اطلاعات دارویی تیزانیدین

Tizanidine

تیزانیدین Tizanidine


تیزانیدین یک شل کننده عضلانی کوتاه اثر است. این دارو با مسدود کردن سیگنال های عصبی (احساس درد) که به مغز شما ارسال می شود، عمل می کند. تیزانیدین برای درمان اسپاسم با استفاده از شل کردن موقتی انقباض عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیسم اثر تیزانیدین

تیزانیدین گرفتگی عضلات را با افزایش مهار پیش سیناپسی نورون های حرکتی از طریق فعالیت آگونیستی در محل های گیرنده آلفا-2 آدرنرژیک کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

تیزانیدین یک داروی کوتاه مدت برای مدیریت اسپاسم است. تیزانیدین یک آگونیست گیرنده آلفا-2 آدرنرژیک است و اسپاسم را احتمالا با افزایش مهار پیش سیناپسی نورون های حرکتی، کاهش می دهد.

در مدل های حیوانی، تیزانیدین هیچ تاثیر مستقیمی بر فیبرهای عضلانی اسکلتی یا اتصال عصب- عضله ندارد و هیچ تاثیر مهمی بر رفلکس های تک سیناپسی نخاعی ندارد.

اثرات تیزانیدین در مسیرهای چند سیناپسی بیشتر است. تصور می شود اثر کلی این اقدامات کاهش پاسخ دهی نورون های حرکتی نخاعی است.

فارماکوکینتیک

جذبپس از مصرف خوراکی به طور کامل جذب می شود

فراهمی زیستی : حدود 40 درصد

زمان حداکثر اثر : 1 تا 2 ساعت پس از مصرف

طول اثر 3 تا 6 ساعت

حجم توزیع : 2.4 لیتر بر کیلوگرم

اتصال به پروتئین : حدود 30 درصد

متابولیسم : کبدی از طریق آنزیم CYP1A2

مسیردفع : تقریبا 95% از دوز تجویز شده متابولیزه می شود.

نیمه عمر : 2.5 ساعت

دفع : 60 درصد در ادرار و 20 درصد در مدفوع

موارد مصرف تیزانیدین

کاهش تون ماهیچه ای ناشی از اسپاسم

مقدار مصرف تیزانیدین

بزرگسالان و افراد بالای 18 سال:

 • اسپاسم عضلانی :

دوز اولیه: 2 میلی گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت در صورت نیاز

دوز به تدریج و به میزان 2 تا 4 میلی گرم در فواصل هر 1 تا 4 روز افزایش می یابد تا زمانی که کاهش مناسبی در تون عضلانی به دست آید.

حداکثر تک دوز : 16 میلی گرم

حداکثر دوز روزانه: 36 میلی گرم در 24 ساعت

تنظیم دوز کلیوی: اختلال شدید کلیوی (کلیرانس کراتینین کمتر از 25 میلی لیتر در دقیقه): درمان را بسته به شرایط فرد و با دوزهای پایین تر انجام دهید؛ اگر دوزهای بالاتر مورد نیاز باشد به شدت از نظر سمیت باید مانیتور شود.

تنظیمات دوز:

با احتیاط در بیماران مسن، به ویژه افرادی که اختلال کلیوی دارند، مصرف شود.

قطع دارو:

کاهش دادن 2 تا 4 میلی گرم در روز، به ویژه در بیمارانی که دوز های20 تا 36 میلی گرم در روز برای دوره 9 هفته یا بیشتر را دریافت کرده اند.

هشدارها

 • احتیاط در نارسایی کلیوی/کبدی
 • ممکن است اثر داروهای آرام بخش یا اتانول را تقویت کند.
 • ممکن است توهم رخ دهد.
 • بالا رفتن دوباره فشار خون، تاکیکاردی و هایپرتونی پس از قطع ناگهانی دارو گزارش شده است.
در بیمارانی که دوزهای بالایی از دارو را (20 تا 28 میلی گرم در روز) برای مدت طولانی مصرف می کنند، یا همزمان از داروهای مخدر استفاده می کنند؛ دوز دارو را به آهستگی کاهش دهید.

