ریتوکسی ماب Rituximab


ریتوکسی ماب یک آنتی بادی مونوکلونال نوترکیب برعلیه آنتی ژنCD20 (که در سطح لنفوسیت های B نرمال و بدخیم یافت می شود) می باشد. ریتوکسی مب از دو زنجیره سنگین حاوی 451 آمینواسید و دو زنجیره سبک حاوی 213 آمینواسید تشکیل شده است.

مکانیسم اثر

داروی ریتوکسی ماب یک آنتی بادی مونوکلونال بر علیه آنتی ژن CD20 است که بر روی سطح لنفوسیت های B طبیعی و بدخیم یافت می شود .

فارماکودینامیک

ریتوکسی ماب به آنتی ژن CD20 که عمدتا بر روی B cell های بالغ و بیشتر از 90 درصد لنفوم های غیر هوچکینی تظاهر پیدا می کند ،متصل می شود.این آنتی بادی باعث ازبین رفتن انتخابی B cell ها می شود.

فارماکوکینتیک

داروی ریتوکسی ماب  پس از اتصال به سطح لنفوسیتهای B از طریق سیستم رتیکولواندوتلیال آنها ویا توسط آنتی بادیهای ضد موشی ساخته شده توسط خود بدن ، دفع میشود.

مقدار مصرف ریتوکسی ماب

در لوسمی لیمفوتیک حاد :
بزرگسالان ، 375mg/m2 IV روز قبل از شروع شیمی درمانی با فلودارابین و سیکلوفسفامید سپس 500mg/m2 در روز اول دوره ، 2 تا 6 دوره ( هر 28 روز )
در آرتریت روماتوئید : بزرگسالان ، 2 انفوزیون وریدی 1000 mg جداگانه بفاصله دو هفته همراه متوتروکسات .دوز تکرار شونده هر 24 هفته توصیه می شود اما نبایدفاصله از 16 هفته کمتر باشد.

هشدارها

1- واکنش های شدید کشنده طی 24 ساعت از انفوزیون گزارش شده است ، تقریبا 80% این واکنش ها در انفوزیون اولیه رخ می دهد. انفوزیون قطع شود و درمان پزشکی برای واکنش های انفوزیون درجه 3 و 4 آغاز گردد.
2- بیماران دارای توده (Burden) وسیع توموری ، انفیلتراسیون تومور ریوی یا نارسایی ریه ممکن است در معرض واکنش های شدید جلدی-مخاطی قرار بگیرند.

نکات قابل توصیه

1-شمارش کامل خونی و پلاکتی در فواصل منظم انجام شود. در بیماران دارای سیتوپنی (کاهش تمامی رده های سلولی خون) این مورد با فواصل زمانی کوتاهتر صورت پذیرد.
2-حین انفوزیون و بعد از انفوزیون برای بیماران دارای علائم بالینی آریتمی ،دارای سابقه آریتمی یا آنژین مونیتورینگ قلبی انجام شود.
3-بیماران آرتریت روماتوئید حین انفوزیون از نظر عمل کلیه ،تعادل مایعات بدن ، واکنش های انفوزیون و عفونت تحت نظر گرفته شوند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • حسین زاده | 1403/01/16

   سلام ریتوکسیماب شرکت مبترا ۵۰۰ موجود دارید ؟؟ قیمتش چقدره؟؟

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام بله در حال حاضر موجود است لطفا با شماره 05131908 داخلی خدمات غیر حضوری 228 و 229 تماس بگیرید.


  • حسین | 1403/01/05

   سلام ببخشید من به دلیل پایین بودن پلاکتم سه هفتس ریتوکسی تزریق میکنم و هیچ تاثیری نداشته بنظرتون اثر میزاره و تا چند پقت باید تزریق کنم که اثرشو ببینم

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   سلام اثر گذاری در بیماران متفاوت است و بین سه تا 20 ماه می تواند متغیر باشد. تعداد دفعات تزریق طبق تجویز پزشک معالج صورت می گیرد.


