اطلاعات دارویی فسفومایسین

fosfomycin


فسفومایسین fosfomycin


فسفومایسین یک آنتی‌بیوتیک از دسته متفرقه ها می باشد. فسفومایسین در درمان عفونت های مثانه کاربرد دارد.

مکانیسم اثر فسفومایسین

فسفومایسین از مشتقات فسفریک اسید است که با غیر فعال کردن آنزیم پیروویل ترانسفرازpyruvyl transferase که آنزیم حیاتی در سنتز دیواره سلولی باکتری هاست اثر باکتریوسیدال خود را اعمال میکند.

فارماکودینامیک

فسفومایسین یک آنتی بیوتیک با طیف اثر وسیع می باشد.که در کلیه و کبد تجمع می یابد و در درمان عفونتهای غیر پیچیده دستگاه ادراری استفاده می شود. فسفومایسین همچنین سمیت کلیوی و سمیت شنوایی ناشی از عوامل ضد تومور حاوی پلاتین را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

فسفومایسین به سرعت جذب می شود.حجم ظاهری توزیع بین 90-180 لیتر می باشد.دفع فسفومایسین 39% بصورت داروی تغییرنیافته ازطریق ادرار و18% بصورت داروی تغییرنیافته از طریق مدفوع می باشد.نیمه عمر حذفی فسفومایسین 3 تا 8 ساعت می باشد.

موارد مصرف فسفومایسین

عفونت دستگاه ادراری

مقدار مصرف فسفومایسین

برای عفونتهای غیر پیچیده دستگاه ادراری: خوراکی: زنان: یک نوبت یک ساشه 3 گرم در 90 تا 120 سیسی آب سردحلکرده و میل نمایید.

موارد منع مصرف فسفومایسین

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

تداخلات دارویی فسفومایسین

هشدارها

احتمال بروز عفونت ثانویه در مصرف طولانی مدت وجود دارد.در صورت مصرف بلند مدت فسفومایسین احتمالر بروز عفونت های ثانویه قارچی و باکتریایی نظیر اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل و کولیت پسدوممبرانس وجود دارد.

نکات قابل توصیه

1- فسفومایسین را همیشه با آب سرد مخلوط کرده و میل کنید.به هیچ وجه فسفومایسین را بصورت خشک مصرف نکنید. فسفومایسین را می توانید بدون توجه به زمان صرف غذا مصرف نمایید.
2- بیماران ممکن است سردد،التهاب واژن،تهوع و اسهال را تجربه کنند.در صورت بروز علائم اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل شامل درد و کرامپ های شکمی، اسهالر شدید، مدفوع آبکی ، مدفوع خونی سریعا پزشک خود را مطلع نمایید.
3- در صورت بروز واکنشهای ازدیاد حساسیت شامل خس خس سینه،احساس فشار بر روی قفسه سینه، تب،خارش،سرفه شدید،تغییر رنگ پوست به آبی،تشنج،متورم شدن صورت،لبها و زبان و یا گلو از مصرف آن خودداری کنید

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه فسفومایسین

متنامین , کولیستین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهناز | 1399/04/17

   سلام خسته نباشيد مامان من از ديشب اين دارو رو مصرف كردن و اسهال شديد گرفتن . مصرف اين ساشه همچنان تجويز ميشه با اين شرايط بدني يا خير؟؟ چه كاري بهتره انجام بديم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورت اسهال شدید دارو را قطع نموده و برای ادامه مصرف با پزشک خود مشورت نمایید.


  • نمازی | 1399/03/17

   با سلام چند روزی احساس گرمای شدید در کلیه سمت راست و سپس در کلیه ی سمت چپ دارم به طوری که در این چند روز اصلا این حس گرما کم نشده است به طوری که کم کم علاوه بر گرما حس درد هم می کنم، با توجه به شرایط کرونا تنها دسترسی به پزشک خانوادگی مان دارم و با مراجعه به ایشان این دارو را تجویز کردند، خواستم ببینم به نظر شما اولا علت درد چیست و ثانیا آیا این دارو کمکی به رفع حالت گفته شده می کند یا خیر خیلی ممنون از پاسخگوییتان.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   علت درد باید توسط پزشک متخصص و بعد از معاینه تشخیص داده بشه . در مورد این علائم هم به نظر من این دارو میتونه کمک کننده باشه . اما پیشنهاد میکنم حتما به متخصص مراجعه کنید چون مشکلات کلیوی علل مختلفی می تونن داشته باشن 


  • هاشمی | 1399/02/18

   سلام من بیمار قطع نخاع هستم و کلیه چپم از کار افتاده ودیابت هم دارم ولی قندم معمولا زیر 150هست و عفونت ادراری دارم امروز متخصص کلیه پور فسفومایسین یا برنی برایم تجویز کرد آیا با مصرف آن قند خونم بالا نمیرود / دوما چگونه بفهمم به آن حساسیت دارم یا نه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر باعث افزایش قند خون نمیشود و واکنشهای حساسیتی آن شامل خس خس سینه،احساس فشار بر روی قفسه سینه، تب،خارش،سرفه شدید،تغییر رنگ پوست به آبی،تشنج،متورم شدن صورت،لبها و زبان و یا گلو میباشد


  • عاطغه | 1399/02/10

   سلام ببخشید یه بسته از دارو رو باید تو اب حل کنیم یا نه

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بله هر ساشه رو باید در نصف لیوان آب سرد یا هر نوشیدنی دیگه ای حل کنید و میل کنید


  • رانيا غفوري | 1398/08/10

   با سلام من به طور مداوم به عفونت ادرار مبتلا ميشم .من اگر براي هر دفعه عفونت ادراري كه مي گيرم فقط يه بار اين پودر را استفاده كنم كمك به بهبودم مي كند يا بايد چند دوره اين دارو را مصرف كنم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   این دارو برای یا دو دوره به صورت تک دوز مصرف می شود .
   در صورت مصرف بیش از دو بار احنمال عفونت راجعه است . بهتر است با مشورت پزشک و پس از انجام آزمایش آنتی بیوتیک مناسب داده شود.


  • Hosein | 1398/07/02

   سلام اقای دکتر.یه دردمختصری در لوله ادراری دارم به نظرتون فسفومایسین استفاده کنم ؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   سلام
   فسفومایسین یک آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت مثانه و مجاری ادراری و تنها با مجوز پزشک قابل مصرف می باشد. درد در مجاری ادراری ممکن است یکی از علایم عفونت باشد ولی برای مصرف آنتی بیوتیک نیاز به بررسی های دقیق تر و آزمایش ادرارمی باشد. بنابراین حتما به متخصص مجاری ادرار (ارولوژی) مراجعه نمایید و از مصرف خودسرانه دارو اجتناب نمایید. 


  • سلیمانی | 1398/05/26

   سلام ، وقت بخیر اقای دکتر اگر مشگلی نداشته باشیم و فقط سالانه یک ساشه برای عفونت احتمالی بدن استفاده کنیم ، مشگلی پیش میاد ؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به احتمال مقاومت باکتریایی توصیه نمیشود و البته مصرف آن در صورت نبودن عفونت های مربوطه سودی ندارد.


  • صفری | 1398/02/27

   باسلام ، راجع به فسفومایسین ، تعداد ساشه های مورد نیاز برای درمان شخص چه تعداد هست ؟

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام . دوز این دارو بر حسب بیماری و نوع آن تفاوت دارد که تعیین آن با پزشک مربوطه است اما حداقل تعداد تجویزی یک ساشه و حداکثر آن 7 الی 8 ساشه است