نکات قابل توصیه

 • شما باید بدانید که تیزانیدین ممکن است باعث ایجاد سرگیجه، سبک سری و غش در هنگام برخاستن ناگهانی از وضعیت خوابیده شود. این مورد هنگامی که شما برای اولین بار مصرف تیزانیدین را شروع می کنید، شایع تر است.

برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از تخت خواب برخیزید و قبل از ایستادن چند دقیقه پاهای خود را روی زمین بگذارید. تیزانیدین می تواند میزان تون (انقباضی که عضلات در حالت طبیعی دارند) عضلانی را کاهش دهد، بنابراین هنگام راه رفتن یا انجام فعالیت هایی که به تون عضلات خود نیاز دارید، مراقب باشید.

 • به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیفزاید.
 • شما باید بدانید که این دارو ممکن است شما را خواب آلود کند. رانندگی نکنید و یا با ماشین آلات کار نکنید تا وقتی که تاثیر دارو بر هوشیاری شما مشخص شود.
 • اگر تا به حال بیماری کلیوی یا کبدی داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا شیر می دهید، به پزشک خود بگویید. اگر در هنگام مصرف تیزانیدین باردار شوید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که شما تیزانیدین مصرف می کنید.
 • اگر به تیزانیدین یا داروهای دیگر حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
در صورت مصرف سیپروفلوکساسین یا فلووکسامین به پزشک خود بگویید. اگر یکی از این داروها را مصرف کنید، پزشک شما احتمالا به شما توصیه می کند که تیزانیدین را مصرف نکنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهتاب علیزاده-از کرمان | 1399/07/14

   سلام وقت بخیر بخاطر دیسک کمر و التهابات ناشی از رماتیسم والتهابات مغزی وعصب بینایی ۶ روز پالس تراپی شدم والان هم دارم پرد نیزولون مصرف میکنم دکتر روماتولوژیست بخاطر درد عصلات پشتم تیزانیدین هم داده اند شبی نصف عدد متورال هم نصف صبح ونصف شب میخورم ایا تیزانیدین با پرد نیزولون تداخلی ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر.تداخل ندارند.


  • هومن | 1399/07/09

   سلام من پس از کمر دردی که به پای چپم زد و باعث اسپاسم میشد به دکتر مراجعه کردم و بعد از نوار عصب و عضله متوجه شدن دیسک ۱ و ۲ درگیر هستند و عصب سیاتیک تحت فشار قرار گرفته ، دکتر قرصهای ب۱ (روزی یک عدد) ، گاباپنتین ۱۰۰ (روزی ۱ عدد) ، کوبیکس ۱۰۰ (روزی ۲ عدد) و تیزانوور ۴ (روزی نصف عدد) تجویز کرد ، ولی شبها که ۱ گاباپنتین ، 1 کوبیکس و نصف قرص نیزانوور میخورم به شدت اسپاسمم تشدید پیدا میکنه ، به حدی که شبها اصلا نمیتون بخوابم ، میشه راهنمایی بفرمایید ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مشکل شما به احتمال زیاد جزء عوارض سلکوکسیب است. به پزشک خود اطلاع دهید


  • sdih | 1399/06/27

   درود بر شما.قرص تیزانیدین با متادون تداخل داره ؟مشکلی پیش نمیاد؟ سپاس از شما

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   تداخلی بین این دو دارو مطرح نیست اما باید عوارض جداگانه هر یک از این ها را مد نظر داشت و از مصرف زیاد تیزانیدین اجتناب کرد...


  • سوختانلو | 1399/06/04

   سلام دیروز با تجویز پزشک 1عددقرص گابابتتین 1۰۰ وهم زمان تیزانوور را استفاده کردم ۲۲ ساعت خواب بودم لیکن امشب نصف قرص تیزاتوور خردم نمی دانم چه اتفاقی میافتد خدا خودش کمک کند.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   نگران نباشید
   خواب الودگی از عوارض هر دو دارو و به ویژه تیزانیدین میباشد.


