اطلاعات دارویی پروکائین

Procaine

پروکائین Procaine


پروکائین یک بی حس کننده موضعی استری با شروع اثر آهسته و دوام اثر کوتاه است.عمدتا برای بی حسی، بلاک اعصاب محیطی و بلاک نخاع استفاده می شود.

مکانیسم اثر پروکائین

پروکائین هیدروکلراید یک استراسید پارا آمینوبنزوئیک و یک بی حس کننده موضعی است. به خاطر نفوذ کم آن در غشاهای سالم مخاطی کاربرد آن برای سطح موثر نیست و عمدتاً به صورت تزریقی مصرف می شود اگرچه به طور کلی توسط لیدوکائین و دیگر بی حس کننده های موضعی جایگزین شده است

فارماکودینامیک

پروکائین مانند کوکائین مزیت انقباض عروق خونی را دارد که بر خلاف سایر بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکائین، موجب کاهش خونریزی می شود.

فارماکوکینتیک

متابولیسم: با استراز پلاسما به پابا تجزیه می شود.

راه حذف: با عملکرد کلیوی عادی به سرعت از توبول ها دفع می شود.

نیمه عمر: 7.7 دقیقه

مقدار مصرف پروکائین

داروی پروکائین فقط با تجویز پزشک توسط فرد حرفه ای در موضع تزریق می شود.

عوارض جانبی پروکائین

اضطراب , بی حسی , تهوع , درد قفسه سینه , استفراغ , تشنج , سرگیجه , کهیر , لرزش , خواب آلودگی , بی قراری , واکنش های آلرژیک , تورم صورت , تورم زبان , سختی تنفس , تورم لب ها , ضربان قلب نامنظم , درد در محل تزریق , بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن , بسته شدن گلو

در صورت طولانی شدن یا تشدید این علایم کمتر جدی به پزشک مراجعه کنید: بی حسی، سوزن سوزن شدن، درد خفیف در یا اطراف محل تزریق

کلورازپات - کوآزپام - تیلمانوسپت -سدیم نیتریت

هشدارها

  • پروکائین در بارداری ایمن نیست. بهتر است در شیردهی استفاده نشود.
  • میاستنی گراویس: پروکائین وریدی دریافت نشود.
  • نقص پسودوکولین استراز ژنتیکی: پروکائین تزریقی مصرف نشود.
  • لوپوس اریتماتوز سیستمیک: پروکائین موجب تشدید آن می شود.استفاده نشود.

نکات قابل توصیه

به خاطر کاهش حس موضع بعد از تزریق پروکائین احتیاط کنید تا موضع آسیب نبیند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز