اطلاعات دارویی زولمی تریپتان

Zolmitriptan

زولمی تریپتان Zolmitriptan

گروه دارو: عوامل ضد میگرن

زولمی تریپتان در درمان حملات حاد میگرن کاربرد دارد و نباید بصورت پروفیلاکسی استفاده شود. داروی زولمی تریپتان تنها برای درمان سردردهایی که قبلا آغاز شده اند به کار می رود.
زولمی تریپتان از بروز سردرد پیشگیری نمی کند و تعداد حملات را کاهش نمی دهد.
بیشتر بخوانید : انواع سردرد و روش های درمان آن

مکانیسم اثر

فعالیت درمانی زولمی تریپتان برای درمان سردرد میگرن، به احتمال زیاد می تواند به اثرات آگونیستی بر روی گیرنده های 5HT1B/1D عروق خونی داخل جمجمه ای (از جمله آناستوم شریانی –وریدی ) و اعصاب حسی سیستم سه قلو که منجر به انقباض عروق جمجمه و مهار ترشح نوروپپتید پیش التهابی می شود، نسبت داده شود.

فارماکودینامیک

داروی زولمی تریپتان یک آگونیست انتخابی گیرنده های سروتونین ( 5-هیدروکسی تریپتامین; 5-HT) تیپ 1B و 1D می باشد.

فارماکوکینتیک

زولمی تریپتان پس از مصرف خوراکی بخوبی از دستگاه گوارش جذب می گردد. فراهمی زیستی مطلق زولمی تریپتان حدود 40% می باشد.غذا بر روی سرعت یا میزان جذب زولمی تریپتان تاثیری ندارد.
حدود 25% با پروتئین های پلاسما پیوند می یابد. متابولیسم زولمی تریپتان کبدی است. میانگین نیمه عمر حذفی زولمی تریپتان و متابولیت فعال N- دزمتیل ، سه ساعت می باشد.
65% مقدار مصرفی از طریق ادرار و 30% از طریق مدفوع دفع می گردد.حدود 8% از مقدار مصرفی زولمی تریپتان بصورت تغییرنیافته از طریق ادرار دفع می گردد.

مقدار مصرف زولمی تریپتان

مقدار مصرف معمول برای میگرن: بزرگسالان: خوراکی:

مقدار اولیه: 1.25 یا 2.5 mg خوراکی ، یک نوبت(می توان قرص خط دار 2.5 mg را به دو قسمت 1.25 تقسیم کرد) ; در صورت نیاز 2 ساعت بعد تکرار شود ( در صورت باقی ماندن یا برگشت علائم پس از مدت کوتاه).
مقدار نگهدارنده: در افراد مختلف بسته به خصوصیات و پاسخ فردی تنظیم شود.
حداکثر مقدار مصرف در یک نوبت:5 mg.
حداکثر مقدار مجاز در روز: 10 mg طی 24 ساعت.

هشدارها

استفاده بیش از حد از داروهای مرتبط با درمان حملات حاد میگرن ( از جمله ارگوتامین، تریپتان ها، اوپیوئیدها، یا ترکیبی از داروها برای 10 روز یا بیشتر طی یک ماه) ممکن است به تشدید سردرد منجر شود.

نکات قابل توصیه

1-داروی زولمی تریپتان را کاملا طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
2-اگر پس از مصرف اولین نوبت داروی زولمی تریپتان برگشت علائم پس از مدتی صورت پذیرفت نوبت دوم حداقل به فاصله دو ساعت از نوبت اول مصرف گردد.مقدار نهایی مصرف در طی 24 ساعت نباید از 10 mg تجاوز نماید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.