اطلاعات دارویی سینوپار (تری پاراتاید) | triparatide

سینوپار (تری پاراتاید) | triparatide


سینوپار حاوی هورمون تری پاراتاید یا همان هورمون پاراتیروئید انسانی است که بطور طبیعی در بدن انسان وجود دارد.
در آقایان و خانم های منوپوز مبتلا به استئوپروز که در معرض خطر بالای شکستگی قرار دارند.
افرادی که به واسطه ابتلا به استئوپروز دچار شکستگی شده باشند و یا اینکه نتوانند از دیگر درمان های استئوپروز استفاده کنند.
در آقایان و خانم هایی که در نتیجه استفاده از کورتیکواستروئیدها دچار استئوپروز شده و در معرض خطر شکستگی قرار دارند.

مکانیسم اثر

سینوپار حاوی هورمون تری پاراتاید یا همان هورمون پاراتیروئید انسانی است که بطور طبیعی در بدن انسان وجود دارد. سینوپار با کمک به شکل گیری استخوان جدید، افزایش تراکم استخوانی یا ترکیبات معدنی استخوان و نیز افزایش قدرت و استحکام استخوان از شکستگی های استخوان جلوگیری می کند.

فارماکودینامیک

سینوپار حاوی هورمون تری پاراتاید یا همان هورمون پاراتیروئید انسانی است که بطور طبیعی در بدن انسان وجود دارد.

موارد مصرف سینوپار (تری پاراتاید) | triparatide

استئوپورزیس

مقدار مصرف سینوپار (تری پاراتاید) | triparatide

توجه داشته باشید دارو باید مطابق دستور پزشک مصرف شده و از هر گونه تغییر خودسرانه در روش تجویز و نیز دوز مصرفی جدا خودداری کنید.
قبل از اینکه خودتان اقدام به تزریق دارو نمایید باید از سوی یکی از اعضای کادر درمانی شامل پزشک، داروساز و یا پرستار نحوه صحیح تزریق دارو را آموزش ببینید. مراکز پرستاری مربوط به شرکت علاوه بر تزریق دارو و مشاوره 24 ساعته، شیوه صحیح تزریق را نیز به شما آموزش می دهند. تا زمانی که مطمئن نشده اید شیوه تزریق را به درستی فرا گرفته اید از تزریق دارو جدا خودداری نمایید. تزریق اول دارو را در حضور پرستار و یا پزشک خود انجام دهید تا از صحت تجویز زیر جلدی مطمئن شوید.
سینوپار یک بار در روز، در ناحیه شکم (قسمت پایین شکم) و ران به صورت زیر جلدی تزریق می شود.
می توانید دارو را با یا بدون غذا و یا نوشیدنی دریافت کنید.
هر ویال حاوی داروی مورد نیاز برای مصرف یک ماه است که معادل مصرف روزانه 20 میکروگرم سینوپار می باشد. توجه داشته باشید هر بار بیش از میزان تجویز شده تزریق نکنید.
محلول داخل ویال باید شفاف و بی رنگ باشد پس اگر محلول حاوی ذره است، کدر شده و یا رنگ آن تغییر پیدا کرده است از آن استفاده نکنید.
بلافاصله پس از اینکه دارو را از یخچال خارج کردید آن را تزریق کنید و پس از هر بار تزریق آن را داخل یخچال قرار دهید. سینوپار را می توان در هر ساعتی از روز تزریق نمود. برای اینکه استفاده روزانه از سینوپار را فراموش نکنید هر روز سر ساعت مشخصی از آن استفاده نمایید.
در صورتی که مصرف دارو را فراموش کرده اید و یا آن را در زمان معمول خود دریافت نکرده اید ، به محض اینکه به خاطر آوردید همان روز دارو را مصرف کنید. توجه داشته باشید بیش از یک تزریق در روز دریافت نکنید. در صورتی که بیش از میزان لازم دارو تزریق نموده اید به پزشک اطلاع دهید، مصرف مقادیر زیاد دارو ممکن است باعث تهوع، استفراغ یا گیجی شود.
از پزشک خود در خصوص دیگر راه هایی که به جلوگیری از کاهش توده استخوانی شما کمک می کند مانند ورزش، تغذیه، کاهش و یا توقف مصرف سیگار و الکل، سوال کنید. مصرف سیگار و الکل باعث کاهش تراکم استخوانی شده و احتمال بروز شکستگی را افزایش می دهد. در صورتی که پزشک دریافت مکمل های کلسیم و ویتامین د را توصیه نموده است می توانید این مکمل را همزمان با سینوپار مورد استفاده قرار دهید.
ویال را داخل یخچال در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد قرار دهید و از یخ زدن دارو خودداری کنید. در صورت یخ زدگی دارو از آن استفاده نکنید.
دارو را پس از اتمام تاریخ انقضاء درج شده بر روی جعبه مورد استفاده قرار ندهید. 30 روز پس از باز کردن ویال آن را دور بریزید حتی اگر حاوی دارو باشد. دوز روزانه داروی سینوپار در استئوپروز 20 میکروگرم در روز معادل 08/0 سی سی است. این میزان برابر با 8 خط سرنگی است که جهت تزریق در اختیار شما قرار داده شده است.

