دوتارم (گادوترات مگلومین) Dotarem


● دوتارم (Dotarem) یک ماده حاجب مبتنی بر گادولینیوم است که در تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) برای افزایش دید رگ‌های خونی و بافت‌ها استفاده می‌شود.

● ماده فعال آن، گادوترات مگلومین، امکان بهبود دقت تشخیصی را در شرایط مختلف پزشکی فراهم می کند.

● دوتارم به خاطر آرامش بالای خود شناخته شده است و معمولاً در معاینات MRI با کنتراست تقویت شده برای ارائه تصاویر دقیق برای تشخیص و ارزیابی طیف گسترده ای از شرایط پزشکی استفاده می شود.

 

مکانیسم اثر

● ماده کنتراست پارامغناطیس: دوتارم یک ماده کنتراست پارامغناطیس حاوی گادولینیوم است. گادولینیوم دارای الکترون های جفت نشده ای است که سیگنال تشدید مغناطیسی را تقویت می کند.

● کوتاه شدن زمان آرامش T1: گادولینیوم زمان آرامش T1 پروتون های آب مجاور را کوتاه می کند و در نتیجه باعث افزایش شدت سیگنال در تصاویر MRI با وزن T1 می شود.

● کنتراست تصویر بهبودیافته: تغییر زمان آرامش منجر به بهبود کنتراست تصویر می‌شود و امکان تجسم بهتر ساختارها را در طول معاینه MRI فراهم می‌کند.

 

فارماکودینامیک

● تقویت کنتراست: Dotarem یک ماده کنتراست مبتنی بر گادولینیوم است که دید رگ‌های خونی و بافت‌ها را در تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) افزایش می‌دهد.

● آرامش T1: زمان آرامش T1 پروتون های آب مجاور را بهبود می بخشد و منجر به افزایش شدت سیگنال در توالی های MRI با وزن T1 می شود.

● افزایش کنتراست تصویر: افزایش کنتراست به برجسته کردن ساختارهای عروقی و ناهنجاری‌ها کمک می‌کند و اطلاعات تشخیصی را بهبود می‌بخشد.

 

فارماکوکینتیک

● توزیع: مگلومین گادوترات در فضای خارج سلولی توزیع می شود.

● متابولیسم: گادوترات مگلومین متابولیزه نمی شود و ترکیب دست نخورده آن از بدن دفع می شود.

● دفع: راه اولیه دفع کلیوی است. در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کلیه، نیمه عمر حذف ممکن است طولانی شود.

موارد مصرف دوتارم (گادوترات مگلومین)

● MRI با کنتراست افزایش یافته: دوتارم برای تصویربرداری تشدید مغناطیسی با کنتراست (MRI) برای بهبود تجسم و ارزیابی در تنظیمات بالینی مختلف نشان داده شده است.

● تصویربرداری عصبی: برای تصویربرداری از مغز و ستون فقرات برای کمک به تشخیص و ارزیابی شرایط عصبی استفاده می شود.

● تصویربرداری عروقی: برای تصویربرداری از عروق خونی (آنژیوگرافی) برای ارزیابی ناهنجاری های عروقی استفاده می شود.

● تصویربرداری اسکلتی عضلانی: در تصویربرداری اسکلتی عضلانی برای ارزیابی مفاصل، بافت های نرم و استخوان ها استفاده می شود.

● تصویربرداری بدن: در تصویربرداری شکم و لگن برای ارزیابی اندام ها و ساختارها استفاده می شود.

 

مقدار مصرف دوتارم (گادوترات مگلومین)

● بزرگسالان: دوز دوتارم برای بیماران بزرگسال معمولاً بر اساس وزن بدن است که از 0.1 تا 0.2 میلی لیتر در کیلوگرم متغیر است.

● بیماران اطفال: دوزهای اطفال نیز بر اساس وزن است، با تنظیم سن. دوزها معمولاً کمتر از دوزهای مورد استفاده برای بزرگسالان است.

● روش مصرف: دوتارم به صورت داخل وریدی، معمولاً به صورت تزریق بولوس تجویز می شود، و سرعت تزریق ممکن است بسته به پروتکل تصویربرداری خاص متفاوت باشد.

 

موارد منع مصرف

● حساسیت مفرط
● نارسایی شدید کلیوی

 

عوارض جانبی دوتارم (گادوترات مگلومین)

● واکنش های حساسیت بیش از حد
● حالت تهوع و استفراغ
● سردرد
● سرگیجه
● درد، گرما یا قرمزی در محل تزریق

 

تداخلات دارویی

● داروهای نفروتوکسیک
● NSAID ها
● دیورتیک ها

 

هشدارها

● دوتارم، مانند سایر مواد حاجب مبتنی بر گادولینیوم، خطر NSF را به ویژه در افراد مبتلا به نارسایی شدید کلیوی دارد.

