اطلاعات دارویی دانازول

Danazol

دانازول Danazol


دانازول یک استروئید سنتزی است که دارای اثرات ضد گونادوتروپیک و ضد استروژنیک می باشد و عمدتا برای درمان اندومتریوز استفاده می شود. دانازول همچنین در درمان بیماری پستان فیبروکیستیک و آنژیوادم ارثی (تورم قسمت های مختلف بدن مانند شکم یا معده، دست ها، پاها، گلو، پوست، یا اندام های جنسی) به کار می رود.

مکانیسم اثر

به عنوان یک مهار کننده گنادوتروپین، دانازول محور هیپوفیز تخمدان را مهار می کند که احتمالا توسط مهار ترشح گنادوتروپین های هیپوفیزی انجام می شود. دانازول همچنین موجب جلوگیری از تولید هورمون FSH و LH شده، در نتیجه باعث کاهش تولید استروژن تخمدانی می شود.
دانازول همچنین می تواند به طور مستقیم تولید استروئید در تخمدان را مهار کند و با اتصال به گیرنده های آندروژن، پروژسترون و گلوکوکورتیکوئیدها و اتصال به گلوبولین متصل شونده به هورمون های جنسی و کورتیکواستروئید میزان کلیرانس متابولیک پروژسترون را افزایش دهد.
یکی دیگر از مکانیسم های عمل دانازول در اندومتريوز کاهش غلظت IgG، IgM و IgA و همچنین فسفولیپید و آنتی بادی های ایزوتوپ IgG است.

فارماکودینامیک

دانازول مشتقی ازیک استروئید سنتتیک به نام اتیسترون است که یک  تستوسترون تغییر یافته است می باشد.دانازول فعالیت ضد گنادوتروپیک و ضد استروژنی دارد و با مهار ترشح گنادوتروپین ها از هیپوفیز به عنوان مهار کننده هیپوفیز قدامی عمل می کند. دانازول همچنین دارای برخی خواص آندروژنی میباشد.

فارماکوکینتیک

دانازول جذب خوراکی خوبی دارد.

در کبد به طور گسترده ای به متابولیت فعالش 2 هیدروکسی متیل اتیسترون متابولیزه می شود.

نیمه عمر تقریبی داروی دانازول 24 ساعت است.

دفع دانازول عمدتا در ادرار و مقدار کمی در مدفوع انجام می شود.

موارد مصرف دانازول

آنژیوادم , سرطان پستان , اندومتریوز , پستان فیبروکیستیک , آنمی همولیتیک اتوایمیون , سندروم پیش از قاعدگی

موارد تایید نشده توسط FDA :
آنمی همولیتیک اتوایمیون - سرطان پستان -سندروم پیش از قاعدگی

مقدار مصرف دانازول

 • اندومتریوز

خفیف: 200 تا 400 میلی گرم در روز به صورت منقسم دو بار در روز

متوسط تا شدید: 800 میلی گرم در روز به صورت منقسم دو بار در روز

- دوز را به صورت تدریجی کاهش دهید تا حدی که آمنوره (عدم ایجاد قاعدگی) حفظ شود.

- درمان بهتر است در طی قاعدگی شروع شود تا از عدم بارداری بیمار مطمئن باشیم.

- درمان را باید به صورت منظم و بدون قطع مصرف، تا6 ماه و در صورت لزوم تا 9 ماه ادامه داد.

 • پستان فیبروکیستیک

100 تا 400 میلی گرم خوراکی روزانه به صورت منقسم دو بار در روز.

در اکثر موارد درد و آزردگی پستان در ماه اول به طور چشمگیری تسکین می یابد و طی 2 تا 3 ماه از بین می رود. از بین رفتن ندول ها (کیست ها) معمولا به 4 تا 6 ماه درمان متداوم نیاز دارد.س

 • آنژیوادما ارثی

ابتدا شروع با 200 میلی گرم خوراکی دو تا سه بار در روز و سپس تنظیم دوز بر اساس علائم و پاسخ دهی بیمار

هشدارها

 • قبل از تجویز داروی دانازول از عدم بارداری بیمار مطمئن شوید و اکیدا بیمار را به استفاده از یک روش غیر هورمونی پیشگیری از بارداری توصیه کنید.
 • ترومبوآمبولی و حوادث ترومبوتیک کشنده در مصرف دانازول گزارش شده است.
 • مواردی از افزایش فشار داخل جمجمه در ارتباط با مصرف دانازول گزارش شده است. به بیمار آموزش دهید اگر علائمی نظیر سردرد، تهوع و استفراغ و اختلالات بینایی را تجربه کرد سریعا به پزشک مراجعه کند.
 • قبل از شروع درمان برای بیماری فیبروکیستیک پستان، از نبود کارسینومای پستان مطمئن شوید.
 • دانازول  سبب درجاتی از احتباس مایع در بدن می شود. بنابراین وضعیت هایی که این مورد بر آن ها تاثیرگذارست مانند صرع، میگرن یا نارسایی قلبی یا کلیوی باید به دقت پایش شوند.

