اطلاعات دارویی توبرامایسین استنشاقی

Tobramycin inhalation

توبرامایسین استنشاقی Tobramycin inhalation


توبرامایسین یک آنتی بیوتیک از دسته آمینوگلیکوزیدهاست که توسط باکتری streptomyces tenebrarius ساخته می شود. این دارو توسط استنشاق از مسیر دهان به ریه می رسد و برای درمان عفونت ناشی از سودوموناس آئروژینوزا در بیماران دچار سیستیک فیبروزیس استفاده می شود.

مکانیسم اثر

این دارو عمدتا با ایجاد اشکال در سنتز پروتئین منجر به تغییر در نفوذپذیری غشای سلولی و در نتیجه مرگ باکتری می شود. توبرامایسین در محیط آزمایشگاهی در برابر طیف گسترده ای از ارگانیسم های گرم منفی شامل سودوموناس آئروژینوزا فعالیت ضد میکروبی دارد. این دارو در غلظت های برابر یا کمی بالاتر از غلظت های مهاری ، اثر باکتریوسید (باکتری کش) دارد.

فارماکودینامیک

توبرامایسین با تغییر در ساختار غشای سلولی طیف گسترده ای از باکتری های گرم منفی سبب از بین بردن آن ها می شود.

فارماکوکینتیک

توبرامایسین استنشاقی به طور قابل توجهی از غشای اپیتلیال عبور نمی کند. فراهمی زیستی توبرامایسین استنشاقی به دلیل تفاوت های فردی در پاتولوژی مسیر هوایی و نحوه استفاده از نبولایزر متغیر است. پس از تجویز توبرامایسین استنشاقی ، دارو عمدتا به صورت تغلیظ شده در مسیر هوایی باقی می ماند .
غلظت در خلط : 10 دقیقه پس از استنشاق اولین دوز 300 میلی گرمی از توبرامایسین غلظت متوسط دارو 1237 میکروگرم در هر گرم خلط بود .
غلظت سرمی : غلظت متوسط سرمی توبرامایسین 1 ساعت پس از استنشاق یک تک دوز 300 میلی گرمی از دارو 0.95 میکروگرم بر میلی لیتر بود.
حذف : نیمه عمر حذف توبرامایسین از سرم پس از تجویز داخل وریدی تقریبا 2 ساعت بود. با فرض این که جذب توبرامایسین پس از تجویز استنشاقی مانند تجویز وریدی باشد ؛ توبرامایسین جذب شده به سیستم گردش خون عمومی توسط فیلتراسیون گلومرولی حذف می شود. آن مقدار از توبرامایسینی که جذب نشده احتمالا توسط سرفه کردن و خارج کردن خلط از سینه حذف می شود.

مقدار مصرف توبرامایسین استنشاقی

- دوز توبرامایسین استنشاقی در همه افراد بدون در نظر گرفتن سن و وزن یکسان و همان 300 میلی گرم است.
- این دارو در کودکان کمتر از 6 سال مورد مطالعه قرار نگرفته است.
- دارو باید هر 12 ساعت و نه کمتر از هر 6 ساعت استنشاق شود.
- شما باید توبرامایسین استنشاقی را در دوره های 28 روزه با 28 روز استراحت (عدم استفاده از دارو) در بین دو دوره استفاده کنید.

عوارض جانبی توبرامایسین استنشاقی

وزوز گوش , تغییر صدا

اوره

هشدارها

- سمیت کلیوی : سمیت کلیوی در طی استفاده از توبرامایسین استنشاقی گزارش نشده است اما در ارتباط با آمینوگلیکوزیدها که این دارو نیز از آن دسته است می باشد. در صورتی که سمیت کلیوی در یک بیمار دریافت کننده توبرامایسین استنشاقی رخ داد باید درمان را تا زمانی که غلظت سرمی دارو به زیر 2 میلی گرم در میلی لیتر برسد قطع کرد.
- اختلالات عضلانی : توبرامایسین استنشاقی باید در بیماران دچار اختلالات عصبی عضلانی مانند میاستنی گراو یا پارکینسون با احتیاط مصرف شود چرا که آمینوگلیکوزیدها به دلیل اثر شبه کورار برعملکرد عصبی عضلانی ، می توانند سبب بدتر شدن ضعف عضلانی شوند.

نکات قابل توصیه

- شنوایی : شما باید پزشکتان را از شنیدن صدای زنگ در گوش ، گیجی یا هر تغییری در شنوایی مطلع کنید .
- آسیب کلیوی : پزشکتان را از هرگونه سابقه مشکل کلیوی آگاه کنید .
- بارداری : اگر شما در زمان استفاده از توبرامایسین استنشاقی باردار هستید یا قصد آن را دارید از پزشکتان درباره احتمال هرگونه آسیبی به جنین سوال کنید .
- مادران شیرده : شما باید قبل از استفاده از توبرامایسین استنشاقی پزشکتان را از شیردهی مطلع کنید .
- برای کاهش ریسک آلودگی و عفونت ، شما باید پس از هر بار استفاده از نبولایزر ، تمام قطعات آن را به خوبی تمیز کنید .
نبولایزر خود را در اختیار سایر بیماران قرار ندهید .

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.