● احتیاط توصیه می شود و در صورت امکان باید روش های تصویربرداری جایگزین در نظر گرفته شود.

● موارد نادر واکنش های آلرژیک شدید، از جمله آنافیلاکسی، گزارش شده است. اقدامات اضطراری و نظارت دقیق ضروری است.

 

نکات قابل توصیه

● نارسایی کلیوی: در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی احتیاط ویژه لازم است، زیرا دفع گادولینیوم می تواند طولانی شود و خطر NSF را افزایش دهد.

● واکنش های آلرژیک: افراد با سابقه حساسیت یا واکنش های حساسیت مفرط به مواد حاجب مبتنی بر گادولینیوم باید به دقت تحت نظر باشند.

مصرف در بارداری

● مطالعات حیوانی اثرات نامطلوبی بر رشد جنین نشان داده است، اما داده های انسانی محدودی وجود دارد.

● تصمیم به استفاده از Dotarem در دوران بارداری باید شامل مشاوره با پزشک باشد.

مصرف در شیردهی

● به خوبی ثابت نشده است که آیا گادوترات مگلومین در شیر مادر ترشح می شود یا خیر.

● در صورت شیردهی، ممکن است بر اساس توصیه های پزشکی، یک قطع موقت در نظر گرفته شود.

اشکال دارو دوتارم (گادوترات مگلومین)

● محلول تزریقی
● ویال های تک دوز
● سرنگ های از پیش پر شده
"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • هادی | 1402/12/24

   Slm اگه کسی تو دوره ترک اعتیاد باشه یعنی 30 روز از ترک اعتیادش گذشته باشه این دارو رو تزریق و استفاده کنه مشکلی نداره میخام بدونم دوباره خمار میشه یانه

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مشکلی ندارد


  • مصفا | 1402/12/13

   سلام. این دارو در چه صورت فاسد میشه و قابل استفاده نیست؟ و اینکه اگه دارو رو با آمپول بکشیم و دوباره به ظرفش برگردونیم بازم قابل استفاده هست یا نه؟ سپاسگرارم

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام.

   بروشور مدت زمان نگهداری خاصی را برای ویال باز شده مشخص نکرده است. به طور کلی توصیه می شود هر قسمت استفاده نشده از محصول را اگر مدت زمان طولانی مانده است ، دور بریزید، زیرا حاوی هیچ گونه مواد نگهدارنده نیست. با این حال، برای کسب دقیق ترین اطلاعات، بهتر است با مراکز عکس برداری مشورت کنید. همیشه قبل از استفاده محلول را از نظر وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید.
   اگر دارو را با آمپول کشیدید، هرچه زودتر به ظرف برگردانید در این مورد نمی توان با قطعیت نظر دادو بستگی به مدت زمان و شرایطی که دارو خارج از ویال نگهداری شده دارد.


  • تارا 21 | 1402/11/22

   سلام و عرض ادب من به دنبال سیژر ۳۰۰۰ واحد لوبل تزریقی و ۱۰۰۰ واحد آپوتل در نرمال سالین و دوتارم گرفتم . الآن دو روزه سردرد و سرگیجه و تاری دید و‌تهوع و درد قفسه سینه دارم ، ممکنه عارضه دارویی باشه؟ البته قبلا هم تمام این دارو ها رو با دوز کمتر گرفته بودم ولی اینقدر مشکل نداشتم

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   عوارض مطرح شده در پی خود تشنج و همچنین مصرف داروی لوبل به نظر غیر طبیعی نیست و با گذشت زمان برطرف خواهد شد. در صورت عدم طی روند بهبود در روزهای آتی مورد را با پزشک خود مطرح فرمایید
   بااحترام


  • ونوس | 1402/10/25

   سلام من دوران شیردهی هستم امروز ام آر آی با کنتراست دارم آمپول گادوتریت و هیوسین برام نوشتن تا چتد ساعت ممنوعیت شیردهی دارم بچم خیلی به شیر وابسته س

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   هر چند به صورت تئوری این دارو چندان وارد شیر و بدن کودک نخواهد شد و خطر بلقوه ای مطرح نیست اما به علت مطالعات محدود در این زمینه،  بهتر است تا هر ساعت زمانی که مقدور است تا حدود 12 ساعت،  به جای شیر دهی مستقیم از شیر قبلا دوشیده شده خود به کودک بدهید
   با احترام


