اطلاعات دارویی تیزانیدین

Tizanidine

تیزانیدین Tizanidine


تیزانیدین یک شل کننده عضلانی کوتاه اثر است. این دارو با مسدود کردن سیگنال های عصبی (احساس درد) که به مغز ارسال می شود، عمل می کند. تیزانیدین برای درمان اسپاسم با استفاده از شل کردن موقتی انقباض عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.
اسپاسم عضلات ممکن است در اثر مولتیپل اسکلروزیس ، سکته مغزی ، آسیب مغزی اکتسابی یا ضایعه نخاعی ایجاد شود. همچنین ممکن است به دلیل آسیب اسکلتی - عضلانی باشد.

مکانیسم اثر

تیزانیدین گرفتگی عضلات را با افزایش مهار پیش سیناپسی نورون های حرکتی از طریق فعالیت آگونیستی در محل های گیرنده آلفا-2 آدرنرژیک کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

یک نکته در مورد اسپاستیسیتی (spasticity):
عبارت است از افزایش عضله همراه با انقباضات کنترل نشده و تکراری عضلات اسکلتی که غیرارادی هستند.
بیمار مبتلا به اسپاستیک عضلانی ممکن است باعث کاهش تحرک و سطح بالایی از درد شود ، که به کیفیت پایین زندگی و مشکلات مربوط به انجام فعالیت های بهداشت شخصی و مراقبت کمک می کند.

اثرات کلی:
تیزانیدین دارویی است که به سرعت در جهت رفع گرفتگی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد و برای انجام فعالیت های خاص مورد نیاز است. این ماده به عنوان آگونیست در سایت های گیرنده های آدرنرژیک آلفا -2 عمل می کند و علائم گرفتگی عضله را تسکین می دهد و اجازه می دهد فعالیت های عادی روزمره ادامه یابد. در مدلهای حیوانی اثبات نشده است که تیزانیدین بر فیبرهای عضلانی اسکلتی یا محل اتصال عصبی - عضلانی تأثیر مستقیم می گذارد و هیچ تأثیر مهمی بر روی رفلکسهای نخاعی تک سیناپسی (متشکل از ارتباط فقط بین 1 نورون حسی و 1 نورون حرکتی) نشان نداده است. نشان داده شده است که فراوانی اسپاسم عضلانی و کلونوس توسط تیزانیدین کاهش می یابد.

تأثیر بر فشار خون و ضربان قلب:
این دارو باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون در انسان می شود. با وجود این ، هنگامی که تیزانیدین به طور ناگهانی قطع شود ، فشار خون بالا و تاکی کاردی همراه با افزایش اسپاستیک می تواند رخ دهد.

فارماکوکینتیک

جذبپس از مصرف خوراکی به طور کامل جذب می شود

فراهمی زیستی : حدود 40 درصد

زمان حداکثر اثر : 1 تا 2 ساعت پس از مصرف

طول اثر 3 تا 6 ساعت

حجم توزیع : 2.4 لیتر بر کیلوگرم

اتصال به پروتئین : حدود 30 درصد

متابولیسم : کبدی از طریق آنزیم CYP1A2

مسیردفع : تقریبا 95% از دوز تجویز شده متابولیزه می شود.

نیمه عمر : 2.5 ساعت

دفع : 60 درصد در ادرار و 20 درصد در مدفوع

موارد مصرف تیزانیدین

اسپاسم عضلانی

مقدار مصرف تیزانیدین

*بزرگسالان و افراد بالای 18 سال:

اسپاسم عضلانی :
دوز اولیه: 2 میلی گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت در صورت نیاز
دوز به تدریج و به میزان 2 تا 4 میلی گرم در فواصل هر 1 تا 4 روز افزایش می یابد تا زمانی که کاهش مناسبی در تون عضلانی به دست آید.
حداکثر تک دوز : 16 میلی گرم
حداکثر دوز روزانه: 36 میلی گرم در 24 ساعت

تنظیم دوز کلیوی: اختلال شدید کلیوی (کلیرانس کراتینین کمتر از 25 میلی لیتر در دقیقه): درمان را بسته به شرایط فرد و با دوزهای پایین تر انجام دهید؛ اگر دوزهای بالاتر مورد نیاز باشد به شدت از نظر سمیت باید مانیتور شود.

