اطلاعات دارویی آمانتادین

Amantadine

آمانتادین Amantadine


آمانتادین یک داروی ضدویروس می باشد. آمانتادین عمل ویروس در بدن را مسدود می کند. آمانتادین در پیشگیری و درمان آنفولانزا A ( یک عفونت ویروسی) استفاده می شود.
در درمان آنفولانزاهای فصلی مصرف آمانتادین توصیه نمی شود زیرا ممکن است دربرخی زنجیره های آنفولانزا مقاومت دارویی ایجاد شود.
آمانتادین 
همچنین در درمان بیماری پارکینسون و علائم شبه پارکینسون مانند خشکی و لرزش ناشی از مصرف برخی داروها استفاده می شود. ( نشانه های بیماری پارکینسون )

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر داروی آمانتادین هنوز بخوبی مشخص نیست.اما بنظر میرسد با تاثیر بر ساخت ، آزادسازی یا بازجذب دوپامین و نوراپی نفرین ، عملکرد سیستم دوپامینرژیک را تقویت کند.
بعنوان ضد ویروس بنظر میرسد از باز شدن پوشش ویروس و آزادشدن اسید نوکلئیک آن به داخل سلولهای اپی تلیال تنفسی جلوگیری می کند.

فارماکودینامیک

آمانتادین یک داروی ضد ویروس می باشد که بعنوان ضد پارکینسون نیز عمل می کند .

فارماکوکینتیک

آمانتادین هیدروکلراید از راه خوراکی بخوبی جذب شده و فراهمی زیستی آن 86-90% می باشد.در غلظت 0.1 تا 2.0 µg/mL حدود 67% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.متابولیسم کبدی آن ناچیز می باشد.
آمانتادین بطور عمده بصورت دست نخورده توسط فیلتراسیون گلومولار و ترشح توبولار از طریق ادرار دفع می گردد.
میانگین نیمه عمر آمانتادین 10 تا 14 ساعت می باشد.

مقدار مصرف آمانتادین

مقدار مصرف معمول برای آنفولانزا A: خوراکی 200 mg در روز در1 یا 2 دوز منقسم.
مقدار مصرف معمول برای بیماری پارکینسون:
- به تنهایی: 100 mg خوراکی دو بار در روز،شروع اثر معمولا از 48 ساعت پس از مصرف اولین مقدار می باشد.
-همراه با سایر داروهای ضد پارکینسون:مقدار اولیه: 100 mg یک بار در روز ، بعداز 1 یا چند هفته پس از مقدار اولیه این مقدار می تواند در صورت نیازبه 100 mg خوراکی دو بار در روز افزایش پیدا کند.
مقدار مصرف معمول برای واکنش خارج هرمی: 100 mg دو بار در روز.

هشدارها

1-بیماران دارای سابقه صرع و یا انواع دیگر تشنج در حین درمان با آمانتادین بعلت توانایی افزایش بروز تشنج تحت نظارت دقیق قرار بگیرند.
2-اقدام به خودکشی، در مواردی منجر به مرگ ، در بیماران درمان شده با آمانتادین گزارش شده است.
3-آمانتادین هیدروکلراید باید بصورت تدریجی قطع گردد.قطع ناگهانی مصرف در بیماران پارکینسون سبب بروز بحران پارکینسون می گردد.

نکات قابل توصیه

1- آمانتادین ممکن است سبب تاری دید و کاهش سطح هوشیاری گردد لذا حین استفاده از آمانتادین از انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد خوددراری نمایید.
2-آگونیست های دوپامین از جمله آمانتادین می توانند سبب بروز رفتارهای وسواسی و یا فقدان کنترل بر رفتارهای انگیزشی شوند که می تواند منجر به افزایش علاقه به انجام قمار ، افزایش میل جنسی و یا مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی شود.
3- در صورت بروز علائم ذکر شده پزشک معالج خود را آگاه نمایید: تغییرات روحی روانی، تعریق اندام انتهایی،اشکال در ادرار کردن، کوتاه شدن تنفس.
4- بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع نکنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید.
051-31908 (داخلی 201)
و یا شماره 09045416138




موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره دارویی



دمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • سید وحید حکیم زاده | 1399/08/09

   سلام .بزرگوار احتمالا داروی آمانتادین میتونه به پیشگیری و یا درمان کرونا کمک کنه.میشه مطرح کنید. در گذشته قبل از ورود به اماکن عفونی بخصوص زلزله بم و انتقال مصدومین و...این دارو توسط یک دوست به گروه امدادی ما توصیه شد .تو شرایط فعلی فکر میکنم ارزش انجام آزمایشات را داشته باشه.ما کپسول آمانتادین را هر دوازده ساعت برای حدود پانزده روز مصرف کردیم.با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام برای پیشگیری بهتر است به تقویت سیستم ایمنی اقدام کرد


  • معصومه | 1399/03/18

   من ام اس دارم و دکتر برای رفع خستگی این دارو رو برام نوشته، مصرف مکملهای ویتامینی در این مورد نمیتونه جایگزین مصرف این دارو بشه ؟ مثلا به تجربه دیدم قرصهای حاوی منیزیم اثر خیلی خوبی روی رفع خستگی دارن

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه جایگزین نمیشه چیزی 
   ولی منیزیم هم اثرات خوبی داشته 


  • محمد | 1399/02/10

   ممنون به خاطر مطالب مفیدتون من در حال اموزش تکنسین داروخانه هستم داروهایی که تو کتاب نداره از شما کمک میگیرم مرسی❤

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خواهش میکنم . موفق باشید