موارد منع مصرف

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن ، کودکان و بزرگسالان زیر 18 سال

عوارض جانبی سینوپار (تری پاراتاید) | triparatide

تهوع، یبوست ، افزایش تعداد ضربان قلب ، گیجی ، استفراغ ، خستگی مفرط ، ضعف

هشدارها

1-اثربخشی و ایمنی مصرف سینوپار در کودکان مشخص نیست، لذا استفاده از آن در کودکان و نوجوانانی که در سنین رشد قرار دارند توصیه نمی شود.
2-قبل از مصرف سینوپار به پزشک خود اطلاع دهید: اگر به سینوپار یا هر یک از اجزای فرمولاسیون حساسیت دارید و به دنبال مصرف قبلی آن دچار علائمی نظیر کهیر، انواع بثورات جلدی و یا خارش پوستی، احساس تنگی نفس، افت فشار خون، احساس گرفتگی و یا تغییر نامعمول در صدا. احساس تورم در صورت، زبان و یا گلو از دیگر عوارضی است که با تمام داروهای شیمیایی و یا گیاهی موجود در بازار ممکن است مشاهده شود و این دارو نیز از این امر مستثنی نیست. اگر به بیماری های متابولیک استخوان مانند پاژه یا دیگر بیماری ها مبتلا هستید.
اگر استخوان ها مبتلا به اختلالاتی چون سرطان هستند. اگر تحت درمان با اشعه یا رادیوتراپی قرار گرفته اید. اگر سابقه ابتلا به سنگ های کلیوی را دارید و یا در حال حاضر مبتلا به سنگ های کلیوی هستید.
اگر کلسیم خیلی زیادی در خون شما وجود دارد. ابتلا به هر نوع بیماری زمینه ای اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید. اینکه آیا سینوپار به داخل شیر ترشح می شود یا خیر مشخص نیست، پس اگر در دوران شیردهی قرار دارید یا قصد شیردهی دارید به پزشک اطلاع دهید.
در مورد کلیه داروهای مصرفی اعم از داروهای نسخه ای، داروهای بدون نسخه، ترکیبات گیاهی و ویتامین ها. این اطلاعات به کاهش تداخلات احتمالی داروهای مصرفی شما کمک خواهد کرد. بویژه اگر از دیگوکسین استفاده می نمایید باید به پزشک اطلاع دهید.

