اطلاعات دارویی تریازولام

Triazolam

تریازولام Triazolam


تریازولام یک بنزودیازپین کوتاه اثر است که در درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی کشورها تريازولام را به علت نگرانی در مورد عوارض جانبی (اغلب روانشناختی که در محدوده دوزهای بالا رخ می دهند) به طور موقت از بازار دارویی حذف کرده اند.
استفاده از داروی تریازولام در دوزهای پایین با مراقبت های مناسب و برچسب گذاری، مجددا توسط سازمان غذا و دارو آمریکا و بیشتر کشورهای دیگر تأیید شده است.

مکانیسم اثر

تریازولام احتمالا با افزایش نفوذ پذیری غشا به یون های کلرید، که به نوبه خود باعث افزایش فعالیت مهاری GABA بر تحریک عصبی می شود، سبب کاهش فعالیت تمام سطوح سیستم اعصاب مرکزی می شود.

فارماکودینامیک

تریازولام یک بنزودیازپین کوتاه اثر است که در درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی کشورها تريازولام را به علت نگرانی در مورد عوارض جانبی (اغلب روان شناختی که در محدوده دوزهای بالا رخ می دهند) به طور موقت از بازار دارویی حذف کرده اند.
استفاده از داروی تریازولام در دوزهای پایین با مراقبت های مناسب و برچسب گذاری، مجددا توسط سازمان غذا و دارو آمریکا و بیشتر کشورهای دیگر تأیید شده است. تریازولام نیمه عمر کوتاه تری نسبت به کلردیازپوکساید ، فلورازپام و پرازپام دارد و متابولیت های فعال تولید نمی کند.

فارماکوکینتیک

 • نیمه عمر: 5/5 - 1/5 ساعت
 • حداکثر زمان پلاسما: 0/5-2 ساعت
 • شروع اثر: 15-30 دقیقه
 • حجم توزیع: 0/8- 1/8 لیتر بر کیلوگرم
 • اتصال به پروتئین: 89٪
 • طول اثر: 6-7 ساعت
 • حداکثر غلظت پلاسمایی: 1-6 نانوگرم در میلی لیتر
 • متابولیسم: CYP3A4 ، کونژوگه با گلوکورونیک اسید
 • متابولیت ها: متابولیت های غیر فعال
 • دفع: ادراری

موارد مصرف تریازولام

بی خوابی , درمان کوتاه مدت بی خوابی

تریازولام برای درمان کوتاه مدت بی خوابی (عموما 7-10 روز) تجویز می شود. مصرف برای بیشتر از 2-3 هفته نیازمند ارزیابی مجدد وضعیت بیمار است.

مقدار مصرف تریازولام

قرص: برنامه IV

0/125 میلی گرم

0/25 میلی گرم

بی خوابی

0/125 – 0/25 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

حداکثر دوز: 0/5 میلی گرم خوراکی

تنظیم دوز

اختلال کبدی: یک دوز پایین تر تجویز شود. در موارد ابتلا به سیروز مصرف نشود.

اختلال کلیوی: در بیماران مبتلا به اختلال کلیوی با احتیاط استفاده شود.

بیماری تنفسی: با احتیاط در بیماران مبتلا به اختلال تنفسی، COPD یا آپنه خواب استفاده شود.

آلپرازولام ، آمی تریپتیلین ، کلونازپام ، دلوکستین، دیازپام ، سیکلوبنزاپرین ، لاموتریژین ، اس سیتالوپرام ، لورازپام ، پرگابالین ، ستریزین: مصرف همزمان این داروها همراه با تریازولام ممکن است سبب افزایش عوارض جانبی مانند سرگیجه، گیجی و اختلال تمرکز شود.
افاویرنز: مصرف همزمان تریازولام و افاویرنز توصیه نمی شود. مصرف همزمان این دارو ها با هم می تواند سبب افزایش عوارضی از جمله سرگیجه طولانی مدت، گیجی و ضعف و سختی در تنفس شود.
هیدروکودون ، اکسی کودون، ترامادول : مصرف داروهای مخدر ضد درد و ضد سرفه همراه با سایر داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی، سبب عوارض جانبی شدید از جمله افت تنفسی، کما و حتی مرگ می شود.

هشدارها

 • مرتبط با عوارض جانبی

فراموشی پیش رونده: بنزودیازپین ها با فراموشی پیش رونده همراه هستند، بخصوص بنزودیازپین های کوتاه اثر مانند تریازولام.