  • وحیده شمس | 1399/05/22

   سلام ، من بخاطر درد در شانه سمت راست با تجویز پزشک از قرص تیزانوور تیزانیدین یک دوره کامل استفاده کردم اما اکنون درد من آرام نشده و من دوباره میخواهم مصرف بسته بعدی را شروع کنم چرا که با مصرف این قرص دردم آرام میشود سوالی که دارم این بود که من حساسیت غذایی دارم و روی دستم با مصرف غذاهایی که ادویه دارند به شدت کهیر زده و خارش ،قرمزی ،سوزش ایجاد میشود حتی گاهی اوقات دستم متورم میشود اکنون مصرف دوباره قرص تیزانوور مشکلی ندارد؟ اگر مشکل ایجا میکند شما چه دارویی جایگزین این قرص میکنید ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای مشکل حساسیتی شما تیزانیدین منع مصرف ندارد البته این دارو باید تحت نظر پزشک مصرف شود


  • Shirin | 1399/04/30

   سلام من شبها داروهای متورال و آلپرازولام میخورم با اين دارو مشکلی نداره؟ همزمان با داروی خواب آور خطرناک نیست؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف همزمان متورال و تیزاندین ممکن است فشار خون شمارا بیش از حد پایین بیاورد.
   مصرف همزمان آلپرازولام و تیزانیدین سبب تشدید عوارض مانند خواب آلودگی، گیجی و ..میشود


  • رحیمی | 1399/04/25

   سلام. مادرم دیروز تا حالا این قرص رو مصرف میکنه. امشب خیلی احساس بیهوشی داره و حس خفگی. و نمیتونه بخوابه. میخوابه حس خفگی بلند میشه حس بیهوشی و هوشیاری پایین داره. توی سرش احساس مور مور شدن میکنه و چیزی نمیتونه بخوره نفسش بالا نمیاد اگر چیزی بخوره. باید چیکار کنیم.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو می باشد. دارو را قطع کنید و برای جایگزینی آن به پزشک اطلاع دهید


  • رها | 1399/04/06

   سلام مادر من براي مشکل درد کرم پيش ي دکتر رفت دکتر گفت ديسک کمره و اين دارو را براي مادرم تجويز کرد اثر اين دارو روي مادژم سرگيجه شديد و خواب الودگي است درسته که اين يکي از عوارض دارو است اما همراه با اين عوارض احساس حالت تهوع کوفتگي بدن و احساس افتادن در يک باتلاق است ايا استفاده مجدد دارو براي مادرم زيان اور است چون براي او سخت است اين دارو رابخورد يا نه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام میتوان دوز را به تدریج و به میزان 2 تا 4 میلی گرم در فواصل هر 1 تا 4 روز افزایش داد تا با حداقل عوارض کاهش مناسبی در تون عضلانی به دست آید.


  • سیدعلی صدیقی | 1399/04/03

   سلام سوالی داشتم من الان دو روز هست که این دارو رو مصرف میکنم. به مقدار نصف قرص هرشب. اما امروز دچار کلیه درد شدم. الان که داشتم عوارض رو میخوندم فهمیدم که از این داروست. حالا چیکار کنم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   درد کلیه از عوارض دارو نیست.اگر دچار تکرر ادرار یا سوزش ادرار شدید به پزشک خود اطلاع دهید.
   افرادی که دچار بیماری های کلیوی هستند باید قبل از شروع دارو پزشک خود را مطلع سازند.


  • مجتبی غیبی | 1399/04/03

   سلام دکتر وقت بخیر.برای کمر درد خانومم رفتم پیش دکتری که این قرص تیزانیدین رو شبی نصف تجویز کردن.خواستم بدونم با توجه به اینکه فشار خون خانونم پایین هست و قرص ضد افسردگی فلووکسامین۱۰۰ چندسال مصرف میکنه مشکلی پیش میاد؟؟ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف این دارو ممکن است سبب کاهش بیشتر فشار خون گردد.
   مصرف همزمان این دارو با داروهای تضعیف کننده CNS مثل داروهای ضدافسردگی مثل فلوواکسامین باعث افزایش اثرات تضعیف CNS نظیر خواب آلودگی، سرگیجه و ..می گردد.


