اطلاعات دارویی بودزوناید استنشاقی

Budesonide

بودزوناید استنشاقی Budesonide


بودزوناید (­­بودزوناید استنشاقی) یک داروی گلوکوکورتیکوئیدی است که در پیشگیری از حملات آسم به کار می رود.

مکانیسم اثر

بودزوناید یک کورتیکواستروئید ضد التهاب است که اثرات قوی گلوکوکورتیکوئیدی و ضعیف مینرالوکورتیکوئیدی دارد. مکانیسم دقیق کورتیکواستروئیدها در کنترل التهاب در آسم, کرون یا کولیت اولسراتیو شناخته شده نیست.

 التهاب یک بخش مهم پاتوژنز آسم است.

کورتیکواستروئیدها گستره وسیعی از فعالیت های مهاری در مقابل انواع مختلفی از سلول ها (مانند سلول های ماست سل, ائوزینوفیل, نوتروفیل, ماکروفاژ و لنفوسیت) و واسطه ها (مانند هیستامین، آیکوزانوئید، لکوترین و سایتوکاین ها) دارند و این سلول ها را که عامل التهاب آلرژیک و غیر الرژیک هستند کنترل می کند.

فارماکودینامیک

­­بودزوناید استنشاقی به رسپتورهای گلوکوکورتیکوئیدی خصوصا رسپتورهای پردنیزلون و کورتیزول متصل شده و باعث سرکوب سطح کورتیزول درون زاد می شود و عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال نیز مختل می شود. علاوه بر این باعث کاهش واکنش پذیری مجاری هوایی به هیستامین می شود. به طور کلی فرم تنفسی داروی بودزوناید شروع اثر سریع دارد و می تواند طی 24 ساعت از شروع مصرف، سبب بهبود در کنترل آسم شود.

فارماکوکینتیک

­­بودزوناید استنشاقی بعد از مصرف استنشاقی سریعا از راه مخاط ریه جذب شده و طی 30 دقیقه به حداکثر غلظت پلاسمایی خود می رسد. فراهمی زیستی مطلق سوسپانسیون تنفسی دارو در کودکان آسمی 4 تا 6 سال حدود 6 درصد است. این شاخص در پودر استنشاقی بودزوناید حدود 39 درصد است.

 اثرات داروی ­­بودزوناید در ابتدای مصرف، به خاطر تاثیرگذاری موضعی است و در ادامه جذب دارو باعث تداوم اثربخشی می شود. با ادامه مصرف دارو طی 1 تا 2 روز از شروع پودر تنفسی و 2 تا 8 روز از شروع سوسپانسیون تنفسی اثرات شروع شده و به ترتیب 1 تا 2 هفته و 4 تا 6 هفته طول می کشد تا اثرات مطلوب دارو بروز کند.

گلوکوکورتیکوئیدها از جفت عبور کرده و در شیر نیز ترشح می شوند .

 اتصال پروتئینی ­­بودزوناید استنشاقی حدود 85 تا 90 درصد است. دارو توسط آنزیم های سیتوکروم به متابولیت هایی که خاصیت گلوکوکورتیکوئیدی ندارند متابولیزه شده و عمدتا در ادرار (60 درصد) دفع می شود. بعد از مصرف استنشاقی نیمه عمر پایانی دارو 2 تا 3 ساعت است .

موارد مصرف بودزوناید استنشاقی

آسم , کنترل آسم و پیشگیری از حملات آن

مقدار مصرف بودزوناید استنشاقی

بزرگسالان

 • درمان نگهدارنده آسم  

*با پودر استنشاقی FLEXHALER:

شروع با دوز اولیه 360 میکروگرم 2 بار در روز (در برخی افراد 160 میکروگرم 2 بار در روز کفایت می کند). سپس اگر پاسخ مناسب دریافت نشود هر 1 تا 2 هفته دوز افزایش می یابد. پس از پایدار شدن آسم، دوز را به حداقل دوز موثر کاهش می دهیم.

حداکثر دوز دارو 720 میکرگرم 2 بار در روز می باشد.

*پودر استنشاقی TURBUHALER:

ابتدا 400 تا 2400 میکروگرم استنشاق دهانی در روز به صورت منقسم 2 بار در روز و در ادامه 200 تا 400 میکروگرم دو بار در روز

گاهی روزانه 400 میکروگرم تجویز می شود که بهتر است شب مصرف شود.

کودکان

 • درمان نگهدارنده آسم

*سوسپانسیون تنفسی :

کودکان 1 تا 8 سال : دوز ابتدایی و حداکثر دوز, بر اساس درمان قبلی آسم می باشد :

درمان قبلی با برونکودیلاتورها به تنهایی: 0.5 میلی گرم یک بار در روز استنشاقی یا 0.25 میلی گرم 2 بار در روز . حداکثر دوز روزانه 0.5 میلی گرم می باشد.

درمان قبلی با کورتیکواستروئیدهای استنشاقی: 0.5 میلی گرم یک بار در روز استنشاقی یا 0.25 میلی گرم 2 بار در روز . حداکثر دوز روزانه 1 میلی گرم می باشد.

درمان قبلی با کورتیکواستروئید خوراکی: : 1 میلی گرم یک بار در روز استنشاقی یا 0.5 میلی گرم 2 بار در روز . حداکثر دوز روزانه 1 میلی گرم می باشد.

*با پودر استنشاقی FLEXHALER:

کودکان 6 تا 12 سال : ابتدا 180 میکرگرم 2 بار در روز . برخی موارد نیاز به 360 میکروگرم 2 بار در روز است. سپس اگر پاسخ مناسب دریافت نشود هر 1 تا 2 هفته دوز افزایش می یابد. پس از پایدار شدن آسم، دوز را به حداقل دوز موثر کاهش می دهیم.

حداکثر دوز 360 میکروگرم دو بار در روز است.

*پودر استنشاقی TURBUHALER:

کودکان 6 تا 12 سال: ابتدا 100 تا 200 میکروگرم استنشاقی 2 بار در روز و در ادامه تا حداقل دوز موثر تنظیم شود.

کودکان بزرگتر از 12 سال : ابتدا 400 تا 2400 میکروگرم استنشاق دهانی در روز به صورت منقسم 2 بار در روز و در ادامه 200 تا 400 میکروگرم دو بار در روز

گاهی روزانه 400 میکروگرم تجویز می شود که بهتر است شب مصرف شود.

• آنتی بیوتیک های ماکرولیدی (کلاریترومایسین و اریترومایسین): افزایش غلظت سیستمیک بودزوناید
• ضد قارچ های آزولی (ایترا و کتوکونازول): افزایش غلظت سیستمیک بودزوناید
• ضد رترو ویروس ها (ایندیناویر و ریتوناویر): افزایش غلظت سیستمیک بودزوناید
• گریپ فروت : افزایش غلظت سیستمیک بودزوناید

هشدارها

 • ترکیب بودزوناید و فورموترول باید فقط در بیمارانی که به درمان های طولانی مدت آسم (اسپری کورتیکواستروئیدها) پاسخ نداده اند یا بیمارانی که شدت بیماریشان به وضوح شروع درمان با یک کورتیکواستروئیدها و بتا2 آگونیست طولانی اثر را ایجاب می کند استفاده شود.
 • محرومیت از درمان سیستمیک کورتیکواستروئیدها : احتمال نارسایی آدرنال تهدیدکننده حیات در بیمارانی که از مصرف کورتیکواستروئید خوراکی به استنشاقی تغییر درمان داشته اند وجود دارد. این سندرم و علائم آن بسته به مقدار دوز مصرفی و مدت زمان مصرف آن است که هرچه بیشتر باشد علائم محرومیت شدیدتر است.
 • قطع مصرف خوراکی کورتیکواستروئیدها باید به تدریج باشد. در این افراد علائم نارسایی آدرنال (خستگی, ضعف, تهوع, استفراغ و کاهش فشارخون) و ناپایداری آسم (عملکرد راه های تنفسی) باید تحت کنترل باشد.
 • نارسایی آدرنوکورتیکال : با مصرف دوزهای بالاتر از میزان فیزیولوژیک در مدت طولانی، گلوکوکورتیکوئیدها می توانند باعث کاهش ترشح کورتیکواستروئیدهای درون زاد شده (توسط مهار آزادسازی کورتیکوتروپین از هیپوفیز) و باعث ایجاد نارسایی ثانویه آدرنال شوند.
 • بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی: مصرف گلوکوکورتیکوئیدها سبب افزایش حساسیت به عفونت ایجاد می شود که در برخی موارد باعث ایجاد عفونت های کشنده مخصوصا در کودکان نیز ممکن است بشود.
 • برونکواسپاسم متناقض: احتمال ایجاد برونکواسپاسم گهگاه شدید و کشنده نیز وجود دارد که با اثرات این دارو در تضاد است. در صورت بروز برونکواسپاسم باید ابتدا درمان با یک برونکودیلاتور کوتاه اثر شروع شده و مصرف بودزوناید قطع شود و در ادامه درمان جایگزین آن ادامه یابد.
 • اثرات اسکلتی عضلانی: گلوکوکورتیکوئیدها در مصرف طولانی مدت سبب کاهش تراکم استخوانی می شوند. این اختلالات خصوصا در افراد دیابتی یا سالمند حائز اهمیت است. رژیم پر پروتئین تا حدی با کاتابولیسم پروتئین ها مقابله می کند.
 • اثرات چشمی: مصرف طولانی مدت بودزوناید به ندرت ممکن است باعث ایجاد گلوکوم، افزایش فشار داخل چشم و کاتاراکت شود.
 • عفونت : عفونت کاندیدای موضعی در دهان یا حلق با مصرف بودزوناید استنشاقی گزارش شده است.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود آلرژی به بودزوناید , نباید این دارو مصرف شود.