تنظیمات دوز:
با احتیاط در بیماران مسن، به ویژه افرادی که اختلال کلیوی دارند، مصرف شود.

قطع دارو:
کاهش دادن 2 تا 4 میلی گرم در روز، به ویژه در بیمارانی که دوز های20 تا 36 میلی گرم در روز برای دوره 9 هفته یا بیشتر را دریافت کرده اند.

موارد منع مصرف

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن
مصرف همزمان سیپروفلوکساسین یا فلووکسامین یا سایر مهارکننده های قوی CYP1A2

عوارض جانبی تیزانیدین

عوارض جانبی شایع (شیوع بیشتر از 10%):
قلبی عروقی: افت فشارخون (16% تا 33%)
سیستم عصبی مرکزی: توهم (48% تا 92%)، گیجی (16% تا 45%)
گوارشی: کاهش بزاق و خشکی دهان (49% تا 88%)
سیستم عصبی عضلانی اسکلتی: آستنی یا ضعف عضلات (41%تا 78%)

عوارض جانبی با شیوع کمتر (1% تا 10%):
قلبی عروقی: برادیکاردی (2% تا 10%)
سیستم عصبی مرکزی: عصبی بودن (3%)، عدم تعادل در صحبت کردن (3%)، توهم (3% یا کمتر)، توهم بینایی (3% یا کمتر)
گوارشی: یبوست (4%)، تهوع (3%)
ادراری تناسلی: عفونت مجاری ادراری (10%)، تکرر ادرار (3%)
کبدی: تست های عملکرد طبیعی غیرطبیعی (5%)
عفونت (6%)
عصبی-عضلانی اسکلتی: دیس کینزی (3%)
چشمی: تاری دید (3%)
تنفسی: علائم شبه آنفلوانزا (3%)، فارنژیت (3%)، رینیت (3%)

هشدارها

 • احتیاط در نارسایی کلیوی/کبدی
 • ممکن است اثر داروهای آرام بخش یا اتانول را تقویت کند.
 • ممکن است توهم رخ دهد.
 • بالا رفتن دوباره فشار خون، تاکیکاردی و هایپرتونی پس از قطع ناگهانی دارو گزارش شده است.
در بیمارانی که دوزهای بالایی از دارو را (20 تا 28 میلی گرم در روز) برای مدت طولانی مصرف می کنند، یا همزمان از داروهای مخدر استفاده می کنند؛ دوز دارو را به آهستگی کاهش دهید.

نکات قابل توصیه

 • تیزانیدین ممکن است باعث ایجاد سرگیجه، سبکی سر و غش در هنگام برخاستن ناگهانی از وضعیت خوابیده شود. این مورد هنگامی که برای اولین بار مصرف تیزانیدین را شروع می کنید، شایع تر است.

برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از تخت خواب برخیزید و قبل از ایستادن چند دقیقه پاهای خود را روی زمین بگذارید. تیزانیدین می تواند میزان تون (انقباضی که عضلات در حالت طبیعی دارند) عضلانی را کاهش دهد، بنابراین هنگام راه رفتن یا انجام فعالیت هایی که به تون عضلات خود نیاز دارید، مراقب باشید.

 • به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیفزاید.
 • این دارو ممکن است شما را خواب آلود کند. رانندگی نکنید و یا با ماشین آلات کار نکنید تا وقتی که تاثیر دارو بر هوشیاری شما مشخص شود.
 • اگر تا به حال بیماری کلیوی یا کبدی داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا شیر می دهید، به پزشک خود بگویید. اگر در هنگام مصرف تیزانیدین باردار شوید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که شما تیزانیدین مصرف می کنید.
 • اگر به تیزانیدین یا داروهای دیگر حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
در صورت مصرف سیپروفلوکساسین یا فلووکسامین به پزشک خود بگویید. اگر یکی از این داروها را مصرف کنید، پزشک شما احتمالا به شما توصیه می کند که تیزانیدین را مصرف نکنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

هیچ اطلاعات کافی در مورد خطر رشد مرتبط با استفاده در زنان باردار وجود ندارد، اما مطالعات حیوانی بعضی عوارض جانبی را گزارش کرده اند.

مصرف در شیردهی

ترشح دارو در شیر مادر نامشخص است.

اشکال دارو تیزانیدین

اشکال دارویی موجود در ایران:
قرص 4mg

اسامی تجاری:
sirdalud، اسپالکس، تیزاتد، تیزانوور

اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • بهنام ارفعی | 1399/12/20

   سلام.من 48 سال دارم وحدود 10 سال است که به ام اس مبتلا شده ام.حدود دوسال است که در راه رفتن وتعادل دچار مشکل شده ام.ناتوانی پاها خیلی زیاد باعث ناراحتی من است.بااینکه گرفتگی ندارم پزشک برایم سیردالود تجویز کرده است.آیا ناتوانی پاها یکی از دلایلش مصرف سیردالود است؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ضعف شما هم میتواند به دلیل عوارض این دارو باشد و هم جزء ماهیت بیماری شماست. بنابراین بدون مشورت با پزشکتان تیزانیدین را قطع نکنید


  • رامین | 1399/11/19

   سلام آقای دکتر وقت تون بخیر من حدود 7-8 ماه این دارو را بخاطر اسپاسم و سفتی گردن زیر نظر پزشک روزی 2 میلی مصرف کردم. بعضی وقت ها دچار ضعف و لرز عضلانی می شدم و تعادل عضلاتم کاهش یافته بود. بصورت تدریجی زیرنظر پزشک دوز را کاهش دادم و الان یک هفته است که قطع کردم. بعضی وقتا احساس لرز خفیف توی بددنم احساس میکنم. ممکنه بعد از قطع مصرف تیزانیدین تا مدتی این علایم تو بدن باقی بمونه ؟ باتشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر عوارض دارو بعد از قطع تدریجی رفع خواهد شد


  • حامد | 1399/09/29

   آیا این دارو مخدر دارد یا نه

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر


  • محسن | 1399/09/26

   سلام آقای دکتر .وقت تون بخیر .داروهای سه حلقه ای مثل نورتریپلیتن به چه منظور در کنار داروهای شل کننده عضلانی مثل تیزانیدین تجویز می شود. من بخاطر اسپاسم مزمن شانه ها و گردنم ، درکنار تیزانیدین ، نورتریپتیلین هم تجویز شده است.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مکانیسم اصلی ضد دردی در داروهای ضدافسردگی های سه حلقه ای افزایش نورآدرنالین در نخاع و ناحیه locus coeruleus می باشد. دوپامین و سروتونین نیز در سیستم اعصاب مرکزی افزایش می یابند و می توانند به اثرات ضد دردی نورآدرنالین کمک کنند


  • امیرحسین شیرزادی | 1399/09/23

   سلام دکترمن پسرم شیش ماه خونریزی مغزی کرده و طرف چپ بدن فلج شده والان کاردرمان بما گفته تیزانیدن مصرف کنه واملودپین والسارتان ومصرف میکنه وکورتون به نظرشما تیزادنیدن ومصرف کنه مشکلی پیش نمیا اسپاسم دستش خیلی شدیده امپول دیس پورت هم تزریق شده ولی بازم اسپاسم عضلانی داره ممنونم جواب بدین

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام در صورت عدم رفع اسپاسم با تزریق دیسپورت و مصرف داروهای شل کننده عضلات حتما باید با پزشک مشورت کرد


  • سینا | 1399/09/21

   سلام آقای دکتر در توضیح تیزانیدین نوشته شده : تیزانیدین برای درمان اسپاسم با استفاده از شل کردن موقتی انقباض عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این موقتی بودن یعنی اینکه بعد از قطع تدریجی مجدد درد و اسپاسم گردن بر می گرده؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام معمولا اسپاسم ها بعد از تکمیل درمان و قطع تدریجی دارو رفع میشود


  • رامین | 1399/09/21

   سلام آقای دکتر وقت بخیر من 6 ماهه بخاطر اسپاسم پشت گردن بخاطر استرس زیاد روزی 2 میلی تیزانیدین مصرف می کنم. درد رو تاحد زیادی کنترل کرده اما مقداری بعضی وقتا که استرس و خستگی ام بیشتر میشه احساس کشیدگی و سفتی خفیف پشت گردنم دارم که غالبا بدون درده . به نظر شما درصورت قطع تدریجی تیزانیدین ، علایم بر می گرده؟ و اینکه روش درمانی بهتر برای جلوگیری از عوارض تیزانیدین وجود دارد؟ من بعضی وقتا احساس لرز و ضعف نسبی دارم که احساس میکن از عوارض این قرص باشه سپاسگذارم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام میتوان به طور تدریجی تیزانیدین را قطع کرد و در طی این مراحل بهتر از فرم های موضعی مسکن (گیاهی یا غیر گیاهی) استفاده کرد


  • رامین | 1399/09/10

   سلام آقای دکتر مصرف طولای مدت این دارو مشکل ساز می شود؟ من الان 6 ماهه 2 میلی روزانه مصرف می کنم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   عموماً دوره ی درمان با این دارو طولانی می باشد. لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک تجویز نموده ادامه دهید و از قطع ناگهانی مصرف آن بپرهیزید زیرا این کار می تواند عوارض و مشکلاتی در بر داشته باشد. لازم است قطع دارو تنها زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی صورت گیرد.


  • محسن | 1399/09/06

   سلام دکتر وقت بخیر من 6 ماهه این قرض رو برای اسپاسم عضلات پشت گردن و شانه استفاده میکنم تا حد زیادی بهتر شدم.اگه بخام زیرنظر پزشک تدریجی قطع اش کنم علایم ممکنه برگرده ؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   قطع مصرف این دارو باید تدریجی باشد..
   احتمال برگشت علایم بستگی به علت زمینه ای اسپاسم دارد ولی چون طولانی مدت مصرف شده احتمال برگشت علایم ضعیف است..


  • میلاد | 1399/09/02

   سلام آقای دکتر من برای اسپاسم شدید پشت گردنم روزی 2 میلی تیزانیدین مصرف میکنم. دردش رو درمان کرده اما گرفتگی و کشیدگی رو دارم هنوز. دکتر باید دوز رو افزایش بده؟ عوارض اش ضعف و لرز داشتم ک الان کمتر شده. سپاس

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام دوز دارو را نباید زیاد کرد و در صورت عدم تاثیر بهتر است از داروهای کمکی در کنار آن استفاده کرد


  • میثم | 1399/09/02

   سلام وقت بخیر من چندماهه این دارو رو مصرف میکنم. احساس گرگرفتگی و تا حدی خارش دارم. میتونه بخاطر تیزانیدین باشه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر


  • رحیم سلسس | 1399/08/25

   سلام کمردردشدیددارم بطوری. که پاهام سرمیشه انگشت شصت پام تیرمیکشه ازشدت دردقرص تیزابیدن شل کننده عضلات میخورم چه کارکنم که ازدردکمردردراحت بشم ممنون ازاقای دکتر الان چندساله دارم عزیت میشم به خاطردردشدیدی که توکمرم دارم دارم عزیت میشم میشه راهنمایی کنیدکه ازدردکمرنجات پیداکنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با توجه به طولانی بودن کمر درد بهتر است با متخصص ارتوپد مشورت بفرمایید


  • peyman | 1399/08/22

   سلام آقای دکتر من برای اسپاسم پشت گردنم روز 2 میلی تیزانیدین مصرف میکنم. دردش رو بهتر کرده اما احساسی مانند کشش یا فنر بخصوص بعد از انجام فعالیت دارم. به نظرتون با افزایش دوز زیر نظر پزشک امکان برطرف کردن این موضوع هست ؟ و اینکه با افزایش دوز عوارض بیشتر میشه ؟ من بعد از مصرف 2 میلی چند هفته مشکل ضعف و تمرکز داشتم الان سازگازرتر شدم. ممنون از شما

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بهتر است دوز را بیش از این افزایش ندهید زیرا عوارض بیشتر می شود..


