اطلاعات دارویی دفراسیروکس

Deferasirox

دفراسیروکس Deferasirox


دفراسیروکس یک شلات کننده خوراکی آهن است. کاربرد اصلی داروی دفراسیروکس کاهش آهن اضافی خون در بیمارانی است که در شرایطی مانند تالاسمی بتا و سایر کم خونی های مزمن، خون دریافت می کنند. دفراسیروکس اولین داروی خوراکی است که برای این منظور در ایالات متحده تایید شده است.

مکانیسم اثر

دو مولکول دفراسیروکس قادر به اتصال به 1 اتم آهن است. دفراسیروکس با اتصال به آهن سه ظرفیتی (یون فریک) و تشکیل یک کمپلکس پایدار که از طریق کلیه ها دفع می شود ، در درمان سمیت آهن به کار می رود.

فارماکودینامیک

دفراسیروکس یک شلات کننده فعال خوراکی است و برای آهن سه ظرفیتی  (Fe3+) انتخابی است. داروی دفراسیروکس یک لیگاند سه ظرفیتی با قدرت اتصال بالا و به نسبت 2: 1 می باشد.

 اگرچه دفراسیروکس دارای میزان اتصال بسیار پایینی برای روی و مس است، اما پس از مصرف، به طور متغیری شاهد کاهش در غلظت سرمی این فلزات می باشیم. اهمیت بالینی این کاهش، نامعلوم است.

فارماکوکینتیک

دفراسیروکس دارای فراهمی زیستی 70 درصد می باشد . زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 1.5 تا 4 ساعت است.

99 درصد دارو به پروتئین های پلاسما (عمدتا آلبومین) متصل می شود. حجم توزیع دارو در بزرگسالان 14.37 لیتر می باشد.

دفراسیروکس عمدتا بوسیله UGT1A1 و به میزان کمتر توسط  UGT1A3 گلوکورونیده می شود.

متابولیسم دفراسیروکس توسط آنزیم های CYP1A2, CYP2C8 مهار و توسط آنزیم CYP3A4 القا می شود.

نیمه عمر دارو 8 تا 16 ساعت است.

84 درصد داروی دفراسیروکس توسط مدفوع و 8 درصد آن در ادرار دفع می شود.

موارد مصرف دفراسیروکس

تالاسمی , بالا بودن آهن سرم

مقدار مصرف دفراسیروکس

 • کاهش مقادیر اضافی آهن در سرم

بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال

Exjade®

دوز شروع : 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، یک بار در روز

میزان فریتین سرم را به صورت ماهانه کنترل نمایید: دوزها را هر 3 تا 6 ماه ، با 5 تا 10 میلی گرم بر کیلوگرم و بر اساس روند فریتین سرم تنظیم نمایید.

حداکثر دوز : 40 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

  Jadenu®

 دوز شروع : 14 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، یک بار در روز

میزان فرتین سرم را به صورت ماهانه کنترل نمایید: دوزها را هر 3 تا 6 ماه ، با 3.5 تا 7 میلی گرم بر کیلوگرم و بر اساس روند فریتین سرم تنظیم نمایید.

حداکثر دوز : 28 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 

 • تالاسمی

بزرگسالان و کودکان بالای 10 سال

Exjade®

            دوز شروع : 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، یک بار در روز- در صورتی که غلظت آهن پایه کبدی بیشتر از  15 Fe/g dw بود، دوز را پس از 4 هفته به 20 میلی گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز افزایش دهید.

حداکثر دوز : 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

پس از 6 ماه درمان :

در صورت باقی ماندن غلظت آهن پایه کبدی بالاتر از  7 mg Fe/g dw ، دوز را به 20 میلی گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز افزایش دهید.

در صورتی که غلظت آهن پایه کبدی 3 to 7 mg Fe/g dw باشد دوز  دارو  را بیش از 10 میلی گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ادامه ندهید.

  Jadenu®

 دوز شروع : 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، یک بار در روز - در صورت افزایش غلظت آهن پایه کبدی به بیش از  15 Fe/g dw ، دوز را پس از 4 هفته به 14 میلی گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز افزایش دهید.

حداکثر دوز : 14 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

پس از 6 ماه درمان :

در صورت باقی ماندن غلظت آهن پایه کبدی بالاتر از  7 mg Fe/g dw ، دوز را به 14 میلی گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز افزایش دهید.

در صورتی که غلظت آهن پایه کبدی 3 to 7 mg Fe/g dw باشد دوز  دارو  را بیش از 7 میلی گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ادامه ندهید.

تداخلات دارویی

بتامتازون , پامیدرونات , تئوفیلین , تریامسینولون ان ان , اس امپرازول , تالیدومید , سرم دکستروز , سورافنیب , فوروزماید , هیدرومورفون , نیوولوماب , لامیوودین , لورازپام , لووفلوکساسین , مولتی ویتامین مینرال , مورفین , والپروئیک اسید , ملاتونین , ویتامین ث (آسکوربیک اسید) , آناگریلید , سولفین پیرازون , پنتامیدین , کانامایسین , تیروفیبان , دسیرودین , مگلومین کامپاند , زیلوتون , پردنیزون , داساتینیب , ایبریتومومب تیوکستان , توسیتومومب , ایباندرونات , روفلومیلاست , جفیتینیب , بتریکسابان , دوراویرین , اکساپروزین , فنوپروفن , آهن , نتیل مایسین سولفات , آنتی ترومبین 3 , دیاتریزوات (آمیدوتریزوئیک اسید) , گالیم نیترات , کاریپرازین , کابوزانتینیب , اکس تریفیلین , اوروکیناز | یوروکیناز , کوبیمتینیب , آمینوسالیسیلیک اسید , یوتالامات , بینیمتینیب , تمسیرولیموس , کلرازپات , راموسیروماب , آیوکساگلات , بالسالازید , اولسالازین , والدکوکسیب , پکسیدارتینیب , اپاداسیتینیب , تیلودرونات , لوپیناویر + ریتوناویر , رمدسیویر , کانگرلور , دفیبروتاید , آرتسونات , آسوناپرویر , کوآنزیم کیو ۱۰ , برومازپام
آهن

هشدارها

 • دفراسیروکس می تواند سبب نارسایی حاد کلیه و مرگ و میر ناشی از آن شود.
 • کراتینین سرم و کلیرانس کراتینین قبل از شروع درمان مورد ارزیابی قرار گیرد؛ نظارت بر عملکرد کلیه حداقل هر یک ماه در طی دوره درمان انجام شود.
 • اگر نارسایی کلیوی یا خطر ابتلا به نارسایی حاد کلیه وجود داشته باشد، کراتینین را در ماه اول به صورت هفته ای و سپس حداقل ماهی یک بار کنترل نمایید.
 • کاهش دوز و یا قطع درمان بر اساس افزایش کراتینین سرم صورت می گیرد.
 • دفراسیروکس می تواند سبب نارسایی کبدی و مرگ ناشی از آن شود.
 • ترانس آمیناز های سرم و بیلی روبین در همه بیماران، قبل از شروع درمان، هر 2 هفته در ماه اول و حداقل ماهی یک بار بعد از آن باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
 • از مصرف دارو در اختلال کبدی شدید (Child-Pugh C) اجتناب نمایید و در آسیب کبدی متوسط ​​(Child Pugh B) نیز دوز دارو باید کاهش یابد.
 • دفراسیروکس می تواند خون ریزی های دستگاه گوارش را ایجاد کند، که ممکن است در مواردی مرگ آور باشد، به ویژه در بیماران سالمند مبتلا به بدخیمی های هماتولوژیک پیشرفته و/یا تعداد پایین پلاکت ها
 • در صورت بروز زخم یا خون ریزی گوارشی مصرف دارو را قطع کنید
اگر شما 65 سال یا بیشتر دارید، این دارو را با احتیاط بیشتری استفاده کنید. مصرف این دارو در شما می تواند عوارض جانبی بیشتری به دنبال داشته باشد.

نکات قابل توصیه

داروی دفراسیروکس را با  معده خالی یا همراه با یک وعده غذایی سبک استفاده کنید.

 • این دارو را خوراکی و همراه با آب یا سایر مایعات مصرف نمایید.
 • اگر نمی توانید قرص ها را ببلعید، می توانید قرص را خرد کنید و به مقدار کمی مواد غذایی نرم اضافه نموده و بلافاصله مخلوط کنید و آن را برای مصرف آینده نگهداری نکنید.
 • دارو را هر روز در زمان مشخصی از روز مصرف کنید .
 • از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمان به دست آوردن هوشیاری کامل اجتناب نمایید.
 • عملکرد خونی را، همانطور که توسط پزشک گفته شده است کنترل نمایید و با پزشک خود مشورت نمایید.
 • بر اساس دستور پزشک خود، معاینات چشمی را انجام دهید.
 • قبل از شروع داروی دفراسیروکس و در زمان مصرف آن، آزمایشات و تست های شنوایی را انجام دهید.
• از مصرف داروهای آنتی اسید که حاوی آلومینیوم هستند همزمان با این دارو (قرص های دفراسیروکس) خودداری نمایید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

دفروکسامین , دفریپرون , سوکسیمر


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.