اطلاعات دارویی دوتارم (گادوترات مگلومین)

Dotarem

دوتارم (گادوترات مگلومین) Dotarem


دوتارم (گادوترات مگلومین) یک عامل کنتراست دهنده یونی دارای خاصیت پارامغناطیسی با ساختار ماکروسیکلیک است که در تکنیک تصویربرداری MRI به کار می رود.

مکانیسم اثر

در MRI تجسم بافت نرمال و ناسالم تا حدی وابسته به تغييرات شدت سيگنال راديوفرکانس است که با تفاوت در چگالي پروتون و زمان ریلکسیشن طولي/عرضي ایجاد می شود؛ مواد کنتراست دهنده گادولینیمی با تمایز دادن کوتاه شدن مدت زمان آرام سازی پروتون در پلاسما تجسم بافت را بهبود می بخشد.

از آنجایی کهدوتارمقادر به عبور از سد خونی مغزی در شرایط طبیعی نیست, تنها در صورتی برای عکس برداری از نواحی مغزی کاربرد خواهد داشت که سد خونی مغزی به دلیل سرطان، آبسه یا آنفارکتوس دچار آسیب شده باشد.

فارماکوکینتیک

 • توزیع: اتصال به پروتئین ندارد.

حجم توزیع: در خانم ها و آقایان به ترتیب ۱۷۹ و ۲۱۱ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

 • حذف: نیمه عمر در خانم ها و آقایان به ترتیب ۱.۴ و ۲ ساعت می باشد. در افراد با نارسایی کلیوی متوسط تا حاد به ترتیب ۵.۱ تا ۱۳.۹ ساعت می باشد.

پاک سازی کلیوی دوتارم (گادوترات مگلومین) در خانم ها و آقایان به ترتیب ۱.۲۷ و ۱.۷۴ میلی لیتر در دقیقه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

دفع دوتارم در خانم ها و آقایان از طریق ادرار به ترتیب ۷۲.۹-۸۵.۵٪ و ۸۵.۴-۹۲٪ است.

موارد مصرف دوتارم (گادوترات مگلومین)

ضایعات داخل جمجمه

در بزرگسالان و اطفال (از جمله نوزادان) برای تجسم ضایعات یا عروق غیر طبیعی در مغز یا آسیب های سد خونی مغزی (ضایعات داخل جمجمه)، ستون فقرات و بافت های مرتبط.

مقدار مصرف دوتارم (گادوترات مگلومین)

 • تصویربرداری از مغز، ستون فقرات و بافت های مرتبط برای تشخیص و مشاهده نواحی آسیب دیده سد خونی مغزی یا ناهنجاری های عروقی:

با استفاده از محلول تزریقی داخل وریدی با غلظت ۰.۵ میلی مول در میلی لیتر که حاوی ۳۷۶.۹ میلی گرم گادوترات مگلومین در هر میلی لیتر است:

۰.۲ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (۰.۱ میلی مول به ازای هر کیلوگرم وزن) به صورت تزریق داخل وریدی با سرعت تزریق ۲ میلی لیتر در ثانیه در بزرگسالان و 1 تا 2 میلی لیتر در ثانیه در کودکان

عوارض جانبی دوتارم (گادوترات مگلومین)

سردرد

در بزرگسالان 1-10٪ - در اطفال1.5٪

تداخلات دارویی

آتنولول , پروپرانولول
• بتابلاکرها: مطالعات محدودی نشان داده اند که استفاده از مواد حاجب وریدی در بیمارانی که از داروهای بتابلاکر (مانند آتنولول و پروپروپرانولول) استفاده می کنند احتمال بروز افت شدید فشار خون و/یا واکنش های ازدیاد حساسیتی را در آن ها افزایش می دهد. به علاوه واکنش های حساسیتی در این افراد به سختی درمان می شود.
• مسدود کننده های کانال کلسیمی: مصرف همزمان این داروها با مواد حاجب یونی، سبب افزایش اثرات قلبی عروقی مواد حاجب می شود.

هشدارها

 • عوامل کنتراست دهنده با پایه گادولینیوم مانند دوتارم خطر ابتلا به فیبروز سیستمیک نفروژنیک (NSF) را در میان بیماران مبتلا به اختلال در دفع دارو افزایش می دهد. از تجویز این عوامل در این بیماران اجتناب کنید مگر اینکه دریافت اطلاعات تشخيص ضروري باشد و یا داروی کنتراست دهنده دیگری دردسترس نباشد. NSF ممکن است منجر به فیبروز کشنده یا ناتوان کننده ای شود که پوست، عضلات واندام های داخلی را تحت تاثیر قرار می دهد. خطر NSF در بیماران مزمن و شدید (با GFR<30) و یا در آسیب حاد کلیوی بیشتر است.
 • بیماران را از نظر آسیب حاد کلیوی و سایر شرایطی که ممکن است عملکرد کلیوی را کاهش دهد غربال گری کنید.
 • برای بیمارانی که بیشترین خطر برای بروز NSF را دارند، از دوز توصیه شده تجاوز نکنید و مدت زمان کافی برای دفع کامل دارو از بدن را قبل از تجویز دوز بعدی لحاظ کنید.
 • واکنش های آنافیلاکتیک و شبه آنافیلاکتیک با مصرف این دارو گزارش شده و ممکن است شامل تظاهرات قلبی عروقی، تنفسی و/یا پوستی باشد که می تواند منجر به ایست قلبی و مرگ شود.
 • در بیماران دچار کاهش مزمن عملکرد کلیوی که از این دارو استفاده کرده اند، آسیب حاد کلیوی که نیازمند دیالیز است گزارش شده است.
خطر ابتلا به مشکلات مغزی در اثر استفاده مکرر از عوامل کنتراست دهنده با پایه گادولینیم در MRI افزایش می یابد.

