اطلاعات دارویی اتینیل استرادیول

Ethinyl Estradiol

اتینیل استرادیول Ethinyl Estradiol

گروه دارو: استروژن ها

اتینیل استرادیول یک استرادیول آلکیله با یک شاخه 17 آلفا اتیل می باشد که در تجویز خوراکی اثرات استروژنی قوی دارد و عمدتا در داروهای ضدبارداری ترکیبی استفاده می شود.

مکانیسم اثر

اتینیل استرادیول به داخل سلول های هدف هورمون استروژن وارد شده و با گیرنده پروتئینی اتصال برقرار می کند. سلولهای هدف شامل دستگاه تناسلی زنان, هیپوتالاموس, غدد پستانی و هیپوفیز می باشند. استروژن سبب مهارساخت هورمون تحریک کننده فولیکولی(FSH) از غده هیپوفیز پیشین می شود.
ترکیب یک استروژن با یک پروژسترون سبب مهار سیستم هیپوفیز – هیپوتالاموس و کاهش هورمون رها کننده گنادوتروپین (GnRH) می شود.

فارماکودینامیک

اتینیل استرادیول یک مشتق سنتزی استروژن طبیعی است و مانند استروژن باعث افزایش ساخت کبدی گلوبولین متصل شونده به هورمون های جنسی(SHBG), گلوبولین متصل شونده به تیروئید (TBG) و سایر پروتئین های سرم می شود.

فارماکوکینتیک

جذب اتینیل استرادیول از راه خوراکی سریع و کامل است و فراهمی زیستی حدود 43 درصد می باشد. اتصال پروتئینی دارو 97 درصد است و متابولیسم دارو کبدی است.
بیشترین روش متابولیسم دارو مانند استروژن طبیعی, هیدروکسیلاسیون آروماتیک است.

مقدار مصرف اتینیل استرادیول

- کنترل علائم بعد از یائسگی که در اثر کمبود هورمون ایجاد شده است :
دوز معمول 1 تا 2 میلی گرم روزانه و به صورت خوراکی می باشد. مصرف اتینیل استرادیول  3 هفته ادامه داده شود و یک هفته دارو مصرف نشود و دوره به همین ترتیب ادامه یابد.
**نکته : در زنان فاقد رحم, نیازی به افزودن جزء پروژسترونی نیست ولی در سایر زنان باید 12 تا 14 روز در هرماه ( سیکل 28 روزه) پروژسترون مصرف شود تا ریسک اندومتریوما کاهش یابد.
- درمان کمکی سرطان پروستات :
15 تا 150 میلی گرم روزانه مصرف شود به صورت طولانی مدت.
- هورمون درمانی در بیماران با عدم رشد تخمدان و عدم ترشح گنادها :
1 تا 2 میلی گرم روزانه به صورت دوره ای ( 21 روز دارو مصرف شود و 7 روز قطع شود) . در ابتدای درمان افزودن یک جزء پروژستینی نیز لازم است.
- اختلالات سیکل قاعدگی:
1 تا 2 میلی گرم روزانه از روز 5 تا 25 سیکل قاعدگی استفاده شود. در روزهای 15 تا 25 سیکل نیز افزودن یک جزء پروژستینی لازم است.

باربیتورات ها - داروهای کاهنده قندخون

هشدارها

در مصرف کنندگان اتینیل استرادیول , مصرف سیگار ریسک عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد. این ریسک با افزایش سن (بالای 35 سال) و تعداد سیگار مصرفی (بیش از 15 سیگار در روز) افزایش می یابد.
مصرف مشتقات استروژن با ایجاد عوارض شریانی و وریدی مانند وقایع ترومبوتیک و ترومبوآمبولیک ( انفارکتوس میوکارد, ترومبو آمبولیسم و سکته) در ارتباط است. هرچند در بیمارانی که سایر ریسک فاکتورها شامل مصرف سیگار, فشارخون بالا, هایپرلیپیدمی و چاقی و دیابت را ندارند عوارض کشنده ایجاد نمی کند.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:
• سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و آلرژی به سایر داروها و مواد غذایی و علائمی که ایجاد شده است ( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان)
• در صورت وجود هرگونه مشکل سلامتی و بیماری ( شامل: لخته خون, مشکلات انعقادخون, سرطان پستان, بیماریهای عروق مغز, اختلالات دریچه های قلب, درد قفسه سینه و آنژین, حمله قلبی, سکته, فشارخون بالا, کلسترول بالا, مشکلات پانکراس, بیماری و تومورهای کبدی, سردردهای شدید یا میگرن , دیابت و تومورهای وابسته به استروژن ) قبل از مصرف دارو با پزشک مطرح شود.
• در صورت جراحی یا نیاز به استراحت در بستر به هر دلیلی, در صورت ایجاد یرقان بعد از مصرف استروژن ها و در دوره بارداری و شیردهی نباید مصرف شود.
• بی حرکتی و سکون ممکن است در طولانی مدت ریسک ایجاد لخته خون و عوارض قلبی عروقی را افزایش دهد.
• مصرف دارو قبل یا بعد از غذا تفاوتی ندارد اما در صورت ایجاد عوارض گوارشی با غذا مصرف شود.
• در صورت فراموش کردن یک دوز از داروی اتینیل استرادیول به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که زمان زیادی تا دوز بعدی باقی نمانده است از آن صرف نظر شده و طبق روال قبل دارو مصرف شود. در هر صورت دوز دارو نباید دو برابر شود. • فراموش کردن یک دوز از دارو ممکن است باعث احتمال خون ریزی یا لک بینی شود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

دارو های مشابه

استروژن کونژوگه


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.