اطلاعات دارویی دسفلوران

Desflurane


دسفلوران Desflurane


دسفلوران یک ترکیب هالوژنه متعلق به گروه داروهای بی هوش کننده عمومی است که بصورت استنشاقی برای ایجاد و حفظ بی هوشی عمومی قبل و حین عمل جراحی در بزرگسالان و حفظ بی هوشی در کودکان استفاده می شود.

مکانیسم اثر دسفلوران

دسفلوران با کاهش هدایت سیناپسی از طریق کاهش زمان باز بودن کانال های gap junction و افزایش زمان بسته بودن این کانال ها عمل می کند. این دارو باعث فعال کردن آنزیمATP آز وابسته به کلسیم در رتیکولوم سارکوپلاسمیک می شود (از طریق افزایش سیالیت در غشای لیپیدی). از طرفی با اثر گذاری روی رسپتورهای گلوتامات, گلایسین و گابا باعث ایجاد شرایط لازم جهت القای بی هوشی و ادامه آن می شود.

فارماکودینامیک

دسفلوران یک داروی بی هوشی عمومی است که برای ایجاد و ادامه بی هوشی استفاده می شود. این دارو باعث القای شلی عضلات و کاهش حساسیت آن ها به درد می شود. از طرفی باعث تغییر فعالیت کانال ها و نحوه برقراری ارتباط سلول ها با هم می شود که روی پتانسیل عمل سلول اثر می گذارد. در مجموع این فرایندها باعث ایجاد بی هوشی عمومی می شود.

فارماکوکینتیک

دارو به صورت استنشاقی استفاده شده و سریعا از ریه به خون جذب و طی 1 تا 2 دقیقه پس از استنشاق اثر آن شروع می شود. دارو بعد از استنشاق به مقدار اندکی در کبد متابولیزه می شود ( حدود 0.02 درصد مقدار جذب شده) و از طریق بازدم نیز دفع می شود.

موارد مصرف دسفلوران

القای بی هوشی عمومی

القا و ادامه بی هوشی عمومی در بزرگسالان
حفظ بی هوشی عمومی در کودکانی که با سایر داروها بی هوش شده اند.

مقدار مصرف دسفلوران

بزرگسالان

 • القا و حفظ بی هوشی عمومی :

شروع با استنشاق 3 درصد و افزایش 0.5 تا 1 درصد با فواصل 2 تا 3 نفس

دوز نگهدارنده 2.5 تا 8.5 درصد استنشاق شود با یا بدون نیتروس اکساید.

کودکان

 • نگه دارنده بی هوشی عمومی: (برای حفظ بی هوشی القا شده توسط سایر داروها در کودکانی که لوله داخل نای برایشان گذاشته شده است)

 5.2 تا 10 درصد استنشاقی با یا بدون نیتروس اکساید

موارد منع مصرف دسفلوران

نارسایی کبدی , حساسیت مفرط به این دارو , مستعد بودن به هایپرترمی بدخیم , منع بیهوشی , القای بی هوشی در کودکان

حساسیت بیش از حد به دسفلوران و سایر عوامل هالوژنه
استعداد ژنتیکی شناخته شده به هایپرترمی بدخیم
در بیمارانی که بطور کلی منع بی هوشی وجود دارد.
سابقه نارسایی متوسط تا شدید کبدی در پی بیهوشی با دسفلوران یا سایر داروهای هالوژنه

عوارض جانبی دسفلوران

هپاتیت , تب3 , سردرد , سرفه , تهوع , استفراغ , تشنج , سرگیجه , کهیر , افزایش فشارخون , خونریزی , الکتروکاردیوگرام غیر طبیعی , تاکیکاردی , تنگی نفس , کاهش فشار خون , درد شکمی , افزایش آنزیم های کبدی در خون , اختلالات انعقادی , برونکو اسپاسم , آریتمی , هایپوکالمی , دیس پنه , التهاب ملتحمه1 , کلستاز , افت فشار خون , التهاب گوارشی , اسپاسم حنجره , هایپرترمی بدخیم , لرز بعد از عمل جراحی , اختلال عملکرد کبد بعد از عمل جراحی و هپاتیت , ایجاد کربوکسی مت هموگلوبین , آپنه , ایسکمی میوکارد , یرقان , اریتم , انفارکتوس میوکارد , فارنژیت , درد عضلانی , پانکراتیت حاد , نارسایی تنفسی , برادیکاردی , شوک , نکروز کبدی , آژیتاسیون , تضعیف تنفسی , افزایش ترشحات , ایست تنفسی , دیسترس تنفسی , هموپتزی , هایپوکسی , ارست قلبی , اریتمی تورساد دپوینت , نارسایی بطنی , فشارخون بدخیم , رابدومیولیز

بطور کلی عوارض عمومی این دارو ناشی از طولانی شدن اثرات درمانی ان می باشد .

مصرف همزمان با آمینوگلیکوزیدها و عوامل مهارکننده عصبی عضلانی موجب تشدید شل شدن عضلات می شود.
تجویز همزمان با ترکیبات تقویت کننده سیستم دوپامینی مثل لوودوپا و کاتکول آمین ها (دوپامین, اپی نفرین و نوراپی نفرین) موجب بروز آریتمی می شود.
مصرف توام دسفلوران با سلژیلین یا ترانیل سیپرومین, فنلزین و ایزوکربوکسازید باعث تاثیر قابل ملاحظه ای روی فشارخون می شود. بنابراین گاهی توصیه به قطع مصرف این داروها از 10 تا 14 روز قبل از استفاده از دسفلوران می شود.

هشدارها

 • در افراد مستعد , ایزوفلوران ممکن است باعث ایجاد هایپرترمی بدخیم شود. این اختلال علائم غیر اختصاصی مانند سختی عضلات, افزایش ضربان قلب, افزایش تعداد تنفس, سیانوز, آریتمی و فشارخون نامنظم را نشان می دهد.
 • مطالعات انجام شده حاوی شواهدی از ضرر دسفلوران در کودکان برای حفظ بی هوشی که توسط سایر داروهای بی هوشی ایجاد شده نمی باشد هرچند امکان ایجاد عوارض جانبی در بیماران کوچکتر از 6 سال بیشتر بوده است (سرفه, تنگی قفسه سینه و اختلال تنفسی) بنابراین این دارو در اطفال باید با احتیاط مصرف شود.
 • در مطالعات انجام شده شواهدی از ضرر دسفلوران در افراد مسن برای القا و حفظ بی هوشی وجود ندارد هرچند امکان ایجاد عوارض جانبی در این بیماران بیشتر است و نیاز به تنظیم دوز دارند.
 • اطلاعات کافی در مورد مصرف این دارو در شیردهی و اثرات آن بر کودک در دسترس نیست بنابراین باید با در نظر گرفتن فواید مصرف دارو در مقابل مضرات آن عمل کرد.
 • با مصرف این دارو کاهش جریان خون کبدی و کلیوی گزارش شده است.
 • افزایش فشار داخل جمجه ای با مصرف این دارو گزارش شده است.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:

بارداری یا قصد بارداری, شیردهی و آلرژی به دسفلوران یا سایر داروها و ترکیبات.

ایزوفلوران ممکن است باعث کاهش عملکرد ذهنی شود که طی 2 تا 3 روزبعد از مصرف دارو این عارضه برطرف می شود.

مصرف دسفلوران ممکن است به ندرت باعث افزایش سطح پتاسیم خون شود. در صورت وجود علائم گیجی, ضربان قلب نامنظم, تهوع, استفراغ, بی حسی در دست ها و پاها و اختلالات تنفسی بعد از دریافت دسفلوران با پزشک مشورت شود. بیمارانی که مبتلا به اختلالات نروماسکولار هستند ( مانند دیستروفی دوشن) بیشتر مستعد این عارضه می باشند.

باید قبل از انجام هرگونه آزمایشی در خصوص مصرف دسفلوران به پزشک اطلاع رسانی شود چراکه این دارو ممکن است روی نتیجه برخی آزمایشات تاثیر گذار باشد.

بیمارانی که تا 24 ساعت بعد از مصرف دسفلوران مرخص می شوند باید در خصوص علائمی همچون خستگی, خواب آلودگی و ضعف محتاط باشند و از انجام رانندگی و کارهای دقیق پرهیز کنند.

تا حداقل 24 ساعت بعد از بی هوشی از مصرف الکل و داروهای مضعف سیستم عصبی مانند خواب آورها استفاده نشود چراکه اثرات تضعیف سیستم عصبی دسفلوران را تشدید خواهد کرد.

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است روی اثربخشی دسفلوران تاثیر گذار باشد بنابراین در صورت وجود هر کدام از موارد زیر با پزشک مشورت شود:

 • آسم
 • بیماری های تضعیف کننده عضلات ( فلج دوره ای فامیلیال, دیستروفی دوشن, میاستنی گراویس)
 • اختلالات قلبی عروقی
 • هایپرکالمی
 • عفونت تنفسی فوقانی
 • بیماری های کبدی (اسیدوز, هپاتیت ویروسی)
 • هایپرترمی بدخیم

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.