نکات قابل توصیه

·دانازول را می توان همراه یا بدون غذا مصرف کرد اما همیشه دارو را به همان طریق همیشگی (معده پر یا خالی) مصرف نمایید.
· اگر باردار هستید دانازول را مصرف نکنید و حتما پیش از مصرف، از تست بارداری منفی خود مطمئن شوید.
· دانازولدر مواردی باعث ایجاد لخته های خونی شده است که ممکن است مانند سکته مغزی کشنده باشند. اگر دچار درد بازو، پشت گردن، درد یا فشار در فک ، سرفه کردن خونی، کرختی یا ضعف یک سمت بدن، مشکل صحبت کردن یا تفکر، تغییر تعادل یا تغییر در بینایی، تنگی نفس، تورم، گرما، یا درد در پا یا بازو هستید سریعا پزشک خود را مطلع سازید.
· در صورتی که نشانه هایی از مشکلات کبدی مانند ادرار تیره، احساس خستگی، عدم گرسنگی، ناراحتی معده یا درد معده، مدفوع روشن، استفراغ، پوست زرد یا چشم زرد رنگ داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید.
· افزایش فشار در مغز با دانازول اتفاق افتاده است. این می تواند باعث از بین رفتن بینایی برای مدت طولانی و گاهی اوقات مرگ شود.اگرهنگام مصرف دارو دچار سردرد، سرگیجه، ناراحتی معده یا تشنج شدید، بلافاصله به پزشک  مراجعه کنید.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

دارو های مشابه

ژسترینون


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مونا | 1399/09/19

   سلام خسته نباشید من کیست آندومتریوز دارم حدود ۵۰ میلی هست دکتر بهم به مدت ۱ ماه دانازول داده بود بعد گفت که بعد ۱ ماه برای معاینه برم که بخاطر شرایط کرونا و اینکه شهرستان زندگی میکنم نتونستم برم .میخواستم بپرسم که میتونم خود مقرص رو تهیه کنم و به خوردن این قرص ادامه بدم یا نه؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ابتدا باید معاینه شوید.


  • س | 1399/09/13

   سلام و عرض ادب، من به خاطر تنگی واژن، نزدیکی های دردناک دارم و همیشه قسمت خروجی از داخل واژنم زخم میشه، به حدی که به شدت قسمت چپ ورودی واژنم درد بدی میگیره، افت میل جنسی پیدا کردم به حدی که یک سال هست نزدیکی نداشتم به خاطر ترس از درد و سونوی لگن که دادم گفتن آندومتریوز هستی، پریودیم منظمه اما خونریزیم کم شده میتونم از دانازول برای رفع مشکل اندومتریوزم استفاده کنم؟ من نرمی دریچه میترال و آسم و همچنین کم خونی مینور هم دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به مشکلات زمینه ای شما بهتر است تحت نظر متخصص خون شناسی از دانازول استفاده کنید..
   ولی از لحاظ فارماکولوژی این دارو منع مصرفی در بیماران آسم و کم خونی و مشکلات قلبی ندارد..


  • مهرداد | 1399/08/29

   سلام من یه آقای ۳۴ ساله هستم پلاکت خونم پایین بود رفتم دکتر قرص فولیک اسید ۵ میلی و دانازول ۲۰۰ میلی برام تجویز کرده داروخانه گفت چرا دانازول داده بهت!!!!!! اصلا دانازول مناسب من بوده یا نه؟؟؟ سپاس

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   دانازول در درمان برخی اختلالات خونی هم به کار می رود..


  • علیرضا | 1399/08/22

   عرض سلام و ادب زودانزالی شدید دارم. یعنی نیم دقیقه هم طول نمی کشد. به متخصص کلیه مجاری ادرار و تناسلی مراجعه کردم آزمایش و سونوگرافی. نتیجه گفتند صددرصد خوبه و هیچ موردی نبود. قرص فلوکستین ۲۰ میلی گرم سه ساعت قبل از برنامه تجویز کردند. نتیجه نداشت. دو تا ۲۰ هم هیچ اثر نکرد. قرص آفرودیت مصرف کردم سردرد امانمو برید. الان ۶ قوطی تو خونه مونده. قرص پاروکستین رو ۶ ساعت قبل از برنامه مصرف کردم اثر نداشت. از این هم دو قوطی دارم. چکار کنم؟ قرص پاروکستین رو هر روز استفاده کنم بهتره یا فقط قبل از برنامه. و چه مدت قبل از برنامه؟ بسیار سپاس

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   داروهای معمول برای مشکل شما فلوکسیتین یا پاروکستین هستند..
   در صورتی که مصرف دارو قبل نزدیکی برای شما موثر نبوده شروع به مصرف مرتب دارو هر شب کنید..


  • زینب | 1399/05/16

   سلام و وقت بخیر در حال درمان اندومتریوز هستم و دانازول مصرف میکنم،البته سونو ۶ ماهه خوب بود، اما دکترم گفتن بهتره تا یکسال دارو رو ادامه بدم.۸ ماهه که پریود نشدم به خاطر مصرف دارو امروز مشابه پریودی خونریزی داشتم، آیا طبیعی است؟!

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به مصرف طولانی قاغدتا خونریزی نباید اتفاق بیفتد. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید..


  • roxsana | 1398/06/07

   سلام قرص دانازول باعث یاعسگی زود رس میشود؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   4 تا 6 هفته پس از قطع دارو مجددا تخمک گذاری و عادت ماهانه ادامه پیدا میکند. این دارو موقت باعث قطع عادت ماهانه می گردد.