اطلاعات دارویی تربینافین

Terbinafine

تربینافین Terbinafine


تربینافین یک داروی ضد قارچ است . از این دارو جهت درمان عفونت های قارچی انگشتان دست و پا استفاده می شود.

مکانیسم اثر

تربینافین یک ضد قارچ آلیل آمین هست . این دارو با مهار سنتز ارگوسترول (که یک جزء اساسی غشای سلولی قارچ است) از طریق مهار آنزیم اسکوالن اپوکسیداز اثر خود را اعمال می کند. این سبب مرگ سلولی قارچ عمدتا از طریق افزایش نفوذپذیری غشای سلول که به واسطه تجمع مقادیر بالای اسکوالن و نه کاهش ارگوسترول است انجام می شود.

فارماکودینامیک

فارماکودینامیک قرص تربینافین مشخص نیست. اما در محیط آزمایشگاهی ، مهار آنزیم اسکوالن مونو اکسیژناز در پستانداران نیاز به غلظتی بیش از 4 هزار برابر آنچه در قارچ رخ می دهد دارد.

فارماکوکینتیک

پس از تجویز خوراکی ، تربینافین به خوبی جذب می شود (بیش از 70 درصد) و فراهمی زیستی آن به دلیل عبور اول کبدی تقریبا 40 درصد است. حداکثر غلظت پلاسمایی دارو 1 میکروگرم بر میلی لیتر در طی 2 ساعت پس از تجویز تک دوز خوراکی 250 میلی گرم از دارو بود.
سطح زیر منحنی 4.56 میکروگرم در ساعت بر میلی لیتر است. سطح زیر منحنی دارو پس از تجویز آن همراه با غذا حدود 20 درصد افزایش یافت. در پلاسما بیش از 99 درصد دارو به پروتئین های پلاسما متصل می شود و جایگاه اختصاصی برای اتصال وجود ندارد. در حالت تعادل و در برابر تک دوز تربینافین ، حداکثر غلظت پلاسمایی آن 25 درصد بیشتر است.

تربینافین در پوست و سبوم (ماده ترشحی چرب که توسط غدد درون ریز موجود در پوست تولید می شود) توزیع می شود. نیمه عمر نهایی 200 تا 400 ساعته دارو نشان دهنده حذف آهسته تربینافین از پوست و بافت چربی است. قبل از دفع ، تربینافین به طور گسترده ای توسط حداقل 7 ایزوآنزیم سیتوکروم که عمده آن ها CYP2C9 , CYP1A2, CYP3A4, CYP 2C8, CYP2C19 هستند متابولیزه می شود.
هیچ کدام از متابولیت های این دارو فعالیت ضد قارچی ندارند. حدود 70 درصد دوز تجویز شده در ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف تربینافین

مایکوزیس پوستی :
بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال : استفاده از محلول موضعی دوبار در روز برای 1 هفته
انیکومایکوزیس ناشی از درماتوفیت :
بزرگسالان : 250 میلی خوراکی در روز برای 6 هفته برای ناخن دست و برای 12 هفته برای ناخن پا
تینئا کاپیتیس :
- کودکان کمتر از 25 کیلوگرم : 125 میلی گرم خوراکی در روز
- کودکان بین 25 تا 35 کیلوگرم : 187.5 میلی گرم خوراکی در روز
- کودکان بیش از 35 کیلوگرم : 250 میلی گرم خوراکی در روز
اسپورتریکوزیس جلدی و لنف-جلدی :
- بزرگسالان : 500 میلی گرم خوراکی دو بار در روز تا 2 تا 4 هفته پس از این که همه ضایعات درمان شدند .

عوارض جانبی تربینافین

سردرد2 , اسهال , راش پوستی , سوء هاضمه

هشدارها

- قبل از تجویز تربینافین ، تست های عملکرد کبدی را انجام دهید چرا که سمیت کبدی در بیماران دارا یا فاقد بیماری کبدی دیده شده است
- اختلال چشایی شامل کاهش حس چشایی در استفاده از قرص های تربینافین دیده شده است. این ممکن است آن قدر شدید باشد که منجر به کاهش وزن ، اضطراب و علایم افسردگی گردد. اختلال چشایی پس از چند هفته از قطع دارو برطرف می شود ولی ممکن است بیش از یک سال به طول بینجامد یا حتی دائمی شود. در صورت رخداد علایم اختلال چشایی باید دارو را قطع کرد.

- اختلال بویایی شامل کاهش حس بویایی در استفاده از قرص تربینافین گزارش شده است. اختلال بویایی پس از قطع دارو برطرف می شود ولی ممکن است بیش از یک سال به طول بیانجامد یا حتی دائمی شود. در صورت رخداد علایم اختلال بویایی باید دارو را قطع کرد .

نکات قابل توصیه

- بیمار را آگاه کنید تا هرگونه علامت تهوع طول کشنده ، بی اشتهایی ، خستگی ، استفراغ ، درد در قسمت بالای سمت راست شکم، زردی ، ارار تیره یا مدفوع کم رنگ را گزارش کند .
- بیمار را آگاه کنید تا در صورت بروز علایم افسردگی پزشک را مطلع کنند .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید.
051-31908 (داخلی 201)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • فرید خزایی | 1401/05/14

   سلام قرص ترمينافين کجا میتونم تهیه کنم؟ لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام متاسفانه در داروخانه مرکزی امام موجود نمی باشد


  • امیر سعیدی | 1399/07/08

   قرص تربینافین 250 خوراکی را بدلیل قارچ در قسمت پشت سر نزدیک گردن برای من تجویز کردن,بعد از استفاده از پماد کلوتریمازول که بعد2هفته که کاملا موثر نبود الان از کنجکاوی جستجو کردم میبینم در این صفحه نوشته شده که فقط برای درمان قارچ انگشتان مناسبه(انگشتان دست و پا) یعنی پزشک اشتباه تجویز کرده,باید مراجعه کنم و درخواست کنم دارو را عوض کنند؟ ممنون از راهنمایی

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به پزشک خود اعتماد کنید و دارو را مصرف نمایید.


  • محمد ناظمی | 1399/04/16

   سلام.خسته نباشید.من قارچ پوست سر پیتروسپوروم اووال دارم. طبق تجویز دکتر قرص تربینافین 250 مصرف میکنم الان یه هفتست که دارم مصرف میکنم و بدتر شدم. میخواستم بدونم باید مصرف رو قطع کنم یا ادامه بدم؟؟؟ با تشکر.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   یک هفته زمان کافی جهت مشاهده نتیجه دارونمیباشد.آیا دچار عوارض خاصی شده اید؟