اطلاعات دارویی ریواروکسابان

Rivaroxaban

ریواروکسابان Rivaroxaban

گروه دارو: ضد انعقاد ها

ریواروکسابان (Rivaroxaban) که با نام تجاری زارلتو (Xarelto) شناخته می‌شود، نوعی ترکیب ضد انعقادخون است که از تشکیل لخته‌های خونی جلوگیری می‌نماید.
ریواروکسابان به منظور پیشگیری و همچنین درمان ترومبوز وریدی عمقی (DVT) استفاده می‌شود. ترومبوز وریدی عمقی ممکن است به آمبولی ریوی منجر شود که می‌تواند تهدید کننده حیات باشد. این دارو همچنین در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی استفاده می‌شود.
فیبریلاسیون دهلیزی نوعی اختلال ریتم قلب است و می‌تواند به سکته مغزی منجر شود. این دارو خطر سکته‌های مغزی را در این افراد کاهش می‌دهد.

مکانیسم اثر

داروی ریواروکسابان با مهار مستقیم،انتخابی و برگشت پذیر فاکتور Xa در دو مسیر انعقادی داخلی و خارجی موجب قطع چرخه انعقادی می شود و مانع از ساخت ترومبین می شود.
ترومبین هم پلاکت ها را فعال می کند هم فیبرینوژن محلول را به فیبرین نامحلول تبدیل می کند. مهار فاکتور Xa به صورت وابسته به دوز ریواروکسابان می باشد.

فارماکودینامیک

ریواروکسابان یک ترکیب ضد انعقادخون است که با مهار مستقیم فاکتور Xa مانع شکل گیری ترومبین می شود.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف خوراکی داروی ریواروکسابان به سرعت جذب می گردد و غلظت پلاسمایی پس از 2-4 ساعت به حداکثر مقدار خود می رسد.فراهمی زیستی دوز 10 mg بیش از 80% می باشد.
ریواروکسابان حدود 92% تا 95% به پروتئینهای پلاسما پیوند می یابد.
متابولیسم داروی ریواروکسابان کبدی و از طریق CYP3A4/5 و CYP2J2. انجام می گیرد.دفع آن عمدتا از طریق ادرار و بمقدار کمتر از طریق مدفوع صورت می پذیرد.
نیمه عمر حذفی نهایی آن 5 تا 9 ساعت می باشد که در سالمندان به 11 تا 13 ساعت می رسد.

مقدار مصرف ریواروکسابان

مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از سکته‌های مغزی در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی:بزرگسالان:

20 mg خوراکی یک بار در روز

مقدار مصرف معمول برای ترومبوز وریدی عمقی (DVT): بزرگسالان:

مقدار اولیه: 15 mg خوراکی ، دو بار در روز بمدت 21 روز
مقدار نگهدارنده:20 mg خوراکی یک بار در روز تا خاتمه مدت درمان

مقدار مصرف معمول برای آمبولی ریوی : بزرگسالان:

مقدار اولیه: 15 mg خوراکی ، دو بار در روز بمدت 21 روز
مقدار نگهدارنده:20 mg خوراکی یک بار در روز تا خاتمه مدت درمان

مقدار مصرف معمول برای پیشگیری از ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در بیمارانی که تحت عمل جراحی تعویض زانو یا لگن قرار گرفته‌اند: بزرگسالان:

مقدار اولیه: 10 mg خوراکی یک بار در روز، اولین دوز 6 تا 10 بعد از عمل مصرف شود.
طول مدت درمان:
جراحی تعویض زانو: 12 روز
جراحی تعویض لگن: 35 روز

هشدارها

1- شایع ترین عارضه داروی ریواروکسابان خونریزی می باشد؛ خونریزی های عمده (به عنوان مثال خونریزی داخل جمجمه ای، خونریزی گوارشی،خونریزی شبکیه ای ، هماتوم اپیدورال ، خونریزی آدرنال) با مصرف ریواروکسابان گزارش شده است.
2- ریواروکسابان در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی متوسط تا شدید(رده B و C کودک پیو) یا دارای بیماری کبدی ناشی از اختلال انعقادی با احتیاط فراوان مصرف شود.
3- داروی ریواروکسابان در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی متوسط (کلیرانس کراتین 30 تا 50 mL/minute) با احتیاط مصرف گردد.مصرف ریواروکسابان در صورت بروز نارسایی کلیه حاد قطع گردد. استفاده ریواروکسابان در بیمارانی که در مرحله پیشرفته ای از بیماری کلیه ESRD نیازمند همودیالیز قرار دارند توصیه نمی شود.
4- امنیت و کارایی مصرف داروی ریواروکسابان در بیماران دارای دریچه مصنوعی قلب یا روماتیسم قلبی قابل توجه( شامل استنوز دریچه میترال) به اثبات نرسیده است.