افت فعالیت سیستم اعصاب مرکزی: ممکن است سبب کاهش فعالیت سیستم اعصاب مرکزی شود، که می تواند باعث اختلالات ذهنی و جسمی شود. بیماران باید در مورد انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند، با احتیاط عمل کنند (مانند رانندگی و کار با ماشین آلات).

اثر بر روی سیستم اعصاب مرکزی: افکار غیر طبیعی و تغییرات رفتاری شامل پرخاشگری بیش از حد، رفتارهای عجیب، بی قراری، توهم و تغییرات شخصیتی با استفاده از بنزودیازپین های خواب آور، گزارش شده است. برخی شواهد نشان می دهد که علائم ممکن است مرتبط با دوز دارو باشد.

واکنش های افزایش حساسیت: گزارش هایی از واکنش های افزایش حساسیت شامل آنژیو ادم و افزایش حساسیت مرتبط با تریازولام وجود دارد. بیماران مبتلا به آنژیو ادم نباید از تریازولام استفاده کنند.

واکنش های متناقض: واکنش های متناقض نظیر افزایش فعالیت یا رفتارهای خشونت آمیز، در مصرف بنزودیازپین ها به خصوص در بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های اعصاب و روان، گزارش شده است.

اختلالات مرتبط با خواب: افزایش خطر انجام فعالیت های خطرناک مرتبط با خواب مانند رانندگی در خواب، آشپزی و خوردن غذا، داشتن رابطه جنسی و برقراری تماس تلفنی در هنگام خواب نیز گزارش شده است. مصرف همزمان الکل و دیگر کاهنده های فعالیت سیستم اعصاب مرکزی و همچنین مصرف بیش از مقدار دوز توصیه شده، ممکن است خطر این رفتارها را افزایش دهد. بیماران اغلب به یاد نمی آورند که این فعالیت ها را انجام داده اند. مصرف تریازولام در بیمارانی که دچار اختلال رانندگی در خواب شده اند باید قطع شود.

 • مرتبط با بیماری

افسردگی: در بیماران مبتلا به افسردگی به ویژه کسانی که در معرض خطر خودکشی قرار دارند، با احتیاط مصرف شود. خطر افزایش مصرف دارو با تجویز حداقل دوز مورد نیاز در بیماران با خطر بالای خودکشی، کاهش داده شود. بدتر شدن علائم افسردگی در مصرف بنزودیازپین ها گزارش شده است.

افراد خاص

افراد ناتوان: در افراد ناتوان با احتیاط تجویز شود، خطر افزایش دوز دارو، اختلال در هماهنگی حرکتی و گیجی با مصرف تریازولام  وجود دارد.

سالمندان: افراد سالمند بیشتر مبتلا به خواب آلودگی و اختلالات روان شناختی می شوند.

سایر موارد احتیاط

تحمل به دارو: تریازولام یک داروی بنزودیازپین با نیمه عمر کوتاه است. مدت زمان فعالیت دارو پس از مصرف یک دوز، به جای متابولیسم به وسیله توزیع مجدد تعیین می شود. استفاده مزمن از این دارو ممکن است دوزهای بنزودیازپین تجویز شده مورد نیاز برای رسیدن به اثر مورد نظر را افزایش دهد.

نکات قابل توصیه

در بیماران با سابقه سوء مصرف دارو و مصرف مزمن الکل، احتیاط شود. خطر وابستگی به تریازولام وجود دارد. تحمل و وابستگی روانی در مصرف طولانی مدت دارو وجود دارد.

باز گشت بی خوابی و یا علائم سندروم محرومیت ممکن است به دنبال قطع ناگهانی دارو و یا کاهش شدید دوز مصرفی، اتفاق بیوفتد. دوز دارو کم کم کاهش یابد و علائم سندروم محرومیت تحت نظر قرار گیرد. افزایش استرس در طول روز ممکن است در طول ده روز ابتدایی قطع دارو اتفاق بیوفتد که ممکن است مرتبط با علائم سندروم محرومیت باشد.

نسخه تریازولام باید برای مدت کوتاه (7-10 روز) نوشته شود و نباید حاوی تعداد داروی مورد نیاز برای بیش از یک ماه باشد.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

مصرف در شیردهی

در صورت شیردهی، از مصرف دارو اجتناب شود.


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.