  • علیرضا | 1402/03/11

   سلام آیا داروی مبترا سوئیسی 500mg موجود هست؟ تشکر از شما

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله در داروخانه مرکزی امام موجود است


  • محمودی | 1402/01/11

   سلام ریتوکسی ماب ۵۰۰ آلمانی موجود هست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر فقط برند ایرانی موجود است


  • محمدی | 1401/12/20

   سلام خسته نباشی آیا از این دارو برای نارسایی کلیه که علت آن واسکولیس هست میشه استفاده کرد؟ ممنون

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام یکی از داروهای تجویزی برای واسکولیت می تواند ریتوکسی ماب باشد که با توجه به شرایط بیمار متخصص معالج نظر خواهند داد


  • سهند | 1401/12/07

   سلام و عرض ادب آقای دکتر در حال حاضر از کجا میتوان ریتوکسی ماب مابترای شرکت روش را تهیه کرد؟ آیا شما موجود دارید؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام در حال حاضر تعداد محدود موجود است با شماره 051319 داخلی 228 و 229 تماس بگیرید.


  • زهرا | 1400/09/16

   سلام این دارو عوارض بهم خوردن هورمون‌های زنانه رو هم داره؟ من فشارم روی هشت اومده و سیکل ماهیان بهم ریخته دچار تنبلی تخمدان ‌شدم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو تغییر در سیکل ماهیانه می باشد


  • بازوند | 1400/09/11

   سلام من ۱۲ سال پیش پیوند کلیه کردم و الان ۳۳ سالمه ..و در تاریخ ۱/۸/۱۴۰۰ سرگیجه و حالت تهوع داشتم کراتینم ۶/۵بود بستری شدم بیمارستان هاشمی نژاد و کارهای درمانیم رو انجام دادن و آخر هم ریتوکسیماب برام تزریق کردن با کرایتن ۳/۵مرخص شدم و الان کراتینم شده ۴/۸ الان و الان بعد از دو هفته که از تزریق آمپول میگذره درد شدید سینه راستم هست..میشه که عوارض امپول باشه؟ممنون اقای دکتر

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام دردهای مفصلی و عضلانی میتواند از عوارض این دارو باشد بهتر است برای معاینه و تشخیص دقیق‌تر به پزشک خود مراجعه فرمایید.


  • حسنوند | 1399/09/23

   سلام و عرض ادب در حال حاضر آیا داروخانه مرکزی امام(ع) مابترای ۵۰۰ میل سویسی رو موجود دارن یا خیر؟ من از استان همدان مزاحمتون میشم اینجا فقط زیتاکس موجود هست

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام فقط دوز 100 سوئیسی


  • سلامی | 1399/08/02

   سلام خسته نباشید مصرف دوز ۵۰۰ این امپول برای بیماران پیوند کلیه به چه صورت است?چقدر اثربخشی داره برای جلوگیری از رد پیوند?

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام معمولا جهت جلوگیری از رد پیوند از پروتکل درمانی دیگری استفاده میشود
   موارد مصرف ریتوکسی ماب
   لنفوم غیرهوچکین , لوسمی لیمفوتیک مزمن , آرتریت روماتوئید


  • Shiva | 1399/07/25

   سلام وقت بخیر آیا این دارو برای بیماری ام اس کاربرد داره؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله ریتوکسیماب یک داروی ایمن در درمان بیماران مالتیپل اسکلروزیس  می باشدو همچنین اثربخشی مناسبی در درمان این بیماری ها داشته است.

   ریتوکسیماب(زیتاکس)، بیشتر برای متوقف و یا کند کردن سیر پیشرفت بیماری، جلوگیری از بروز جمله جدید و پیدایش پلاک در مغز است.

   برگرفته شده از ameli.blog.ir

   ریتوکسیماب(زیتاکس)، بیشتر برای متوقف و یا کند کردن سیر پیشرفت بیماری، جلوگیری از بروز جمله جدید و پیدایش پلاک در مغز است.

   برگرفته شده از ameli.blog.ir


  • مریم | 1399/04/24

   کدام یک از داروخانه های کشور داروی ریتوکسی مب اصلی را موجودی دارند؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   جهت مشاوره دارویی بصورت تلفنی و اطلاع از موجودی داروها ، می توانید در ساعات (7 الی 22)  با شماره ی 31908 -051  داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید 

    ارسال نسخه به واتساپ شماره 09395286084
   (