اطلاعات دارویی تریپتورلین

Triptorelin


تریپتورلین Triptorelin


تریپتورلین یک آنالوگ صناعی هورمون آزادکننده گونادوتروپین می باشد که در درمان علامتی سرطان پروستات بکار می رود.تریپتورلین تنها علائم سرطان پروستات را بهبود می بخشد و سرطان را درمان نمی کند، داروهای دیگری را که دکتر برای درمان سرطان تجویز می کند حتما مصرف شود.

مکانیسم اثر تریپتورلین

تریپتورلین یک آنالوگ صناعی هورمون آزادکننده گونادوتروپین می باشد که با قدرت بالا ترشح گونادوتروپین را مهار می کند.

فارماکودینامیک

تریپتورلین یک آنالوگ صناعی هورمون آزادکننده گونادوتروپین می باشد که با قدرت بالا ترشح گونادوتروپین را مهار می کند.استفاده طولانی مدت اشکال آهسته رهش تریپتورلین ابتدا منجر به افزایش سطوح LH , و FSH می شود و متعاقبا مقادیر آنها را کاهش می دهد . در آقایان آزادسازی LH , و FSH منجر به افزایش موقت غلظت تستوسترون می شود اما تجویز ماهیانه تریپتورلین منجر به کاهش ترشح LH , و FSH در آقایان می شود از اینرو غلظت تستوسترون کاهش می یابد.

فارماکوکینتیک

حداکثر غلظت دارو در پلاسما برای تریپتورلین با دوز های 3.75،11.25،22.5 میلی گرم به ترتیب 28.43،38.5،44.1 می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 1 تا 3 ساعت است.حجم ظاهری توزیع پس از تجویز 0.5 mg وریدی تریپتورلین 30 تا 33 لیتر می باشد .اطلاعاتی برای اتصال به پروتئین در دست نیست.تا کنون متابولیتی پیدا نشده است . مکانیسم متابولیسم دارو ناشناخته است. تریپتورلین هم توسط کبد و هم توسط کلیه ها دفع می شود. 41.7% دوز تجویزی تریپتورلین بصورت دست نخورده از طریق ادرار دفع می شود.دوام اثر تریپتورلین 3.75 میلی گرم ، 4 هفته و دوام اثر تریپتورلین 11.25 و 22.5 میلی گرم 3 تا 4 هفته می باشد.

مقدار مصرف تریپتورلین

برای سرطان پیشرفته پروستات : بزرگسالان: 3.75 میلی گرم عضلانی هر 4 هفته یکبار . ،11.25میلی گرم عضلانی هر 12 هفته یکبار .، 22.5 میلی گرم هر 24 هفته یکبار .

هشدارها

1- پاسخ به درمان تریپتورلین را با اندازه گیری سطح سرمی تستوسترون تحت نظارت قرار دهید.
2- بیماران با ضایعات ورتبرال متاستاتیک و دارای انسداد در دستگاه ادراری را در چند هفته اول درمان بدقت تحت نظارت قرار دهید.

نکات قابل توصیه

ا- تریپتورلین تنها برای تزریق عضلانی می باشد.
2-تریپتورلین تنها با آب مقطر آماده سازی شود ، از دیگر رقیق کننده ها استفاده نشود.
3-داروی تریپتورلین ممکن است موقتا باعث بدتر شدن علائم بیماری شامل درد استخوانی ، وجود خون در ادرار ، ادرار کردن سخت یا همراه درد شود ولی درطی 3 تا 4 هفته علائم بهتر می شوند.
4- در صورت مشاهده علائم زیرسریعا پزشک خود را مطلع کنید: راش،خارش،کهیر ،ورم صورت - لبها-چشمها-زبان، خس خس سینه، کوتاه شدن نفس ، اشکال در تنفس ، ضعف و بی حالی پاها ، عدم توانایی در ادرار کردن.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

دارو های مشابه تریپتورلین

لوپرولاید استات , هیسترلین , آپالوتامید


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.