اطلاعات دارویی آتروپین سولفات(سیستمیک)

Atropine sulfate systemic

آتروپین سولفات(سیستمیک) Atropine sulfate systemic


داروی تزریقی آتروپین سولفات USP یک محلول استریل و ایزوتونیک از آتروپین سولفات در آب است جهت تزریق . سدیم کلراید جهت ایزوتونیسیتی به آن اضافه می گردد. PH آن با اسید سولفوریک تنظیم شده و عاری از مواد نگهدارنده است.

مکانیسم اثر

آتروپین دو خاصیت دارد . مهمترین خاصیت درمانی آن مهار عضلات صاف و غدد عصب توسط اعصاب کولینرژیک postganglionic است. اتروپین همچنین دارای فعالیت سیستم اعصاب مرکزی است که ممکن است بسته به دوز آن تحریک کننده یا افسرده کننده باشد.

فارماکودینامیک

اتروپین , آلکالوئید طبیعی بلادونا , یک مخلوط راسمیک از بخش های مساوی از هیوسیامین چپ گرد و راست گرد (d- and l-hyoscyamine ) میباشد که فعالیت آن تقریبا بعلت ایزومر چپ گرد داروست.
آتروپین عموما در دسته ی داروهای آنتی کولینرژیک یا آنتی پاراسمپاتیک طبقه بندی می شود. بطور دقیقتر با اینحال که به عنوان یک عامل antimuscarinic نامیده می شود اما با اثرات موسکارینی مانند استیل کولین و سایر استرهای کولین ضدیت دارد.
دوز مناسب از اتروپین انواع مختلفی از رفلکس های عصب واگ قلب و کاهش ضربان یا اسیستول قلبی را از بین می برد.
این دارو همچنین از باریکاردی یا اسیستول ایجاد شده در اثر استرهای کولین, عوامل anticholinesterase یا سایر داروهای پاراسمپتیک, و نیز از ایست قلبی ناشی از تحریک واگ پیشگیری کرده و یا آن را از بین می برد .
اتروپین همچنین ممکن است درجه ی بلوک قلبی جزئی را زمانیکه فعالیت عصب واگ یک عامل اتیولوژیک است کاهش دهد.
اتروپین در دوزهای بالینی اتساع محیطی و کاهش ناگهانی در فشار خون تولید شده توسط استر های کولین را خنثی می کند . با این حال اتروپین به خودی خود اثر قابل توجه یا یکنواختی را روی عروق خونی یا فشار خون اعمال نمی کند.

فارماکوکینتیک

آتروپین به سرعت و بخوبی پس از تزریق عضلانی جذب می شود. این دارو به سرعت ازخون به مایعات و بافت های بدن توزیع می شود.
پیوند دارو به پروتئین 14 تا 24 درصد است. متابولیسم دارو بطور عمده در کبد توسط هیدرولیز آنزیمی صورت می گیرد.
از 13 تا 50 درصد از عناصر دارو بدون تغییر از طریق ادرار دفع می شود.
نیمه عمر اتروپین در بزرگسالان 3.0 ± 0.9 ساعت است که در زنان حدود 20 دقیقه کمتر از مردان است.

مقدار مصرف آتروپین سولفات(سیستمیک)

علائم خفیف عامل اعصاب ( گاز اعصاب) یا قرار گرفتن در معرض حشره کش:
2 mg/0.7 mL (green) by AtroPen auto-injector into midlateral thigh followed by 2 additional 2 mg/0.7 mL (AtroPen) injections given in rapid succession are recommended 10 minutes after receiving the first injection ( 2 میلی گرم/0.7 میلی لیتر (سبز) توسط انژکتور خودکار اتروپین به میدلترال ران بر اساس دو تزریق 2 میلی گرم بر 0.7 میلی لیتر انژکتور خودکار اضافی ، 10 دقیقه پس از دریافت اولین تزریق بثورت سریع و متوالی توصیه می شود.)
علائم شدید عامل اعصاب (گاز اعصاب) یا قرار گرفتن در معرض حشره کش: 3 تزریق 2 میلی گرم بر 0.7 میلی لیتر (سبز) توسط انژکتور خودکار به میدلترال ران بصورت سریع و متوالی .
دوز معمول بزرگسالان برای مسمومیت با Anticholinesterase 2 تا 3 میلی گرم برای یکبار بصورت تزریق وریدی.
دوز معمول اطفال برای برادی آریتمی: 0.01 تا 0.03 mg/kg بصورت تزریق وریدی در صورت نیاز هر 5 دقیقه برای 2 تا 3 دوز .
دوز معمول کودکان برای بلوک قلبی AV : 0.01 تا 0.03 mg/kg بصورت تزریق وریدی در صورت نیاز هر 5 دقیقه برای 2 تا 3 دوز .
اندوتراشیال : 0.04 to 0.06 mg/kg ; در صورت نیاز می تواند یکبار تکرار شود.
دوز معمول کودکان برای مسمومیت با ارگانوفسفات: نوزادان دارای وزن کمتر از 6.5 کیلوگرم ( عموما زیر 6 ماه) : 0.25 mg/ 0.3 mL قلم زرد انژکتور خودکار

عوارض جانبی آتروپین سولفات(سیستمیک)

واکنش های حساسیتی , ضربان قلب تند یا نامنظم , بثورات جلدی , گرگرفتگی

هشدارها

این دارو در دوز بسیار پایین نیز تاثیر گذار است و مصرف بیش از حد آن می تواند سبب آسیب های دائمی و حتی مرگ مخصوصا در کودکان شود. دوز 0.5 تا 1 میلی گرم از دارو سبب تحریک خفیف سیستم اعصاب مرکزی می شود.
دوز های بالاتر ممکن است سبب ایجاد اختلالات روانی در فرد شود. مرگ در اثر مسمومیت اتروپین ، هرچند بسیار نادر است معمولا بعلت فلج مغزی رخ می دهد.

نکات قابل توصیه

در صورت داشتن موارد زیر از مصرف اتروپین خودداری کنید:
• اگر هرگونه حساسیت به عناصر اتروپین دارید.
• وجود چسبندگی بین عنبیه و عدسی چشم ، آسم ، انسداد روده یا معده ، کولیت السراتیو ، خونریزی، گلوکوم زاویه بسته ، میاستنی گراویس ، انسداد مجاری ادراری ، اسید بیش از حد در معده یا گلو ، بیماری های مری (مشکل در بلع) یا ضعف ماهیچه های روده .
در صورتیکه علائم در طی چند روز بهتر نشد حتما مجددا به پزشک مراجعه کنید .
اتروپین ممکن است سبب خواب آلودگی یا تاری دید گردد. اگر اتروپین را با الکل یا برخی داروهای دیگر مصرف کنید احتمال تشدید علائم وجود دارد. بنابراین این دارو را با احتیاط مصرف کنید .
تا زمانیکه از واکنش های خود نسبت به دارو مطمئن نشده اید از رانندگی و کارهایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری کنید .
در طول دوره ی مصرف اتروپین از مصرف الکل یا داروهایی که سبب خواب الودگی می شود (داروهای خواب اور , شل کننده ی عضلات ) اجتناب کنید زیرا باعث تشدید عوارض جانبی می شود. در مورد داروهایی که سبب خواب الودگی می شود از پزشک خود راهنمایی بخواهید.
مراقب حرارت بدن خود درهوای گرم و زمان فعالیت باشید تا منجر به گرمازدگی نشود.
هرگونه علائم از دست دادن مایعات یا الکترولیت های بدن را به پزشک خود گزارش دهید از جمله :
خشکی دهان ، تشنگی ، ضعف ، بی حالی ، خواب آلودگی ،بی قراری ، درد یا گرفتگی عضلات ، ضعف عضلانی ، افت فشار خون ، کم شدن ادرار ، ضربان قلب سریع، ناراحتی های معده مانند تهوع و استفراغ. اتروپین ممکن است سبب شود که چشم ها به نور حساس شود. قبل از مصرف هرگونه دارو ، مراقبت های اورژانسی یا عمل دندانپزشکی حتما پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف اتروپین مطلع سازید .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.