اطلاعات دارویی تیکوپلانین

Teicoplanin | Targocid

تیکوپلانین Teicoplanin | Targocid


تیکوپلانین یک داروی آنتی بیوتیک است که برای پیشگیری و درمان عفونت های جدی ناشی از باکتری های گرم مثبت مانند استافیلوکوکوساورئوس مقاوم به متی سیلین و انتروکوکوس فکالیس به کار می رود. این دارو یک آنتی بیوتیک لیپو گلایکوپپتیدی است که از اکتینوپلانس تیکومایستیکوس گرفته می شود و طیف اثر مشابه ونکومایسین دارد.

مکانیسم اثر

مکانیسم عمل تیکوپلانین مهار سنتز دیواره سلولی باکتری است.
تیکوپلانین با مهار پلیمریزاسیون پپتیدوگلیکان مانع از ساخت دیواره سلولی و در نتیجه سبب مرگ سلول باکتری می شود.

فارماکودینامیک

آنتی بیوتیک گلیکوپپتیدی تیکوپلانین با اثر بر دیواره سلولی باکتری در عفونت های پوست و استخوان و سیستم ادراری و قلب و ریه و خون مصرف می شود .

فارماکوکینتیک

جذب :
تیکوپلانین جذب ضعیفی در تجویز خوراکی دارد ولیپس از تزریق عضلانی به خوبی جذب می شود و فراهمی زیستی 90 درصدی دارد. زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی دارو در تجویز وریدی 1 ساعت و در تجویز عضلانی 2 تا 4 ساعت است.
توزیع :
دارو نفوذ کمی به CSF دارد و به میزان 90 تا 95 درصد به پروتئین های پلاسما متصل می شود و توسط گلبول های سفید خون برداشت می شود. نیمه عمر دارو در حدود 70 تا 100 ساعت می باشد.
متابولیسم :
متابولیسم آن به خوبی مشخص نیست ولی احتمالا با هیدروکسیلاسیون موقعیت های امگا 2 و امگا 1 در متابولیت های 1 و 2 انجام می شود.
حذف :
داروی تغییر نیافته عمدتا از طریق ادرار دفع می شود (80 درصد طی 16 روز) و 2.7 درصد دوز تجویزی طی 8 روز از تجویز در مدفوع دفع می شود.

مقدار مصرف تیکوپلانین

کودکان بالای 12 سال و بزرگسالان :
- عفونت های پیچیده پوستی و بافت نرم ، پنومونی ، عفونت ادراری پیچیده :
شروع با 6 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12 ساعت برای 3 دوز به صورت عضلانی یا داخل وریدی و سپس ادامه با دوز6 میلی گرم بر کیلوگرم یک بار در روزبه صورت عضلانی یا داخل وریدی .
- عفونت استخوان و مفصل ، اندوکاردیت عفونی :
شروع با 12 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12 ساعت برای 3 تا 5 دوز به صورت داخل وریدی و سپس 12 میلی گرم بر کیلوگرم یک بار در روز به صورت عضلانی یا انفوزیون وریدی .
نوزادان تا 2 ماهگی :
ابتدا یک تک دوز 16 میلی گرم بر کیلوگرم در روز اول به صورت انفوزیون وریدی و سپس 8 میلی گرم بر کیلوگرم یک بار در روز به صورت داخل وریدی .
کودکان 2 ماه تا 12 سال :
شروع با 10 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12 ساعت برای 3 دوز به صورت داخل وریدی و سپس 6 تا 10 میلی گرم بر کیلوگرم یک بار در روز به صورت داخل وریدی .
نکته :
- دوره درمان بستگی به پاسخ دهی بیمار دارد. در اندوکاردیت عفونی حداقل 21 روز درمان ادامه می یابد. دوره درمانی نباید از 4 ماه تجاوز کند .
- تیکوپلانین طیف اثر کوچکی دارد و تنها در مواردی که به اثبات رسیده است به تنهایی استفاده می شود و در سایر موارد در ترکیب با یک یا چند آنتی بیوتیک دیگر تجویز می شود .
- تجویز داخل وریدی باید حداقل 3 تا 5 دقیقه و انفوزیون وریدی حداقل 30 دقیقه طول بکشد.

آمینوگلیکوزیدها

هشدارها

• به دلیل بروز سمیت کلیوی طی درمان بررسی عملکرد کلیوی بیمار ضروری است.
• به دلیل بروز سمیت خونی طی درمان بررسی وضعیت خونی بیمار ضروری است.
• در نارسایی کلیوی دوز دارو باید تصحیح گردد.
• در صورت بروز هر گونه عارضه پوستی سریعا با پزشک تماس بگیرید.
• به دلیل ترشح دارو در دوران شیر دهی با احتیاط استفاده شود.

نکات قابل توصیه

1- شمارش سلولهای خونی و آزمایش عملکرد کلیه و کبد توصیه میشود.
2- پایش عملکرد گوش در درمان طولانی مدت با دارو در افرادی که عیب کار کلیه دارند یا افرادی که سایر داروهای نوروتوکسیک یا نفروتوکسیک را مصرف می نمایند توصیه میشود.
3- در صورت داشتن بیماری خاصی یا باردار بودن یا شیر دادن به نوزاد ، پزشک خود را مطلع سازید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

ونکومایسین , راموپلانین


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • هوشنگ امینی | 1400/12/27

   هنگام آماده سازی تایکوپلانین کف زیادی ایجاد شد چه بایدکرد

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام اگر حلال را به آرامی اضافه کنید و ویال را به آهتگی تا حل شدن کامل پودر تکان دهید کف نمی‌کند. اگر شدت تکان دادن زیاد باشد کف می‌کند که در این صورت به مدت 15 دقیقه ویال را بدون حرکت بگذارید تا کف آن از بین برود.


  • پارسا | 1399/05/15

   سلام .8 عدد از این امپولها با کلی زحمت برا مامانم گرفتیم که عفونت داشتن ..ولی متاسفانه بدنشون با این امپولها سازگار نبود .امپول قطع کردیم .روش دیگه دکتر پیش بردن .بهتر شدن .حالا امپولها جدا از کمیابی قیمت بالا بود الان توی یخجال مونده .نمیدونم چکار کنم .به نظر شما؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام یا شماره 31908 تماس بگیرید و در خصوص دریافت و یا عدم دریافت داروهای اهدایی سوال کنید