دکسپانتنول Dexpanthenol


دکسپانتنول یک مشتق الکلی از پانتوتنیک اسید (عضوی از ویتامین های ب کمپلکس) و ضروری برای عملکرد اپیتلیوم است. دکسپانتنول توسط آنزیم به پانتوتنیک اسید تبدیل می شود که جزئی ضروری از کوآنزیم آ است که یک کوفاکتور در بسیاری از واکنش های آنزیمی می باشد و برای متابولیسم پروتئین ها در اپیتلیوم ضروری است.

مکانیسم اثر

دکسپانتنول یک مشتق الکلی از پانتوتنیک اسید(عضوی از ویتامین های ب کمپلکس) و  ضروری برای عملکرد اپیتلیوم است.دکسپانتنول توسط آنزیم به پانتوتنیک اسید تبدیل می شود که جزئی ضروری از کوآنزیم آ است که یک کوفاکتور در بسیاری از واکنش های آنزیمی می باشد و برای متابولیسم پروتئین ها در اپیتلیوم ضروری است.

اثرات پوستی مصرف موضعی دکسپانتنول شامل افزایش تکثیر فیبروبلاست و تسریع بازسازی پوست برای ترمیم زخم است.علاوه بر این محافظ، مرطوب کننده و ضدالتهاب موضعی هم می باشد.

فارماکودینامیک

پانتوتنیک اسید پیش ساز کوآنزیم آ است که کوفاکتوری برای انواع مختلفی از واکنش های کاتالیزی آنزیمی درگیر در انتقال گروه استیل است. مرحله نهایی سنتز استیل کولین انتقال کولین استیلاز از گروه استیل کوآنزیم آ به کولین است.

استیل کولین یک انتقال دهنده نوروهومورال در سیستم پاراسمپاتیک است و موجب حفظ عملکرد عادی روده ها می شود.کاهش استیل کولین موجب کاهش حرکات پریستالیک و روده فلج می شود.

فارماکوکینتیک

 • جذب: به راحتی به پوست نفوذ می کند.میزان نفوذ پوستی در فرمولاسیون های روغن/آب کاهش میابد.
 • حجم توزیع: دکسپانتنول به آسانی به پانتوتنیک اسید تبدیل می شود که به طور گسترده ای در بافت های بدن به عنوان کوآنزیم آ توزیع می شود.بیشترین غلظت آن در کبد، غدد آدرنال، قلب و کلیه است.
 • دفع: در شیر مادران شیرده در هر میلی لیتر 2 میکروگرم پانتوتنیک اسید وجود دارد.70%  دوز خوراکی بدون تغییر در ادرار و 30% در مدفوع دفع می شود.

موارد مصرف دکسپانتنول

خشکی پوست , بعد از جراحی شکمی به عنوان پیشگیری از فلج روده

موضعی: مرطوب کننده پوست است و موجب درمان یا پیشگیری از خشکی، زبری، پوسته پوسته شدن، خارش و تحریک خفیف پوستی می شود.(سوختگی ناشی از پوشک، سوختگی ناشی از رادیوتراپی)

مقدار مصرف دکسپانتنول

کودکان و بزرگسالان

درماتوز و اگزما

روزی یک یا دوبار روی موضع استعمال شود.

تداخلات دارویی

سوکسینیل کولین , بلونانسرین

دوام اثر سوکسینیل کولین در زنانی که دکسپانتنول مصرف می کنند افزایش میابد.

هشدارها

مصرف فقط موضعی می باشد.

از تماس با چشم خودداری شود.

نکات قابل توصیه

داروی دکسپانتنول موضعی است. از تماس با دهان، بینی، چشم و گوش خودداری شود.

قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید.

موضع مورد نظر را قبل از استفاده بشویید و کاملا خشک کنید.

لایه نازکی از دارو را کاملا بر روی موضع بمالید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ع | 1398/07/01

   با عرض سلام و خسته نباشید در شربت فروگلوبین کودکان ترکیبی با همین نامdexpanthenolدر فهرست مواد تشکیل دهنده شربت وجود دارد. آیا این ترکیب الکل است؟ و آیا فرقی بین این الکل و مثلا الکل اتیلیک است؟ چون از نظر شرعی الکل نجس است می پرسم.

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   دکسپنتنول  ترکیب الکلی نیست .
   الکل ها باتوجه به ساختار شیمیایی انواع مختلف دارد مانند اتانول ، متانول ، ....
   اگر در ترکیبات دارویی از الکل استفاده شود به دلیل مقادیر کم از ترکیب دارو تبخیر می شود .