نکات قابل توصیه

 • به پزشک خود اطلاع دهید اگر سابقه بیماری کلیوی یا مصرف داروهای کنتراست دهنده حاوی گادولینیوم را دارید چرا که این موارد سبب اختلال در دفع دارو می شوند و متعاقباً خطر بروز NFS افزایش می یابد. لذا در صورت بروز احساس سوزش در پوست، پوسته پوسته شدن، خارش، تورم، سفت شدن و ضخیم شدن پوست، ضایعات قرمز یا تیره روی پوست؛ سفتی در مفاصل همراه با مشکل در حرکت، خم کردن یا صاف کردن دست ها، پاها؛ درد در استخوان ران یا دنده ها؛ یا ضعف عضلانی با پزشک خود تماس بگیرید.
زنان باردار را از خطر بالقوه قرار گرفتن جنین در معرض این داروها در دوران بارداری آگاه کنید.

مصرف در بارداری

داده های معتبر و مستند مبنی بر عوارض این دارو در زنان باردار یافت نشده است. در حالی که عبور این دارو از جفت نامشخص است ولی سایر داروهای این خانواده از جفت عبور می کنند لذا دقت و احتیاط لازم در این خصوص مبذول شود.

مصرف در شیردهی

هیچ اطلاعاتی در مورد ترشح گادوترات مگلومین در شیر مادر وجود ندارد. با این حال، داده های شیردهی منتشر شده در سایر کنتراست دهنده های حاوی گادولینیوم (GBCA) نشان می دهد که 0.01 تا 0.04 درصد از دوز گادولینیوم در شیر مادر وجود دارد. علاوه بر این، جذب گوارشی GBCA در نوزاد شیرده نیز محدود است. مزایای رشد و سلامت تغذیه با شیر مادر همراه با نیاز بالینی مادر برای درمان و هرگونه عوارض جانبی بالقوه و شرایط مادر باید زمان تجویز دارو برای این دست از بیماران مورد بررسی قرار گیرد.

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • لیلا | 1399/12/17

   اگه این داروکشنده است چرا ب مردم تجویزمیکنید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام دوتارم نوعی ماده حاجب تصویربرداری است که برای MRI به کار می رود.و عوارض آن محدود است و شامل  سردرد یا احساس گزگز ، احساس گرما، سرما یا درد در اطراف محل تزریق، تهوع، استفراغ، قرمزی و خارش پوست  می باشند.


  • شيرين زاهدی | 1399/11/12

   با عرض سلام، دیروزساعت پنج عصر برای ام آر آی مغز و گردن برای تاریخ چهاردهم ماه آینده داروی دوتارم خریدم. تا ساعت پنج و نیم صبح داخل ماشین در پارکینگ بود که بعد ازون به داخل منزل آوردم یعنی حدود سیزده ساعت در دمای حدود شش درجه بوده. آیا امکان مصرف وجود دارد یا فاسد شده و دیگه اینکه برای تاریخ سی و سه روز بعد قابل مصرف هست؟ خیلی ممنون میشم اگر ج پاسخ سوالات منو دقیق بدین. سپاسگزارم.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مشکلی ندارد و قابل استفاده است


  • محمد روزبهانی | 1399/02/17

   سلام ببخشید آیا این دارو باید در یخچال نگهداری شود

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر


  • محسن صبوری | 1398/11/04

   سلام من به داروی حاجب حساسیت دارم بدن جوش های ریز میزنه با خارش زیاد عضلات هم درد میگیره خواستم بدانم داروی دوتارم برای من حساسیت زا هست یا خیر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   ممکنه حساسیت بده
   میتونید با مشورت رادیولوژیست از امپولهای ضد حساسیت همراهش استفاده کنید


  • مسلم | 1398/06/30

   من وقتی دوتارم رو میخواستم بکشم میزان هوای ک وارد دارو کردم زیاد بود در نتیجه در دارو جدا شد و مقداری دارو روی صورتم پا شیده و ب نظرم داخل دهنمم ریخت و صورتمم نشستم بعد از این اتفاق الان درد شدید گلو دارم حالم اصلا خوب نیس ب نظرتون ب خاطر عارضه دارو هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اینکه در مطالعات انجام شده  بی خطر بودن  داروی دوتارم در بيماران بزرگ‌تر از 2 سال اثبات شده است و جذب پوستی آن ناچیز میباشد موارد مذکور مربوط به عارضه این دارو نمیباشد.