  • سحر | 1399/03/29

   سلام. همسرم چندماهه دچار کمردرد شده .دکترگفت دیسک شماره پنجتون بیرون زده است . داروهای گاباپنتین وآلفن ایکس مصرف کردن .الان دردشون به قسمت دنبالچه رفته و فقط موقع ایستادن وراه رفتن درد شدیدی دارن .حتی فیزیوتراپی هم فایده ای نداشت . میشه راهنمایی کنین که چکار کنیم و چه دارویی مصرف بکنه؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام درمان این مشکلات طولانی مدت و تحت نظر متخصص می باشد


  • سمیه حاجی حسینلو | 1399/03/11

   با سلام ۶ ماه پیش عمل دیسک گردن کردم الان مدتی هس ک عرق سرد از گردنم میاد ب شدت بدنم لرز میگیرد ممکن است ک ب گردنم اسیبی رسیده باشد؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   این علایم بیشتر به یک عفونیت سیستمیک شباهت داره


  • علیرضا نصرتی | 1399/03/11

   سلام من در اثر ورزش گرفتگی عضلانی پیدا کردم.بعد از دیشب شروع به مصرف باکلوفن و تیزانیدین کردم. ۱:میخواستم ببینم رو مشکلم تاثیری میزاره؟؟؟ ۲:چه مدت طول میکشه تا گرفتگی برطرف بشه؟؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   گرفتگی عضلات بعد تمرین سنگین طبیعی هست و مربوط ب ریکاوری عضله هست
   بهتره اجازه بدید با حالت طبیعی خوب بشه 


  • مهتاب | 1399/03/07

   سلام خسته نباشید من در بهمن 98 مهره ی 4و5 گردنم رو عمل کردم و پروتز جایگزین مهره ها شد تا چند وقته پیش خوب بودم و مشکلی نداشتم ولی الان مدتیه که سمت چپ گردنم به شدت درد میکنه و من برای تسکین درد از تیزانیدین استفاده میکنم شبی 1 عدد حدودا در 30 روز گذشته یک ورق رو مصرف کردم میخواستم بدونم این قرص اعتیاد اور نیست ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مصرف این دارو تحت نظر پزشک مشکلی ندارد


  • نجمه رفیعی | 1399/03/06

   ببخشید پدر من قرص کلومیپرامین و نورتیلیپتیلین ۲۵،گاباپنتین ۱۰۰روزی دوتا و لوزارتان و قرص چربی خون امگا ۳ و کلسیم د مصرف میکنه،خوردن روزانه نصف قرص تیزانیدین تداخل ایجاد نمیکنه اها الان برای گلوش آموکسی کلاو هم میخوره،

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف همزمان این دارو با داروهای ضد فشارخون نظیر لوزارتان ممکن است سبب افزایشخطر افت فشار خون شود.
    از مصرف همزمان این دارو با داروهای تضعیف کننده CNS شامل داروهای ضدافسردگی، آرام بخش-خواب آور ها باعث افزایش اثرات تضعیف CNS می گردد.


  • هدیه هادیون | 1399/03/03

   سلام من تصادف کردم و سمت چپ بدنم دچار اسپاسم شده و تنفسمم به شدت سخت است دکتر این دارو رو تجویز کردن اول میخواستم بدونم این دارو میتونه ب تنفس من کمک کنه ؟ بعد اینکه با مصرف این دارم اصلا نباید رانندگی کنم ؟؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله این دارو میتونه به بهبود تنفستون هم کمک بکنه .
   نه رانندگی نکنید چون شدشدا گیجی و خواب آلودگی ایجاد میکنه


  • فضه | 1399/02/25

   با عرض سلام و خسته نباشید جناب آقای دکتر می خواستم بپرسم برای درد کمر و گردن و پا هام به دکتر مراجعه کردم که دارو های سلکوکسیب و پرگابالین پردنیزولون و فلوکسامین و تیزانیدین 4 تجویز کرده من دیروز قرص تیزانیدین را استفاده کردم بدنم بی حال شد به دکتر مراجعه کردم فشارم پایین بود نمی دانم این دارو را مصرف کنم یا نه ؟ با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ضعف و بی حالی جز عوارض تیزانیدین میباشد که با توجه به ضرورت مصرف آن و ومیزان عارضه باید جهت ادامه مصرف تصمیم گرفت 


  • آذر نیکدل | 1399/02/21

   با سلام من چند روزه که دچار گرفتگی عضلات پا شدم و به پزشک مراجعه کردم و ایشون تشخیص دادن که داروی تیزانیدین مصرف کنم اما پس از مصرف احساس سر گیجه و تپش قلب میکنم آیا باید ادامه بدم این دارو مسکنه یا درمان کننده باتشکر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه مصرف نکنید دارو رو
   یا اینکه دز دارو رو کاهش بدید 