  • هستی | 1399/08/21

   ممنونم خانم دکترعزیز ممکنه بگید میشه با فاصله زمانی 2ساعت قرصایی ک برای خودم و مادرم گفتم رو با تیزانیدین مصرف کرد یا خیر؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام سوال شما واضح نیست


  • هستی | 1399/08/19

   مادرم 74ساله قرص اتورواستاتین40 واملودیپین5 و سیپروفلوکساسین500 و فنازوپیریدین100 میخوره و دکتر برای ارتروز پاهاش قرص سلکسیب وگاباپنتین وتیزانیدین4 شبی نصف تجویز کرده اینا تداخل ندارن و مشکلی پیش نمیاد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف همزمان تیزانیدین و آملودیپین میتواند منجر به افزایش اثر املودیپین در کاهش فشار خون شده و گیجی و سردرد ایجاد کند.(تداخل ماژور)
   مصرف همزمان تیزانیدن و سیپروفلوکساسین میتواند سبب گیجی،خواب الودگی،ضعف و کاهش فشار خون شود.(تداخل ماژور)


  • هستی | 1399/08/19

   سلام من 30سالمه بخاطر دیسک کمرم دکتر قرص تیزانیدین4 نصف و ملوکسیفار15و پرگابالین75 رو تجویز کرده و همینطور قرص والپرت سدیم و ایمی پرامین 25 هرشب میخورم اینا تداخل دارویی ندارن؟ مطالبو خوندم استرس گرفتم مشکلی پیش نمیاد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف همزمان تیزانیدین با  پرگابالین , ایمی پرامین و والپرئیک اسید ممکن است سبب گیجی و کاهش تمرکز شود.


  • مهدی | 1399/08/11

   سلام آقای دکتر درود برشما اثرات تیزانیدین بعد از قطع تدریجی از بین می رود؟ اسپاسم ممکنه مجدد برگرده؟ چون تو توضیحات نوشته شده اثرش کوتاه مدت است. سپاس

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام معمولا اسپاسم عضلانی موقت میباشد و با دوره کوتاه دارو رفع میشود
   در صورت طولانی بودن به پزشک مراجعه بفرمایید


  • رامین | 1399/08/09

   سلام وقت تون بخیر من سه ماهه بخاطر اسپاسم پشت گردن در اثر استرس و فشار زیاد روزی 2 میلی تیزانیدین مصرف میکنم زیرنطر متخصص. اسپاسم ام بهتر شده اما بعضی وقتا احساس لرز خفیف توی دستا و همچنین مقداری مشکل تعدل و تمرکز عضلانی دارم. اینها بخاطر عوارض تیزانیدینه ؟ واینکه بعد از قطع دارو برطرف میشه ؟ ممنون از شما

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله  از عوارض داروست که در صورت شدت و تداوم باید زیر نظر پزشک دوز مصرفی را اصلاح بفرمایید


  • سام شیرمردی | 1399/08/04

   ازین قرص فکر کنم ۱ یا۲رتا خورد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض گذرا داشته و مشکلی ایجاد نمیکند


  • مهتاب علیزاده-از کرمان | 1399/07/14

   سلام وقت بخیر بخاطر دیسک کمر و التهابات ناشی از رماتیسم والتهابات مغزی وعصب بینایی ۶ روز پالس تراپی شدم والان هم دارم پرد نیزولون مصرف میکنم دکتر روماتولوژیست بخاطر درد عصلات پشتم تیزانیدین هم داده اند شبی نصف عدد متورال هم نصف صبح ونصف شب میخورم ایا تیزانیدین با پرد نیزولون تداخلی ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر.تداخل ندارند.