نکات قابل توصیه

1- در صورت بروز علائم خونریزی ( استفراغ خون یا استفراغ شبیه دانه های قهوه، سرفه همراه با خون ، وجود خون در ادرار،مدفوع قیری، سیاه ، قرمز،خونریزی لثه،خونریزی غیرعادی واژن، کبودی بدون دلیل یا هر گونه خونریزی که متوقف نمی شود) ، گیجی شدید، سنکوپ، پارستزی(گز گز و مورمور شدن پوست) ، احساس ناتوانی ، سردرد شدید، ادم فورا به پزشک معالج مراجعه نمایید.
2- قرصهای 15 و 20 mg ریواروکسابان را همراه غذا مصرف کنید.غذا موجب افزایش فراهمی زیستی دراین مقادیر مصرف می شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

آپیکسابان , ادوکسابان


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138




موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره دارویی



دمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • Sam | 1400/06/07

   سلام وقتتون بخیر من 4 ساله که زارلتو 20 مصرف میکنم شما موجود دارید؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلا م مارک زارلتو در داروخانه مرکزی امام موجود نمی باشد


  • عاطفه | 1399/07/06

   سلام و خسته نباشید من مادرم چندین سال است به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی از قرص کلات اور 20 روزانه یک عدد استفاده میکند جدیدا به دلیل مشکلات معده ای که پیدا کردن، داروی نولپازا (پنتوپرازول 40) نیز روزی یک عدد هم مجبور به استفاده شدند، سوالی که از خدمتتان داشتم در مورد این هست که این دو دارو (کلات اور و نولپازا) با هم اختلال دارویی ندارند؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر تداخلی ندارد


  • محمد | 1399/06/09

   با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من بعلت تصادف و خوردشدگی زانو و پارگی سه رباط و تخریب منیسک زانو در دوره درمان متاسفانه علیرغم مصرف انوسافارین اگر غلط تلفظ نکرده باشم دچار لختگی شدم الان در حال استفاده قرص ۲۰ میلی کلاتور هستم روزی یکبار پزشکم تهران است متاسفانه دسترسی به ایشان بعلت مسیر و منع سفر توسط ایشان سخته دوماهه از این دارو استفاده میکنم آیا مجاز هستم دوماه دیگر یا ۶ ماه تمام استفاده کنم ؟؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مدت استفاده از دارو وابسته به میزان احتمال لخته شدن خون متفاوت و تشخیص آن با پزشک میباشد


  • موسی محرابی | 1399/03/01

   سلام؛ با عرض ادب، سوالی داشتم خدمت دکتر گرامی. قرص زارلتو، بجای دوز 10، به اشتباه 20 خریداری شده است. آیا می توان قرص با دوز 20 را نصف کرد و نصف آنرا مصرف کرد؟ آیا قرص روکش خاصی دارد که در دستگاه گوارش حتماً باید حفظ شود؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام. نصف کردن این دارو مشکلی به وجود نمی آورد..


  • شهلا | 1399/02/04

   سلام وخدا قوت پدر من هم سکته مغزی کردن البته ۱۸ سال پیش وهم اینکه پیوند کلیه انجام دادند .الان هم مقداری گرفتگی عروق دارند ودکتر قلبشان کنکور ۵ وآپیکسابان ۲.۵ برایشان تجویز کردند.البته تا قبل از عید ایشان پیش دکتر تهران میرفتند ولی الان ایلام هستند ومتاسفانه ازترس کرونا امکان مراجعه به تهران نیست.قرص آپیکسابان هم در ایلام پیدا نمیشه.میخوام بدونم میشه از قرص جایگزین استفاده کرد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر


  • بهمن | 1398/11/21

   باسلام،بنده 38 ساله و(مرد) هستم،خاستم بپرسم طول درمان گرفتگی عروق عمقی پا DVT با داروی ریواروکسابان 15 میلی چقدر است یعنی تا چند ماه باید این دارو رو مصرف کنم 6 ماه یا بیشتر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طول درمان فقط به نظر پزشک مربوطه بستگی دارد


  • رضاطیبی | 1398/08/04

   باسلام و احترام بنده چندماه هست که به دلیل آمبولی خفیف قرص ریواروکسابان20روزانه مصرف میکنم..خواستم بپرسم آیا مکملهای مختلف گیاهی و غیره تداخلی با این قرص دارند؟ مثلا مکملهایی افزایش ایمنی بدن یا قارچ گانودرما ،مولتی ویتامینها و امثال اون...ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   این دارو با داروهای  ضد انعقاد مانند آسپرین و کلوپیدوگرل و .. تداخل دارد و نیز با ایبوبروفن ، سلکسیب و وارفارین تداخل مهمی دارد .
   با مکمل ها تداخل خاصی ندارد .