  • نسرین محلاتی | 1402/10/06

   من به آمپول ماده حاجب حساسیت دارم در بیمارستان قلب برای اسکن قلب این آمپول رو زدم داشتم سنکوپ می کردم خوشبختانه آمپول دیگری تزریق کردن ولی طول کشید تا نرمال شدم حالا ام آر ای سینه دارم گفتن با تزریق وبدون تزریق چه کار کنم ممنونم

   پاسخ دکتر داروساز:

   با درود فراوان
   مواد حاجب سی تی اسکن و ام ار ای متفاوت هستند و لزوما حساسیت به گروه اول به معنی حساسیت به گروه دوم نیست. با این حال در این خصوص قبل از انجام تست این مطلب را مرکز انجام ام ار ای درمیان بگذارید
   با احترام


  • عباسزاده | 1402/10/04

   سلام و عرض ادب مصرف این دارو برای افرادی که هر سه ماه ام ار ای با تزریق انجام میدن سرطانزا نیست؟و اینکه تا چه مدت بعد از تزریق باید مایعات فراوان برای دفعش استفاده بشه و سوم اینکه چه زمان طول میکشه تا کامل از بدن دفع بشه؟ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

   پاسخ دکتر شیعه زاده:

   با درود فراوان
   این دارو رادیواکتیو نیست و در صورتی که پزشک مربوطه فواصل MRI را تعیین کرده اند جای نگرانی وجود ندارد. مصرف مایعات را تا پایان روز انجام تست ادامه دهید. این دارو به سرعت از بدن پاک می شود
   با احترام


  • عباسی | 1402/05/01

   این دارو سرطان زا نیست ایا عوارض جدی در مصرف بلندمدت نداره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این دارو برای مصرف بلند مدت نیست و بر حسب نیاز بیمار برای اقدامات تشخیصی تجویز می شود

    


  • لیلا | 1399/12/17

   اگه این داروکشنده است چرا ب مردم تجویزمیکنید

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام دوتارم نوعی ماده حاجب تصویربرداری است که برای MRI به کار می رود.و عوارض آن محدود است و شامل  سردرد یا احساس گزگز ، احساس گرما، سرما یا درد در اطراف محل تزریق، تهوع، استفراغ، قرمزی و خارش پوست  می باشند.


  • زهرا پهلوان | 1399/11/16

   سلام خسته نباشید، کجا میتونم آمپول دوتارم رو تهیه کنم ، ممنون میشم آدرس داروخانه ای که دارند و بدید ، چندین داروخانه مراجعه کردم نداشتند

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   برای اطلاع از موجودی داروها با شماره 31908 داخلی 228 تماس بگیرید


  • شيرين زاهدی | 1399/11/12

   با عرض سلام، دیروزساعت پنج عصر برای ام آر آی مغز و گردن برای تاریخ چهاردهم ماه آینده داروی دوتارم خریدم. تا ساعت پنج و نیم صبح داخل ماشین در پارکینگ بود که بعد ازون به داخل منزل آوردم یعنی حدود سیزده ساعت در دمای حدود شش درجه بوده. آیا امکان مصرف وجود دارد یا فاسد شده و دیگه اینکه برای تاریخ سی و سه روز بعد قابل مصرف هست؟ خیلی ممنون میشم اگر ج پاسخ سوالات منو دقیق بدین. سپاسگزارم.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مشکلی ندارد و قابل استفاده است


  • محمد روزبهانی | 1399/02/17

   سلام ببخشید آیا این دارو باید در یخچال نگهداری شود

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر


  • محسن صبوری | 1398/11/04

   سلام من به داروی حاجب حساسیت دارم بدن جوش های ریز میزنه با خارش زیاد عضلات هم درد میگیره خواستم بدانم داروی دوتارم برای من حساسیت زا هست یا خیر

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   ممکنه حساسیت بده
   میتونید با مشورت رادیولوژیست از امپولهای ضد حساسیت همراهش استفاده کنید


  • مسلم | 1398/06/30

   من وقتی دوتارم رو میخواستم بکشم میزان هوای ک وارد دارو کردم زیاد بود در نتیجه در دارو جدا شد و مقداری دارو روی صورتم پا شیده و ب نظرم داخل دهنمم ریخت و صورتمم نشستم بعد از این اتفاق الان درد شدید گلو دارم حالم اصلا خوب نیس ب نظرتون ب خاطر عارضه دارو هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اینکه در مطالعات انجام شده  بی خطر بودن  داروی دوتارم در بيماران بزرگ‌تر از 2 سال اثبات شده است و جذب پوستی آن ناچیز میباشد موارد مذکور مربوط به عارضه این دارو نمیباشد.