید.
   احتباس ادراری از عوارض برخی داروها میباشد.


  • مهدی | 1399/03/20

   من بیضه درد داشتم و دکتر از این قرص تجویز کرد و بیضه دردم به خاطر ضربه ای بود که بهش وارد شده بود آیا درست تجویز کردن

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام

   رازوسین وریدها و شریان ها را گشاد می کند تا خون راحت تر از طریق آن ها عبور کند. همچنین عضلات پروستات و گردن مثانه را شل کرده تا ادرار آسان تر دفع شود.

   ترازوسین برای درمان فشار خون بالا یا بهبود وضعیت دفع ادرار در مردان مبتلا به هایپرپلازی خوش خیم پروستات (پروستات بزرگ شده) مورد استفاده قرار می گیرد.


  • رضا | 1399/03/09

   من چند ماه قبل این دارو و باکلوفن رو مصرف کردم اما با شروع مجدد و با تجویز پزشک مشکلات جنسی ایجاد کرده ، طوری که بدون بر انگیختگی جنسی یک حس مثل حس ادرا ر ایجاد میکنه که آدم رو مجبور به تخلیه منی میکنه تا رفع بشه این دارو ها را برای باقی مانده ادرار در مثانه مصرف میکنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام کاهش میل جنسی از عوارض دارو میباشد که در صور ت شدت باید با پزشک مشورت کرد