نکات قابل توصیه

سینوپار می تواند باعث افت فشار خون شود. برخی بیماران ممکن است درست پس از تزریق چند دوز اول دارو دچار گیجی، افزایش ضربان قلب یا افت سطح هوشیاری شوند. این علائم معمولا طی 4 ساعت از تزریق سینوپار اتفاق می افتد و طی چند ساعت از بین می رود.
برای چند دوز اول، دارو را در محلی استفاده نمایید که امکان نشستن و یا دراز کشیدن برای شما وجود داشته باشد تا اگر احیانا پس از تزریق دارو دچار چنین علائمی شدید بلافاصله دراز بکشید یا بنشینید.
افزایش سطح کلسیم خون از دیگر عوارضی است که به دنبال استفاده از سینوپار رخ می دهد. اگر دچار تهوع، استفراغ، بیوست، افت انرژی یا ضعف عضله شدید به پزشک اطلاع دهید چراکه ممکن است این ها علائمی از افزایش سطح کلسیم خون باشد.
از دیگر عوارض شایعی که به دنبال استفاده از سینوپار رخ می دهد تهوع، درد مفاصل، درد آزمایش ادرار، خون و سنجش تراکم استخوان از جمله ارزیابی هایی است که به کمک آنها پزشک پاسخ به درمان را مورد بررسی قرار می دهد.
توجه داشته باشید این عوارض همه آنچه که به دنبال استفاده از سینوپار رخ می دهد نیست بنابراین اطلاعات بیشتر در این زمینه را می توانید از پزشک یا داروساز خود بخواهید، همپنین سیستم حمایت از بیمار پاسخ گوی سوالات شما درمورد داروی سینوپار خواهد بود.
گاهی داروها برای اهدافی جز آنچه در دستورالعمل موارد مصرف دارو ذکر گردیده تجویز می شوند، پس دارو را در مواردی که پزشک تجویز نکرده است مورد استفاده قرار ندهید. دارو را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید حتی اگر شرایطی مشابه شرایط بیماری شما را داشته باشند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهدی صابریان | 1400/12/03

   سلام دارو حدود ۱۰ ساعت از یخچال بیرون بوده فاسد شده ؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام شرکت سازنده دارو اطلاعاتی در مورد زمانی که دارو میتواند در محیط بیرون باشد نداده است اما نوع خارجی دارو اجازه داده برای مدت محدود(حداکثر یک روز) و فقط یک بار در دمای محیط(زیر 25 درجه) نگهداری شود.


  • زهرا | 1400/11/29

   با سلام و احترام. مصرف داروی فشار خون لوزارتان ۲۵ با آمپول سینوپار باعث ضعف قوای بدنی بیشتر در افراد کهن سال نمیشود؟ چه راهکاری برای غلبه بر این ضعف پیشنهاد میدهید؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام خیر این دو دارو با هم تداخل ندارند اما خود سینوپار ممکن است درد و کرامپ های عضلانی ایجاد کند که میتوانید با صلاحدید پزشک معالج از مکمل های حاوی منیزیوم و برای احساس ضعف از مکملهای حاوی جینسینگ یا رویال ژلی استفاده کنید.


  • زهرا | 1400/11/23

   با سلام‌. دکتر برای بالابردن تراکم استخوان پدرم داروی سینوپار را تجویز کردند. ایشان بعد از تزریق دچار خشکی گلو شدند. آیا از عوارض جانبی مصرف این آمپول است؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام خشکی گلو از عوارض این دارو ذکر نشده است در صورت ادامه یافتن عارضه به پزشک معالج خود اطلاع دهید.


  • عباس مسچي | 1400/10/28

   با سلام همسر من در سن ٥٧سالگي دچار پوكي استخوان و شكستن سه مهره شده بعد از ٢٩روز استفاده از اين آمپول يكباره دچار سرگيجه شديد شده به نحوي كه ميگه اتاق دور سرش ميچرخه و البته قطع و وصل ميشه آيا ممكنه از عوارض اين دارو باشه ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این مشکل جزء عوارض این دارو می باشد. به پزشکتان اطلاع دهید 


  • نازنین شریفی | 1400/08/06

   من تعجب میکنم...واقعا این دارو فوایدی هم داره....تمام کامنت ها از عوارضش گفتن.... پزشک این دارو رو به دلیل شکستگی کتف مادر من تجویز کرده...ولی ایشون همین طوری هم دچار درد کمر و پا و گرفتگی عضله و تپش قلب هستن....

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام متاسفانه شکستگی استخوان های بزرگ به خصوص در سنهای بالاتر میتواند با ریسکهایی همراه باشد. این دارو به استحکام استخوان ها و درمان پوکی استخوان کمک زیادی می‌کند در صورت تجویز پزشک متخصص درمان را ادامه دهید و دارو را سرخود قطع نفرمایید. در صورت بروز عوارض با پزشک خود برای تجویز داروی جایگزین مشورت کنید


