اطلاعات دارویی کاسپوفانجین

Caspofungin

کاسپوفانجین Caspofungin


کاسپوفانجین یک داروی نیمه صناعی لیپوپپتیدی با اثرات ضد قارچ است در درمان انواع خاصی از عفونت های قارچی به صورت تزریقی به کار می رود .

مکانیسم اثر کاسپوفانجین

با مهار سنتز یکی از ترکیبات اصلی ساخت دیواره سلولی گونه های حساس آسپرژیلوس و کاندیدیا

فارماکودینامیک

مهار ساخت دیواره سلولی قارچ

فارماکوکینتیک

کاسپوفانجین بصورت تزریق وریدی استفاده شده و غلظت در خون سریعا بالا می رود. به خوبی به آلبومین باند شده (97%) و حدود 92% دارو طی 48-36 ساعت بعد از تزریق در بافت های بدن توزیع می شود. طی 30 ساعت ابتدایی مصرف دارو دفع اندکی صورت می گیرد. کاسپوفانجین به آرامی توسط هیدرولیز و ان استیلاسیون متابولیزه می شود و دارو و متابولیت های آن از طریق مدفوع و ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف کاسپوفانجین

بزرگسالان :

* عفونت های آسپرژیلوسی مهاجم، کاندیدمیا و فیبریل نوتروپنیا :

دوز اولیه 70 میلی گرم وریدی در یک دوز، دوز نگهدارنده 50 میلی گرم روزانه. طول درمان بسته به شدت عفونت و وضعیت ایمنی بدن بیمار * ازوفاگال کاندیدیازیس : 50 میلی گرم وریدی روزانه به مدت 14-7 روز بعد درمان علائم

کودکان 3ماهه و بزرگتر :

*عفونت های آسپرژیلوسی مهاجم، کاندیدمیا و فیبریل نوتروپنیاو ازوفاگال کاندیدیازیس :

در ابتدا 70 میلی گرم به ازای متر مربع بدن یک مرتبه وریدی و دوز نگهدارنده 50 میلی گرم به ازای متر مربع بدن روزانه ( ماکسیمم دوز روزانه 70 میلی گرم) به مدت 14-7 روز بعد درمان علائم

موارد منع مصرف کاسپوفانجین

حساسیت مفرط به دارو

هشدارها

ممکن است این دارو حساسیت و انافیلاکسی ایجاد کند و در صورت ایجاد حساسیت اقدامات نگهدارنده بایستی انجام شود.
بعلت امکان ایجاد آسیب های کبدی، تست های کبدی بایستی به صورت دوره ای کنترل شود و در صورت افزایش قابل ملاحظه با توجه به سود و ضرر برای بیمار تصمیم گیری شود.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
بارداری، شیردهی و هرگونه حساسیت به این دارو و یا ترکیبات آن و مشکلات کبدی، مصرف سیکلوسپورین ، کاربامازپین، دگزامتازون ، فنی توئین ، ریفامپین و تاکرولیموس .

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه