اطلاعات دارویی ریتوکسی ماب

Rituximab


ریتوکسی ماب Rituximab


ریتوکسی ماب یک آنتی بادی مونوکلونال نوترکیب برعلیه آنتی ژنCD20 (که در سطح لنفوسیت های B نرمال و بدخیم یافت می شود) می باشد. ریتوکسی مب از دو زنجیره سنگین حاوی 451 آمینواسید و دو زنجیره سبک حاوی 213 آمینواسید تشکیل شده است.

مکانیسم اثر ریتوکسی ماب

داروی ریتوکسی ماب یک آنتی بادی مونوکلونال بر علیه آنتی ژن CD20 است که بر روی سطح لنفوسیت های B طبیعی و بدخیم یافت می شود .

فارماکودینامیک

ریتوکسی ماب به آنتی ژن CD20 که عمدتا بر روی B cell های بالغ و بیشتر از 90 درصد لنفوم های غیر هوچکینی تظاهر پیدا می کند ،متصل می شود.این آنتی بادی باعث ازبین رفتن انتخابی B cell ها می شود.

فارماکوکینتیک

داروی ریتوکسی ماب  پس از اتصال به سطح لنفوسیتهای B از طریق سیستم رتیکولواندوتلیال آنها ویا توسط آنتی بادیهای ضد موشی ساخته شده توسط خود بدن ، دفع میشود.

مقدار مصرف ریتوکسی ماب

در لوسمی لیمفوتیک حاد :
بزرگسالان ، 375mg/m2 IV روز قبل از شروع شیمی درمانی با فلودارابین و سیکلوفسفامید سپس 500mg/m2 در روز اول دوره ، 2 تا 6 دوره ( هر 28 روز )
در آرتریت روماتوئید : بزرگسالان ، 2 انفوزیون وریدی 1000 mg جداگانه بفاصله دو هفته همراه متوتروکسات .دوز تکرار شونده هر 24 هفته توصیه می شود اما نبایدفاصله از 16 هفته کمتر باشد.

هشدارها

1- واکنش های شدید کشنده طی 24 ساعت از انفوزیون گزارش شده است ، تقریبا 80% این واکنش ها در انفوزیون اولیه رخ می دهد. انفوزیون قطع شود و درمان پزشکی برای واکنش های انفوزیون درجه 3 و 4 آغاز گردد.
2- بیماران دارای توده (Burden) وسیع توموری ، انفیلتراسیون تومور ریوی یا نارسایی ریه ممکن است در معرض واکنش های شدید جلدی-مخاطی قرار بگیرند.

نکات قابل توصیه

1-شمارش کامل خونی و پلاکتی در فواصل منظم انجام شود. در بیماران دارای سیتوپنی (کاهش تمامی رده های سلولی خون) این مورد با فواصل زمانی کوتاهتر صورت پذیرد.
2-حین انفوزیون و بعد از انفوزیون برای بیماران دارای علائم بالینی آریتمی ،دارای سابقه آریتمی یا آنژین مونیتورینگ قلبی انجام شود.
3-بیماران آرتریت روماتوئید حین انفوزیون از نظر عمل کلیه ،تعادل مایعات بدن ، واکنش های انفوزیون و عفونت تحت نظر گرفته شوند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه ریتوکسی ماب

ایبریتومومب تیوکستان , توسیتومومب


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.