  • افضل | 1399/02/19

   کسی که فقط یک قرص تیزانیدین در شبانه‌روز مصرف می‌کنه برای کاهش تدریجی یا قطع مصرف باید چه کار کنه؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اگر پزشکتون گفته ک قطع کنید باید هر 5 روز یک چهارم قرص رو کم کنید 


  • مریم | 1399/02/11

   سلام من ام اس دارم و مثانه م دچار سفتی و انقباض شده، ادرار راحت خارج نمیشود. ایا مصرف تیزانیدین کمک می‌کند؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر میبایست با پزشک مشورت بفرمایید


  • علی غفاری | 1399/02/09

   سلام وقت بخیر من یه سکته خفیف مغزی داشتم براثر لخته کوچیک.. یه مدتیه عصب سه گانه صورتم میگیره یه سری دارو مصرف کردم خوب شدم الان 3روزه دوباره دردش برگشته و دکتر تیزانیدین تجویز کرده بخاطر فشار خون قرص لوزار مصرف میکنم تداخل ندارند؟ و آیا شما دکتر عزیز راهی برای بهبود این عصب سه گانه معرفی میکنید؟ تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف همزمان این دارو با داروهای آنتی هایپرتانسیو ممکن است سبب افزایش ریسک هایپوتانسیون شود.یعنی ممکن است فشار خون شما خیلی پایین امده و دچار سرگیجه شوید.
   بهتر است در ابتدای مصرف دارو فشار خون خود را اندازه بگیرید و در صورت پایین رفتن زیاد فشار به پزشک خود اطلاع دهید.


  • محمدرضا نوران | 1399/02/04

   دوز مصرفی با غدا یا قبل و بعد آن چگونه است و با داروهای متفورمین و لوزاتان و نیتروکانتین و آتروواستادین و گاباپبتین 300 و آسپرین 80 تداخل دارویی دارد ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بهتر است بعد از غذا مصرف شود و با توجه به احتمال افزایش فشار خون در مصرف همزمان آن با لوزارتان با پزشک مشورت بفرمایید


  • محمد علی غلامی | 1399/02/02

   سلام آیا داروی تیزاتد۴ باعث سفیدی لبها میشود؟ و اینکه با داروی نکسیوم تداخل دارد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   سفیدی لبها از عوارض ذکر شده دارو نمیباشد.
   خیر تداخل ندارد


  • مهناز نفر | 1399/01/30

   من داروي فشارخون مصرف ميكنم و كنكور و ادرار اور سن ٦٤ سال ميتوانم تيزانيدين بخورم ؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   اسم داروها رو بفرمایید


  • فرزانه | 1399/01/27

   سلام.ببخشید مصرف این قرص با نورتریبتیلین عوارضی داره؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر با هم تداخل ندارن 


  • مهتاب | 1399/01/15

   سلام، ببخشین برای سندرم پیریفورمیس برای من تیزانیدین تجویز شده، آیا من میتونم همزمان پروپرانولول و آلپرازولام که از قبل برای پرولاپس دریچه میترال برایم تجویز شده بود را ادامه دهم؟ خیلی ممنونم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مشکلی نداره


  • مریم | 1399/01/14

   دی ماه براثر کمر درد به پزشک مراجعه کردم قرص تیزایتدین وملوکسیکام به من دادن من از نظر حرکتی خیلی راحت شدم و دردم خوب شد بااین وضیعت که تماس با ایشان غیر ممکنه خواستم از شما بپرسم که ادامه این دارو ها اشکالی ندارد مخصوصا داروی تیزایتدین ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف طولانی مدت تیزانیدین  در صورت تجویز پزشک متخصص و نداشتم ممنوعیت مصرف بلامانع است.


  • رحیم باقری | 1399/01/06

   باسلام حدودسه هفته قرص تیزانیدین مصرف نمودم وبعد یک هفته که قطع کردم الان دائم عرق میکنم وسردرددارم وضعف لطفا راهنمایی کنید.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این عوارش مربوط به مصرف داروی تیزانیدین بوده و کم کم کاهش پیدا می کند . می توانید از قرص استامینوفن برای سردرد و از آمپول نوروبیون یا قرص آن جهت کاهش نسبی ضعف استفاده کنید.