  • ناصری | 1400/07/25

   بعد از تزریق در ناحیه شکم دچار درد در شکم شدم آیا مشکل داره ممنون از پاسختون

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو می باشد


  • اقدس عشقی | 1400/05/26

   سئوال: آیا هنگام تزریق زیر جلدی(ناحیه شکم) پس از اینکه نشانگر را روی 8 تنظیم کردیم و با شست فشار روی قسمت زرد وارد کردیم آیا بایستی تا پایان ده ثانیه انگشت شست روی قسمت زرد قرار گیرد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله.قلم را با زاویه 90 درجه وارد محل تزریق کنید.انگشت شصت خود را روی دکمه زرد فشار دهید تا درجه از روی 8 به روی صفر برسد.وقتی درجه روی صفر قرار گرفت،انگشت را 10 ثانیه روی قسمت زرد نگه دارید و سپس سوزن را خارج نمایید.


  • سادات | 1400/05/11

   سلام من یک بار تزریق کردم و برای بار دوم باید دوباره عددنشانگر روی ۸باشه یا ببرم روی عدد۱۶؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   برای میزان تزریق فقط با پزشک خود مشورت نمایید.


  • ناصر شاکری | 1400/05/04

   آیا این دارو درد استخوان‌های پا و یا زانو را کاهش می‌دهد

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر.جهت استئوپروزیس استفاده میشود.


  • بحرالعلوم | 1400/04/24

   سلام من در ماه دوم استفاده از سینوپار هستم و تیرئیدم خارج رنج شده و کم کاری ایجاد شده است TSH 7 آیا تاکنون گزارشی از افراد بابت رابطه کم کاری تیورید و استفاده از سینوپار گزارش شده است؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   خیر عوارض تاثیر بر تیروئید از این دارو گزارش نشده است


  • دهقانی | 1400/04/12

   درود بر شما پسرم مدتی از ناحیه ماهیچه پا درد میکشید با آزمایشات زیاد دکتر این دارو را برای ۲ ماه تجویز کردند روند بهبودی کاملآ خوب و درد بسیار کم شده ولی هنوز کاملا خوب نشده سوال من این است که میشود یک ماه دیگه از این دارو استفاده کرد تا نتیجه بهتری گرفت

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   این دارو برای افزایش تراکم استخوان بوده و ادامه مصرف این دارو با تجویز پزشک می باشد..


  • سبحان | 1400/02/23

   سلام مادر من پس از تزریق ۱۲ روز تزریق آمپول سینوپار دچار ورم پا شده.میتونه تزریق دارو را قطع کنه تا اینکه به دکتر مراجعه کنه؟ یا قطع دارو با نظر پزشک باید باشه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورت بروز علایم تورم و پیشرفت آن بهتر است مصرف دارو را قطع کنید..


  • محمد | 1399/12/08

   سلام مادرم دوبار درسالهای پیش سنگ‌کلیه گرفت ونیز بیماری سارکوییدوز داره که خودبخود ویتامینDبالاهست حدود۶۰هست و همچنین بخاطرتپش قلب قرص کنکور میخوره و قرص فشار حالادکتر امپول فورتؤ یا همون تریپاراتاید براش تجویز کرده دو تا سوال دارم یک اینکه باتوجه به مواردی که گفتم تزریق این امپول براش خطر نداره؟ دوم اینکه براش امپول فورتؤ خریدم حالا درجه نداره هرجا میبرم میگن‌نمیدونیم چجوری درجه بندیشو باید تنظیم کنیم چون روزی ۲۰میکروگرم دکترش گفته تزریق بشه میگن هرروز باید تا ته بکشی تا برسه به خط قرمز بعد همشو تزریق کنی و دوباره روزهای بعد هم همینطور ایا درست میگن ببخشید طولانی شد ممنون میشم جواب بدیدمرسی

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام
   در سارکوئیدوز ماکروفاژها پیش سازهای ویتامین D را فعال می‌کنند که به نوبه خود باعث کلسیفیکاسیون متاستاتیک می‌شود.حال با توجه به اینکه تری پاراتاید مشابه هورمون پاراتیروئید انسانی است و با اتصال به گیرنده های خود در سطح استخوان ها و توبولهای کلیه باعث افزایش فعالیت سلولهای استخوان ساز ، افزایش مواد معدنی داخل استخوان و در نهایت افزایش قدرت استخوانها می گردد ممکن است ریسک کلسیفیکاسیون متاستاتیک افزایش یابد پس باید در صورت صلاحدید و  تحت نظر پزشک مصرف شود طریقه مصرف ذکر شده نیز صحیح میباشد


