اطلاعات دارویی آنتی Rh آنتی بادی

Anti-Rho(D) antibody

آنتی Rh آنتی بادی Anti-Rho(D) antibody


آنتی Rh آنتی بادی یک ایمنوگلوبولین اختصاصی ضد آنتی ژن Rh گلبول های قرمز خون می باشد و از پلاسمای خون اهداکنندگان Rh منفی که توسط گلبولهای قرمز با فاکتور Rh مثبت ایمن شده اند استخراج می شود.

مکانیسم اثر

این فرآورده حاوی ایمنوگلوبولین ضد (Rho(D است و در افراد Rh منفی با مهار پاسخ ایمنی نسبت به گلبولهای قرمز با فاکتورRh مثبت ، از ایجاد حساسیت نسبت به آنتی ژن (Rho(D جلوگیری می کند.
در افراد Rh منفی و حساس نشده ای که خون Rh مثبت به بدن آنها وارد می شود، این فرآورده به طور مؤثر واکنش ایمنی را کاهش می دهد.
در مورد کاربرد این دارو در درمان ترمبوسایتوپنی پورپورای ایدیوپاتیکمکانیسم اثر دارو در افزایش تعداد پلاکت ها دقیقا شناخته شده نمی باشد و احتمالا بر اثر پوشیده شدن سطح گلبولهای قرمز باآنتی بادی های ضد Rh , از فاگوسیتوز پلاکت های پوشیده شده با آنتی بادی جلوگیری می شود.

فارماکودینامیک

با ایجاد یک ایمنی غیرفعال در افراد با فاکتورRh منفی که در معرض خون با فاکتور Rh مثبت قرارگرفته اند (طی بارداری یا با انتقال خون)عمل میکند. از طرفی با کاهش فاگوسیتوز پلاکت های پوشیده شده با آنتی بادی باعث افزایش شمار پلاکتی می شود.

فارماکوکینتیک

بعد از تزریق عضلانی آنتی Rh , پیک غلظت سرمی طی 2 تا 7 روز ایجاد می شود. در تزریق وریدی طی 30 دقیقه پیک سرمی ایجاد می شود.
نیمه عمر دارو در تزریق عضلانی 18 تا 31 روز و در تزریق وریدی حدود 16 تا 24 روز می باشد.

مقدار مصرف آنتی Rh آنتی بادی

بزرگسالان
پورپورای ترمبوسایتوپنیک ایدیوپاتیک (ITP):
Rhophylac : به ازای هرکیلوگرم وزن بدن 250 واحد بین المللی (50 میکروگرم) به صورت وریدی با سرعت 2 میلی لیتر در 15 تا 60 ثانیه .
WinRho: در ابتدا به ازای هرکیلوگرم وزن بدن 250 واحد بین المللی (50 میکروگرم) به صورت وریدی طی 3 تا 5 دقیقه ( می تواند به صورت 2 دوز جدا در روزهای مختلف نیز تزریق شود) و در ادامه 125 تا 300 واحد بین المللی (25 تا 60 میکروگرم) به ازای هرکیلوگرم وزن بدن طی 3 تا 5 دقیقه.
نکته : این دارو با دوزهای فوق باعث افزایش تعداد پلاکت ها در بیماران Rh مثبت مبتلا به پورپورای ترمبوسایتوپنیک (ITP) که اسپلنوکتومی نشده اند می شود.
- مهار ایمنی زایی بر ضد آنتی ژنRh در بارداری :
Rhogam: در هفته 26 تا 28 بارداری یا طی 72 ساعت بعد از تولد نوزاد با Rh مثبت به مقدار 1500 واحد (300 میکروگرم) به صورت عضلانی.
Rhophylac : به مقدار 1500 واحد یا 300 میکروگرم به صورت وریدی یا عضلانی در هفته 29 تا 30 بارداری و تکرار دوز 72 ساعت بعد از تولد نوزاد با Rh مثبت.
WinRho: در هفته 28 بارداری به مقدار 1500 واحد (300 میکروگرم) به صورت وریدی یا عضلانی و600 واحد بین المللی(120 میکروگرم) 72 ساعت بعد از تولد نوزاد با Rh مثبت. در صورتی که تا 72 ساعت بعد از تولد,Rh خون نوزاد معلوم نشده باشد باید دارو تزربق شود.
کودکان
پورپورای ترمبوسایتوپنیک ایدیوپاتیک (ITP):
Rhophylac: به ازای هرکیلوگرم وزن بدن 250 واحد بین المللی (50 میکروگرم) به صورت وریدی با سرعت 2 میلی لیتر در 15 تا 60 ثانیه .
WinRho: در ابتدا به ازای هرکیلوگرم وزن بدن 250 واحد بین المللی ( 50 میکروگرم) به صورت وریدی طی 3 تا 5 دقیقه (می تواند به صورت 2 دوز جدا نیز تزریق شود) و در ادامه 125 تا 300 واحد بین المللی (25 تا 60 میکروگرم) به ازای هرکیلوگرم وزن بدن طی 3 تا 5 دقیقه.
** نکته : این دارو با دوزهای فوق باعث افزایش تعداد پلاکت ها در بیماران Rh مثبت مبتلا به پورپورای ترمبوسایتوپنیک (ITP) که اسپلنوکتومی نشده اند می شود.

هشدارها

• احتمال ایجاد همولیز داخل عروقی شدید و حتی کشنده در بیماران مبتلا به پورپورای ترمبوسایتوپنیک ایدیوپاتیک (ITP) وجود دارد. بیمار باید برای مدت 8 ساعت به دقت تحت نظر باشد و آنالیز ادرار نیز جهت بررسی همولیز به صورت دوره ای انجام شود.
• اگر شک به همولیز داخل عروقی وجود داشت سریعا باید تستهای تکمیلی انجام شود.
• آلرژی سیستمیک به ندرت گزارش شده است. در صورت وجود علائم حساسیت مانند کهیر منتشر, فشرده شدن قفسه سینه , خس خس سینه, افت فشار خون یا آنافیلاکسی, دارو باید سریعا قطع شده و اقدامات درمانی مقتضی ( به عنوان مثال تزریق اپی نفرین) انجام شود.
• در مواردی اختلالات عملکرد کلیه یا نارسایی حاد کلیوی گزارش شده است.
• با توجه به اینکه دارو از سرم خون انسانی تهیه می شود احتمال انتقال ویروس های هپاتیت, ایدز , جنون گاوی و ... وجود دارد.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:
- سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و آلرژی به سایر داروها و مواد غذایی وعلائمی که ایجاد شده است ( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان) . در صورت حساسیت به ایمنوگلوبولین ها یا وجود آنمی همولیتیک دارو نباید مصرف شود.
- برای اطمینان از بی خطر بودن دارو , موارد زیر با پزشک مطرح شود: سابقه آنمی, بیماریهای قلبی , بیماریهای کرونر , اختلالات خون ریزی دهنده ( هموفیلی), سطح بالای تری گلیسیرید, بیماریهای کلیوی و دیابت.
- این دارو عمدتا در طی بارداری یا بعد از آن استفاده می شود و علائمی مبنی بر ضرر دارو برای کودکان طی دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد.
- در صورتی که بیمار فاکتور Rh منفی داشته باشد , برای تصمیم گیری در مورد استفاده از آنتی بادی ضدRh حتما باید سابقه قرارگیری در معرض خون Rh مثبت (بارداری قبلی یا انتقال خون) مشخص شود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه

ایمنوگلوبولین ها


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.