اطلاعات دارویی تولازولین

Tolazoline

تولازولین Tolazoline


تولازولین یک داروی گشادکننده عروق است که ظاهرا اثرات مستقیمی بر روی عروق خونی و همچنین خروجی قلب دارد. تولازولین می تواند تا حدودی با گیرنده های هیستامین، آدرنرژیک و کولینرژیک ارتباط برقرار کند اما مکانیسم های اثرات درمانی آن روشن نیست. تولازولین در درمان فشار خون پایدار در نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد.
در برخی کشورها این دارو فقط برای استفاده در دامپزشکی مورد تایید قرار گرفته است. محصولاتی که حاوی تولازولین هستند، در ماه ژوئیه سال 2002 از بازار دارویی ایالات متحده خارج شدند.

مکانیسم اثر

اثر گشادکنندگی عروقی تولازولین با تاثیر مستقیم بر عضلات صاف عروق محیطی و اثرات غیر مستقیم آن، به طور جزئی، توسط انتشار هیستامین درون ریز ایجاد می شود. تولازولین داراي فعالیت مهار کننده آلفا آدرنرژیکی متوسط و فعالیت آگونیستی هیستامین است. تولازولین معمولا فشار خون شریان ریوی و مقاومت عروقی را کاهش می دهد.

فارماکودینامیک

تولازولین یک گشادکننده عروق ریوی است که برای کاهش مقاومت عروقی ریوی (PVR) و در درمان فشار خون پایدار در نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد.

فارماکوکینتیک

 • نیمه عمر: نوزادان: 3-10 ساعت.
 • شروع اثر: 30 دقیقه پس از اولین دوز.
 • حذف: کلیوی، عمدتا بدون تغییر.

موارد مصرف تولازولین

درمان افزایش فشارخون پایدار ریوی در نوزادان تازه متولد شده

تولازولین جهت درمان افزایش فشارخون پایدار ریوی در نوزادان تازه متولد شده، زمانی که اکسیژن رسانی دهلیزی را توسط اکسیژن رسانی تکمیلی و یا با دستگاه تهویه نمی توان ادامه داد، تجویز می شود.

مقدار مصرف تولازولین

تولازولین هیدروکلراید تزریقی: 100 میلی گرم در میلی لیتر.

دوز شروع: وریدی، 1 تا 2 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن از طریق اسکالپ وین در عرض 5 تا 10 دقیقه.

دوز نگهدارنده: انفوزیون وریدی، 2/0 میلی گرم (200میکروگرم) بر کیلوگرم در ساعت.

دوپامین: تولازولین با اثرات انقباض عروقی ایجاد شده با دوزهای بالای دوپامین، مقابله می کند.
افدرین: ترکیبات مسدود کننده آلفا آدرنرژیک مانند تولازولین ممکن است اثرات افزایش فشار خون افدرین را کاهش دهند .
اپی نفرین، نور اپی نفرین: مصرف همزمان این داروها همراه با دوز بالای تولازولین سبب اثرات متناقض افت فشارخون و سپس افزایش مجدد شدید فشارخون می شود. این داروها جهت درمان مصرف بیش از حد تولازولین توصیه نمی شوند.
متوکسامین و فنیل افرین: تجویز تولازولین ممکن است پاسخ گیرنده متوکسامین و فنیل افرین را مهار کند که سبب افت فشارخون شدید می شود.

هشدارها

مطالعاتی در این زمینه در انسان و حیوان انجام نشده است.

نکات قابل توصیه

توصیه می شود که تولازولین در یک مرکز درمانی با کادر آموزش دیده و امکانات مورد نیاز جهت مراقبت های ویژه از اطفال یا نوزادان مورد استفاده قرار گیرد. امکانات لازم جهت درمان های حمایتی تنفسی باید در دسترس باشد.

برای دستیابی و کنترل دوز مطلوب، توصیه می شود که تولازولین توسط یک پمپ تزریق یا یک دستگاه مشابه جهت تنظیم دقیق جریان، تزریق شود.

استفاده از آنتی اسیدها به عنوان پیشگیری، ممکن است از خونریزی گوارشی در نوزادان جلوگیری کند.

استفاده از اپی نفرین یا نوراپی نفرین به علت خطر کاهش بیشتر فشار خون توصیه نمی شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مصرف در شیردهی

ترشح تولازولین در شیر مشخص نیست.


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • شکوفه پناهی بروجنی | 1399/09/01

   با سلام وعرض ارادت ،من مدتها ست که زست پریل ،لیزینوپریل، استفاده می کردم وچون دفع پروتئین وفشار خون داشتم مشکلاتم حل شده بود تا اینکه این قرص تحریم شد دیگه تولید نشد منظورم زست پریل از کارخانه دکتر عبیدی ،دوباره فشار خونم داره میره بالا ونمی دونم به جاش چه قرصی رو باید بخورم میشه منو راهنمایی کنید ؟!

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بله متاسفانه این دارو کمیاب شده ، لطفا جهت تغییر نوع دارو با پزشک مشورت کنید