اطلاعات دارویی جنتامایسین

Gentamicin


جنتامایسین Gentamicin


جنتامایسین یک آنتی بیوتیک می باشد که با باکتریها مقابله می کند. داروی جنتامایسین در درمان عفونت های باکتریایی جدی و شدید استفاده می شود.
جنتامایسین در درمان عفونت های جدی ناشی از باکتریهای گرم منفی حساس و سایر ارگانیسم ها مانند سپتی سمی و سپسیس نوزادان ، مننژیت وسایر عفونت های سیستم عصبی مرکزی ،عفونت مجاری صفراوی، پیلونفریت حاد یا التهاب عفونی حاد پروستات و همراه با یک پنی سیلین در درمان آندوکاردیت ناشی از استرپتوکوکوس ویریدانس فکالیس، پنومونی در بیماران بستری و مننژیت لیستریایی مصرف می شود.

مکانیسم اثر جنتامایسین

جنتامایسین بصورت غیرقابل برگشت به یکی از دو محل اتصال آمینوگلیکوزیدها بر روی زیرواحد ریبوزومی 30 S پروتئین ها و 16 s rRNA، سبب مهار سنتز پروتئین در باکتری می شود.

فارماکودینامیک

داروی جنتامایسین یک آنتی بیوتیک آمینوگلیکوزیدی با طیف اثر وسیع می باشد. آمینوگلیکوزیدها سنتز پروتئین در باکتری را مهار می کنند.

فارماکوکینتیک

جنتامایسین پس از تزریق ، در طی 30-60 دقیقه به حداکثر غلظت سرمی خود می رسد. جنتامایسین موضعی نیز به آسانی از نواحی سوختگی وسیع ، نواحی آسیبدیده و دارای گرانول جذب می گردد ولی از پوست سالم به آسانی جذب نمی شود. جنتامایسین در فرم کرم سریعتر از پماد جذب می گردد. جنتامایسین چشمی دارای جذب اندکی می باشد. جنتامایسین جذب خوراکی ناچیزی دارد.

مقدار مصرف جنتامایسین

مقدار مصرف معمول برای عفونت های باکتریایی :بزرگسالان
مقدار اولیه 1.5 تا 2 mg/kg و بدنبال آن 1تا 1.7 mg/kg تزریق داخل وریدی یا داخل عضلانی هر 8 ساعت ، یا 5 تا 7 mg/kg داخل وریدی هر 24 ساعت
طول مدت درمان: 7 تا 21 روز ، بسته به ماهیت و شدت عفونت.
مقدار مصرف معمول برای عفونت های باکتریایی :کودکان:
از هفته 0 تا 4 : وزن کمتر از 1200 g: 2.5 mg/kg داخل وریدی یا داخل عضلانی هر 18 تا 24 ساعت
از هفته 0 تا 1 : وزن بیشتر یا مساوی 1200 g: 2.5 mg/kg داخل وریدی یا داخل عضلانی هر 12 ساعت
از هفته 1 تا 4 : وزن 1200 تا 2000 g: 2.5 mg/kg داخل وریدی یا داخل عضلانی هر 8 تا 12 ساعت
از هفته 1 تا 4 : وزن بیشتر از 2000 g: 2.5 mg/kg داخل وریدی یا داخل عضلانی هر8 ساعت
بیشتر از 1 ماه:1 تا 2.5 mg/kg داخل وریدی یا داخل عضلانی هر8 ساعت

هشدارها

1- بیماران مصرف کننده جنتامایسین به خاطر پتانسیل ایجاد سمیت آن باید کاملا تحت نظر بالینی قرار داشته باشند.
2- جنتامایسین مانند دیگر آمینوگلیکوزیدها دارای پتانسیل سمیت کلیوی می باشد .در بیماران دارای نارسایی عملکرد کلیه و یا بیمارانی که مقادیر بالای دارو و یا طولانی مدت احتمال بروز سمیت کلیوی بیشتر است.لذا فاصله بین دفعات مصرف جنتامایسین در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید افزایش داده شود و از مصرف طولانی مدت جنتامایسین باید خودداری کرد.
3- در بیماران درمان شده با داروی جنتامایسین احتمل بروزسمیت عصبی آشکار شده توسط سمیت شنوایی،هم دهلیزی و هم سمعی ،نیز وجود دارد.
4- مصرف جنتامایسین در بیماران سالخورده مبتلا به پارکینسون و نوزادان باید با احتیاط فراوان صورت پذیرد.

