اطلاعات دارویی سوفوسبوویر

Sofosbuvir

سوفوسبوویر Sofosbuvir


سوفوسبوویر یک داروی ضدویروس است که از تکثیر ویروس هپاتیت C در بدن جلوگیری می کند. سوفوسبوویر در ترکیب با دیگر داروهای ضدویروس در درمان هپاتیت C مزمن در بزرگسالان استفاده می شود.
داروی سوفوسبوویر برخی اوقات در بیمارانی که همزمان مبتلا به ایدز یا سرطان کبد هستند و پیوند کبد را در پیش دارند نیز استفاده می شود. سوفوسبوویر درمان برای HIV یا ایدز نیست.

مکانیسم اثر

سوفوسبوویر RNA پلی مراز NS5Bوابسته به RNA ویروس هپاتیت C را مهار می کند که برای تکثیر ویروس ضروری است و بعنوان زنجیر نهایی عمل می کند.

فارماکودینامیک

داروی سوفوسبوویر یک عامل ضد ویروس است که بطور مستقیم برعلیه ویروس هپاتیت C عمل می کند و یک پیش داروست که با واسطه متابولیسم داخل سلولی به متابولیت فعال (GS-461203) تبدیل می شود.

فارماکوکینتیک

سوفوسبوویر دارای متابولیسم کبدی است . دفع سوفوسبوویر 80% از طریق ادرار می باشد.زمان لازم برای رسیدن حداکثر غلظت پلاسمایی 0.5 تا 2 ساعت می باشد.نیمه عمر حذفی سوفوسبوویر 0.4 ساعت است.
سوفوسبوویر حدود 61-65 % به پروتئینهای پلاسما متصل می گردد.

موارد مصرف سوفوسبوویر

هپاتیت C مزمن(ژنوتیپ های 1،2،3 یا 4)

مقدار مصرف سوفوسبوویر

مقدار مصرف معمول برای هپاتیت C مزمن :بزرگسالان:

400 mg خوراکی یکبار در روز
رژیم و طول مدت درمان توصیه شده:
ژنوتیپ 1 و 4:سوفوسبوویر، پگ اینترفرون و ریباویرین: بمدت 12 هفته.
ژنوتیپ 3 : :سوفوسبوویر و ریباویرین:بمدت 24 هفته.

سرطان کبد در انتظار پیوند کبد:

سوفوسبوویر و ریباویرین: تا حداکثر 48 هفته یا تا عمل پیوند کبد ( هر کدام زودتر اتفاق افتاد).

هشدارها

1-مصرف همزمان سوفوسبوویر با ریباویرین در دوران بارداری ممنوع است.فاکتور خطر در دوران بارداری برای سوفوسبوویر B و برای ترکیب سوفوسبوویر با ریباویرین یا پگ اینترفرون و ریباویرین X می باشد.
2- داروی سوفوسبوویر برای تک درمانی مناسب نمی باشد . سوفوسبوویر تنها بعنوان بخشی از یک رژیم چند دارویی برای درمان هپاتیت C به کار می رود.

نکات قابل توصیه

1-سوفوسبوویر را می توان بدون در نظرگرفتن وعده غذایی مصرف نمود.
2- بیماران ممکن است سردرد،تهوع،بی خوابی را تجربه کنند.علائم مشکلات کبدی (ادرار تیره،خستگی مفرط،از دست دادن اشتها،تهوع،دل درد،مدفوع کمرنگ،استفراغ،زردی) و ازدست دادن شدید انرژی و توان را فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.