برای اطمینان از بی خطر بودن دارو, موارد زیر با پزشک مطرح شود:

توبرکلوزیس (بیماری سل) در گذشته یا اکنون, عفونت شدید باکتریال, ویروسی یا قارچی, ضعف سیستم ایمنی (به علت بیماری خاص یا دریافت دارو), فشارخون بالا, سیروز یا سایر اختلالات کبدی, زخم معده, استئوپروزیس یا تراکم کم توده استخوانی, اگزما, هر واکنش آلرژیک و سابقه شخصی یا خانوادگی دیابت, کاتاراکت و گلوکوم.

 • پس از استفاده از دارو بلافاصله دهان را با آب ولرم شستشو دهید تا از بروز برفک و کاندیدای دهانی پیشگیری شود.
 • در صورت فراموش کردن یک دوز دارو باید بلافاصله استفاده شود ولی اگر تا دوز بعدی زمان زیادی باقی نیست از دوز فراموش شده صرف نظر شده و برنامه عادی مصرف دارو ادامه یابد و دوز دارو 2 برابر نشود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

آئروسل تنفسی : گروه C

پودر و سوسپانسیون تنفسی : گروه B

دارو های مشابه

بکلومتازون , فلوتیکازون


اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • حمیده | 1399/12/06

   سلام ایا استفاده کردن از این اسپری باعث اسپاسم عضله میشه ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض آن می باشد


  • میثم | 1399/09/23

   سلام آیا اسپری بودزوناید میتواند جایگزین پالمیکورت ۴۰۰شود؟و مصرف آن برای زنان باردار منعی ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله می توانید جایگزین کنید . اطلاعاتی مبنی بر احتمال نقص در جنین با مصرف این دارو وجود ندارد و اطلاعات اندکی هم از تولد زودرس نوزاد گزارش شده است . بنابراین در مورد مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید و در صورت صلاحدید استفاده شود.


  • ناهید صادقی | 1399/08/14

   سلام دکتر به من اسپری پولموتون داده موقعی که استفاده میکنم دست هام به شدت میلرزه الان دو سه روزه احساس میکنم دست و پام ورم کرده میتونه از این اسپری باشه در ضمن من مشکل تیروییدم دارم پر کار هست

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو هستند
   در صورت غیرقابل تحمل بودن یا بدتر شدن به پزشک خود اطلاع دهید


  • رضا | 1399/07/23

   سلام من دکتر بهم کپسول تکاونت 200 بودزوناید استنشاقی داده طریقه مصرفش چطوری هس بلد نیستم مشکل کنی گاهی فقط ها سرفه میکنم احساس خشکی گلو و ریه ام خرابه چند ماه اینطوری هستم غذا چرب و شیرینی ها ترشی جات و اب یخ و و میوه ها بودار و بو دود و بو عطر و خاک و کثیفی حساسیت به این ها دارم حتا به تندی هم حساسیت دارم اگر اینها مصرف کنم بیشتر صرفه میکنم 6 ماه هس اینطوری هستم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما از مواد حساسیت زا چه خوراکی چه بویایی پرهیز کنید. کپسول استنشاقی را باید در دستگاه مخصوص قرار دهید و با دم عمیق دارو را وارد ریه ها کنید. بهتر است حتما به نزدیکترین داروخانه برای آموزش بهتر مراجعه کنید


  • هادی | 1399/06/16

   دکتر فوق تخصص ریه این اسپری رو برای کرونا تجویز کرده البته 360 گفتن که ناموجود بود و 320 گرفتیم. ریه درگیر کرونا ویروس شده. تاحالا مورد مشابهی بوده که برای کرونا تجویز شده باشه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام وابسته به وضعیت ریه بیمار ممکن است داروهای مختلف تجویز شود


  • سلیمی | 1399/06/15

   با سلام من از امروز بودزوناید استنشاقی را با تجویز پزشک شروع کردم ولی آبریزش بینی شروع شد نمیدانم ادامه بدهم یا خیر لطفا راهنمایی بفرمایید

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بله ادامه بدید طبیعیه


  • فاطمه منبری | 1398/10/27

   با عرض سلام. حدود دو هفته است اسپری budeform 320/9 میکروگرم رو با دستور روزانه دوبار هربار یک پاف استفاده میکنم. مطب دکترم تلفن جواب نمیدن باید حضوری برم که به دلیل مسافت نمیتونم. سوالم این هست که تا چند وقت باید مصرف بشه یعنی ممکنه حجم این اسپری تموم بشه و بنده متوجه نشم؟ یا تاریخ انقضایی داره بعد از باز کردن آن؟؟ ممنون میشم جواب بدین

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   یک دز شمار روی اسپری هست 
   این دارو برای 2 ماه شما کافی هست