نکات قابل توصیه

1- بیماران باید آگاه شوند که داروهای ضد باکتری شامل جنتامایسین فقط باید برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده شوند و عفونت های ویروسی از جمله سرما خوردگی را درمان نمی کنند.
2- داروی جنتامایسین را کاملا طبق نسخه و دستور پزشک مصرف نمایید و دوره درمان را کامل کنید.
3- در حین درمان با جنتامایسین آب و مایعات کافی مصرف نمایید تا غلظت زیاد دارو سبب آسیب به مجاری ادراری نشود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • زینب | 1399/04/04

   ایا در عفونت گلو یا سرماخوردگی شدی که سینه پهلو بشیم آمپول جنتامایسن 80خوبه با تجویز پزشک

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورت معاینه توسط پزشک و گرفتن شرح حال از علایم چنتامایسین داروی مناسبی است..


  • مریم | 1399/03/26

   با سلام یک هفته پیش برای درمان عفونت ادراری با تجویز پزشک ۴ تا آمپول جنتامایسین عضلانی هر ۱۲ ساعت تزریق کردم الان بعد از یک هفته در جای تزریق واطرافش درد و سوزش دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   احتمالا مشکل جدی نخواهد بود.
   از حوله گرم در محل تزریق استفاده نمایید.
   در صورت بهتر نشدن و یا تغییر رنگ ادرار یا درد کله به پزشک خود اطلاع بدهید.


  • امین | 1399/03/23

   باعرض سلام متخصص عفونی برای شروع درمان تب مالت بنده شانزده عدد جنتامایسین روزی دو عدد همزمان که خانمم میگه دکتر گفت باهم که الان روز اول دوتاشو باهم در دوطرف زدم وهمزمان قرص داکسی سیلین وریفامپین تاشش هفته بعد دوباره مراجعه به دکتر آیا باز هم جنتا خواهد نوشت یاداروی خوراکی؟ بعد از تزریق دارو تقریبا ۳ساعت بعد ادرارم زردبودنش بیشتراز معمول مایل به نارنجی شده میترسم اینقدر نظرات وعوارض دارو رو میبینم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تجویز آنتی بیوتیک به صلاحدید پزشک میباشد ولی با توجه به دفع ادراری دارو تغییر رنگ آن بلامانع است


  • ایا میتوانیم جنتامایسین همراه وسفتریاکسون برای ریو | 1399/03/20

   ایا میتوانیم جنتامایسین همراه وسفتریاکسون برای ریوی و اسم همزمان استفاده بکنیم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   توصیه نمیشود مگر با تجویز متخصص و مانیتور بیمار بعد از تزریق
   زیرا در مصرف همزمان امینوگلیکوزید ها با سفالوسپورین ها خطر سمیت کلیوی و سمیت گوشی افزایش میابد.


  • میعاد | 1399/03/20

   سلام من دو تا آمپول جنتامایسین زدم با سیپروفلوکساسین بعد از دو روز حالت تهوع گرفتم و در مثانه و پهلوهایم حالت سوزش پیدا کردم. یکهفته گذشته پشت و پهلوهام به شدت درد میکنه و ادرارم تیره شده. آیا این مشکل قابل درمان هست؟ ممنون. دکتر معالج بدون آزمایش این داروها رو تجویز کرد نمیدونم عفونت داشتم یا نا ولی قبل از خوردن این داروها درد پشت و پهلو و تیرگی ادرار نداشتم. من تو مقالات مختلف خوندم این آمپول به کلیه صدمه میزنه پس چرا تحویز کرد برام؟ ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ممکن است دچار سمیت کلیوی ناشی از جنتامایسین شده باشید.
   حتما به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید.