  • Ghasem Shams | 1399/10/09

   من دقیقا بعد از بیست بار تزریق آمپول سینا پار در ناحیه شکم دچار گرفتگی عضلات و رباط ها و خشک شدن رگهای پای شکسته والان هم رسیده به کمرم واقعا دیگه مطمئن شدم که اثر این دارو هست چون بیشتر در ساق پا و ران و باسن رگهای بدنم دارن خشک میشن و افت فشار خون هم دارم آیا دارویی هست که اثر این دارو را رفع کند خواهش میکنم کمکم کنید واقعا دیگه خیلی سخت شده بدنم داره روز به روز جمع میشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   موارد ذیل از عوارض دارو میباشد:

   • گرفتگی عضلات پا
   • درد در ناحيه مفاصل
   • افزايش ميزان كلسيم خون (هایپرکلسمیا). اگر علائمی همچون حالت تهوع مداوم، استفراغ، یبوست، كاهش انرژي و ضعف عضلاني را تجربه کردید؛ پزشك خود را مطلع سازيداین علائم ممکن است نشاندهنده وجود مقادير بالایی از كلسيم در خون شما باشد.

   اگر این علائم شما را اذیت میکند حتما پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.


  • مرجان | 1399/09/03

   سلام، مامان من بعد از ده روز تزریق سینوپار دچار گرفتگی عضلات کمر شدن آیا این مشکل از عوارض داروی سینوپاره؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   معمولا گرفتگی عضلات ساق پا از عوارض شایع این دارو میباشد.


  • آذر | 1399/08/23

   وقتی ۸ تا را میخوام تزریق کنم تا ۴ یا دو میره قفل میکنه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با تعویض سر سوزن مشکل رفع خواهد شد


  • طیبه خسروی | 1399/07/22

   سلام داروی سیناپار را زیاد امروز تزریق کردم ایا مشکل پیش میاد به جای هشت واحد سی واحد تزریق کردم اشتباهی

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   هیچ گاه کل داروی موجود در قلم تزریقی سينوپار را در یک زمان تزریق نکنید. اگر بیش از دوز تجویز شده، دارو دریافت کرده اید، با کادر درمانی خود تماس بگیرید. اگر مقادیر زیادی از سينوپار دریافت کنید، ممکن است علائمی همچون تهوع، استفراغ، ضعف یا گیجی را تجربه کنید.


  • وحید | 1399/03/21

   اگه هر قلم دارو ۲۵۰ میکرو گرم هست وباید هر روز ۲۰ میکرو گرم تزریق کرد پس چجور میگن برای مصرف یه ماه

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام غلظت این دارو 250 میکروگرم در 1 میلی لیتر است. هر قلم 2.4 میلی لیتر حجم دارد. مصرف رورانه 20 میکروگرم معادل 0.08 سی سی است. با توجه به این هر قلم برای یک ماه دارو دارد.


  • سلام خواهر من مدت ۳ سال است از این آمپول استفاده م | 1399/03/17

   به پزشکش میگیم مگه نباید بیش از ۲ سال استفاده نکرد میگه شما باید تا آخر عمر استفاده کنی آیا درسته؟ در ثانی به خواهر من نساخته چون چشماش هم میره ضعف عضلانی داره تعادلش رانمی تونه حفظ کنه و.... چیکار کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   در این مورد فقط پزشک میتونه راهنمایی کنه 


  • خامحمدی | 1399/01/09

   سلان. مادرم دجار کلسیفیکاسیون عروق کرونر بود بعد از شکستن مهره کمرش دکتر بهش امپول سینوپار تجویز کرد. یکماه ونیم براش زدیم . ممکنه دچار مشکلش کرده باشه. چون تنگ نفس پیدا کرد......

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   تنگی نفس از عوارض این دارو نیست


  • سارینا | 1398/07/27

   اقا شب تا صب موند بیرون از یخچال تو دمای15 درجه. اگه بزنم باز چی میشه؟کدر نشده اثلن

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   طبق بروشور شرکت سازنده دارو باید حتما در یخچال نگه داری شود .