  • ناشناس | 1399/03/17

   لام. برای فردی که 50 کیلوگرم وزن دارد. برای درمان جنتامایسین 80 بهتر است تزریق کند یا جنتامایسین 40 ؟ ... باتشکر

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   هر کدومش میتونه باتوجه به شرایط بیمار تجویز بشه 


  • عظیمی امیر | 1399/03/11

   سلام. بخاطر عفونت گوش به پزشک عمومی مراجعه کردم او هم دو جنتامایسین 80 با یه قرص دیگه برام نوشت. من از عوارض این دارو اصلا خبر نداشتم. بعد از تزریق آمپولها مثانه و کلیه هام داشت میسوخت و خیلی درد میکرد و ادرارم غلیظ به رنگ چای شده چند ماه گذشته هنوز هم پهلوهام درد میکنه و ادرارم غلیظه. سی تی اسکن و آزمایش دادم چیزی نشون نداد ولی آزمایشگاه گفت که دفع خون زیادی دارم. آخه چرا این دارو رو تجویز میکنن؟ تازه درد گوشم هم بیشتر شده. آیا نباید آن پزشک عوارض این دارو رو بهم میگفت؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تمام اینهایی ک گفتید صحیح است و از عوارض دارو میباشد 
   متاسفانه در مورد بحث های حقوقیش کمکی از ما ساخته نیست 


  • صمدزاده | 1399/03/10

   کتف راست درد دارم دستم حرکت نمیکنه ام ار ای گفتن التهاب و کشش تاندون جنتامایسین دادن آیا درمانش تزریق عضلانی این آمپول است؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله عضلانی تزریق میشه


  • مهدی | 1399/03/10

   یک پزشک عمومی برای چرب کردن بینی برام پماد جنتامایسین تجویز کرد و حالا تو یکی از گوش هام احساس ناراحتی دارم. آسیب شنوایی یا تعادلی که بخاطر جنتامایسین ایجاد بشه خوب میشه یا دائمیه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بهبود پیدا میکنه


  • جمالی | 1399/03/03

   سلام، خسته نباشید، من هفته 17حاملگی هستم،سفکسیم و هیدوسین وایپی کلومین مصرف کردم، 3بارازمایش دادم هنوزعفونت دارم. دکتربرام 12تا امپول جنتامایسین نوشته و سفکسیم.تداخل دارویی دارن مثل اینکه؟ این امپول برای جنین ضررنداره؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نه با تجویز پزشک متخصص مشکلی نداره 


  • مبينا | 1399/02/31

   سلام من دردواژن دارم امپول جنتامايسين عضلاني مصرف ميکنم چن روز طول ميکشع تاخوب شه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   باسلام با توجه به عفونت تشخیص داده شده برای شما باید تمام آمپول های تجویز شده را تزریق کنید تا دوره درمان آنتی بیوتیکی شما تمام شود


  • علی | 1399/02/20

   دکترم برای رفع سوت در گوشم جنتامایسین ۸۰ سه عدد تجویز کردن،،حالا میبینم ک یکی از عوارضش ایجاد وزوز گوش است،،،لطفا بفرمایید ک خطر ندارد،، من هرسه آمپول را در سه روز تزریق کردم،، ضمنآ دکترم فوقق تخصص گوش هستند،،،،سپاسگزارم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نه خطری نداره نگران نباشید 


  • علیرضا | 1399/02/16

   سلام، من عفونت ادراری خفیفی داشتم که پزشک 3 آمپول جنتامایسین به همراه سیپروفلوکساسین برایم تجویز کرد و پس از تزریق آمپولها فشار زیادی در قفسه سینه احساس می کردم و پشت و زیر دنده هایم درد می کرد. بخاطر درد زیادی که داشتم به آزمایشگاه مراجعه کردم و گفتند مقداری پروتئین و خون در ادرارت مشاهده شده. در حالی که در آزمایشی که قبل از مصرف جنتامایسین داده بودم اصلاً دفع پروتئین وجود نداشت. علاوه بر این مقداری خون هم در ادرارم مشاهده شده بود.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   حتما به پزشک مراجعه نمایید.
   احتمالا دچار عارضه مسمومیت کلیه ناشی از مصرف جنتامایسین شده اید.این اسیب برگشت پذیر بوده اما نیازمند مراجعه به پزشک میباشد.


  • محمد | 1399/01/29

   سلام. من بخاطر تکرر ادرار رفتم پیش دکتر عمومی اونوهم بدون آزمایش برام 4 تا جنتامایسین 80 نوشت که بعد از تزریق اون آمپولها دچار خونریزی ادرار شدم. و چندین بار آزمایش دادم گفتن در ادرارت 3 پلاس خون هست و کلیه ت هون دفع میکنه. الان سه ماه گذشته هنوز خونریزی دارم. خیلی حالم بده کلیه عام هم بشدت درد میکنه و سوزش داره

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   به متخصص کلیه و فشار خون مراجعه کنید